Film měl v amerických kinech premiéru 22. prosince 1965 a příští rok při udělování Cen akademie získal celkem pět Oscarů (nejlepší scénář podle předlohy, barevná kamera, barevná výprava, barevné kostýmy, hudba) a v dalších pěti kategoriích byl ještě nominován (nejlepší film, režie, herec ve vedlejší roli - Tom Courtenay, střih, zvuk). Oscarovým vítězem se však stal muzikál Za zvuků hudby se stejným počtem zlatých sošek, včetně té nejcennější za nejlepší film roku... Rozsáhlá stejnojmenná předloha ruského básníka a romanopisce Borise Pasternaka (1890-1960) obsahuje řadu autobiografických prvků. Autor ji dokončil v roce 1956, ale ve své vlasti ji nemohl uveřejnit. Rukopis se nejdřív dostal do Itálie a v roce 1958 byl s velkým úspěchem vydán v překladech do osmnácti jazyků. Téhož roku mu byla udělena Nobelova cena za literaturu, ale Pasternak ji musel na nátlak sovětských úřadů odmítnout (cenu přijal až básníkův syn Jevgenij v roce 1989). Poslední léta svého života strávil ve svém domě v Peredělkinu blízko Moskvy. Doktor Živago byl v Sovětském svazu vydán teprve v roce 1987... Anglický dramatik a scenárista Robert Bolt (1924-1995) spolupracoval s Davidem Leanem už na Lawrenci z Arábie (1962) a ve své adaptaci dějově i myšlenkově složitý Pasternakův román značně zjednodušil a zhutnil do podoby epického kostýmního dramatu. Rovněž v souladu s hollywoodskými požadavky poněkud otupil jeho tragické vyznění. Za svůj scénář obdržel prvního ze svých dvou Oscarů (druhý následoval hned příští rok za adaptaci vlastní divadelní hry Člověk pro každé počasí)... Klasik světové kinematografie, anglický režisér David Lean (1908-1991) se do dějin filmu zapsal jako čelný představitel britského civilismu (Pouto nejsilnější), skvělý tlumočník děl Charlese Dickense (Velké naděje, Oliver Twist) a především jako tvůrce výpravných velkofilmů, v nichž na rozdíl od běžných monumentálních podívaných dokázal přesvědčivě skloubit výtvarnou krásu obrazu a epické vypravěčství s přesvědčivým vykreslením pocitů a motivací svých nejednoznačných hrdinů (Most přes řeku Kwai, Lawrence z Arábie, za něž dostal Oscary, Doktor Živago, později už s menším úspěchem Ryanova dcera a Cesta do Indie)... Velkou zásluhu na majestátní kráse Doktora Živaga, který byl natočen na 70mm formát, měl stálý Leanův spolupracovník, kameraman Freddie Young (1902-1998), jenž všechny své Oscary získal za Leanovy filmy (Lawrence z Arábie, Doktor Živago, Ryanova dcera). Z pochopitelných důvodů se nedalo natáčet v autentickém prostředí, a tak film vznikal v rozsáhlých dekoracích předrevoluční Moskvy, postavených ve Španělsku, venkovské zimní exteriéry byly natočeny ve Finsku a některé záběry strastiplné pouti vlakem v Kanadě... Filmová verze Doktora Živaga se po svém vzniku hrála s ohromným úspěchem po celém světě, s výjimkou několika zemí, mezi něž patřilo i tehdejší Československo. Nicméně hudba z filmu, především její romantický balalajkový motiv (Lara's Theme), se stala nesmírně populární i u nás. Jejím autorem je francouzský skladatel Maurice Jarre (1924-2009), který stejně jako kameraman Freddie Young patřil do stálého Leanova tvůrčího týmu a stejně jako on obdržel své tři Oscary za Leanovy snímky (Lawrence z Arábie, Doktor Živago, Cesta do Indie)... Dobová kritika Leanovi vytýkala zjednodušené, příliš idealizované zobrazení bolševické revoluce a násilné zapojení milostného příběhu do bouřlivých historických událostí. Lean, který byl proslulý bezmeznou trpělivostí s lidmi i s rozmary přírody a perfekcionistou do morku kostí, strávil přípravami a realizací Doktora Živaga tři roky. Dávno po tom, kdy se na většinu Leanových kritiků a jejich příkré soudy zapomnělo, si Doktor Živago získává další generace diváků, kteří se rádi nechají unášet příběhem "lásky uchvácené ohněm revoluce", jak trefně hlásal dobový slogan. (Česká televize)

corpsy

Kolosálna freska, ktorú keby sme označili slovom NÁDHERNÁ, bolo by to slovo nedostačujúce. Dokonale komponované zábery - skvelá práca s kamerou a svetlom - ohromujúca a prekrásna výprava a kostýmy a pútavý dej, ktorý aj napriek dlhej minutáži nenudí. Herci z môjho pohľadu hrajú trošku striedmo, a niektorý aj prehrávajú - vidno to hlavne na Julie Christie. Suma sumárum - majstrovské dielo svetovej kinematografie. ()

SlecnaSmilly

Tak jsem toho za minulý rok opět moc nedosáhla – nenechala jsem si ostříhat ofinu, nepřestala jsem vyhazovat krabičky od bonboniér za postel, nezkompletovala jsem svou sbírku Stikeez podmořský svět z Lidlu (sakrblé) a ani do těch ruských klasiků jsem zatím ještě nedorostla. Naštěstí se vždycky najde někdo, kdo se těma bichlema prokouše za nás čtenáře třetí cenové kategorie a překreslí nám to do komiksů, nebo ještě lépe se toho chopí Hollywood a natočí podle předlohy slušnej biják. Jasně, taky věčně remcám, že ten či onen režisér neobsáhnul ve svém filmu všechny dějové linky knihy, ale v tomhle případě bych odpustila i neodpustitelné, protože Omar Sharif, že. Na ten jeho parádní knír jsem se vydržela dívat celých těch sto devadesát sedm minut, přičemž jsem od televizoru odešla jen jednou asi na hodinku. ()

NinonL

Životní cesta ruského doktora a básníka od kolébky přes první světovou válku, povstání bolševiků až po Stalinovu éru. Věrohodný obraz země, ve které "z hladu jedli vlastní děti". Výpověď muže, který svou vlast tak miloval, že by ji nikdy neopustil, ačkoli odešli všichni jeho blízcí, někteří se ztratili neznámo kam a některé nikdy nepotkal. Plný poezie a lásky k rodné zemi i k ženě. Miluji tenhle film. ()

Cimr

Od Doktora Živaga se vám dostane přesně toho, co čekáte. Velké emoce, láska, intriky, širé ruské pláně snímané překrásnou kamerou a umocněné nádhernou hudbou (nepřestanu být vděčný organizátorům LFŠ, že jsem tento opus mohl vidět na velkém plátně). Když člověk sleduje Leanova vrcholná díla, má pocit, že točit filmy je snadné - stačí vzít silnou předlohu a pak ji prostě natočit. Ale počet zpackaných adaptací velkých literárních děl dokazuje, že to zas tak lehké nebude. Ba naopak - že je zapotřebí neuvěřitelné puntíčkářství hraničící až z fanatismem. A to je přesně případ Davida Leana. Spojení intimního příběhu a obrovské výpravy u něj funguje snad nejlépe ze všech režisérů, co znám. Tři hodiny utekly jako nic. ()

Adasin

Podívat by se měl rozhodně každý, kdo se nějak víc zajímá o moderní dějiny, ale i ostatní by se měli podívat, zvlášť pokud nemají v oblibě čtení z učebnic. Na mě to bylo moc dlouhé a roztahané, a to nepočítám reklamy. Zkrátit to tak o hodinu a rozplývám se blahem. 8/10 ()

Rosana

Nekonečně dlouhý film, který sice dbá na výpravu, obrázky jako malované, dokonalé herecké výkony a drží se literární předlohy, není to však můj šálek kávy a film mě strašně nudil. Asi už jsem rozmazlená americkými akčními trháky :) ()

GodComplex

Ultimatni ruske epikusu. Vypraveni a atmosfera jsou super, ledova zima, deprese a komunismus vsudypritomne, takze klasika .ru. Co mi ale nesedlo je kdyz se poprve objevi hlavni zena, ktera vypada na 30 a tvrdi, ze ji je 17? On casting obecne v tom filmu neni zrovna nejstastnejsi, kdyz do hlavni role rodileho rusa obsadite egyptana, ja nevim no. Nicmene nejhorsi je, ze to mezi temi dvema ani romanticky moc nefunguje, kdyz se primarni romanticky clanek postavi na tom, ze chlapek podvadi svou tehotnou zenu a dite, pak to zrovna nevzbuzuje velke sympatie. Plusove body ale ziskava Marice Jarre jehoz hudba je vetsi pojem, nez by se mohlo zdat, nejen, ze si sklidila Oscara, ale navic je vam celou dobu tak nejak povedoma, nakonec si uvedomite, ze to je kultovni melodie hrajici v hracich skrinkach. Maurice Jarre složil pro film postupně tři témata, ale David Lean nebyl s žádným spokojen. Navrhl tedy Jarreovi, aby odjel na dovolenou a představil si, že skládá hudbu pro svou životní lásku. Jarre tedy odjel do hor a zde zkomponoval kultovní "Lara's Theme". 7/10 ()

Orlau32

Nádherný film. Všechny herecké hvězdy přímo zářily a užívaly si tento film. Mám DVD s druhým natočeným Doktorem Živagem z r.2002, ale kdepak !! Tomu z roku 1965 se nevyrovná. Za prvé mi tam chybí Alec Guinness v roli bratra Dr.Živaga, který se dal k bolševikům (a zůstal člověkem), pak mi tam chybí úžasná postava Roda Steigera, ale hlavně přenádherná hudba... která stále hybe hudebním světem. Tohle DVD tak mít ...! Nemluvím o Omaru Shariffovi a Julii Christie - to by bylo nošením dřeva do lesa. 5* Dne 9.dubna 2011. Přání se mi splnilo. Vlastním tento film z roku 1965. Chci vám, přátelé, něco napsat : koupila jsem si tento film za 199,-Kč jako mimořádnou edici, vydanou ke 45.výročí vzniku filmu. Má 2 discy. Bylo mi divné, když jsem DVD rozbalila, že jeden kotouč má (jako zvykem) barevný potisk na vrchní straně a upozornění, že se jedná o "bonusový disk", kde jsou rozhovory s Omarfem Šarifem, Geraldinou Chaplinovou, ukázky z natáčení filmu, atd. Druhý disk byl nahoře i dole pouze stříbrný bez potisku. Nic víc. Divné... pustila jsem tedy tento disk a l.díl proběhl perfektně. No jo, ale kde je 2.díl ? Hodinu jsem si s disky hrála, vše zkoušela, volala POPRON, reklamovala,ale oni též nic nevěděli, prý ať to vrátím. Zoufale jsem seděla, téměř vzteky brečela a pak mě napadla "zabijácká myšlenka". "Já ten kotouč zničím, když je to na h...o." A stříbrný kotouč jsem obrátila naruby a pustila..... HEUREKÁ ! Na zadní straně stříbrného kotouče byl 2.díl nádherného filmu ! Hleděla jsem nevěřícně a okamžitě vytočila znovu POPRON, abych jim tuto věc oznámila. Téměř nevěřili, děvčata se smála, ale děkovala, že to nevěděly a pokud by měly příště reklamaci, že jsou poučené. Napsala jsem to tady proto, abyste byli poučeni, pokud by se vám něco takového přihodilo. ()

edy66

Díky Borisi Pasternaku za krásný román, díky Davide Leane za fenomenální film. Dál nemá cenu něco psát. Jedno je jisté, dnes už nikdo nic podobného nenatočí, kdo by zaplatil tu výpravu, kostýmy s nejistým výsledkem-škoda. Za mě jasných 100%. ()

blackrain

Charizmatický Omar Sharif byl naprosto dokonalý a famózní. Boris Pasternak získal za román Nobelovu cenu za literaturu (1958), ale byl ji nucen odmítnout kvůli obrovskému odporu a tlaku Sovětského svazu. Pasternakovo dílo k sobě pouta tolik pozornosti jako žádné jiné. Film získal své ocenění zaslouženě. ()

kaylin

Velkolepý velkofilm, který je skutečně možná až přehnaný, ale na druhou stranu je tu krásný vývoj, který můžete sledovat. Postavy jsou naprosto skvěle ztvárněné a nebudou vás nudit. Tohle je svět, který není těžké si představit, emoce, které není vůbec těžké prožít. V konečném důsledku mi nejvíce vadilo, že se zde mluví anglicky za každou cenu. ()

Damiel

Jeden z nejkrásnějších melodramů, co znám. Dlouhá stopáž mi vůbec nevadila, naopak na konci jsem strašně chtěl, aby to ještě pokračovalo. ()

swed

Filmy Davida Leana není lehké sledovat. Pomalé začátky, dlouhá délka, táhlé záběry, to rozhodně není pro každého. Stejně je na tom i "Doktor Živago", kterému jsem první hodinu nemohl přijít na chuť (o co zajímavěji by působilo, kdyby rozvleklé "Moskevské intro" vystřídal pohled na budování vztahu Živago-Lara). Nakonec jsem ale podlehl. Film si mě získal nádhernými obrazy, společně s velkolepou a do detailů promyšlenou režií. I díky tomu mě najednou začaly zajímat osudy postav i příběh samotný, nemluvě o srdceryvném zakončení. Lean byl zkrátka persona, která přesně věděla, co a jak točit. Důkazem budiž neustálá divácká přízeň, která jeho eposy provází dodnes. 9/10 ()

Toshiro

Dlouhý epický film z doby revolučního Ruska. Na konci na mě dopadla tíha životního příběhu a musím uznat, že některé scény jsou vymazlené. Přesto se film dost vlekl a děj poskakoval kupředu poměrně chaotickým způsobem, bez přečtení synopse by mi dost věcí uniklo. ()

L_O_U_S

"Bůh trestá dobré lidi." Film, který si mě postupem času tak získal, že nakonec navyšuju hodnocení na plný počet hvězd a řadím mezi oblíbené filmy. Lean režíruje velkolepě a podmanivě, přesto ale citlivě a s velkým smyslem pro detail (což není možné zachytit při jediném zhlédnutí). Doktora Živaga si pustím tak jednou za rok, když mě přepadne chuť nechat se unášet nemilosrdným během dějin a láskou dvou lidí, která sice stojí na zrazování druhých, ale tomu Jurijovi a Laře to prostě musíte přát. K tomu Maurice Jarre, který ze sebe vydal to nejlepší, a úžasná kamera a výprava. Takhle nějak vypadá dílo filmového génia. "A nic si prosím nenalhávej. Líbilo se nám to oběma." (556.) ()

Omar Sharif 1932 – 2015

Omar Sharif 1932 – 2015