Film měl v amerických kinech premiéru 22. prosince 1965 a příští rok při udělování Cen akademie získal celkem pět Oscarů (nejlepší scénář podle předlohy, barevná kamera, barevná výprava, barevné kostýmy, hudba) a v dalších pěti kategoriích byl ještě nominován (nejlepší film, režie, herec ve vedlejší roli - Tom Courtenay, střih, zvuk). Oscarovým vítězem se však stal muzikál Za zvuků hudby se stejným počtem zlatých sošek, včetně té nejcennější za nejlepší film roku... Rozsáhlá stejnojmenná předloha ruského básníka a romanopisce Borise Pasternaka (1890-1960) obsahuje řadu autobiografických prvků. Autor ji dokončil v roce 1956, ale ve své vlasti ji nemohl uveřejnit. Rukopis se nejdřív dostal do Itálie a v roce 1958 byl s velkým úspěchem vydán v překladech do osmnácti jazyků. Téhož roku mu byla udělena Nobelova cena za literaturu, ale Pasternak ji musel na nátlak sovětských úřadů odmítnout (cenu přijal až básníkův syn Jevgenij v roce 1989). Poslední léta svého života strávil ve svém domě v Peredělkinu blízko Moskvy. Doktor Živago byl v Sovětském svazu vydán teprve v roce 1987... Anglický dramatik a scenárista Robert Bolt (1924-1995) spolupracoval s Davidem Leanem už na Lawrenci z Arábie (1962) a ve své adaptaci dějově i myšlenkově složitý Pasternakův román značně zjednodušil a zhutnil do podoby epického kostýmního dramatu. Rovněž v souladu s hollywoodskými požadavky poněkud otupil jeho tragické vyznění. Za svůj scénář obdržel prvního ze svých dvou Oscarů (druhý následoval hned příští rok za adaptaci vlastní divadelní hry Člověk pro každé počasí)... Klasik světové kinematografie, anglický režisér David Lean (1908-1991) se do dějin filmu zapsal jako čelný představitel britského civilismu (Pouto nejsilnější), skvělý tlumočník děl Charlese Dickense (Velké naděje, Oliver Twist) a především jako tvůrce výpravných velkofilmů, v nichž na rozdíl od běžných monumentálních podívaných dokázal přesvědčivě skloubit výtvarnou krásu obrazu a epické vypravěčství s přesvědčivým vykreslením pocitů a motivací svých nejednoznačných hrdinů (Most přes řeku Kwai, Lawrence z Arábie, za něž dostal Oscary, Doktor Živago, později už s menším úspěchem Ryanova dcera a Cesta do Indie)... Velkou zásluhu na majestátní kráse Doktora Živaga, který byl natočen na 70mm formát, měl stálý Leanův spolupracovník, kameraman Freddie Young (1902-1998), jenž všechny své Oscary získal za Leanovy filmy (Lawrence z Arábie, Doktor Živago, Ryanova dcera). Z pochopitelných důvodů se nedalo natáčet v autentickém prostředí, a tak film vznikal v rozsáhlých dekoracích předrevoluční Moskvy, postavených ve Španělsku, venkovské zimní exteriéry byly natočeny ve Finsku a některé záběry strastiplné pouti vlakem v Kanadě... Filmová verze Doktora Živaga se po svém vzniku hrála s ohromným úspěchem po celém světě, s výjimkou několika zemí, mezi něž patřilo i tehdejší Československo. Nicméně hudba z filmu, především její romantický balalajkový motiv (Lara's Theme), se stala nesmírně populární i u nás. Jejím autorem je francouzský skladatel Maurice Jarre (1924-2009), který stejně jako kameraman Freddie Young patřil do stálého Leanova tvůrčího týmu a stejně jako on obdržel své tři Oscary za Leanovy snímky (Lawrence z Arábie, Doktor Živago, Cesta do Indie)... Dobová kritika Leanovi vytýkala zjednodušené, příliš idealizované zobrazení bolševické revoluce a násilné zapojení milostného příběhu do bouřlivých historických událostí. Lean, který byl proslulý bezmeznou trpělivostí s lidmi i s rozmary přírody a perfekcionistou do morku kostí, strávil přípravami a realizací Doktora Živaga tři roky. Dávno po tom, kdy se na většinu Leanových kritiků a jejich příkré soudy zapomnělo, si Doktor Živago získává další generace diváků, kteří se rádi nechají unášet příběhem "lásky uchvácené ohněm revoluce", jak trefně hlásal dobový slogan. (Česká televize)

willow666

Jedna z mála adaptací, která naprosto vystihla atmosféru díla. Přestože Pasternakova předloha je zdánlivě nenatočitelná, Leanovi se to podařilo. ()

Fanucci

Davidu Leanovi se podařil mistrovský kousek. V Doktoru Živágovi se spíš soustředí na osudy hlavních postav, než na politické události. Ty jsou samozřejmě velice důležité a děj zásadně ovlivňují, ale člověk nemá pocit, že mu režisér podsouvá nějaký politický názor. Celý film je tedy sice dlouze, ale dokonale odvyprávěn z pozice neutrálního pozorovatele. Výkony Omara Sharifa a Julie Christie jsou naprůměrné, ale Rod Steiger v roli Komarovského mě nadchl. Komarovského chladná vypočítavost a racionalita, s kterou přežívá v době politických změn a vstupuje do života hlavních hrdinů jsou scénáristou mistrně vystihnuty a Steigerem skvěle zahrány. ()

Huntelaar

Více než tříhodinový kolos, který mě krom uhrančivého Sharifa a překrásné Julie Christie zaujal především fantastickou výpravou, která se dnes (kromě jedniček a nul) už vůbec nenosí. A tak narozdíl od Lawrence, kde to obstaraly jen různé variace pouště, nemám nutkání střihačům zasahovat do řemesla. Prostě romantyčka jak bejk. ()

Chrysopras

TEN pohled. Omar a jeho oči. Osudová žena. Drtící historie. Hodně zajímavej epicko melancholickej mix. Především mě ale inspiroval k další četbě, protože jestli se potvrdí, že kniha bývá lepší filmu, mám se na co těšit! Ač je totiž stopáž těžkotonážní, přijde mi, že ne všechno je dostatečně osvětleno. Škoda, že jsem to neviděl v kině, jistě by dojem ještě zesílil... ()

dee-key

I když to má stopáž dlouhou jako transsibiřská magistrála, pořád je to nejlepší Živago, kterého jsem viděl a myslím že i žánrově je to jeden z nejlepších filmů. Atmosférické záběry kdy na vás dýchá Rusko přímo z obrazovky jenom dokonalost díla podtrhují. A samozřejmě obsazení na jedničku. ()

GILLWANDER

Fascinujúce režisérske veľdielo, ktoré rokmi nadobudlo väčších rozmerov a stalo sa tak neodnímateľnou súčasťou najlepšiej kinematografie. Film Doktor Zhivago rozpráva príbeh o ľuďoch, ktorý si boli v jeden okamih a neskôr aj blízkej budúcnosti veľmi blízky. Najmä ústredná postava doktora, ktorý po prvý raz videl jednu zo svojich životných lásk a neskôr, keď sa opäť stretávajú sa počas krátkej dobe do seba hlbšie zahľadejú. Muž s pevným rodinným koreňom sa potajomky stretáva so svojou druhou milou. Vie, že porušuje manželský sľub a základ manželstva ale cit, ktorý k nej prechováva je silnejší ako rodinná zodpovednosť. Tieto dve osoby, ktoré sú si k sebe veľmi naklonení sa stretávajú iba za istých okolností, nie vždy, a keď sa napokon spolu stretnú po chvíli sa opäť nechcene rozchádzajú. Film ponúka krásny štruktúrovaný dej, kde vyniká neutíchajúca láska k obom jeho milovaným v pozadí nezmyselnej vojny. Film ponúka tucet krásnych myšlienok, emotívne je divákovi zhovievavý, nie je až tak dramatický a krutý aby divák musel vyšilovať. Herci sú perfektný, Omar Sharif je jeden z najlepších najexotickejších hercov vôbec. Julie Christie je zmyselná a predovšetkým krásna herečka, bez nej by sa tento film určite ťažšie hodnotil. Scenár je dokonalý, vyniká v ňom každé slovo či pohnútok. Magnum réžia pána Leana je nesmierne pôvabná a v konečnom zúčtovaní perfektná bez akéhokoľvek chyby. Pre mňa dĺžkou možno trochu prepálený film, celé dva roky som si ho odkladal a až teraz som nabral dostatok odvahy si ho pozrieť. Po prvom trojhodinovom zhliadnutí ostávam zatiaľ pri štyroch hviezdach. No niečo mi vraví, že pri nich dlho neostanem. 85% ()

OG_Swifty

Lean byl ocividne masochista, alespon co se stopaze jeho filmu tyce.. Na druhou stranu jeho filmy proste maji kouzlo a je jedno, jestli to je z tropickyho Japonskyho zajateckyho tabora, prostredka Arabskyho poloostrova nebo mraziveho Uralu. V prvni rade musim ocenit herecke obsazeni, protoze se jedna ve vetsine o ikonicke a legendarni herce, jez je na platne proste radost sledovat. K tomu treba pricist uchvatnou kameru, kostymy a hudbu a krasu predstavitelek obou stezejnich zenskych postav (ktera vynika i v tech zasranejch usankach a celkove nevzhlednych dobovych kostymech), a mame tu skoro perfektni film. Bezmala 200 minut je ale vrazedna stopaz, dal mi vadila ta anglictina - proste bez rustiny to nejde, predevsim ty deti znely predabovany uplne dementne, a nakonec ani nevim, jak to vlastne dopadlo s Tonyou, ktera byla od zacatku do konce mega dobracka. Chci vedet, jestli v Parizi dozila, cekala na soudruha, zabili ji komunisti nebo co?? Chci to vedet! ()

lioncel

Nezapomenutelný nádherný filmový opus ... Doctor Zhivago (Russian: До́ктор Жива́го) is a 1965 epic drama-romance-war film directed by David Lean and loosely based on the famous novel of the same name by Boris Pasternak. It has remained popular for decades, and as of 2010 is the eighth highest grossing film of all time in the United States, adjusted for inflation. ... V žebříčku: AFI's 100 Years .. 100 Passions - tj.: 100 největších milostných příběhů v americké kinematografii - zaujímá čestné 7. místo ... ()

Petrasuvicka

Koho napadlo udělat tak brutálně dlouhou stopáž? Kdyby to bylo kratší, třeba by se tam i něco dělo. Takhle tam jen herci zbytečně čučí, ve svém rozervaném slovanském nitru slyší hudbu Krásné je žít, ze který mám tik ještě dneska, a děj se táhne jako týden stará žvýkačka. Fakt, že spousta scén v první polovině je jen v hodně hrubém náznaku, že si člověk musí hrát na Sherlocka, aby je pochopil, tomu taky nepřidává na popularitě. A jedna dobrá scéna film nezachrání. Sorry, ale fakt ne. ()

Martin741

David Lean ma dva kulty podla mna : Lawrence z Arabie a Doktora Zivaga. Pre mna tak na urovni Formanovho Preletu nad Kukaccim Hnizdem. 100 % ()

vydumnica

Doktor Živago. Neverím, že nejaké novšie spracovanie Doktora Živaga by sa vyrovnalo tomuto. Veľkolepá výprava, nádherná hudba, kamera, herecké výkony. Mala by som iba jednu drobnú námietku, Lara má na začiatku filmu sedemnásť, no je poznať, že Julie Christie už mala o pár rokov viac a potom počas celého filmu, vyzerala stále rovnako, aj keď sme sa už v deji nachádzali o viac ako desaťročie ďalej. Taká zima ako sa hovorí pravá zima sa mi veľmi páči, ale keďže skoro celý dej filmu sa odohráva v zime, mohli dávať k filmu v kine deky, lebo som viac ako 3 hodiny mrzla! Ale stálo to za to. Takýto film sa oplatí vidieť na veľkom plátne. Kniha je asi ešte lepšia, už si ju veľmi nepamätám. Postava Tonye mi je milšia ako Lara, doteraz som mladú Geraldine Chaplin nikde nevidela, spoznala som ju iba podľa mena. Zaujímavé je, že veľká časť filmu sa nakrúcala v Španielsku a niektoré zábery v Portugalsku, Fínsku a v Kanade. Doktor Živago z roku 1965 je naozaj film, ktorý remake nikdy nepotreboval a nebude potrebovať. [Kino LUX, 28.04.2024, Movie Classics, dabing]. 80%. ()

joker.george

Nepřipadá mi, že by podobných filmů byla hromada. O to víc si jich vážím a stráveného času s nimi nelituji. Doktor Živago je monumentální, fascinující a na mě příliš neosobní a odtažitý, ale s tím se dokáži smířit, zvlášť když v sobě skrývá kus historie, umění a volá po dalším zhlédnutí. ()

Cheeter

Po tom, co jsem shlédl film Fanny a Alexander, mi byl doporučen Doktor Živago, jako další dobrý film, který odráží realitu revolučním Rusku. A opravdu je to tak. Je to docela paradox, že nejlepší filmy o této době natočily Američané. Ti sami Američané, kteří nezvládli dobře jiné film. Je mi to až záhadou, jak se to tak mohlo povést. Rozhodně jim to jde. Kromě toho, že vidíme, jaké byly osudy lidí za občanské války, tak má snímek silný příběh. Navíc Omar Sharif hraje skvěle. Nedokázal jsem si ho představit jako Rusa. Člověka od filmu může odrazovat jeho stopáž, ale řekl bych, že i díky ní je tak dobrý ()

C0r0ner

Nudu k posrání si to nezaslouží (jako Vojna a mír), protože to také obsahuje parádní scény a má to velkou historickou hodnotu, ale ta stopáž je pořád ještě dost smrtící a sráží film strašně moc dolů. Takže kvalita velká, ale předlouhá. 50% ()

danecek24

23. Zlatý Glóbus za rok 1965 - cena (5) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herec (drama) - Omar Sharif, *Nejlepší režie - David Lean, *Nejlepší scénář - Robert Bolt, *Nejlepší hudba - Maurice Jarre + nominace (1) - Objev roku (herečka) - Geraldine Chaplin ()

pakobylka

"Doktor Živago" Giacoma Campiottiho z roku 2002 vypráví o lidech, kterým navždycky proměnila životy revoluce. TENHLE obsáhlý, epický příběh vypráví o revoluci, která navždycky proměnila životy lidí. Valila se širou Rusí jako mohutná rozvodněná řeka - a strhávala s sebou každého, kdo se nacházel v jejím dosahu. Postupovala kupředu bez oddechu, se skálopevnou vírou v konečné vítězství - a nehleděla na to, po čem a po kom šlape ... to by bylo příliš přízemní: Její zrak byl neochvějně upřený do dáli, vstříc lepším zítřkům. Zahleděná do sebe bořila staré pořádky a hluboce přesvědčená o své svaté pravdě nic kolem sebe nevnímala - a tak ani nepostřehla, že si její vznešené ideály už dávno přivlastnili jiní ... a jak už to bývá, uzpůsobili si je k obrazu svému. Ale to je údělem každé revoluce. ()

Omar Sharif 1932 – 2015

Omar Sharif 1932 – 2015