Film měl v amerických kinech premiéru 22. prosince 1965 a příští rok při udělování Cen akademie získal celkem pět Oscarů (nejlepší scénář podle předlohy, barevná kamera, barevná výprava, barevné kostýmy, hudba) a v dalších pěti kategoriích byl ještě nominován (nejlepší film, režie, herec ve vedlejší roli - Tom Courtenay, střih, zvuk). Oscarovým vítězem se však stal muzikál Za zvuků hudby se stejným počtem zlatých sošek, včetně té nejcennější za nejlepší film roku... Rozsáhlá stejnojmenná předloha ruského básníka a romanopisce Borise Pasternaka (1890-1960) obsahuje řadu autobiografických prvků. Autor ji dokončil v roce 1956, ale ve své vlasti ji nemohl uveřejnit. Rukopis se nejdřív dostal do Itálie a v roce 1958 byl s velkým úspěchem vydán v překladech do osmnácti jazyků. Téhož roku mu byla udělena Nobelova cena za literaturu, ale Pasternak ji musel na nátlak sovětských úřadů odmítnout (cenu přijal až básníkův syn Jevgenij v roce 1989). Poslední léta svého života strávil ve svém domě v Peredělkinu blízko Moskvy. Doktor Živago byl v Sovětském svazu vydán teprve v roce 1987... Anglický dramatik a scenárista Robert Bolt (1924-1995) spolupracoval s Davidem Leanem už na Lawrenci z Arábie (1962) a ve své adaptaci dějově i myšlenkově složitý Pasternakův román značně zjednodušil a zhutnil do podoby epického kostýmního dramatu. Rovněž v souladu s hollywoodskými požadavky poněkud otupil jeho tragické vyznění. Za svůj scénář obdržel prvního ze svých dvou Oscarů (druhý následoval hned příští rok za adaptaci vlastní divadelní hry Člověk pro každé počasí)... Klasik světové kinematografie, anglický režisér David Lean (1908-1991) se do dějin filmu zapsal jako čelný představitel britského civilismu (Pouto nejsilnější), skvělý tlumočník děl Charlese Dickense (Velké naděje, Oliver Twist) a především jako tvůrce výpravných velkofilmů, v nichž na rozdíl od běžných monumentálních podívaných dokázal přesvědčivě skloubit výtvarnou krásu obrazu a epické vypravěčství s přesvědčivým vykreslením pocitů a motivací svých nejednoznačných hrdinů (Most přes řeku Kwai, Lawrence z Arábie, za něž dostal Oscary, Doktor Živago, později už s menším úspěchem Ryanova dcera a Cesta do Indie)... Velkou zásluhu na majestátní kráse Doktora Živaga, který byl natočen na 70mm formát, měl stálý Leanův spolupracovník, kameraman Freddie Young (1902-1998), jenž všechny své Oscary získal za Leanovy filmy (Lawrence z Arábie, Doktor Živago, Ryanova dcera). Z pochopitelných důvodů se nedalo natáčet v autentickém prostředí, a tak film vznikal v rozsáhlých dekoracích předrevoluční Moskvy, postavených ve Španělsku, venkovské zimní exteriéry byly natočeny ve Finsku a některé záběry strastiplné pouti vlakem v Kanadě... Filmová verze Doktora Živaga se po svém vzniku hrála s ohromným úspěchem po celém světě, s výjimkou několika zemí, mezi něž patřilo i tehdejší Československo. Nicméně hudba z filmu, především její romantický balalajkový motiv (Lara's Theme), se stala nesmírně populární i u nás. Jejím autorem je francouzský skladatel Maurice Jarre (1924-2009), který stejně jako kameraman Freddie Young patřil do stálého Leanova tvůrčího týmu a stejně jako on obdržel své tři Oscary za Leanovy snímky (Lawrence z Arábie, Doktor Živago, Cesta do Indie)... Dobová kritika Leanovi vytýkala zjednodušené, příliš idealizované zobrazení bolševické revoluce a násilné zapojení milostného příběhu do bouřlivých historických událostí. Lean, který byl proslulý bezmeznou trpělivostí s lidmi i s rozmary přírody a perfekcionistou do morku kostí, strávil přípravami a realizací Doktora Živaga tři roky. Dávno po tom, kdy se na většinu Leanových kritiků a jejich příkré soudy zapomnělo, si Doktor Živago získává další generace diváků, kteří se rádi nechají unášet příběhem "lásky uchvácené ohněm revoluce", jak trefně hlásal dobový slogan. (Česká televize)

Frajer42

Věřím, že kniha mohla být luxusní, protože snímkem občas prostupují vypravěčské pasáže, které působí dojmem, že jsou vyňaty právě z knihy. Ke zpracování mám ovšem větší než velké výhrady a pořádně nevím, kde začít. Velký problém jsem měl třeba už s hereckým obsazením. Julie Christie, která v té době měla 25 let a vypadala na 35 let, máte věřit, že hraje naivní hampejzní 17leté dítě. Podobných případů je snímek plný. Taktéž jsem ze snímku pojednávajícím o Rusku vůbec necítil ono Rusko, nýbrž pouze západní pohled na Rusko. Strašně mě srala všudepřítomná angličtina, která nezapadala do ruských reálií. To, že hraje Rusáka Egypťan, už byla pouze shnilá třešnička na nevydařeném dortu. Celé to nezachránila ani pompézní výprava a povedená hudba. Před zhlédnutím jsem doufal, že se dozvím něco zásadně nového a přínosného o počátcích nástupu komunismu. Místo toho dostává naprosto přepálený prostor jakýsi pseudo romantický trojúhelník, což není zrovna mým šálkem čaje a zajímavé na něm bylo snad jen to, že kdysi dávno ve spojitosti s nevěrou existovalo něco jako špatné svědomí. První hodina filmu byla ukrutná nuda a výhradně jen kecání. Jak se do děje konečně vložila válka, tak se začalo něco dít a několik pasáží snímku bylo opravdu dobrých. Potom je ovšem znovu vystřídaly píčoviny a romantika. Nad obecným jásotem kroutím nevěřícně hlavou a dávám s tak moc přivřenýma očima, že jsou téměř zavřené velmi ušmudlané 2 kousky. ()

DwayneJohnson

Tahle láska přišla určitě v nepravou dobu. Revoluce, ta se na nic neptá, nemá soucit ani slitování, je krutá a bezohledná, nedívá se na bolest, jde si svou vlastní cestou., často krvavou a plnou utrpení. Ale to on ještě zatím neví, je mladý, plný ideálů, nadějný básník, později zamilován do dvou krásných žen, jen neví, pro kterou jeho srdce bije víc. Třeba to zjistí, dejme mu čaj, jen ta revoluce, ta se na nic neptá..... ()

nascendi

Nemám z toho, že moje komentáre idú "proti všem" najlepší pocit, ale nemôžem inak. Doktora Živaga som videl prvýkrát až teraz, po 45 rokoch od nakrútenia. Knihu som nečítal, pamätám si iba, že bola pre nás v šesťdesiatych rokoch synonymom niečoho zakázaného a nedostupného. Tiež si pamätám ťažko skrývané sklamanie mojich priateľov keď sa ku knihe dostali, pretože očakávali od nej esenciu 13. komnaty a dostali rozsiahly epos na ktorý by sa hodil bonmot Woody Allena o rýchločítaní (To znám. Přečetl jsem to za dvě hodiny. Je to o Rusku.) No a môj problém je, že iba predloha je od Rusa a o Rusku. Film je anglosaským videním revolučného Ruska, v ktorom sú revolučné iba hviezdy na čiapkach a ruské iba nápisy. Už mi v tom anglo-arabskom hereckom zoskupení chýbal iba Sidney Poitier. Toto poňatie mi nereparovateľne pokazilo dojem a tak som rád aspoň tomu, že v mori obdivných komentárov existuje aspoň jeden, s ktorým sa môžem stotožniť - komentár Mi-Nü-Chai. ()

dopitak

Film, který vás donutí zamyslet se nad tím, zda by nebylo vhodné začít Rusy opovrhovat. Předesílám, že jsem viděl nejprve v originále s titulky a až potom česky dabovaný (Libor Terš opět namluvil asi patnáct postav!). K dabingu toliko jen poznámka, že konečně jsem "objevil" herce, ke kterému se hodí výrazný Rýnského hlas - je jím Omar Sharif. K filmu nemám víc moc co dodat - protože nebo lépe přestože Pasternakův román je prakticky nezfilmovatelný, výsledek Davida Leana je skvělý. ()

klerik

Jeden z najpôsobivejších veľkofilmov... A pritom ide o komorný príbeh. Zlatý fond. Krásne obrazy, silné scény, posolstvo presahujúce dobu... ()

Chrustyn

David Lean byl mistr co se týká výpravy filmu. Každý z jeho nejznámějších filmů měl výpravu vskutku mimořádnou a dalo by se řící epochální ale většinou to byla jediná věc, která mě na jeho filmech zaujala. Nevím čím to je ale opět jsem se u jeho filmu velmi nudil a přišlo mi, že je takřka nekonečný a zbytečně zdlouhavý. Rozhodně mi nevadí dlouhá stopáž u filmů ale musí se zaplnit něčím co diváka zaujme. A mě přijde, že tohle Lean nezvládal. Jeho filmy byly vždy plné nezáživných a zdlouhavých dialogů a je to tak i zde. 3* dávám proto, že nechci film zbytečně shazovat a nechci ho zařadit mezi podprůměrné filmy jelikož má film rozhodně čím zaujmout hlavně co se týká hereckého obsazení, výborné kamery a již zmíněné monstrózní výpravy. ()

Arsenal83

Výborný film nadväzujúci na veľdielo svetovej literatúry. Smutný popis doby. V porovnaní so známym TV filmom dávam ale o jednu hviezdu menej. Novší prejav sa mi zdal srdcervúcejší, Keira Knightley je takisto lepšia Lara ako Julie Christie. ()

classic

» Ruský veľkofilm podľa Hollywoodu « 『 Typická zima vo vízii týchto tvorcov, ktorí nenechávajú nič na náhodu 』Normálne ju cítite, ako sa vám dostáva pod nechty. _ Režisérsky virtuóz David Lean, ktorý má mimoriadne veľké projekty v malíčku, opätovne nakrúca s Omarom Sharifom, tentokrát z horúcej púšte smerujú do mrazivého, ľadového a nevyspytateľne extrémneho pocitu chladu, teda nielen do obdobia Veľkej októbrovej revolúcie, kedy vynikajú všelijaké postavy, s ktorými sa hlavná za rôznych okolností stretáva, až si niekedy vravím, že ten svet, konkrétne to rozsiahle Rusko, musí byť asi malé, keď Zhivago na Laru zázračným spôsobom vždy niekde natrafí. To bolo pre mňa už akosi nestráviteľné ! To je asi jediná moja výhrada ! _ “Inak som takmer maximálne spokojný, že som nakoniec jednu hviezdičku ubral” _ Obdivujem prácu s kamerou u tohto „megalomanského režiséra” , aby som to následne upresnil, i teraz je d.p. Freddie Young na spávnom mieste, aj keď možno nevytvára také fascinujúce sekvencie, ako v legendárnom Lawrence z Arábie, stále je to kus poctivej roboty, prečo je toto filmové dielo stráviteľné, aj po viac než 50. rokoch od premiéry. Do tretice zasa Alec, ale trochu v inej polohe. Šarmantné : Julie s Geraldine tu už skrátka museli byť, lebo v predchádzajúcom skvoste sa neobjavila ani jedna žena ! Vedľajší : Steiger, Courtenay, Guinness i Kinski, sú veľmi podstatní, nie sú tu zo srandy králikov ! Je povznášajúce, že sa LEAN môže oprieť o spoľahlivých spolupracovníkov, čiže z Lawrenceho sem zamierili mnohí zo štábu, aby mohli nadviazať na finančný aj cenový úspech, ktorý sa určite dostavil !!! PS : Myslím, že pokiaľ tento film neuvidíte v čo najväčšom možnom kine, tak ho nevidíte v tej pravej, správnej miere, vôbec ! Mne sa to doteraz ešte nepodarilo, a tak asi aj preto nedokážem oceniť, aký neoceniteľný význam sa v ňom v skutočnosti skrýva ! 4 hviezdičky sú silné ! ()

Flego

Dielo významného ruského spisovateľa Borisa Pasternaka je všeobecne známe, možno menej známy je fakt, že písal tento román 10 rokov ( 1945 - 1955 ) a napokon mu ho vydali v roku 1957 v Taliansku. Rok nato získal Nobelovú cenu za literatúru, ktorú mu sovietska moc zakázala prevziať. Niet sa čomu diviť, román otvorene rozpráva o prevzatí moci po ruskej revolúcii. David Lean sa zhostil adaptovať román a snažil sa o verné stvárnenie Moskvy a pomerov v prelomových rokoch. Podarilo sa mu to, vizuál je na vysokej úrovni a kamera je jedným z kladov snímky. Taktiež aj hudba, jej hlavný motív je nádherný. Doktor Živago je poeticky nádherný film, politicky otvorený, niekedy tvrdý, ale hlavne plný lásky a odhodlania po slobode. Včera som ho videl opäť po 30-tich rokoch a na hodnotení nie je dôvod niečo meniť. ()

MontyBrogan

Pekný film, celkom dobre obsadený a s úctyhodnou výpravou. Ale vnímam ho len ako fragment na motívy jedného diela, ktoré má tak blízko k dokonalosti ako málo čo. A preto je medzi Pasternakovým eposom a týmto spracovaním naozaj priepastný rozdiel. V tej priepasti snáď sídli vodopád slov, ktoré sa do žiadneho trojhodinového sledu pohyblivých obrázkov nemôžu pomestiť. A tak penia očami čitateľov. Doktor Živago je tisíckrát opísaná estetika a láska k nej. Bolo mi nesmiernou cťou v nej listovať. Tento klip, ktorý sa ňou inšpiroval, je len chutný dezert, inak ho vnímať neviem a nebudem. ()

Havenohome

Spektakulárnosť a silné herecké výkony nestačia. Lean nie je "veľký rozprávač". Slasť z rozprávania je to posledné, čo mu ide. Práve naratívna časť jeho diela je podľa mňa najslabšia. Čo môže dojať je tá opulentná výprava a kamera. Takže kto má rád precízne komponované veľké dlho trvajúce celky, ten si príde na svoje. Keby tam bolo však trocha viac napätia (ktoré som zažil u Leana len v Moste cez rieku Kwai), bol by to plný počet.......................Porovnávať to s predlohou nemá zmysel. Tá kniha je asi nesfilmovateľná. Apropo Leanov rozvláčný štýl ani neumožňuje preniesť na plátno všetky kľúčové momenty z knihy. ()

Avalon820

Doktor Živago coby román je vcelku dosti dlouhým dílem (na ruské poměry jde však o standard) a řežisér David Lean evidentně necítil potřebu jej nějak zvlášť zkracovat. Byla to chyba? 3 hodiny a 15 minut je délka skutečně vražedná a pokud by si kvalitou svého výtvoru nebyl na 100% jistý, těžko by ponechal takto dlouhou minutáž - koneckonců, kdo by se vydržel dívat přes tři hodiny na blbost, že? A já musím uznat, že Doktor Živago skutečně dobrý film je. Místy rozvláčný tak, jak je rozvláčná předloha, ale natolik věrný a působivý, že si nemohu stěžovat. Už sama výpovědní hodnota je prvkem, který já osobně nemohu neocenit, o skvělých hercích, malebných scéneriích a do jisté míry i strhujícím příběhu nemluvě. ()

Baxt

Když ještě WETA nevyvinula MASSIVE a počítače nezvládaly vygenerovat ani pár moskevských panoramat, stavěly se poctivé konstrukce, šily tuny kostýmů a studiovou halou proudily stovky komparzistů. Vše jako kulisa pro hollywoodské melodrama, ani ne tolik antických rozměrů, jako spíš těch osobních a dost tuctového vyznění. V čele Živago, ceněn jako svobodomyslný básník a zručný doktor, zároveň podvádějící svou ženu, rodinu a šidící armádu o své kvality dezercí. Za zásadní omyl považuji šlechtění a vyzdvihování těchto individualistických hodnot nad těmi klasickými, přestože básně nezaslechneme a operace nevidíme. Doktor Živago je hlavně na emoční struny brnkající západní zbraň, vhodně zmedializovaná po autorově smrti a o ruských poměrech toho neřekne o moc víc, než sovětské propagandistické filmy. ___ Taktéž mě překvapilo, že i přes dramatické období, v kterém se Živago odehrává, je všechno líčeno absolutně mdle, nevzrušivě, resp. bez nahuštění silnějších stimulů, na které si diváci v 60. letech snadno přivykli (Hitchcock, bondovky atd.). Obrovský finanční úspěch nechápu. I o 26 let starší Jih proti Severu je akčnější a senzacechtivější. ()

Marek1991

Úchvatný film. Podmanil si ma svojou atmosférou, ruské prostredie bolo veľmi dôveryhodne zobrazené napriek tomu, že sa to v Rusku netočilo. Charizmatickí herci a herečky, citlivo spracovaný film podľa knihy, ktorého jediné slabiny pre dnešného diváka budú asi dĺžka a jemné nekritické poňatie boľševikov. Doktor Živago je trochu iný romantický film, než na ktoré sú ľudia navyknutí z Hollywoodu a moderných emočných príbehov, toto je proste stará škola, ale musím povedať, že celkom sympatická. Tri hodiny filmu a ja neviem poriadne čo napísať, možno by som ocenil hudbu, kostýmy, skritizoval trocha tie ruské vlajky, lebo vtedy cárska bola iná, aj keď neviem ako často sa používali aj tieto variácie, ale celkovo by som v najťažších časoch studenej vojny od Američanov, či skôr Britov nečakal takto zaujímavo spracovaný film s ruskými reáliami. Ak zatúžite po niečom staršom a neobyčajnom a budete mať čas, tak tento film je lahôdka, ktorá za to stojí. ()

Padme_Anakin

Nádherná záležitost, nahlédnutí do historických událostí v Rusku během 1. světové války, Říjnové revoluce, následné občanské války považuji za velice zdařilé, seděla jsem jak přikovaná a čas nebyl vůbec důležitý... Rusko je nesmírně krásné, co se přírody týče, jinak je to krutost na druhou.. Omar Sharif v roli lékaře a básníka úžasný a moc se mi líbila Julie Christie, okouzlující bytost.. Dnes večer je to ode mne bez připomínek, stojí to za to vidět.. ()

Omar Sharif 1932 – 2015

Omar Sharif 1932 – 2015