Koule

• USA Sphere (více)

Jaké by to bylo, kdyby se všechny fóbie, obavy a černé myšlenky staly realitou? Jaké by to bylo stát se terčem vlastních nočních můr a být přitom uvězněn na dně oceánu? Skupinka elitních vědců se vydává na průzkum záhadné kosmické lodi, která stovky let leží v hlubině Tichého oceánu. Jedná se o mimozemský objekt? Stroj času? Mezihvězdný koráb? Otázky jen umocní nález záhadného artefaktu ve tvaru obrovské koule. (Magic Box)

Radiq

Nemám rád tyhlety sci-fi nesci-fi, kde je něco nadpřirozenyho, ale fascinujícího a hrstka lidiček to chce zkoumat, ale nějak se to zvrhne a hraje to na nás psychologicky nesmysly. A digitální koule je jedna z nich. Koule je kulatá a to mi nevadí, ale dělat kolem toho takovy dráma, to nemuseli. Taky to časem začne smrdět mnoha logickejma nesmyslama a nelogickejma smyslama - prostě člověk tak nějak zjistí, že čumí na blbost. Navíc se to snaží být hrozně mainstreamovy a jak kdybych to už někdy viděl. Teda nějakou tu kouli už člověk v životě zahlíd, ale většinou byla lepší, než tohle. A jinak slovnskej název Guľa, to je aspoň super název, né jak česky koule!!! Jo a jinak se mi to hrozně plete s filmem Propast... ()

Hafran

Možná příliš podceňovaný film, který lehce odrazuje svojí mysticitou a morálním poselstvím. Na druhou stranu jsem byl po celý film napjatý, a mrazilo mě v zádech. Kde jinde můžete tak krásně vylíčit "ponorku", než na podmořské stanici..? ;) ()

Cedr

Filmy tohoto typu mám v oblibě, tak jsem se i přes rozporuplné názory celkem těšil. Obsazení skvělé, námět možná ještě lepší, provedení nebylo zlé - čím to tedy, že výsledný dojem je docela prázdný a nepříliš zábavný? ()

Doudis19

Propadák roku 1998, jak po finanční, tak po stránce očekávání, které se s každým takto atraktivním tématem dají očekávat. Dnes s odstupem času, kdy už opadlo rozčarování z nenaplnění nemalých očekávání, se už dá Koule vnímat jako lehce naprůměrná sci-fi jednohubka, která sice neuspokojí koncem, ani ničím jiným díru do světa neudělá, za to ale zabaví a ty dvě hodiny s ní strávené rozhodně nejsou ztrátou času. ()

filmmovier

Tak tahle sci-fi opravdu dost překvapila a jak to tady tak čtu, tak je Koule opravdu podhodnocená. Herecké výkony jsou rozhodně na jedničku, S.L., Dustin i Sharon to hrajou dobře, triky jsou na vysoké úrovni, zápletka je rozhodně velmi dobrá a atmosféra naprosto dokonalá a sci-fi prvotřídní. Někdy je to opravdu až hororové. Víc už netřeba, snad jen - přečíst si knížku. 80% a pro scifi fans povinnost. ()

Triple H

Čistá nostalgia. Tento film ma ako malého veľmi bavil a na VHSke som ho videl aspoň 20x. Páčila sa mi atmosféra nepoznaného a tajomného, ktorá sa niesla celým dejom. Sci-fi o parte ľudí, ktorí objavujú neznáme prostredie mi sedia a počiatok tejto náklonnosti môžem hľadať práve v tomto filme (čiastočne aj v Cameronových Votrelcoch). Nemám tušenie ako by sledovanie dopadlo dnes a preto celú Kouli radšej ponechám pozitívnym a príjemnym spomienkam. Ale ak by išla v TV s českým dabingom - to si neodpustím. :-) ()

Khumbac

The best from skifi ! Diky Míšo...Ještě mě napadlo, že by někdo mohl natočit parodii - byly by tam koule se vším všudy 8==) ()

Shetland

Celkově slabší a dost ošizené scifi, vzhledem k obsazení jsem čekal lepší podívanou. A konec byl také ochuzený. Ale vzhledem ke slabému scénáři asi více ani vytvořit nešlo, takže ve výsledku jen lehce nadprůměrné scifi s hloupým koncem. 60% ()

Ryuuhei

Když se něco snaží být filozofické a bůh ví jaké a nevychází mu to. Nevím, ale mně to celé přišlo jako jedna velká volovina, která se ze začátku tvářila i docela dobře, ale pak se jednalo o smršť nesmyslů a plácání se v podstatě, která se nakonec ukázala být poněkud banální, leč dost zmateně podanou. Nějaké napětí, klaustrofobie, či cokoliv podobného nepůsobilo tak, jak mělo. Část filmu jsem lehce napjatě vnímal, část se nudil a další část jen očekával, jak to celé skončí, když už jsem se u toho rozhodl strávit víc než dvě hodiny. ()

KRYSIOPICE

Film postráda naprosto jakoukoliv logiku, scénář a režije nefungují. Film vpodstatě vykráda cizí nápady a vrší na sabe jedno filmové klische za druhým. škoda času ()

lennyd

Kdysi dávno napsal doktor Norman Goodman (Dustin Hoffman) práci, kdo by se tak měl účastnit prvního setkání s mimozemskými návštěvníky - z popudu mysli do práce napsal své přátele a kolegy - bioložku Beth (Sharon Stone), matematika Harryho (Samuel L. Jackson) a astrologa Teda (Liev). Jenže netuší, že tato práce nejenže nikde nezapadne, ale že při nálezu kosmické lodi uprostřed Tichého oceánů si na ni někdo vzpomene, a opravdu tento tým svolá. Hluboko pod mořskou hladinou pak musí všichni spojit své síly, a zjistit co se skrývá v tajemné lodi ... Klaustrofobické prostředí hluboko pod hladinou (kde je jasné, že žádná pomoc nepřijde - pro jistotu ještě pojištěno tropickou bouří), v blízkosti mimozemského elementu, doplněné skvělým hereckým obsazením (tvůrcům ale nezapomenu, že se tak rychle zbavili mého oblíbeného Lieva Schreibera), zajímavým námětem (až na konec, ten bych si představoval trochu jinak) - to vše dává filmu nádech nezapomenutelnosti. Michael Crichton byl prostě nevyprázdnitelná studnice fantazie .. ()

T-pack

Možná jsem ve svém hodnocení hodně ovlivněn sentimentalitou, kterou ke snímku chovám. Film jsem viděl poprvé dejme tomu tak před osmi lety (sám vážně nevím) a od té doby nesčetněkrát v repríze. Pamatuji si ho, společně s Kontaktem, jako nejreprízovanější sci-fi na našich obrazovkách. Takže, když se řekne Koule, vybaví se mi tísnivý pocit modrého prostředí podvodní stanice. Děsivá představa zhmotněných snů ve mně dosud, i po tolika shlédnutí, vyvolává úděsný strach. Ať už je to hejno hrozivých medúz, obří oliheň a její vajíčka nebo jen mimozemšťan Jerry. Chápu, proč má film takové hodnocení, jaké má, ale pro mě je prostě spojen s příliš emocemi abych mohl dát horší hodnocení. Jó, kdybych ho poprvé viděl dnes, asi by to bylo jinak... ()

noriaki

Tak trochu Solaris, tak trochu Stalker a tak trochu zklamání. Michael Crichton se při psaní své chytré a napínavé knížky inspiroval u těch nejlepších. S trochou dobré vůle se dá říci, že se svým předobrazům kvalitou téměř vyrovná. To samé bohužel neplatí o filmové adaptaci. Ta naopak na Tarkovského geniální snímky ztrácí prakticky ve všem. Režie se chopil Barry Levinson, posbíral impozantní ansábl a z perfektního námětu natočil průměrné, roztahané sci-fi. Příběh je zmatený, občas nelogický a i když by měl nedostatek informací podporovat paranoidní atmosféru, ve skutečnosti jí podráží nohy. Většinu filmu jsem rozmotával spletité vztahy postav a zjišťoval, jestli mají pro děj nějaký význam. Spoiler. Ne. Konec spoileru. Herci se taky zrovna dvakrát nepředvedli. Nevyčítám jim to, protože si se svými charaktery očividně nevěděli rady. ()

Triny

Mě se to líbilo.. Chvílemi mi i lezl mráz po zádech. Dokonce si tu zahostovala Trpaslíkovská Oliheň beznaděje. Hvězdu dolů za ten konec a za pár nelogičností, které vyvstaly po skončení filmu.. ()

Pavlínka9

Pamatuji si, že jsem film viděla tak v 10ti letech a byla jsem z něj nadšená...zanechalo to ve mě hodně stísněnou vzpomínku a dlouho jsem se na film nechtěla podívat znovu. Ne proto, že bych se bála, ale proto, že snad každý má takový film, který viděl jako mladší a zanechalo to ve Vás určitý pocit, který vyjadřoval určitý respekt, super pozitivní pocit z natočeného materiálu a nechce si ten dojem zkazit. Pustila jsem si ho ve 32letech a jsem pořád v údivu. Všechno jsem to pochopila, proč jsem to nechtěla vidět tak brzy znovu. Fascinuje mě to. Sama bych pod tu vodu nešla, protože moje klaustrofobické obavy by mě samotnou donutily říci ne. Herecké obsazení - skvělé, tajemno - skvělé, technologie tehdejší doby - naprostá bomba a psychologický efekt - za mě paráda :) Jsem spokojena i po tolika letech a opět cítím určitý zvláštní pocit a touhu si to pustit opět za pár desítek let... ()

JohnSmith

Jak je možné,že při takovém obsazení je to tak nudný.Občas trocha napětí,občas trocha akce,ale jinak nic extra.Přišlo mi to jako kombinace Propasti a Horizontu události s tím,že není ani zdaleka tak napínavá jako Propast ani hororová jako Horizont. ()

HBO chystá sci-fi od autora Jurského parku

HBO chystá sci-fi od autora Jurského parku

28.08.2020

Zatímco se seriálový Westworld pomalu chystá na svoji čtvrtou řadu, kabelovka HBO už si mezitím od autora knižní předlohy (a mraky dalších děl) Michaela Crichtona vyhlédla další projekt. Tentokrát se… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Je Maguire dobrý Nemec?

Je Maguire dobrý Nemec?

22.04.2005

Tobey Maguire (na obr.), ktorý od čias Spider-Mana 2 herecky nepohol ani prstom, bude účinkovať v dráme THE GOOD GERMAN v réžií "pohodára" Stevena Soderbergha. George Clooney si v snímke zahrá… (více)