Pán prstenů: Prsteny moci - Série 1

(série)
USA, 2022, 9 h 17 min (Minutáž: 65–72 min)

Epizody(8)

Jan.Cada1

Krásné CGI scenérie, parádní výkon herců a velmi pomalu postupující příběh- toť definice první série seriálu. I když to nebyl úplně můj šálek čaje, tak se na druhou sérii těším a věřím, že nabídne rychlejší děj a více akce. ()

Gantai

Tohle korporátní Vodňanské kuře je tak nedopečené, že mi uteklo z huby a ještě z něj mám salmonelu:(( Převážně krásné vizuály bohužel nedokážou zachránit podprůměrné aspekty zbytku produkce. Herecké obsazení je nakonec snad nejmenší z problémů, kterými RoP trpí. Krásné vizuály a dobrý hudební doprovod nakonec působí jako jedlé zlato nastrouhané na katův šleh ze školní jídelny v podobě scénáře, postav a plánování celé série. Dějová linka s hobity mohla být vypuštěna a jenom by to seriálu prospělo. Také jsem si jistý, že ji autoři použily jenom kvůli vyvolání nostalgie na Jacksonovu trilogii, podobně jako další věci – Halbrand je dost podobný Aragornovi, Nori je dost podobná Frodovi, její kamarádka má být zase asi Sam? Vizuálně povedená architektura elfošů, doktorů přes krumpáč a "TERK YER JERBZ" Numerijcu si vzala víc než hrst inspirace u pana Jacksona a to, co jsme již dříve neviděli, nevypadá nic moc. Až na hobity a trpaslíky (proč asi) všechny rasy de facto vypadají stejně – stejně vysoké, podobně se chovají, akorát některé z nich vytahali za uši. Žádný nitpicking, velké množství menších chyb dokáže udělat své, ale když se k tomu přidá  tento scénář a postavy, je zaděláno na průplach střev. V seriálu padá jedno scénáristické klišé za druhým, je to celé dost kostrbatě napsané a je vidět, že tohle "labour of love" fakt není. Postavy vypouštějí jednu nesmyslnou cringe repliku za druhou, kterými se snaží napodobit lingvistický styl Tolkiena, ale zní to jako úplně první pokus o psaní promyšleného dialogu s hloubkou. I když jsem nudil málokdy, délky dílů sahající přes hodinu mi přišly zbytečně dlouhé a spousta scén by se dala krásně prostříhat či kompletně změnit. Bavil jsem se, ale skoro vždy to bylo na účet seriálu, což mě docela mrzí. Jako poslední vlhký prd první série byl red herring s identitou Saurona, kterou snad po posledních dílech znali už úplně všichni. Není to ani zdaleka nejhorší seriál všech dob (aspoň ta hudba a efekty byly dobré), ale od miliardové produkce Pána Prstenů čekám něco mnohem lepšího. Potenciál na zlepšení v další sérii je, ale s takto nekompetentními tvůrci a scénáristy je zakopán do země. RoP je zatím jenom podprůměrná korporátní šlichta, zatímco HBO s HotD nekompromisně vítězí ve všem až na poli vizuálních efektů. ()

Mkartaylas56

Nebudu říkat, že to nemohlo dopadnout lépe, protože ten prostor tam určitě je, ale přesto musím první sérii velice pochválit za to, že mě dokázala naplno vrátit do Středozemě, potažmo Ardy a že na mě v každé její epizodě dýchala esence Tolkienovy tvorby. Ať už úžasná hudba, dechberoucí vizuální pojetí či krásná výprava jsou aspekty, na které objektivně nemůže nikdo říct půl špatného slova a astronomický rozpočet seriálu je z nich cítit každým záběrem. Dějové linie se tu vcelku povedeně kombinují, například okolo postav, jako Galadriel dostáváme tu vážnou, výpravnou a akční složku a naopak u Chluponohých, případně Elronda a trpaslíků dostáváme tu vtipnější a pohádkovější část, což je přesně ten mix, který dělá z původního Pána prstenů tak kouzelné dílo a já si tak bez problémů dokázal užít veškeré příběhy. Celkově pomalejší tempo, které patří mezi obecně nejvíc zmiňované nedostatky mi tu rovněž nedělalo takový problém, místy mi to možná naopak vyhovovalo a dokázal jsem se bez, v současné době často využívaného zběsilého pojetí plného zvratů a akce, obejít. Obecně mě potěšilo, že tvůrci přišli s jasnou vizí, která se nesnaží zavděčit co největšímu počtu diváků, nýbrž si zakládá na tom, v čem vyniká jak literární, tak filmová verze Pána prstenů a jsou tomu věrní. Díky tomu jsem ochoten přimhouřit oči nad tím, že se celá první série nese v duchu toho, že spíše mete cestu pro ty následující a tudíž uznávám, že v některých dílech jsem si už říkal, že by to přeci jenom mohlo víc šlápnout na pedál. I tak ale můžu, primárně pro fanoušky LOTRa, seriál jednoznačně doporučit, já se moc těším na další řady a jsem vlastně v mírném údivu, že se to Amazonu nerozpadlo pod rukama. P. S. Doufám, že se místní rozumbradové, se svými odpadovými a nenávistnými výlevy, půjdou brzy "bavit" někam jinam, protože z místního hodnocení a i za samotné tvůrce je mi opravdu smutno... ()

hrumsrt

Inu po tom jaký na to byl hate a vůbec celá ta antikampaň, to nakonec není takový výbuch. Fandom původního LOTRa by to mohl nějak zkousnout a tenhle návrat do Středozemě uznat. I když to má docela zajímavý vizuál, který působí takovým mázlým způsobem, že i Hobit asi vychází lépe, a bravurní hudební doprovod, tak si to s předchozími projekty z tohoto světa rovno být nemůže. Je mi ukradený, kolik černoušků a asiatů tam máme.. Ale pořád je to projekt, který by měl fungovat především po příběhové stránce a upřímně jsem už unavený z toho, že každý náhled do Středozemě zase končí u Saurona. Výběry herců jsou divný, Amazon vyplázl takový balík peněz, ale neobsadil téměř nikoho nějak známějšího. Nezískalo si mě to, ale budu-li se soustředit na dílčí segmenty, nějak si to ustojí. Nemá to tu jednu osudovou linku, která táhne celý projekt, což zbytečně roztříšťuje příběh. První půli seriálu jsem pronudil v zoufalém očekávání, že dostaneme aspoň něco. Kéžby celý seriál dokázal totéž, co finální epizoda, kde jste toho Saurona už viděli snad v každém.. 45% ()

ACDCKL

Shrnutí celé série. Vůbec to není špatné. Diváci se dočkají zajímavých rozuzlení, Sauron se objeví, i když jsem měl podezření již tak od 4. dílu, že to bude on, v posledním díle se to jen potvrdilo a jsem za to rád, opravdu se zde tvůrci drželi toho, že lord Sauron je pán darů, čili Anatar. Též i vysvětlení linky s hobity, kdo daný cizinec je, nakonec příjemné překvapení, i když též asi očekávající. Co za slabší považuji je to, že se děj táhne, např. předposlední epizoda je skorem zbytečná a nic moc se nevyřeší. Poslední díl to však vše dohnal a dočkali jsme se Prstenů moci v omezeném počtu, zatím. Už aby byla druhá série popravdě. Hezké 4*. ()

adamix

Kontroverznejšia bola azda posledná séria Hier o tróny, ale aj pri tej boli zo začiatku nejaké očakávania. Tu boli hejty už pri prvom traileri a záberoch z natáčania. Tu však ale nešlo o to, kto ako vyzerá a má farbu pleti, pretože aj to sa dá ignorovať. Čo už ale ignorovať nejde, je to, že tvorcovia nedokázali obstáť vo vytvorení kvalitného a po všetkých stránkach profesionálne natočeného (a zahraného) seriálu na základe masívne populárnej predlohy, ktorú mali v rukách. Potenciál tam bol a ešte stále je, ale nepodarilo sa im to moc a zo seriálu za miliardu je doteraz diváckym či internetovým komunitám na smiech. Môžu za to predovšetkým scenáristi, predstaviteľka Galadriel ktorá hrá rolu mocnej elfky najhorším možným spôsobom. Konanie a motivácie postáv sú hlúpe, vizáž elfov s krátkymi vlasmi, naťahovanie a častá nuda. Všetko to viedlo k čoraz neuspokojivejším epizódam a tak rovnako to aj dopadlo. Seriál som v záverečnom hodnotení nadhodnotil, pretože si myslím, že keď pri tom vypnete všetky mozgové závity a sledujete bez výraznejšieho premýšľania, vidíte len priemernú fantasy tvorbu, ktorá trpela tým, že skončila v zlých rukách. Srdce ani atmosféru Jacksonovej trilógie a Tolkienovej tvorby to nemá vôbec, jediné čo dokáže zaujať je chémia medzi Durinom a mladým Elrondom a niektoré panoramatické zábery vyzerajúce draho a tým to hasne. Som zvedavý, ako dokašlú druhú sériu, ale vysoko pochybujem, že si dokáže napraviť reputáciu po tomto fiasku. ()

strachon

Seriálu prospěla emancipace od bezmála 70 staré knižní předlohy - pokud má vyprávět vlastní příběh, nechť ho vypráví dnešnímu publiku, další white man sausage party nepotřebujeme. V tomto ohledu tedy za jedna. Slabší je samotný příběh, jeho místy až prostinká pohádkovost, či snad nepromyšlenost. Velkou slabinou je obsazení, protože některé postavy prostě postrádají charisma a těžko si je oblíbit. Nejcitelnější je to asi u elfů, přičemž Galadriel (Morfydd Clark) připomíná jakýsi promarněný pokus o Johanku z Arku. Napak nejlépe a nejživotněji asi působí trpasličí manželský pár a trpasličí humor je prostě k pomilování. Na vizuální stránce je spousta investovaných peněz znát, takže neurazí, ale přesto si člověk občas nemůže odpustit myšlenku, jestli se tak zásadní události pro celé země a kontinenty dějí opravdu mezi tak malou skupinkou lidí/tvorů - jako by celou populaci chluponohů tvořila jedna 20členná skupinka a epická bitva o budoucnost Jižních krajů probíhala mezi stovkou skřetů a 50 osadníky ze tří vesnic s asistencí 50 královských kavaleristů. ()

johnsnow

Nuž na to koľko sa do toho pičovalo tak nie zlé. jasné trebárs taký náš opičovávaný elf je hrôza ale nie preto, že je čierny ale celú dobu má v ksichte výraz jak keby mal kolík zarazený v riti, zato čierna trpaslíčka je fajn a  z durinom má dobrú chémiu. Ono celkovo postavy nie sú zlé, teda okrem Galadriel ale iba niekedy pôsobí divne a úplne zlá nie je, samozrejme Sauroňák a jeho odhalenie, také, že každý s tým rátal ale šak ok beriem. Potešil vzhľad škretov a potešilo aj gore, ktoré je slušné, a príjemným spestrením bola aj skupinka ťažkofíterov. Takže 4* a fakt príjemné prekvapenie vzhľadom k očakávaniam. ()

Filmfactorem

Nebylo to tak hrozné, jak se mnozí obávali. Příběh jako celek dává smysl a je dobrodružný, jak se od LOTRA očekává. Jen má velký problém s tempem, prostřední 3 díly se tam nic neděje. Paradoxně i když linek je hodně. Ne že by snad nebylo o čem vyprávět, jen to tvůrci nemohou použít, takže to měli prostě sestřihat. Obecně střih není nejostřejší pastelkou v penále seriálu. Spoustu postav je zajímavých, sympatických a bavilo mě je sledovat. Až teda na Galadriel, ano vím, že to říkají všichni. Seriál vypadá a zní skvěle, hudba se vážně povedla. A určitě není pravda, že by se tvůrci chovali k předloze neuctivě. Každý fanoušek, který není zaslepený hořkostí, to musí vidět. Jak jsou zachyceny povahy ras, žijící příroda a Tolkienovy myšlenky. Nakonec jsem spíše rád, že seriál vznikl. Rád jsem viděl Durina a Morii v její největší slávě, Elendila a Númenor s bílými stromy. Ale skutečně mě mrzí, že neuvidím své milované příběhy ze Sirmarillionu, protože si někdo řekl, že bude fajn zfilmovat knihu, když má práva jen na její obsah. ()

petrsponar

Jak už jsem psal u prvních dvou dílů,moje konečná recenze a dojmy z první řady sou tu. Začnu negativy, přijde mi že tvůrci pořád neví čím chtějí být, mají tu kupu špatných dialogů, vyobrazení postav a kupu hloupostí,mnohdy i najasností u kupu předvídatelnosti,ALE mají můj obdiv za , tím se dostávám k pozitivům, skvělému vizuálu,tam jsou ty prachy vidět,dále skvělé vyobrazení trpaslíků ,a našpikované atmosféry, protože 8 díl mě odrovnal a já se díky tomu těším víc na 2 sérii, jasně Galadriel mi vadí fakt hodně je strašně nesympatická,ale v té 8 ep. byla v poho, je toho tolik tak 50 na 50,ale bohužel musím dát první sérii 6.5/10,ale jsem fakt zvědavý a fakt se těším co bude dál..One Ring to rule them all. ()

rashaverak

Tolkienovo dilo a mozny odklon od predlohy jsou mi ukradene. Vadi mi ale nelogicnost a tady se dost mozna jedna o serial s nejvetsi koncentraci naprosto nesmyslnych scen, predevsim tech bojovych. ()

Dzoumen

Jakožto fanoušek pán prstenů jsem musel dát šanci i seriálu. V seriálu mě moc herci nenadchli, na příběhu by se dalo ještě více zapracovat nebylo to úplně ono, ale hudba byla dobrá. Hodnotil bych to jako podprůměr a doufám, že 2. série bude mít co nabídnout o něco více než ta 1. ()

swinevenca

Já bych asi nejdřív udělal konkurs na někoho, kdo dokáže pár strohých informací ze Silmarilionu zakomponovat do zajímavého smysluplného děje se sympatií hodnými postavami, které se baví proto, aby děj odsejpal a ne proto, aby řeč nestála. A kdybych někoho takového nesehnal, tak bych se na placení autorských práv k těm pár stránkám zvysoka vysral. Ale mě asi chybí to dravé podnikatelské myšlení. Ale když už to pro ty prachy vzniklo a já to úplně zadarmo zhlídnul, tak budiž jednou hvězdou oceněn Elendil jako jediná sympatická postava a jednou hvězdou to hezký pozadí za pozadím všech těch nesympatických až směšných postav. Poznámka pro korektnost: Nechuť k postavám vyplývá z jejich (ne)činností, nikoli z jejich barvy, pohlaví nebo barvy pohlaví. ()

HanzoBureshi

Amazon se pokusil o nemožnou věc a to vrátit se do minulosti Středozemě. No a jaký je výsledek? Chci ihned další díly, protože tohle je prostě něco tak úžasného a překvapujícího. Je mi líto toho nízkého hodnocení a jak jsem koukal, tak je to hlavně kvůli tomu, že se to hlavní trilogii nevyrovná. Ano, vůbec se to nevyrovná, ale proč by to sakra někdo tahal do hodnocení? Jedná o úplně jinou dobu a není to žádný remake a rozhodně nějak tomu světu neuškodí. Je rok 2023 a koukám, že nižší hodnocení je tu i kvůli sestřihu vlasů a barvě pleti... co na to říct? Najděte si projekty, ve kterém Vám bude vzhled a pohlaví postav vyhovovat a na tohle nekoukejte a nekažte hodnocení, nebo já jinak nevím co a tohle je mi opravdu líto... no radši jdu od témata pryč. Je to nejdražší seriál od Amazonu a ty peníze jsou hodně vidět. Je to úplný blaho pro oči, největší překvápko je vzhled skřetů, kteří jsou mnohonásobně lepší na rozdíl od trilogie Hobit. Pokud jde o příběh, tak ten byl docela slušný. Bylo tu pár dějových linek, které se poté spojily a to je vždy boží. A pak jsem měl velkou pastvu pro uši a to díky osobě jménem Bear McCreary. Ten vytvořil spoustu úžasných skladeb u předchozích seriálů, ale toto je velké a asi si otevřel dveře. Celkově to není tak epické a to jsem ani nečekal, ale je to celkem slušná jízda, která se mi zamlouvala a bavila více, než Bitva pěti armád. Knižní předlohu LOTR jsem nečetl, ale tak moc vyhlížím další řadu, že jdu ihned asi objednávat. Mé hodnocení: 8/10 ()

CrazymanM

Snažil jsem se k seriálu přistupovat  s otevřenou myslí a jsem velmi spokojen!Bylo by tady samozřejmě spoustu věcí,které ne tak zcela pocházejí z pera mistra Tolkiena,četl jsem Silmarilion,ale myslím,že tvůrci látku uchopili velmi dobře!Doufám,že pokračování bude na úrovni a moc se těším!!! ()