Dvanáct rozhněvaných mužů

• USA 12 Angry Men (více)

Ivo

Celkem mistrovský kousek, jen snad charaktery a projevy některých mužů trošku přehnané a některé argumenty ne 100% logické .... Ale jinak velmi působivé a člověk zapomíná že se to vše odehrává jen v jedné místnosti .... ()

Joppo88

Páni moji! Ja tlieskam režisérovi i všetkým dvanástim rozhnevaným mužom! Toto som naozaj nečakal! Takmer celý film pri stole a dvanástich stoličkách - je až neskutočné, že film v jednej miestnosti môže byť vynikajúci aj bez špeciálnych efektov a súčastných vizuálnych zázrakov doby. V tejto jednej miestnosti pre porotcov bolo skoncentrovaných dvanásť úžastných hereckých výkonov so skvelým scenárom!!! Bravo! ()

Macias

Asi mě tu všichni sežerou, ale prostě tak na větvi jsem z toho nebyl.. Líbil se mi hlavně Cobbsův výkon. Ale prostě pěkná konverzačka, ale bez nějakýho pro mě hlubšího kouzla... ()

Deb

Fakt pecka film, jak málo stačí k natočení senza trháku - jedna místnost a dvanáct chlapů. Fakt paráda ()

krumpac007

Psát, že k natočení geniálního filmu stačí jedna místnost a 12 dobrých (výborných) herců, asi nemá smysl, to už za mě udělali jiní. A já s tímhle názorem naprosto souhlasím. Geniální scénář, geniální dialogy, geniální všechno. Takhle bych tenhle film shrnul já. Co mi navíc vyhovovalo, byla stopáž, 90 minut je naprosto dostačující (ostatně u filmů delších než 2 hodiny se často bojím nudy). Všichni herci zvládli svoji úlohu na jedničku v čele s Henry Fondou, jakožto „hlavním hrdinou“ (byť hlavními hrdiny pro mě bylo cca. 8 mužů z 12, zbylí 4 byli mírně v pozadí). Podle mě se jedná o jeden z nejlepších filmů, jaké jsem zatím měl tu čest shlédnout a předpokládám, že se mi vryje do paměti a brzo se na něj podívám znovu, poněvadž něco mi říká, že tenhle film se zkrátka neomrzí. Za mě 100% -> ***** ()

Fat'Fatal

Příliš velké očekávání se nikdy neoplácí... V tomto směru mi podobně zaměřený Pozemšťan (Earth man) přišel o dost lepší a zajímavěji vyprávěný. Postavy jsou zde zahrané dobře, ale "jen" se vrtat v něčem tak neprůkazném, jako je filmový příběh (či zápletka), můžeme všude a vždycky. Připadal jsem si jako při čtení kriminálky od Agathy Christie, avšak na konci nepřišel božský zvrat nebo vyvrcholení, naopak, happy end a všichni volili not guilty. Byly tu dobré hlášky od fanouška baseballu především, a přestože dávám především na herecké výkony, tak na víc jak tři hvězdy to nemohu ohodnotit. // Viděl jsem v originálním znění s titulky. ()

Drakemcl

Nechápu, jak jsem mohl tak dlouho odkládat tento jedinečný film! Nejvíc se mi líbil Lee J. Cobb a Henry Fonda. Voskovec též potěšil. ()

Biopler

Ak by tento film mal okrem vynaliezavého a priamočiareho deja prekvapujúci záver, resp. niečo čo by ma položilo na lopatky, neváhal by som s 5* ani sekundu. Herci výborní, no všetkých zatieňuje najväčší búrlivák Lee J. Cobb, pamätný výkon. ()

ortoncz

Výborný film. Atmosféra by se dala krájet . Dialogy a monology jsou naprosto úžasné. Charaktery jsou velmi pěkně vylíčeny. 95% ()

LadyEsik

12 rozhněvaných mužů z roku 1957 je jeden z nejlepších filmů padesátých let, který jsem viděla. Na snímku jde krásně vidět, jak se dá kvalitní a strhující příběh vybudovat jen na postavách a zajímavém podkladu vraždy, vše se odehrávající jen v malé místnosti (a záchodě), tedy žádné ohromující počítačem vytvořené interiéry ani exteriéry, žádné triky a honičky. Mužům visíte na rtech, díváte se na jejich přeměnu. Je to fascinující a já určitě doporučuji tento 90ti minutový snímek zkouknout. Film se točí kolem poroty, které se v zákulisí snaží rozhodnout o vině či nevinně jednoho chlapce, zda zabil svého otce. Výsledek rozhodne o tom, jestli ho pošlou na elektrické křeslo, nebo ne. 11 mužů je pro to, že je vinen, jen jeden, že není. Podle zákonu to musí být ale jednohlasné, tedy všichni pro Ano – nebo všichni pro Ne. Síla tohoto jednoho muže, kterého si zahrál Henry Fonda, který netvrdil, že chlapec je nevinný, ale že tu ta možnost je, je ohromná. A to, jak postupně zkoumá důkaz za důkazem, mluví hodně o jeho inteligenci. Snímek plný charakterů, napětí a psychologických proměn. Hraje zde i Jiří Voskovec. Určitě doporučuji :) ()

Petyas

Tenhle film je asi lepší hodnotit s ohledem na dobu, ve které byl natočen. Film je zajímavý již svou jednoduchostí a zpracováním. Na dnešní dobu několika-vteřinových záběrů neuvěřitelné několika-minutové plynulé sekvence. Natočit dvanáct herců v jedné místností tak, aby se divák po dobu více jak půldruhé hodiny nenudil - výborné. Velmi se mi líbily různé typy postav. Každá postava byla zahrána špičkově a v místnosti nebyly dvě, které by se sobě podobaly - úžasné. Nejvíce se mi líbil ledově chladný a velmi fakticky a konstruktivně zahraná postava E.G. Marshalla. 80% ()

Killingjoke

V americkém soudním systému má porota stejný a nelehký úkol jako v našem právním systému soudní senát. Tímto úkolem není nic menšího, než rozhodnout o vině či nevině obžalovaného na základě velmi pečlivého zvážení známých faktů a důkazů. Závažnost takového rozhodnutí je pak o to větší, pokud obžalovanému hrozí trest smrti, stejně jako je tomu ve filmu Dvanáct rozhněvaných mužů režiséra Sidney Lumeta. Zde na malém prostůrku za soudní síní můžeme sledovat rozhodovací proces dvanácti povolaných porotců z řad obyčejných a bezúhonných občanů. Karty jsou rozdány a hra, pokud to tak lze vůbec označovat, může začít. Výsledek prvního hlasovaní zní 11:1 ve prospěch viny, pouze jeden z porotců má důvodné pochyby o vině mladíka, obžalovaného z vraždy vlastního otce. Aby byl výsledek jednomyslný a tedy pravomocný, musí skupinka mužů podstoupit proces rekapitulace důkazů a svědectví, potažmo souboj s vlastními předsudky a unáhlenými závěry. Může člověk rozhodnout o vině druhého aniž by nad tím nějak více přemýšlel? Může takový člověk dále normálně žít i s onou palčivou bolestí za očima, kdy se ozývá špatné svědomí? Zkusme si při sledování tohoto filmu na tyto otázky odpovědět. Sidney Lumet natočil bravurní soudní drama a nastavil tak zrcadlo americké společnosti. Skvěle napsaný scénář obsahuje velmi rozdílné charaktery jednotlivých porotců, kdy každý má jiný způsob vystupovaní a morální hodnoty. K tomu, aby se domohli spravedlivého rozhodnutí tak mnozí z nich musí částečně popřít vlastní podstatu a založení. Z obsazení bych vypíchnul jistě největší hvězdu filmu Henryho Fondu nebo českého rodáka Jiřího „George“ Voskovce. Dvanáct rozhněvaných mužů je tím druhem filmu, který vás dostane svou chytrostí a je jasným důkazem toho, že i na minimálním prostoru lze natočit jedno z nejlepších dramat filmové historie… ()

albionlady

Geniálne vykreslené rozdielne ľudské charaktery, každý sa v niektorom z nich nájde. V rukách máte osud človeka, môžete rozhodnúť o jeho živote alebo smrti. Dôkazy nestačia, hoci na prvý pohľad máte pocit, že je v celej veci jasno. Rozhodnete sa podľa svojich predsudkov? Podľa väčšiny? Podľa toho, či sa vám chce nad niečím takým sedieť a rozmýšľať, alebo nie? Alebo sa budete rozprávať a skutočne sa zamýšľať nad zodpovednosťou, ktorú teraz máte a pozriete sa na vec z tých uhlov pohľadu, ktoré sa spočiatku zdali nemysliteľné? Bravúrne dialógy a silný námet - stáť sám proti všetkým a vedieť si obhájiť a zdôvodniť svoj názor. ()

zipoo

Jak pravil Archimédes "Dejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí". A Lumet na něj navázal "Dejte mi tenhle bezkonkurenční scénář a já pohnu filmovou historií." Povedlo se. A teď mě prosím nerušte, jdu si to pustit asi po desáté :) EDIT: po bambilionáté. ()

anulka

12 Angry Men je špičkový film. Je dôkazom toho, že skvelý film nepotrebuje rozsiahle scenérie, prepracované kostýmy alebo drahé špeciálne efekty - proste len vynikajúcich hercov a originálny príbeh. ()

Amyi

Ked sa porotca nachadza v stave nerozhodnosti...ktora volba je lepsia: pustit na slobodu vraha alebo zabit nevinneho? ()

Mukunda

Přes to, jak strhující snímek je, přes to, že vlastně obhajuje určitý právní princip, který stále není samozřejmý, se autor na konci nedovede vyrovnat s rolí hodnotitele tohoto principu, a tak jej nehodnotí a nechá to na divákovi. Kromě této výhrady je to ale dobré dílo s vynikajícími výkony, které by se mělo připomínat. ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film