Pahorek

TV spot

Disciplína je základ všeho, každého vzpurného ducha je třeba zlomit. A přeběhnout v plné polní pod palčivým africkým sluncem několikrát po sobě umělý písečný pahorek, to dokáže zlomit i ty nejsilnější. O tom je alespoň přesvědčen seržant Wilson, který je – díky svému slabošskému veliteli – de facto jediným pánem a vládcem anglického kárného tábora kdesi v libyjské poušti. Jeho úkolem je udělat z té vězeňské sebranky, z těch slabochů, zlodějíčků, ulejváků a dezertérů zase správné chlapy, vojáky tělem i duší. A on je z nich udělá, i kdyby je to mělo stát život. Ti, kdo tohle peklo opouštějí, vědí, že se sem už nikdy nechtějí vrátit. Ti, kdo přijíždějí, netuší, co je tu čeká. Netuší to ani pětice nejnovějších „přírůstků“ v čele s degradovaným seržantem Robertsem, na němž si Wilson a jeho pravá ruka Williams hodlají obzvláště smlsnout. (Česká televize)

Saur.us

Špetku ukřičenější vězeňské drama, kde kázeň musí být, jinak se jde navštívit pahorek. Fyzické a psychické týrání ale i beznadějný odpor proti utlačovatelům s trochu neobvyklým, ale přesto dobrým výkonem Seana Conneryho. ()

Brtniik

Tak tento film mne dosud minul. Docela maso. Je překvapivé, že na vojně jednomu ze života dělali peklo o ň starší spolubojovníci, zde to zastali +- stejně staří dozorci… Zaráží mě, že by její veličenstvo mohlo mít ve dvacátém století takovéto sloužící. Je podivné, že v podobném prostředí jedni dělají a druzí vyžadují zcela absurdní činnosti. Kdo nezažil, neuvěří. Na podobná místa se odkládají velitelé, lékaři atp. co mají škraloup a nemají nijak zvlášť vyvinutou osobnost a může je ovládat kde jaký deprivant. --- Podruhé bych to nemusel vidět, např. proto, že špína dozorce, kterého hrál nebohý Ian Hendry, jakoby z oka vypadl našemu veliteli útvaru vč. nátury. --- Nejen dámy uznají, že Sean byl fakt schön. R.I.P. ()

crha

Pahorek se asi zaryje pod kůži každému. Ta beznaděj je skoro hmatatelná a já fakt strašně chtěl, aby to Williams pořádně odskákal. Co bych kromě skvěle napsaného příběhu a herců ještě vyzdvihnul je kamera, která je fakt geniální. Jediné co mě tam zarazilo, když si dělali legraci ve sprchách, že tam je plyn. Podle mě na plynové komory a nazitrik se sprchama se profláknul až po válce, ale to jen na okraj. ()

Vodny

Člověk přijde z kina nasranej z toho, že vyhodil peníze za parodii na akční film White House Dawn a hele, na ČT2 dávají Pahorek. Nikdy jsem ten film neviděl, ale stačí prvních pár minut a člověk nemůže odejít od obrazovky. Člověk se musí dozvědět, jak to parta pěti zlodějů, dezertérů a šmelinářů v té nesnesitelné poušti, vězení, nakonec zvládne. Film ze staré školy, kde jsou každá z postav hlavním hrdinou, každý má své problémy, ale jeden problém mají společný - dostali se na místo, kde se velitelé i z kusu dřeva snaží udělat vojáka. Potit krev je totiž povinností každého vojáka, který odmítá sloužit svým velitelům. Pahorek, to místo, kam každý z nich musí xkrát vyběhnout v plné polní, nahoru, dolů, nahoru, dolů, znovu a znovu byl postaven ostatními vězni z jediného důvodu - zlomit vůli vzpurných vojáků, kterým válečná vřava a válečný režim vzal iluze o spravedlivém, mírumilovném a svobodném světě pro každého. ()

Hapretor

Kupodivu spíš nuda. Táhlé, atmosféra nic moc, a vůbec mi to nepřišlo drsné, nelidské - jen takové stupidní, nemožné. Bez myšlenky. Viděno jen kvůli Connerymu. Jeho role bohužel nestála za nic. ()

MickeyStuma

Snímků o nelidských podmínkách v jakékoliv kárných zařízeních bylo natočeno bezpočet. Tento černobílý počin jisto jistě patří k těm nejlepším a zaslouží si zařadit mezi klenoty světové kinematografie. Napnutá atmosféra nažhavená horkem a nasáklá potem doslova sálá každou minutou. Není hluchého místa. Scénář je dokonalý, který výborně zrealizoval režisér Sidney Lumet. Herecké výkony jsou uvěřitelné a poctivé. Sean Connery ani tentokrát nezklamal a to platí i pro ostatní herce. Snímek ani dnes nepřestává fascinovat svou vypovědí o realitě ponižování, bezmocnosti a ztrátu lidskosti v zájmu armády. ()

Evander

Další z řady dobrých válečných dramat, tentokráte s Seanem Connerym v hlavní roli. Pahorek mi trochu připomíná Most přes řeku Kwai, který mě osobně zaujal více. ()

GMVajgl

Příběh o lidském zlu a utrpení. Stejně jako Zelená míle má svého dozorce, Přelet nad kukaččím hnízdem svou vrchní sestru, tak Pahorek má svého seržanta, který mučí své vězně pomocí umělého pahorku. Film, který by se dnes už tak upřímně nenatočil (čistě chlapské obsazení, rasistické hlášky). A je to pořádný film postavený hlavně na hercích. Taky je celý natočen na jediném setu, podobně jako 12 rozhněvaných mužů od stejného režiséra. ()

Barak

Úžasné drama odehrávající se na "kousku" písku. Klidný začátek postupně graduje, až se z toho nakonec stává strhující podívaná, na kterou je radost pohledět. Má to skvělý scénář, skvělé herecké výkony - Connery nijak zvlášť nevyniká, ale stejně je tam nejlepší -, naprosto fenomenální kameru, hodně dlouhé záběry, a je to neskutečně atmosférické a "pohltivé".... || Přečetl jsem knížku a nedalo mi, abych něco nepřipsal ;) Takže stejně napínavé a pohltivé čtení, které v má v sobě akorát více "scén" (nic zásadnějšího), než samotný film - navíc závěr není tak tragicky utržený. Samozřejmě jsem si nenachal ujít ani Pahorek z písku, ale ten už byl podstatně slabší - zbytečně dlouhá pitva "co bylo potom", která toho stejně moc nevyřeší a - překvapivě :) - končí hrozně hloupě.... ()

Shona

Klasické vězeňské drama, které má s válečným filmem společnou nanejvýš dobu ve které se odehrává. Jinak ale Sidney nezklamal a natočil výborný kouskek s neméně dobrými herci v čele s perfektním Seanem Connerym. V současnosti u mě symbolicky zůstává Pahorek těsně pod vrcholkem. Především díky pánům jako je Stuart Rosenberg a Frank Darabont. ()

siloalampa

Výborný film pre všetkých, ktorí majú radi spracovanie tejto tématiky... Ideálne načasované vyvrcholenie a záver filmu. ()

Lucas87

Tohle je drsné zobrazení tzv kázeňského tábora, kde se snaží dozorci zlomit vůli svých vězňů, tak trochu mi to připomíná komunistický lágr, a chování vůči našim letcům z Anglie po návratu do vlasti. Proč pahorek? Jedná se o kopeček na dvoře věznice, nečekejte ostnaté dráty a silné stráže kolem, tábor se nachází hluboko v poušti. Sean Connery klade důrazný odpor a je výraznou osobností a příkladem pro ostatní. Rozhodně se nejedná o špatný film. ()

Stíba

Vedle takového ještě o 8 let staršího Mostu přes řeku Kwai na mě Pahorek působí trochu laciněji a po psychologické stránce slaběji. Nicméně je to velice dobrý film, se stupňující se atmosférou kde je dobře vidět psychické vypětí věznů a silný nátlak "jejich" dozorce. Chyběl mi tu ale více propracovaný vzdor a nějaký rafinovaný způsob jak dozorci vrátit to, co jim on sám způsoboval. ()

Jeand´Boa

Zcela uchvacující záležitost, která ač dramatem v určitých fázích i až zajímavě pobaví...síla je však v celkovém vyznění, které zanechává výraznou stopu. Hlavní hrdina je sice jasný, nicméně vypíchnout jednoho herce nelze, neb výkony u všech postav berou dech... ()

dandislav1991

Podle mě by mělo být v charakteristice ještě psychologický, protože tohle byl nápor na nervy solidní, Williamse bych na místě prokopl ocelovou špičkou. Nechutní zamindrákovaní bachaři! ()

dakarin

Vězení, armáda, různě hluboce nevýhodné a těžko dýchatelné pozice ... pěkně vykresleno ... lidem se ta spravedlnost daří jen z části, čím větší část, tím lépe ... ()

Schlierkamp

Britské válečné drama, jehož děj se odehrává v libyjské poušti ve vězení pro britské válečné zločince, kam jsou deportováni zběhové, zloději či vojáci, jež vzdorovali svým velitelům. Centrum tohoto kárného tábora představuje navršený hliněný pahorek, na němž musí trestanci běhat dokud nepadnou vysílením. Nově příchozí sadistický strážný Williams (nelidsky chladný I. Hendry), přemění už tak nesnesitelné táborové poměry v opravdové peklo, kde jsou fyzické a zejména psychické schopnsti vězňů sráženy na minimum a veškerým svým působením se snaží zlomit v trestancích morálku a vůli, k čemuž využívá všech možných prostředků. Vzpoura však na sebe nenechá dlouho čekat. Hlavní postavou tohoto dramatického snímku je nový trestanec, bývalý seržant Roberts (skvělý S. Connery) a H. Andrews, jenž předvedl v roli konzervativního vedoucího tábora Wilsona impozantní výkon. Kromě samotného poutavého příběhu lze za pozoruhodné označit i filmové zpracování, neboť snímek se vyznačuje dlouhými scénami bez přerušení či zajímavou pohyblivou kamerou. Režiséru Sidneymu Lumetovi se podařil kromě věhlasných Dvanácti rozhněvaných mužů další vynikající snímek, z něhož napětí vyzařuje od začátku až do samého závěru a jemuž mohu dát s naprosto klidným svědomím plný počet hvězdiček. ()

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011