Pahorek

TV spot

Disciplína je základ všeho, každého vzpurného ducha je třeba zlomit. A přeběhnout v plné polní pod palčivým africkým sluncem několikrát po sobě umělý písečný pahorek, to dokáže zlomit i ty nejsilnější. O tom je alespoň přesvědčen seržant Wilson, který je – díky svému slabošskému veliteli – de facto jediným pánem a vládcem anglického kárného tábora kdesi v libyjské poušti. Jeho úkolem je udělat z té vězeňské sebranky, z těch slabochů, zlodějíčků, ulejváků a dezertérů zase správné chlapy, vojáky tělem i duší. A on je z nich udělá, i kdyby je to mělo stát život. Ti, kdo tohle peklo opouštějí, vědí, že se sem už nikdy nechtějí vrátit. Ti, kdo přijíždějí, netuší, co je tu čeká. Netuší to ani pětice nejnovějších „přírůstků“ v čele s degradovaným seržantem Robertsem, na němž si Wilson a jeho pravá ruka Williams hodlají obzvláště smlsnout. (Česká televize)

laepus

Připomíná mi to Kubrickovy Stezky slávy - což je móóóc dobře! A úplný závěr je... je silná záležitost, která celý film nakonec posouvá ještě mnohem dál a donutí diváka opravdu zapřemýšlet. ()

hacho

Krasny film. Krasna kniha a film ji myslim velmi povedene prevedl na platno. O lidske hrdosti a nezdolnosti ducha... ()

werewolf69

Film ma veľmi skromný dej bez nijakých väčších zvratov, ale od úplného začiatku až dokonca je v ňom toľko psychického teroru, nátlaku a buzerácie ako som v žiadnom inom ešte nevydeľ. ()

bolan

Klenot mezi filmy s poselstvím FUCK THE ARMY. Jacko King mě na konci naprosto rosekal - jedna z nejvtipnějších scén vůbec. ()

jacksax

Příběh o diktatuře - armáda je zde pouze jeko prostředí. Příběh o lidské důstojnosti, lidských právech a o moci; moci nad ostatními lidmi.Výborný příběh. ()

kamil.i

Na svoju dobu netradičný a neuveriteľne pokrokový film po obsahovej i technickej stránke. Túžba po slobode a spravodlivosti, ktorá stojí a padá na konaní jednotlivca, to najlepšie vystihuje túto geniálnu vojnovú drámu, ktorá sa stáva svojou myšlienkou nadčasovou. ()

Brylin

Výborná studie hierarchie, strachu, opojení mocí a jejich následků v prostředí armádního vězení. Sidney Lumet skvěle zachycuje vývoj pěti značně odlišných charakterů pod žhavým saharským sluncem a nátlakem velitele a jeho horlivého seržanta. K přesvědčivosti filmu přispívá herecký výkon všech hlavních představitelů (osobně bych vyzdvihl Harry Anrewse), zajímavá kamera Oswalda Morrise a hlavně sevřený scénář dle divadelní hry Ray Rigbyho. Britský spisovatel vycházel ze své osobní zkušenosti z druhé světové války, kdy v podobném táboře zažil lámání charakterů pomocí fyzické i psychické šikany. Výsledkem je skvělý film srovnatelný se slavným Lumetovým snímkem 12 rozhněvaných mužů. Na pomezí čtyř a pěti hvězdiček. ()

WinstonS

Zlatý fond protiválečných filmů získal jeden ze stěžejních příspěvků v roce 1965. Brilantní scénář podle brilantního románu a Sean Connery v roli chlapa, který má koule i v situacích, kdy se lámou charaktery. Jeho kontrapunkt, seržanta Williamse, jsem po celou dobu trvání snímku upřímně a z duše nenáviděl. ()

Filomena.I.

„Co tě nezabije, to tě posílí“ a udělá ze zlodějíčků, uprchlíků a dalších vojenských „odpadlíků“ zase pořádné chlapy. Nástrojem je neustálý poklus, vojenský dril, buzerace a především uměle vytvořený písečný pahorek, kde si jeho zdoláváním provinilci odpykávají svůj trest a jenž je též obávanou zbraní dozorců, jak někoho ponížit a zlomit. Stresující dril kárného tábora deptající odsouzené fyzicky i psychicky, přivodí smrt jednomu z nich a dusná atmosféra se ještě více zhustí. Našponované vztahy v pekelné atmosféře pouště a věznice začnou praskat, otupělí vězni se bouřit. U hrstky z nich se rodí odvaha s probouzejícím se citem pro spravedlnost, která „infikuje“ i některé z „opačné strany“, doposavad projevující netečnost vůči nekorektním praktikám despotického velitele. Příslib nastoupivší spravedlnosti však zhatí nakupená zlost a nenávist vězňů, jímž se naskytne neovladatelná příležitost k pomstě… *** Třeba vyzdvihnouti bravurnost kamery, která svým okem podtrhuje a umocňuje kupříkladu nekompromisní postoj velitele vůči rozbouřeným vězňům v pohledu zpoza jeho rozkročených nohou či detail jeho obličeje zachycený ve zvláštním úhlu. Jakož i pohled vězně zdolávajícího pahorek promítaný otvory v plynové masce za zvuků jeho dechu… *** Emočně strhující vhled do intimních zákoutí a vojenských praktik britské armády neberoucí si žádných servítek a výstižně ztvárněné charaktery jednotlivých postav i zvláštnost pohledů kamery umocňující drama situace si zaslouží vrchní místo na filmovém žebříčku. ()

kluk z Na

Je to až k nevíře jak hluboko pod kůži se dokáže Sidney Lumet dostat jen za pomoci prostého pahorku uprostřed tábora. ()

petikacka

Sqělé válečné drama, které je o touze podrobit si "neposlušné" vojáky a vyrobit si z nich tupě poslouchající loutky...Ať to stojí, co to stojí...Miluju tyhlety psychologické hrátky "kdo z koho" a jak to jednoho dokáže zocelit...Za mě 100% ()

Vesecký

Co k tomuto dílu dodat? Jednoznačná klasika filmového umění, skvělý Lumet jako režisér a celé prvotřídní pódium hereckých představitelů. Kdyjsem tento film viděl popré ? To jsem byl ještě kluk. A film se mi zahryzal dokonale pod kůži. Nešťastný osud vězně Stevense, jehož povahu jsem sám sdědil, postaveného proti silnému důstojníkovi, zavřenému kvůli tomu, že nechtěl hnát své mužstvo do předem prohraného boje, a nelidské zacházení s vězni britské armády kdesdi v africké poušti. Symbolem všeho je zbytečný pahorek, navršený z písku a určeý k týrání a psychickému zlomění vězňů. Jak by takový film člověkem neotřásl. ()

VictorMartel

Vleklý rozjezd s hluchými místy v druhé polovině vystřídá napínavě gradující představení o korupci, demagogii a strachu konfrontovat nedisciplinovanou svévoli s monopolem k násilí. Křiváctví je strach. / Mé hodnocení: 70 %. ()

RadimFišer

Pěkný film se sexy neodolatelnám Seanem Connerym. Takovou formu podle mě neměl ani v jeho dalších filmech. Takhle jsem ho ještě neviděl. Raději bych doporučil Midnight Express pro srovnání. To čemu zde chybí naprostá důraznost a totální procítěnost, to v Midnightnu je na tvrdou a prodřenou kůži. ()

dvd-L

Velice poutavý film, skvěle vybraní představitelé hlavních rolí a velmi dobrý český dabing. Líbilo se mi třeba to jakým způsobem velitel tábora zlikviduje vzpouru a ještě si navíc během několika minut zcela získá sympatie vzbouřených vězňů! Fantasticky odpozorované a vykreslené. ()

jorgus

vynikajici..nechapu jak jsem se nad timto filmem tak dlouho rozhodoval zda ho videt ci nevidet..:)zejmena prvni polovina byla super, pak tempo trochu ztratilo..:) ()

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011