Pahorek

TV spot

Disciplína je základ všeho, každého vzpurného ducha je třeba zlomit. A přeběhnout v plné polní pod palčivým africkým sluncem několikrát po sobě umělý písečný pahorek, to dokáže zlomit i ty nejsilnější. O tom je alespoň přesvědčen seržant Wilson, který je – díky svému slabošskému veliteli – de facto jediným pánem a vládcem anglického kárného tábora kdesi v libyjské poušti. Jeho úkolem je udělat z té vězeňské sebranky, z těch slabochů, zlodějíčků, ulejváků a dezertérů zase správné chlapy, vojáky tělem i duší. A on je z nich udělá, i kdyby je to mělo stát život. Ti, kdo tohle peklo opouštějí, vědí, že se sem už nikdy nechtějí vrátit. Ti, kdo přijíždějí, netuší, co je tu čeká. Netuší to ani pětice nejnovějších „přírůstků“ v čele s degradovaným seržantem Robertsem, na němž si Wilson a jeho pravá ruka Williams hodlají obzvláště smlsnout. (Česká televize)

ecis

Tazko najst superlativy na tento film. Musite to vidiet! Excelentne herecke vykony, gradovanie psychickeho teroru vo vazenskom prostredi a jeden odstrasujuci pahorok. ()

dessa

Skvostný film o tom, že volům moc do rukou nepatří. Nesmyslnost vojenské hierarchie zobrazená v plné kráse. Film jsem viděl s českým dabingem a tentokrát musím skutečně vychválit - zejména pan Adamíra dodává Connerymu to, co jeho vlastní hlas postrádá, a tím umocňuje celkové charisma hlavní postavy... ()

HONXX

Trochu jiný pohled na válečné útrapy. Žádné potoky krve, hromady nábojů, ale dřina, vedro a poslušnost ve vojenské káznici. Drama je obžalobou moci v rukou sadisty, který bezmezně slouží vojenskému systému. Jedinec nic neznamená, je jen součástí vojenské mašinérie. Jeden z mála příkladů, kdy se film přinejmenším vyrovná knižní předloze. ()

Candid

Vzpomínám si, že když jsem viděla film poprvé, bylo to na videokazetě a chyběl konec!!! Přesto ve mně zanechal nesmazatelný dojem. Od té doby jsem film viděla znovu i s koncem a zjistila jsem, že bez něj to nejde. Film se odehrává v kárné vojenské věznici, kde si seržant Williams kompenzuje svoje komplexy a po vězních chce i nemožné. Pahorek od začátku do konce graduje a výborné herecké výkony mu jen přidávají na síle. Není možné, aby sám divák při sledování nepociťoval vztek a beznaděj… tedy až na scénu, kdy si jde Jacko King pokecat s velitelem, tady alespoň trošku opadne napětí z páchaných zlomyslných křivd a divák se i docela dobře pobaví. Pahorek určitě není film pro každého, mě osobně ale nadchl. P.S. Pro mě zatím úplně nejlepší adaptace knihy vůbec. ()

kukkik

Film s děsivou atmosférou která vás vtáhne do děje takovým způsobem, že několik minut po konci se z toho nebudete schopni vzpamatovat. Herecké výkony jsou vynikající a naprosto uvěřitelné, nic na mě nepůsobilo nepřirozeně či uměle. Rozhodně to není film, na který byste se dívali v prosluněných sobotních odpolednách, protože jsem přesvědčený, že atmosféra libyjské pouště a emocí vězňů i dozorců vás dokáží natolik zpracovat, že i kdyby jste ten den měli ještě skákat padákem, tak by byl zázrak kdyby jste dokázali zatáhnout za šňůru. Alespoň tak zapůsobil na mne. Proto není jiné volby než 5/5 ()

lakart

Sidney Lumet ví, jak z malého množství herců, interiérů a exteriérů a sakra dobrého scénáře vytáhnout maximum. Díky tomu všemu se nám zrodil mistrovský kousek, který jenom těžko bude hledat konkurenci. Vlastně ano - Dvanáct rozněvaných mužů. Spor mezi jasně danými pravdily, rozkazy, paragrafy, příkazy na jedné straně a lidstvím, morálkou, zdravým rozumem na straně druhé. Dvě hodiny neskutečně dobrého dramatu, kdy se vám doslova tají dech. A závěr? Bez komentáře. 100% ()

ppospisil

Naprosto famózní klasika z morálkou přeměňujícího válečného prostředí.Mladý Connery, ale především Andrews či Hendry předvedli skvělý výkon a odehráli své role přesně tak, jak se na tuto situaci alušilo.Celý film je jakýmsi ztělesněním přeměny lidské morálky (především však armádní) v průběhu 'nové doby'. Skvělá zápletka,scénář i prostředí.Závěrečná scéna je dokonalá herecky i filmově, zaujali mě především zajímavé kamerové 'úskoky'. Zakončení filmu mě přesvědčilo, že si 5 hvězd zaslouží! Tleskám. 90% ()

junxi91

U tohoto filmu jsem nevěděl, do čeho se to pouštím, ale vyplatilo se mi to. Sledujeme zde pobyt britských armádních dezertérů, flákačů a zlodějů, kteří se dostanou do nápravného tábora nebo vězení, které si s ničím nezadá s nacistickými pracovními a koncentračními tábory. Je vyžadována stoprocentní disciplína a poslušnost, jinak přichází na řadu ten zasranej Pahorek. Ano, písečný násyp, který na první pohled vypadá jako taková dětská atrakce, ale ve skutečnosti je to zabiják a ničitel lidských duší i těl, pokud na něj musíte vybíhat a sbíhat dolů s plnou polní a pytlem na zádech. Ubohý Stevens, jen z nově příchozích, by mohl vyprávět o tom, jak dokáže nadměrná fyzická zátěž člověka totálně vysát a následně usmrtit. A to vše jen díky despocii a neomezené noci jednoho samolibého zmrda Willamse, ve kterém se probudily ty nejhorší lidské pudy (to, co všichni musíme běžně skrývat, avšak ve správný čas a na správném místě tomu rádi dáme průchod) a začne naprosto nepokrytě šikanovat svých pět nových přírůstků v táboře. Spalující Slunce, všudypřítomný písek, neustálý řev a pochodování po buzerplace byly pro mě psychicky dost traumatizující, protože jako privilegovaný mileniál bych měl problém s tím, že někdo takto brutálně omezuje má lidská práva. Nejsilnější vůli to vše zvládat měl degradovaný poddůstojník Joe Roberts v podání skvělého Seana Conneryho, ten se nebál postavit se despotickému Williamsovi a snažil se pro to využít i seržanta Wilsona, který přece všemu velí a o všem rozhoduje, na rozdíl od velitele, který akorát obšťastňuje svou ženskou a nemá ani páru, co za sfinstva se v tom pekle děje. A nejraději jsem měl stejně toho černocha Kinga, který se uměl postavit za sebe a vysmát se všem bělošským stereotypům a chovat se jako opice, aby ukázal absurditu toho všeho, co se ve filmu děje a nakráčet před velitele v trenkách a s utrženými kytkami. Prostě vypjaté, nepříjemně sugestivní válečné drama se vším, co pro pravý filmový zážitek potřebuji. ()

Marek06

Drsné válečné drama z 2. světové války, které ukazuje, že nejrůznější zločiny proti lidskosti nebyly jen na té špatné straně, ale mohly se objevit klidně i v britské armádě. Kdesi v poušti leží kárný tábor, kterému krutě vládne seržant Wilson. Ten má ve zvyku posílat neposlušné vězně na pahorek. Do tohohle pekla se dostane i Joe Roberts, který se ale jen tak zlomit nenechá.  Sean Connery, Harry Andrews i ostatní herci podávají skvělé herecké výkony, výsledný dojem z filmu ještě zvyšuje černobílá kamera, která dotváří tu správnou atmosféru a taky vynikající český dabing v čele s Jiřím Adamírou a Josefem Větrovcem. ()

Marecko

Famózní film. Sean Connery jako vždy naprosto exelentní. Celý film má spád a ty hlášky na konci - k nezaplacení. ()

Rodin

Au, au, au, au. Tenhle film opravdu bolel. Lumet natočil něco, co ocení každý, kdo byl na vojně. Nerad bych žil na takovém zámku, natož aby to trvalo věčně. Knižní předloha byla geniální. Filmové zpracování bylo geniální. Výkon Seana Conneryho byl geniální. Film byl prostě absolutně dokonalý, a pokud se vám po jeho zhlédnutí nechce zvracet, tak jste buď okoralí, nebo ožralí. Jinak je totiž téměř nemožné (v případě chlapů, ženy to jistě posuzují jinak)nehodnotit 5*. ()

Godhaj

,,Who’s the ringleaders?“ ,,Every fifth man!“ Černobílé peklo na zemi v podání Pahorku není jen obyčejným protiválečným snímkem. O válku v něm totiž vůbec nejde. Jde o to, jakým způsobem selhává armádní mašinérie v uzavřeném místě věznice, kde není žádná vnější kontrola, jen despotická vláda velícího důstojníka. Zároveň si je ale film vědom toho, že bez absolutní poslušnosti k rozkazům by nemohla žádná moderní armáda fungovat. Snímek oplývá fantastickou kamerou, která často v jednom záběru kombinuje detail znavených obličejů trestanců s následným přenesením na celek trestaneckého tábora. To vytváří hluboké měřítko a pocit, že je tam divák s nimi. Pomocí dynamického střihu v momentech vydávání rozkazů a řevu důstojníků zažije divák atmosféru neustálého psychického teroru vůči vězňům. Dohromady to dává výborný snímek podpořený nadmíru uvěřitelnými hereckými výkony, precizní atmosférou a dobře gradovaným dějem až do tísnivého a ne zrovna lehce stravitelného finále. ()

Duke90

Typický Lumet! Po dramatické stránce opět není vůbec co vytýkat a napětí, které začalo už od samého začátku ve vězení panovat, postupně vygradovalo v jeden z nejsilnějších psychologických zážitků v dějinách kinematografie! Závěr si samozřejmě každý může vyložit po svém, ale konkrétně mě málem rozbrečel tak jako Seana Conneryho.... ()

ŠpetaMarek

Ze všeho toho řvaní mě bolela hlava, ke konci i motala. Jestli to byl záměr, nevím, každopádně to byl jeden z nejlepších filmů co sem viděl. Skvěle to skloubilo staromilskou kinematografii (teatrální herectví) s novými postupy (jeřáby, POV, střih). ()

Clark_Kent

Naprosto famózní klasika. Celý příběh a fantastický hlášky, přímo k nezaplacení. Přál bych a doporučil bych každýmu dnešnímu mladýmu floutkovi co sedí za počítačem a fidlujeme rukama. Kázně je potřeba, jinak tě poženu na pahorek. "Když jsem byl ještě na houbách." Jo a excelující Connery, taky samozřejmě. ()

Caliboss

Pahorek, to je maximum vojenské buzerace a demence na metr čtvereční, Pahorek, to je lámání duše i těla, Pahorek, to jsou horko, pot a slzy, které ucítíte i v zimě při otevřeném okně ve svém obýváku. Děj má ohromnou gradaci a na konci člověk nenávidí všechno vojenské a omezené. 10/10! ()

kubas369

Další Lumetovo minimalistické drama jen vyměnil místnost u soudu za karný tábor kdesy v libyjské poušti a 12 mužů rozhodující o vině či nevině za 5 vojáků (s pohřešky proti zkostnatělým vojenským řádům), jejich tři naprosto rozdílné dozorce a jednoho doktora. Kde se tato nesourodá skupina snaží vyřešit, každý po svém zde vzniklý problém umrtí jednoho z nich. A znovu tu máme až pedantsky vykreslené charaktery všech zůčastněných a atmosféru, kterou by záviděl kde jaký akční snímek. ()

miki68cz

Mohlo to dopadnout hůř, ale taky líp. Předlohu jsem četl, film se o ni jen otřel, bohužel. I přesto vřele doporučuji ()

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011