Pahorek

TV spot

Disciplína je základ všeho, každého vzpurného ducha je třeba zlomit. A přeběhnout v plné polní pod palčivým africkým sluncem několikrát po sobě umělý písečný pahorek, to dokáže zlomit i ty nejsilnější. O tom je alespoň přesvědčen seržant Wilson, který je – díky svému slabošskému veliteli – de facto jediným pánem a vládcem anglického kárného tábora kdesi v libyjské poušti. Jeho úkolem je udělat z té vězeňské sebranky, z těch slabochů, zlodějíčků, ulejváků a dezertérů zase správné chlapy, vojáky tělem i duší. A on je z nich udělá, i kdyby je to mělo stát život. Ti, kdo tohle peklo opouštějí, vědí, že se sem už nikdy nechtějí vrátit. Ti, kdo přijíždějí, netuší, co je tu čeká. Netuší to ani pětice nejnovějších „přírůstků“ v čele s degradovaným seržantem Robertsem, na němž si Wilson a jeho pravá ruka Williams hodlají obzvláště smlsnout. (Česká televize)

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 9.2.1969, réžia českého znenia (ČST Praha 1968) = VĚRA BAREŠOVÁ (18.2.2011) ()

Bauer

Mám rád filmy z vězěnského prostředí a nebo z koncentračních táborů a teď můžu říct, že mám rád filmy z prostředí, kde jsou vojáci, kteří se něčím prohřešili, čili kárné zařízení. Například ve filmu z vězení jsou různé gangy, různé sexuální praktiky, drsná slova, drsné ksichty a sem tam nějaký ten posránek, co se rozbrečí. Ačkoliv mi prostředí tohoto filmu silně přípomíná vězení jen s tím rozdílem, že nejde o žadné masové vrahy, tak ani jedno zde nenajdete a to ani tak, že žadné vulgarismy. Žadné soupeření gangů!!! Žadný rasismus!!! Nikdo zde nemá žádné nepřátelé mezi spoluvězni. Jsou pouze tři nepřátelé. Sadističtí bachaři. Svinské horko. A největší nepřítel PAHOREK. Postavený kopec, na který odsouzení vojáci běhají. Skvělý a originální nápad. I přesto, že je snímek černobílý, tak si dokážu představit vedro, které tam muselo panovat, což mně přívádí k tomu, že film má vážně výbornou atmosféru. Naprosto jednoduchý scénář dělá z Pahorku geniální film .V tomto filmu hraje Sean Connery a člověk by nejspíš čekal, že podá nejlepší výkon. Není tomu tak. Těžko by se dal ohodnotit herec, který podal lepší výkon, protože všichni předvádějí herecký koncert. Něco podobného se už nejspíš nepodaří natočit, protože tohle je filmový zážitek!!! ()

5150

Vynikající vězeňské drama, které se může směle měřit s filmovou klasikou jakou je MOST PŘES ŘEKU KWAI nebo MOTÝLEK. ()

rawen

Pahorek mi velmi připomíná Kubrickovy Stezky Slávy a i když je hutný, vše podává trochu "zkratkovitě" (navzdory délce), vývoj mentality postav mi přišel zbytečně překotný, na druhou stranu je zde zase líp vidět ta absurdita armády a války, zejména ve scénách, kdy každý křičí na každého a chytá se "toho svého stébla". Výborný zážitek, šlo to i líp, ale já jsem spokojený... 8/10 ()

Tommassi3

"Pro mě je s armádou konec !! A o britský spravedlnosti si myslím svoje !!" Parádní "válečný" kousek inspirovaný stejnojmennou novelou Raye Rigbyho, který se podepsal i na scénáři, vznikl v režii Sidneyho Lumeta a staví na úžasném hereckém výkonu Seana Conneryho, hluboké symbolice a především parádní kameře Oswalda Morrise, která napomáhá komornosti, byť scéna, kdy vězni vyvolávají jméno mrtvého Stevensona, je v tom libyjském horku až (ne)příjemně mrazivá, i opravdovosti tohoto spalujícího filmu. Ten připomíná svým netypickým pohledem na válku se všemi těmi paradoxy a absurditami Hlavu 22, potažmo i Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem, ačkoliv celkově na mě Pahorek zapůsobil mnohem silněji.. Přesto se neubráním dojmu, že barva, kratší stopáž a chuť přitlačit ke konci na psychologickou pilu by Pahorku slušela mnohem více !! [ Dabing 7/10 ] Z původní černobílé kopie Československé televize vysílané ještě na začátku 80.let byla vystřižena jména emigranta Milana Bora a zapovězené Věry Barešové. V 90.letech minulého století byla v našich komerčních televizích uvedena též kolorovaná kopie s přenasazeným původním dabingem. ()

adamo_znk

Perfektně natočený "válečný" filmek s plejádou skvělých herců a silným příběhem. Nechybí tu zde i střípky humoru a ironie. Co mě ale nejvíce nadchlo byla samotná režie a hlavně práce kameramana, z jehož úsilí vzešly perfektní záběry, zvlášťe detailní záběry tváří při dialozích a celkové záběry celé věznice, při kterých půspbí "pahorek" jako spojující a výtvarně nejdůležitější prvek ()

Dale

Film mi sadol viac ako kniha, kde som štýlu Rigbyho písania nemohol prísť na chuť. Môže za to hlavne ako vždy skvelá Lumetova réžia, ktorý dokázal vytvoriť úžasnú atmosféru malého pekla v africkej púšti a úžasný výkon Harryho Andrewsa, ktorý zatienil aj samotného Conneryho. ()

Marek1991

Takmer dve hodiny šikany a odporu a trestov zaň. Vedel by som si tento film predstaviť aj prísnejšie, prípadne s ďalšími scénkami a motívmy, aby nenudil, no aj takto je kvalitný a pripomína mi môj odpor voči rôznym veciam, lebo viem ako sa to potom nabaľuje, že čím viac človek vydrží, tým viac ľudí sa láme v myšlienkach a pridáva na novú stranu. Určite to stojí za to si to pozrieť, vidieť vojenskú uniformnosť a vytváranie poslušných robotov, či väzenskú drezúru a predsudky a iné zlé myšlienky a činy, ktoré sa vynárajú pri podobných konfliktoch nadradených s mocou proti podriadeným, no silný zážitok som z toho nemal, ale za to už podľa mňa môže scenár, či nejaká chýbajúca zaujímavá hudba, kamerovo to bolo skvelé. ()

Cubinho

Jeden z nejlepších vězeňských filmů, co jsem kdy viděl a dost možná také vůbec nejlepší film o vězeňské vzpouře! Výborné výkony (od Conneryho Robertse až po Harryho Andrewse v roli praporčíka Wilsona) podpořené fantastickou kamerou dávají filmu tu pravou realistickou atmosféru. Dokonce, kdo by to při tomto žánru čekal, jsem dostal záchvat smíchu - to když jde King za velitelem:-) Třetí setkání s Lumetem končí opět velkým filmovým zážitkem! 9,5/10 ()

corpsy

Filmy, ako je tento, by sa mali verejne premietať širokému publiku. Dupľom v dnešnej dobe. Aby ukázali, ako nespravodliví a arogantní bastardi mávajú s masami, ale aj jednotlivcami, ako exemplárnymi príkladmi trestu. Pútavo natočený snímok väzňov neobhajuje, len ukazuje na neprimerane odsúdených trestancoch, že tí, ktorí tresty dávajú a tí, ktorí ich spĺňajú, sú väčší grázli, ako tí pod nimi. Bravó! ()

El Pistolero

Lumet umí. O tom mě přesvědčil už svou premiérou „Dvanáct rozhněvaných mužů“ i derniérou „Než ďábel zjistí, že seš mrtvej“. Sugestivní kamera z vás v tomto filmu udělá ne diváka, ale přímého účastníka děje. Jako by člověk seděl v cele a běhal po pahorku nahoru a dolů s Connerym a spol. K dokonalosti nechybělo moc. ()

Pishin

Povedeny film, skvele herecke vykony + zajimava latka. Jedine co bych filmu vytknul je scena se vzpourou veznu, kteri skanduji za mrtveho spoluvezne a snazi se dozvedet kdo je zodpovedny za jeho smrt. Ikdyz se dozvedi jmeno straznika, ktery za to muze nic se nedeje a velitel ze vseho udela kabaret a vsichni se poslusne smeji a tleskaji .... kam se podela jejich dravost po spravedlnosti vazne netusim..vsichni se zasmali a to ze tam nekdo umrel uz nebylo dulezite, nac tedy byla vzpoura _???>> diky tomuto kixu davam 4* ()

NinonL

Tento skvělý film není ani tolik protiválečný jako spíše protiarmádní. Ve své době a zřejmě i dnes nastavuje zrcadlo všem druhům diktatur, armádním i jiným. A hlavně poukazuje na sílu ducha a charakteru, které nedokáže zlomit ani nejmocnější monstrum. Film o síle lidského ducha, o hrdosti a cti. Člověk může zůstat svobodný i když jsou pošlapána všechna jeho práva a je podroben nesmyslným příkazům. ()

Krt.Ek

Neskutečný zážitek, přesně pro takové filmy mám slabost. Zdálo by se při pohledu na poster, že je Pahorek válečným filmem, nic ale není vzdálenější pravdě, děj je posazen daleko od reálií bitevních vřav té druhé velké války dvacátého století, do britského převýchovného tábora kdesi v hluboké horké poušti. Řekl bych, že je Pahorek, stejně jako například zde oblíbenější "Shawshank" či "Přelet nad kukaččím hnízdem", filmem anti-autoritativním, snímkem zachycující konflikt jedince se systémem, tentokráte přichází na přetřes vojenský řád a jeho pochlebníci - sadističtí důstojnici a dozorci, pro něž se stála vojenská doktrína něčím, co nahradilo to, čímž se prý odlišujeme od zvířat, svobodné myšlení, a pro něž se chovanci tábora stáli absolutním nepřítelem, který se provinil tím nejhorším, zradil ideál vojenského řádu, a toho se žádný voják nesmí dopustit a žádný voják to nesmí odpustit, nehledě na důvod. Nebudu to protahovat, zkrátka každé další slovo je vzhledem k samotnému snímku zbytečné, stačí jednoduché konstatovaní, že se Pahorek musí vidět, jsem rád za jeho kanonizovaní. 90% ()

Bajda

Pahorek je psychologické syrové drama z prostředí vojenské věznice. Asi nikdy jsem ve filmu neviděl tak dobré herecké výkony u VŠECH protagonistů a pokud jste shlídli Zelenou míly vězte, že "zlý strážný" z tohoto filmu nesahá tomu z Pahorku ani po kotníky. Film nabírá tempo a graduje od začátku až do dechberoucích závěrečných 20ti minut a mně ještě teď běhá mráz po zádech. ()

GodComplex

Vyborny oldschool kousek o demenci a buzeraci v armade. Zadne bitvy, velky rozpocet, nebo cokoliv. Jen vyborne zrezirovana komorni podivana s excelentnimi hereckymi vykony v cele s Seanem Connerym a chytrym scenarem, ktery divaka dokaze mentalne dokonale vyzdimat v prostredi prasneho tropickeho vedra, ze to hltate vsemi deseti. Pripomina mi to dalsi Lumetuv kousek 12 Angry men, kde reziser dokazal z cernobileho minima vyzdimat filmove maximum. 8/10 ()

Pierre

Místo typického válečného filmu vlastně jen vězeňské drama, které ale o válce vypovídá ledasco, protože na jejím pozadí rozvíjí témata, která jsou věčná a za válečným pozadím ještě více vyniknou ...šikana, marný boj proti systému, nesmyslnost robotických rozkazů od zaslepených lidí. To vše je zde celkem jasně rozdáno, navíc vězeňské prostředí je velmi atraktivní. Co se týče postav a hereckého obsazení, tak nejvýraznější zde určitě je postava zlého hlídače v podaní mě (a asi i celému českému divactvu) naprosto neznámého jakéhosi Iana Fendryha. Jeho postava je jasně definované zlo příběhu, jasně napsaná i zahraná. Zkrátka člověk zdeformovaný válkou a rozkazy. Přestože se v čele obsazení krčí mnohem známější před dvěma dny zesnulý Sean Connery (na jehož počest byl film vysílán) dlouhou dobu mi jeho postava i výkon splyvala s ostatními zajatými. Ale dále mě naopak oslovila třeba postava rozumného dozorce, rebelství zajatého černocha, i pár zajímavých myšlenek a dialogů. Chvilku trvalo než na mě  z toho černobilého vizuálu vystřikl  wow efekt. Ale finále už mě definitivně přesvědčilo a celkově mi tento film přinesl zajímavý dialogový i dějový zážitek. ()

gogos

Po dlohe dobe jsem videl zase nejake vyborne valecne drama. Film vas pripne k sedacce a nepusti... Vynikajici scenar, vyborne herecke vykony a opravdu, opravdu silny zaver, jez bohuzel nedopadne nejlepe... ()

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011