Pahorek

TV spot

Disciplína je základ všeho, každého vzpurného ducha je třeba zlomit. A přeběhnout v plné polní pod palčivým africkým sluncem několikrát po sobě umělý písečný pahorek, to dokáže zlomit i ty nejsilnější. O tom je alespoň přesvědčen seržant Wilson, který je – díky svému slabošskému veliteli – de facto jediným pánem a vládcem anglického kárného tábora kdesi v libyjské poušti. Jeho úkolem je udělat z té vězeňské sebranky, z těch slabochů, zlodějíčků, ulejváků a dezertérů zase správné chlapy, vojáky tělem i duší. A on je z nich udělá, i kdyby je to mělo stát život. Ti, kdo tohle peklo opouštějí, vědí, že se sem už nikdy nechtějí vrátit. Ti, kdo přijíždějí, netuší, co je tu čeká. Netuší to ani pětice nejnovějších „přírůstků“ v čele s degradovaným seržantem Robertsem, na němž si Wilson a jeho pravá ruka Williams hodlají obzvláště smlsnout. (Česká televize)

gabin(a)

Film jsem viděla někdy na gymplu, což je dost dávno. Strašně na mě tehdy zapůsobil a věta: Žijem si jak na zámku, ať to trvá věčně! mě dlouho strašila a vlastně straší dodnes, protože ten teror a bezmoc byly v tomhle filmu fakt hustý, jak bych asi řekla, kdybych na tom gymplu byla teď. ()

zette

Harry Andrews predvedl herecky galakoncert a nechal za sebou vsechny, vcetne Conneryho. Buzerace v karnem zarizeni je zrejma od prvni do posledni minuty, az ma clovek chut dozorcum natahnout pres obrazovku. Jinak mi film prijde misty dost pritazeny za vlasy. Onen pahorek podle meho skromneho mineni nebyl nic moc, takove pahorky jsem na vojne v Hradci Kralove prebihal denne, temer ctvrt roku a to mam do figury Conneryho daleko:-)! ()

pakobylka

Pahorek je v tom nevinně - o jednu z prestižních rolí v krutém dramatu zalitém nemilosrdným spalujícím sluncem se nikoho neprosil ... ani nevydával rozkazy. Skutečnou hrozbou bývá ve většině případů člověk - kupříkladu slaboch, který z titulu své funkce získá téměř neomezenou moc nad životy jiných. ()

Juto

Je to tvrdá, sadistická a brutálna snímka, ktorá je skvelo vykonaná a vyrobená. Lumet využíva všetky klaustrofobické uhly kamery vo filme, aby sa divák cítil rovnako uväznený ako postavy. Výnimočný film, ktorý všetkým filmovým divákom odporúčam. 10/10 ()

mortak

Film je sice z trojice divadelní hra - kniha ten nejslabší článek, kterému trvá celou hodinu, než se dostane do správného tempa, ovšem Connerymu role "obyčejného" hrdiny, který má strach vystoupit z řady, potí se, ale vydrží, padne jako ulitá, a Harry Andrews mu jako despotický vládce bachařů zdatně sekunduje. Škoda, že Lumetova touha ukázat divákovi fyzicky pahorek, brzdí na začátku kamerovými cvičeními celý film. Jakmile se ovšem přesuneme na divadelní prkna - pardon do cely - atmosféra a bezvýchodnost se může krájet. ()

majo25

Atmosférická vojnová dráma z prostredia väzeňského tábora niekde v púšti. Síce skromný vizuál, ale zato svižné tempo a príbeh, ktorý nenudí od začiatku po koniec, práve naopak, divák pomaly nestíha hltať scény. Connery je už len taký bonbónik, aj bez neho by to fungovalo dobre. V zápornej roli opäť potešil Harry Andrews. Hodnotenie: 85% ()

Doldus

Až teprve posledních pět let objevuji Lumeta a už teď žasnu nad výběrem námětů, a nad jeho režisérskou všestranností. Tady máme vysoce dramatickou záležitost a stejně jako většina divadelních her se příběh odehrává v relativně dost krátké době, stejně tak tu máme jednotu místa i děje. Každý z herců odvadí skvělý výkon, každý dostane adekvátní prostor k projevu. Netřeba říkat, že Connery svým chlapským zjevem a charismatem vládne, ale zvádá tu perfektně i citlivější a decentnější projev. Film si však pro mě krade Harry Andrews, jenž mě svým zjevem a labužnickým výkonem bavil každou sekundu jeho účasti. Jeho barbarský vzhled jakoby zrcadlil jeho duši. Potěšil mě také kamerový um Oswalda Morrise, jehož delší, intimnější záběry (close-upy na zkroucené obličeje připomínají Leoneho westerny) výborně zprostředkovaly útrapy zdejších protagonistů. Poslední vyhrocené scény tvoří, také důsledkem skvělé gradace filmu, jedny z vrcholů kinematografické tvorby vůbec. ()

HorrFi

Všechny lidi co jenom hulí, chlastaj, kouří a pak maj jestě silný řeči bych hnal na pahorek dokud by nezkolabovali :):)Můj nejoblíbenější černobílej film vůbec:) ()

sir-dave

Příliš dlouhé na to, aby se to odehrávalo na jednom místě, Sidney Lumet už sice vytvořil podobnou situaci ve 12ti rozhněvaných mužích, ale tam to za mě fungovalo. Po několika minutách jsem začal odskakovat a pokaždé co jsem přišel, někdo běhal na Pahorek. Sledovat chlapy jak běhají nahoru a dolů mě neoslovilo. Pravda, pár vtipných scének to mělo. ()

filmmovier

Existují lepší vězeňské a trestanecké filmy a Pahorek není ani zdaleka tak úderný, jak může z popisu děje působit. Je nepochybně výborně natočený, pekelná výheň neuvěřitelně funkční, herecky je to samozřejmě taktéž skvělé (Sean Connery exceluje, jak jinak), ale přišlo mi to trochu dlouhé a ke konci také unavené. A kromě toho jsem se celou dobu nemohl zbavit pocitu, že v barvě by byl tenhle film o dost lepší. Nicméně i tak se jedná o velmi kvalitní dílo, ale dávám přednost jiným podobně laděným. 80%. ()

Mirokukii

Další z řady výtečných vězeňských filmů. Jen mě překvapilo (zklamalo), jak malou roli zde pahorek má. Trochu pomalý rozjezd s po celý film dobře gradující atmosférou a napětím. Závěrečná půlhodina famozní. Skvělé dialogy. Výborná kamera a herecké výkony všech představitelů. ()

Jizni Tlapa

Ač plný nadějí, Pahorek rozhodně neční nad většinou válečných dramat. Svoji lehce nadprůměrnou originalitu dává najevo hereckými výkony a několika dobře nasnímanými momenty. Ve zbytku se táhne a táhne. Napálenou stopáží tak diváka udolá více,než jakákoliv jiná filmová bitva, kterou mimochodem tento "válečný" snímek naprosto postrádá. Není to však to zásadní. Fatální chybu spatřuji v nenapínavé dějové lince bez jakéhokoliv nepředvídatelného překvápka..poctivě vymaršovaných 70 % ()

Sfinkter

Connerymu se odboj v táboře daří a role tvrďáka mu sedí. Myšlenka a poselství jsou však průhledné a přímočaré (jak je zvykem v tomto období amerického filmu) a nezachrání to žádná omáčka okolo. Jediný, komu se podařilo dát tomuto formátu šmrnc, byl Forman a jeho Přelet nad kukaččím hnízdem. ()

Tosi

The Hill je vzrušující a mimořádně napínavý pohled do britské vojenské věznice v severní Africe, během druhé světové války a navíc přidává to nejdůležitější, a to zdravou dávku realismu a myšlení...Knižní předlohu jsem hltal už jako kluk, a samotný film jsem si zopáknul snad po patnácti letech. Zvláštní, víc než výborný Sean Connery, mě nyní učaroval výkon toho dobráckýho černýho frajera Kinga. Úžasný film, jistě jeden z nejlepších, anti-válečných, co se kdy natočily. ()

neoBlast

Lumet si nikdy nedával snadné cíle. I toto technicky náročné drama zvládl na jedničku s hvězdičkou. Bez hudby, ale zato s výraznou vizuální stránkou s maximálně kinetickou kamerou, zaplněnou častými detaily i výraznými velkými celky. Druhá polovina nesmírně graduje a všichni protagonisté hrají jak v celostátní divadelní soutěži. I mezi velkou žánrovou konkurencí se Lumetův Pahorek neztratí. 80 % ()

progression

Dost často, když shlédnu oblíbený film po letech, o jednu hvězdičku přijde. Tentokrát je tomu ale přesně naopak. Až s odstupem času i životními zkušenostmi si člověk uvědomuje o jak nadčasové dílo jde. Natočený podle knihy Raye Rigbyho (která je ještě lepší) - proto jsem při původním hodnocení nedal plný počet. Strhující drama o (zdánlivě beznadějném) boji proti bezpráví i aroganci moci je nesmírně působivé a mohlo by se odehrávat skoro kdekoliv i kdykoliv, protože ten boj se vyskytoval, vyskytuje a bude vyskytovat (bohužel) asi vždycky. I když Pahorek je Pahorek, na ten divák jen tak nezapomene :-) Strhující výkony hlavních představitelů, na postavy Seana Conneryho i Harryho Andrewse divák jen tak nezapomene, ale i další nezůstávali nijak pozadu. Výborná studie lidských charakterů, skvělá kamera a samozřejmě dechberoucí režie Sydney Lumeta. To byl opravdu Pan režisér a plejáda jeho vynikajících filmů to jen potvrzuje. Drama od začátku až do konce, které se v poslední půlhodině ještě vystupňuje ve strhující závěr, který nechá málokoho chladného či nezúčastněného. Původní český dabing z roku 1968 rovněž filmu sluší a připomíná jakou "dabingovou velmocí" jsme tenkrát byli. ()

greghouse

Geniální drama.... kombinace pouště, velicevyšinutého velitele a znavení vojáci...tohle je jeden z těch filmů proč mám rád Seana Conneryho ()

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011