Pahorek

TV spot

Disciplína je základ všeho, každého vzpurného ducha je třeba zlomit. A přeběhnout v plné polní pod palčivým africkým sluncem několikrát po sobě umělý písečný pahorek, to dokáže zlomit i ty nejsilnější. O tom je alespoň přesvědčen seržant Wilson, který je – díky svému slabošskému veliteli – de facto jediným pánem a vládcem anglického kárného tábora kdesi v libyjské poušti. Jeho úkolem je udělat z té vězeňské sebranky, z těch slabochů, zlodějíčků, ulejváků a dezertérů zase správné chlapy, vojáky tělem i duší. A on je z nich udělá, i kdyby je to mělo stát život. Ti, kdo tohle peklo opouštějí, vědí, že se sem už nikdy nechtějí vrátit. Ti, kdo přijíždějí, netuší, co je tu čeká. Netuší to ani pětice nejnovějších „přírůstků“ v čele s degradovaným seržantem Robertsem, na němž si Wilson a jeho pravá ruka Williams hodlají obzvláště smlsnout. (Česká televize)

Brain-D

Opravdu silné psychologické válečné vězeňské drama. Film je založen hlavně na hereckých výkonech a dialozích. Hlavní téme ja tady nespravedlnost, kterou musí vojenští vězni trpět. Sidney Lumet umí natočit opravdu skvělá dramata a podle mě je to špička mezi režiséry dramat viz. Psí odpoledne. ()

morena.jea

Extrémne nudný film, v ktorom odsúdení väzni nemajú nič iné na práci ako neustále behať, cvičiť a skákať v rytme "raz-dva raz-dva raz-dva" samozrejme s menšími prestávkami na prechádzku po kopci. Jedno úmrtie spraví z ostrieľaných drsných vojakov ufňukané šikanované slečinky. ()

vyfuk

Úžasná výprava do vězení vojáků, kteří bojují, aby prežili a přežili i ostatní. Zrada a přátelství jde ve filmu hezky ruku v ruce. Lumet mi ukázal úžasných Dvanáct rozhněvaných mužů, kteří byli perfektní, ale už je to dávno. Teď přišel geniálně provedený Pahorek. Po asi jedné hodině jsem měl trochu pochyby, ale ty byli docela rychle zahnány nad kvalitou a scénářem. Thumb up! ()

Autogram

Mozog mi z toho na dve hodiny celkom ozelenel, hoci film je čiernobiely. Môže vôbec existovať väčšia pakáreň ako táto vojenská väznica? Poslúchať rozkazy, príkazy, nezmyselné činnosti, vrieskanie namiesto normálnej reči, zlomiť súpera najskôr fyzicky a potom psychicky. Okrem poklusov na pahorok vo filme vlastne ani iné fyzické týranie nebolo, iba jediná bitka a tá ani nebola v zábere, pritom film pôsobí brutálne a vyšťavujúco. Viac ako výkon Conneryho ma zaujal záporák Andrews. Koniec filmu už bol trochu rozháraný, každý si odrazu robil čo chcel, nemohli všetko ignorovať hneď od začiatku? Otvorený záver necháva diváka v neistote alebo smeruje k druhému pokračovaniu, ktoré akosi absentuje. –––– V týhle zatracený armádě je moc lidí, kteří dávají špatné rozkazy. Někdo musí mít odvahu špatnej rozkaz nesplnit. – Ale armáda je k ničemu, když se neplní rozkazy. ()

Ravi

Až se mi vrátily některé vzpomínky ... no, velmi dobrý film založený na scénáři, který viditelně psal někdo, kdo zažil. Napětí, že by se dalo krájet. Situace vyhrocené do největších extrémů a nesnadné hledání východisek tehdy, kdy je složité zachovat se správně. Film, který brousí lidské charaktery v mezních situacích do nejhlubších rýh. 90% = 5-/5 ()

Aqualung

Nesmírně silný film poukazující na základní nebo mezní situace do kterých se člověk dostává v armádě nebo obecně v jakékoliv příkazové instituci.Jako vždy je to ale také o lidech, a od jejich charakteristik se odvíjí veškerá patologie anebo ušlechtilost.Sadismus cynických dozorců symbolicky představovaný také pískovým pahorkem uprostřed kárného lágru je konfrontován s lidmi ve formálně submisivním postavení.V neformální rovině však vězni dominují.Alespoň ten, kterého stělesňuje pan Connery.Tento šílený, ale také velmi častý rozpor v těchto institucích, vede v první fázi k psychickému teroru, v další k fyzickému násilí, a konečně ke smrti.Velmi inteligentním způsobem je zde konfrontována lidská slušnost a ohled s cynickou vojenskou logikou, která je však také hnána určitým typem lidských vlastností-narážím na paradní podání strážného.Je tu jistá podobnost s Keseyho románem Vyhoďme ho z kola ven.Převládají ovšem pochopitelně situace, které se mohou vyvinout jen ve vojenském, či vězeňském prostředí.Jsme tu svědky toho, co se stává, když má v ruce moc zloba a strach.Ve finále je drsný poukaz na fakt, že násilí plodí zase jen násilí, ale je to cesta do pekla, a ne k vyřešení zoufalé situace vězněných..... ()

latvar

No páni to bylo něco.... Tyranie bachaře a velitele ve vojenském vězení, kde nutili zajatce k výběhu pahorku přejde jednoho dne až ke smrti jednoho z vězňů. Odpovědnost za smrt nese tyran Williams, ale vina mu jde těžko prokázat. 93% ()

Pecival

Pomalejší rozjezd, ale ultimátní gradace. Mladý, štramácký Connery dostal možnost předvést pestřejší restřík svého hereckého umu a zhostil se šance na výbornou. Atmosféru umocňuje hodně zajímavá kamera, skvělé dialogy a vůbec dokonalí herci. Obzvlášť non stop ječící strážní jsou super a konec je taky výborný. ()

milancecil

Tak toto je pro mne nezpochybnitelný pilíř dramatického žánru, sugestivně silný příběh několika odsouzených vojáků v prostředí britského trestného tábora, kde si v Libyjské poušti, jen sluneční výhní rozpálený písek, všudypřítomné horko, stále propocení a s žízní se svírajícím hrdlem, bezohledně udržovaní v režimu přísné kázně a striktně předpisového pořádku, jakoby byli všichni spíše v nějakém krutě vedeném zajateckém táboře nepřítele a ne v zařízení vlastní armády, ten tábor byl svou tvrdostí mezi vojáky vyhlášený a na jeho rozlehlém prostranství uměle z písku navršený pahorek se pro ně stal obávaným symbolem, bolest a vyčerpání, takové způsoby měly hřešící přivést k řádnému vojenskému chování a plnění povinností, ano, jistě se dopustili činů, které i v bojových podmínkách musí být trestány, ale kde jsou ty tak stále důležité meze lidskosti? Dostáváme se díky filmovému zpracování opět k námětu odkrývajícímu další z tak sporných stránek přiměřenosti trestů, tentokrát za trestné činy spáchané vojáky během válečného konfliktu, jak těžké by takové tresty měly být, jak fyzicky a psychicky náročné, aby potrestané vojáky opravdu přiměly k dodržování disciplíny a nebyly jen surovým, mnohdy až sadistickým útlakem, aby nevedly spíše jen ke zhoršení nebo dokonce podlomení zdraví, mnohdy i s trvalými následky, nebo v krajním případě nezpůsobily i smrt. Ano, toto je opravdu jedno z mála tak závažných děl, provokujících k řadě i obecnějších otázek. ()

Maynard.

Tak to sem teda čekal úplně něco jinýho, spíš jako válečnej film a né vězeňskej film z válečnýho prostředí... Nějakou tu přestřelku a podobný, ale nedočkal sem se ani jednoho výstřelu. Ale na druhou stranu nemůže říci, že bych byl nespokojen. Je to velice zdařilý snímek, který řeší zásadní problém. A to je ten, že pokaždý, když se do zaběhnutého (v tomto případě vězeňského) života dostane člověk, kterému není lhostejné zacházení a způsoby strážných, tak těžce narazí. A spolu s ním i celá cela :o). Musí být těžké navzdory tomu, že se dostaneš do čím dál větších trablí, vzdorovat jednomu celmistrovi, kterej ti chce jasně ukázat, kdo že je tady pánem. Takto vysoké hodnocení je pravděpodobně způsobené tím, že je to starý kousek, který se snaží ukázat boj jednotlivce proti většině. Narozdíl ale od Serpica, je toto spíše povrchní pohled na tento spor. Hudba žádná, herecké výkony průměrný, no a jeden černoch, kterej tam lítá ve srandovních trenýrkách z tohodle kousku 4 hvězdičky nevytáhne. Od rejži, kterej natočil 12 Angry man sem čekal krapet víc. ()

Sdoom

Vysoce nadprůměrný protiválečný film, který tak výborným dělají zejména herecké výkony hlavních představitelů. Jinak malinko zdlouhavá stopáž, i když důležitá pro vybudování správné atmosféry. Závěrečná gradace je působivá, jen ten úplný konec mi přišel až příliš zbytečně vykonstruovaný. ()

netahlo

Strasne urvanej film s obcas nepochopitelnym chovanim hlavnich postav, vcetne Conneryho, kterej tady nijak zvlast nezazaril. Frajer Luke nebo Motylek jsou kvalitou o parnik jinde. ()

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011