Vražda v Orient expresu

• Velká Británie Murder on the Orient Express (více)

Albert Finney jako Hercule Poirot v nejslavnějším detektivním případu Agathy Christie. Britský film, oceněný Oscarem.  Orient expres, luxusní vlak, projíždějící celou Evropou - od Istanbulu až po Calais - se jedné prosincové noci roku 1930 stává dějištěm případu, k jehož vyřešení musí Hercule Poirot, který se čirou náhodou ocitl mezi jeho cestujícími, zapojit veškerý svůj důvtip a genialitu. Má k tomu dostatek času, protože vlaku, uvězněnému sněhovou kalamitou kdesi v jugoslávském vnitrozemí, nezbývá než trpělivě čekat na vysvobození ze závějí. A zatím se tedy slavný belgický detektiv pokouší vypátrat, kdo je pachatelem neobvyklé vraždy amerického milionáře - a jaký byl její motiv...
Námět tohoto románu poskytl A. Christie skutečný případ - únos v rodině světoznámého letce a amerického národního hrdiny Charlese Lindbergha. Oscara získala Ingrid Bergmanová jako nejlepší herečka ve vedlejší roli, snímek byl nominován v dalších pěti kategoriích (A. Finney jako nejlepší herec, scénář, kamera, kostýmy, hudba). Získal také řadu cen Britské filmové akademie. Za zmínku stojí jeho hvězdné obsazení - kromě jmen, uvedených v noticce, např. ještě: Jean-Pierre Cassel, Wendy Hillerová, Sean Connery, Martin Balsam, Vanessa Redgraveová nebo Anthony Perkins. (Česká televize)

Bragi66

Ve velmi nepravděpodobném klasickém příběhu se sejdou všichni příznivci slavného pilota Lidbergha, aby vykonali pomstu na muži, který unesl a zabil  jeho syna (ve skutečnosti ho zabil neúmyslně - spadl mu ze žebříku). Ve filmu se Lindbergh sice jmenuje jinak, ale z kontextu je to jasné. Film je proveden velmi řemeslně, ale vzhledem k tomu, že rozuzlení z předcházejících zpracování (a z knihy) zná snad každý, tak nechápu, jak  tvůrci filmu mohli sázet na překvapení. Postupné odhalování tajemství, které všichni známe, nemá smysl, a tak jde napětí děje do hýzlu. Nebo možná o tom to je? Převyprávět znovu pohádku, kterou všichni známe? Fakt je, že film je vyroben velmi řemeslně a přesvědčivě (až na tu lokomotivu stojící v závěji pod úhlem cca 40 stupňů),  má to velmi malebný vizuál a atmošku a herci hrají, co to jde. ()

Producer

Oceňuji vynikající řemeslnou filmařinu, tam snad není zbytečný záběr. Atmosféra vlaku je dokonalá, jakoby jste byli uvnitř a jeli v tom také. ()

sister

Uřvaný Poirot, nezvládnutý rytmus filmu a pokusy nacpat do konzervativní detektivky okázale efektní momenty. Skoro mám dojem, že tři hvězdičky dávám jen za předlohu. ()

shalgiah

velké zklamání. když celý film poutá vaši pozornost otázka, proč se finney rozhodl udělat z poirota trochu dementního, uřvaného cholerika se zpitvořeným obličejem, ani si nevšimnete těch ostatních postav. po půl hodině jsem začala stahovat verzi s davidem suchetem. ()

?otazník

Soud dvanácti dobrých a čestných mužů, dvanáct bodných ran, dvanáct velkým písmen, dvanáct cestujících a jeden nepotrestaný vrah. Musím se přiznat, že tento film jsem viděla mnohokrát a svého času jsem ho znala téměř nazpaměť . Královské herecké obsazení společně s atmosférou stísněného prostoru vlaku dokázalo rozehrát nebezpečnou hru, po které si každý rozmyslí jestli ještě někdy pojede lůžkovým vlakem. Ač možná pro některé méně stravitelný Albert Finney se chopil svého úkolu se ctí a nabídl nám Poirota, jako nerudného, nemotorného chlápka, kterého není radno rozčílit. I pod touto maskou se skrývají pověstné šedé buňky mozkové, které neomylně odhalí vraha, nebo snad vrahy? Nakonec je ještě nutné se zmínit o zbytku obsazení, které bylo hvězdné. Noblesa všech herců byla po zásluze obměněna Oscarem pro I. Bergmanovou. Jediné, co nemohu překousnout je změna dabingu!!!!! ()

Upswing

Jedno je isté, jediný ozajstný Hercule Poirot je DAVID SUCHET ! To čo v tomto filme predvádza Albert Finney je skôr paródiou než hereckým výkonom hodným nominácie na Oscara (WTF). Film je doslova preplnený filmovými hviezdami a je mu to skôr na škodu. Nudné. Prekvapivo nevydarený český dabing to dorazil. ()

lapaix

Skupina skvělých herců ve velmi zdařilé adaptaci jedné z nejlepších knih Agathy Christie. Bylo by to pět hvězd, nebýt téměř infantilně působícího Finneyho, který mi tam prostě vadil. Škoda. ()

andy60 odpad!

Největší nervák jsem zažil, když jsem vkládal DVD do přehrávače, protože ten ne a ne ho načíst. Zřejmě mě chtěl varovat, ať od toho dám ruce pryč, ale já ho bohužel neposlech. Asi po pěti pokusech se to načetlo a film začal. Třicet minut trvalo, než všichni nastoupili do vlaku a dalších devadesát minut se kecalo a kecalo, bez ustání, bez jakékoli snahy zaujmout. Přemoudřelý Poirot vede své nakonečné výslechy tak nezáživným způsobem, že sledování bylo téměř nad mé síly. Pokud bych měl film doporučit, tak pouze jako alternativu za prášky na spaní. ()

mina_harker

Film už dnes působí trošku zastarale, ale závěrečná pointa (byť pro mě málo uvěřitelná a překombinovaná) to vyváží. Albert Finney je dobrý herec, ale Poirota si představuji jinak. Spousta hereckých hvězd, ale pro každou jen málo prostoru - nejvíce vyčnívá Lauren Bacall. ()

salacious

Co si z tohoto filmu pamatuju nebyly dechberouci výkony herců. Ale strašná kamera, záběry na umělý sníh, který nahrazovala nejaká pěna a jedna strašná logická chyba, která praští do očí. Moje vina, že jsem dřív viděl verzi z televizního seriálu, která tenhle oscarový kousek vysoce převyšuje. ()

Fash

Jako celek výborné. Ovšem nemůžu se zbavit dojmu, že Albert Finney zde v roli Poirota vypadá spíš trochu jako Hitler se skřípnutým nervem v krku. ()

Monasul

Po přečtení knihy jsem samozřejmě musel shlédnout nejznámější, hvězdně obsazený filmový remake Vraždy v Orient expresu. Film se nezatěžuje žádnými vedlejšími příběhy a jde se rovnou na věc. Poirota čeká na cestě do Calais další případ, který potrápí jeho šedé buňky mozkové. Kdo nezná pointu, může hádat, kdo je vrah. Vězte, že indicií je ve filmu dostatek. ()

+sfinx+

David Suchet udělal z tohoto příběhu strhující detektivní drama na téma vina a trest. Finney a spol z toho udělali parodii. Tak moc se snažili o dramatické scény, až z nich udělali sled groteskních výjevů naprosto nepřirozených herců. A Oscar za tohle? To rozhodně nevypovídá o kvalitě filmu, ale o kvalitě takovýchto ocenění... ()

Dave700

Pro mne je Herculem Poirotem spíše Peter Ustinov, především ovšem David Suchet. Z nalíčeného Alberta Finneyho jsem měl po celou dobu pocit (jak už tu někdo také psal), že je to maskovaný Hitler. Sledujíce film s touto předpojatostí, vnímal jsem film vlastně už od prvních okamžiků jako poněkud trapnou parodii. Jsa zvyklý na distingovaného Sucheta, musel jsem sledovat přisprostlého Finneyho s jeho přízemní žovialitou a afektovaným smíchem. Už tak trudný zážitek dorazil nepromyšlený dabing. J.-P. Cassel s hlasem Miroslava Moravce působil jak pěst na oko. Když ovšem režisér pro dabování Seana Conneryho vybral Jana Teplého, není už asi co řešit. Snímek kromě toho působí dost studiově. Prádzná místa v ději (vizuálně podivný úvod, průtahy a zmatek na nádraží, …) už snad ani není třeba řešit. prostě smutná podívaná. Dosledováno z čistě studijních důvodů. ()

radinpr

Chybela mi tvar Hercule Poirota v podani Davida Sucheta , ktery je pro me jedinym Herculem a nikdo ho neprekona , proto 3* ()

Mr.Neutron

Top herecké obsazení, špičkový režisér, perfektní předloha (jeden ze dvou hlavních Herculovských románů od A. Christie společně se Smrtí na Nilu). Řemeslně perfektně zpracováno. A přesto je to až dvojka za nedostižným ztvárněním tohoto příběhu v podání Davida Sucheta. Jediným, ale kardinálním, problémem Lumetovy verze je samotný Poirot. Finney vypadá moc mladě, působí jako částečný blázen, mírně se opíjí, což rozhodně nemůže prospívat funkčnosti malých šedých buněk mozkových. A přestože v této verzi je více gest a vůbec více pohybu, tak dynamika příběhu je překvapivě pomalejší než v novější verzi s D. Suchetem. Poselství: 9/10 Romů doporučuje použít výmluvu "Byla to jasná sebevražda, 12x mi spadnul na otevřený nůž" ... ()

PF 2017

PF 2017