Tragický příběh muže, který se narodil s hrůznou deformací. Režisér David Lynch je známý především díky dvěma ve své době skandálním snímkům Modrý samet (1986) a Zběsilost v srdci (1990). Pozornost publika však vzbudil už svým filmem z roku 1980 Sloní muž. Zachytil v něm podle autentických materiálů tragický osud mimořádně deformovaného člověka, Angličana Johna Merricka. Lékař Londýnské nemocnice Sir Frederick Treves našel tohoto nešťastníka mezi pouťovými atrakcemi a pomohl mu najít cestu k vlastní identitě. Takzvaný Sloní muž se projevil jako inteligentní a citlivá bytost, žijící s děsivým handicapem. Lynch vychází ve smutném příběhu z prostředí viktoriánské Anglie. Akcentuje bizarnost dobových londýnských ulic a dílen, kde se upocení muži lopotí u záhadných strojů, jejichž pára zahaluje temná zákoutí. Zdánlivě realistické vyprávění je ozvláštněno mystickým prologem a epilogem v působivé snové poloze. Stěžejním prvkem zůstává prezentace titulního hrdiny, při níž divák prochází podobným procesem jako lidé okolo Sloního muže. V této souvislosti je nutné ocenit výkon Johna Hurta, který v nevšední masce dokáže opravdu hrát. Lékaře Trevese ztvárnil Anthony Hopkins, ve filmu dále hrají John Gielgud, Anne Bancroftová a další známí herci. Snímek získal řadu prestižních filmových cen a byl nominován celkem na osm Oscarů. (Česká televize)

black.mao

Je docela možné, že z důvodu jisté osobní psychohygieny si David Lynch musí odskočit od svých nočních můr a natočí pak takové filmy jako je Sloní muž, nebo Příběh Alvina Straighta, filmy o osamocených, ale vnitřně čistých a silných lidech. Filmu Sloní muž lze vytknout závěrečný citový útok na diváka, které se začíná rýsovat v momentě Johnova únosu z nemocnice (od tohoto momentu se film stává čím dál tím víc nepravděnepodobný a hollywoodský). Vynikající je zachycení atmosféry Londýna předminulého století (plynové lampy, věčně kouřící komíny, pece) a prostředí nemocnice (scéna z operačního sálu), které by se dnes pravděpodobně odbylo několika digitálními triky. ()

danoo

Tento citlivo natočený čierno-biely film tvorí kvázi pendant k ostatnej Lynchovej tvorbe, avšak už tu môžeme rozoznať jeho základnú tóninu, ktorú neskôr doviedol k dokonalosti v dnes už klasických psychothrilleroch. ()

gjjm

Depresivní životopisný film "elephant mana" Johna Merricka. Skvělý temnou lynchovskou atmosférou i zajímavým námětem. A není to ani příliš sentimentální. Rozhodně nejlepší životopisný film, co jsem zatím viděl (promiň, Amadee), taktéž nejlepší film od Lynche. ()

Jazzzz

Skvěle ztvárněné utrpení člověka, který si ho vůbec nezasloužil. Bohužel nemoc si ho vybrala ve špatnou dobu a lidé bohužel neznali, a jak je ve filmu výstižně zmíněno - lidé se bojí toho co nedokážou vysvětlit. Hodně lidí dřív trpělo díky svým anomáliím, které jim sami o sobě přinášeli utrpení v životě... Ale už dost o obsahu - co ztvrárnění? Já myslím že na rok 1980 úžasné. Anthony Hopkins sice neukazuje mnoho emocí, ale jeho role to po něm nežádá a jeho tvář mu to ani moc nedovoluje. Přesto herecké výkony zůstávají trošku bokem - například schované za obludnou maskou. Ale nedá se říct, že by snad byli slabé... Opravdu skvělý film. ()

Micro41CZ

Lynchův druhý film, oproti prvnímu (Mazací hlava) o tolik jiný. Surrealizmus vystřídal humanizmus. Příběh o lidském utrpení, předsudkách, prospěchářství, sobectví a bezohlednosti, ale i příběh o lidskosti, odvaze, trpělivosti, dobrotě a touze poprat se s osudem. Nečekejte ani odvážné vize, ani složitý děj. Tenhle snímek je především o střetu zcela odlišných charakterů s "čistou ošklivostí a lidskou představou o obludném znetvoření", kde každý uznává zcela jiné životní priority. Osm nominací na Oscara je slušivou vizitkou tohoto snímku. ()

Endyis

Skutečený příběh Johna Merricka snad ani nemohl zpracovat nikdo lépe. Vyníkající herecký výkon Johna Hurta a bravurní výkon Anthonyho Hopkinse. Dojemný strhující snímek o potřebě humanismu, pochopení a všeobecné potřeby lidskoti ve společnosti, ale zároveň také krásně vyobrazuje buranství, lidském primitivismu, nezdravé odporné zvědavosti a tuposti.... Jeden z milníků... Gratuluji Davidovi Lynchovi, vzhledem k tomu, že to byl teprve druhý celovečerák, co natočil, tak nemam slov... 100% Love this flick ()

Javad

Hodne silný emočný a filmový zážitok. Pán Lynch nám penkne hraje na city, spôsob akým to ale robí je nepopísatelný. Proste bomba, traba vidieť. ()

mickyreed

Úžasné dílo mistra Lynche doprovázené fascinující hudbou a skvělými hereckými výkony. Opravdu klobouk dolů nad tímto snímkem. ()

tnp101

Stopáž se pomalu ale jistě blížila ke 120 minutám. Byl jsem si čím dál jistější, že tohle na tu pětku nejspíš nebude. "On je ten snímek z filmařského i hereckého hlediska naprosto učebnicový, stále však od filmu, jemuž udělím plný počet, vyžaduji něco navíc, něco, co jsem zde stále nenašel," říkal jsem si. A pak to jako blesk z čistého nebe přišlo. Bez nadsázky jeden z nejsilnějších momentů, s nímž jsem kdy u filmu setkal. Těch několik minut, jako kdyby tomu zbytku dodalo naprostý smysl. V tu chvíli jsem byl o plném hodnocení bez přemýšlení rozhodnut. ()

civalII

"Je to imbecil. Naprostý idiot. Dej bůh, aby byl idiot." Netypický Lynch. Váhal jsem mezi 4 až 5. Ale závěr mě zboural. 5***** ()

lennyd

Dr. Frederick Treves (Anthony Hopkins) nachází zvláštního pacienta. Muže, který je chorobou z dětství tak znetvořen, že nemůže vyjít za denního světla ven, a pokud - tak jen v masce, kdy je jeho tvář zcela skryta. V současné době pobývá v cirkuse, kde je jako hrůzu nahánějící zrůda ukazován lidem, kteří jsou za to ochotni platit. Treves se rozhodne muže hospitalizovat ve své nemocnici, nejdříve jako zvláštní léčebný experiment, aby si - postupem času - našel s Johnem Merrickem, jak se muž jmenuje, zvláštní druh přátelství... Hned na začátek přiznám, že David Lynch nepatří k mým nejoblíbenějším tvůrcům, protože jeho tvorbu úplně nechápu, a jsem dalek toho předstírat, že se mi to ukrutně líbí, jen abych byl in. Nicméně filmy, které jsou alespoň trochu normální se mi líbí dost (naposled Příběh Alvina Straighta), a nyní i Sloní muž. Kromě skvělého hereckého obsazení - Anthony Hopkins i téměř neviditelný John Hurt, David Lynch riskl i ne úplně všední filmové zpracování, kdy film (hlavně kvůli černobílému provedení) působil, takřka jako "starší" dokument. A hlavně je to film, který vám zůstane trochu v hlavě, a i po delším čase stojí za vzpomínku... ()

Kmotr76

Silné a citlivé téma, se kterým se Lynch perfektně vypořádal. Příběh Johna Merricka je zpracován citlivě, civilně a decentně, není to ani tak zbytečně patetické, jak by mohlo (kdyby se toho ujalo někdo jiný než Lynch). Film je černobílý a občas působí "kulisovitě", to ho dělá jednoduchým, čistým a mnohem starším, než je. Atmosféra industriálního viktoriánského Londýna nešla udělat lépe. Žádná scéna tu není přebytečná. Mám dojem, že to prostě nešlo udělat líp. V jednoduchosti je krása. A síla. ()

progression

Vynikající životopisné drama o Johnu Merrickovi, člověku s nevábným vzhledem a těžkým osudem, člověku s nesmírně laskavým srdcem a upřímnou myslí. V tomhle naštěstí platilo pravidlo, že když někomu něco schází, je o to více "přidáno" jinde. U většiny těch krásných lidí z tehdejší společnosti je tomu zase přesně naopak. Vysoce humánní příběh, ve kterém herecky excelují John Hurt (pod maskou) a mladý Anthony Hopkins (bez masky), ale i další herečtí velikáni. Ponurá atmosféra, skvělá hudba i černobílá kamera jen umocňují dojem z fascinujícího a hluboce lidského příběhu až k fenomenálnímu závěru ()

Pavlínka9

Lynch není jen tak pro každého. Nicméně - tenhle film se mi oprostil od jakéhokoliv jiného, protože já sama jsem tam viděla hodně toho příběhu a méně těch "lynchovskýchů" záležitostí. Elegán Hopkins a doba, která nebyla zvyklá na neobvyklosti, černobílý nádech a touha žít a poznat nepoznané....Sloní muž je silný příběh a Lynch si myslím, že nám to předal skvělým způsobem :) ()

LeG!oN

Nejkrásnější a nejdojemnější film který sem kdy viděl. Jsou zde vylíčeny snad všechny lidské charaktery. Od Pana Lynche sem zatim nic jiného neviděl, a rozhodně u toho nechci zůstat. Bravo!! ()

dANo

Lynchova záľuba v znetvorených individuách sa prejavila už v jeho ranej tvorbe, kedy si zobral na mušku skutočný osud človeka tak znetvoreného, že ho nazvali Sloním mužom. Príbeh je to však jednoduchý a priamočiary (naproti ďalšej Lynchovej tvorbe), čo však vôbec neuberá na kvalite tohto citlivého a dojemného filmu o ľudskom dobre skrytom v ohavnej kreatúre a o ľudskom zle skrytom v bežných ľuďoch, ktorí si z osudu Slonieho muža robili vlastný biznis. ()

pago

Film skončil a vo mne je toľko emócii, že ich môžem rozdávať. Po tom, ako prekonávam zdesenie zo zovňajšku Johna Merricka, začínam mu fandiť ako malý chlapec. Nenávidieť tých zlých, krútiť hlavou nad pokrytcami a radovať sa z víťazstiev tých dobrých. Trpko - smutný, silný a veľmi, veľmi dojímavý príbeh, napísaný tak, ako to vie len život vymyslieť. Tragická rozprávka pre dospelých s výbornými hereckými výkonmi dvojice John Hurt a Anthony Hopkins. ()

Tomatáš

Přiznám se, že mě Sloní muž nedojal tak, jak jsem od něho a z komentářů jiných předpokládal...Co je nutné ocenit a neustále připomínat je hlavní myšlenka filmu..tolerance a humanita..dva atributy moderní demokratické společnosti, kterých není nikdy dost..Jedna hvězda je za krásnou skladbu Samuela Barbera... ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce