Tragický příběh muže, který se narodil s hrůznou deformací. Režisér David Lynch je známý především díky dvěma ve své době skandálním snímkům Modrý samet (1986) a Zběsilost v srdci (1990). Pozornost publika však vzbudil už svým filmem z roku 1980 Sloní muž. Zachytil v něm podle autentických materiálů tragický osud mimořádně deformovaného člověka, Angličana Johna Merricka. Lékař Londýnské nemocnice Sir Frederick Treves našel tohoto nešťastníka mezi pouťovými atrakcemi a pomohl mu najít cestu k vlastní identitě. Takzvaný Sloní muž se projevil jako inteligentní a citlivá bytost, žijící s děsivým handicapem. Lynch vychází ve smutném příběhu z prostředí viktoriánské Anglie. Akcentuje bizarnost dobových londýnských ulic a dílen, kde se upocení muži lopotí u záhadných strojů, jejichž pára zahaluje temná zákoutí. Zdánlivě realistické vyprávění je ozvláštněno mystickým prologem a epilogem v působivé snové poloze. Stěžejním prvkem zůstává prezentace titulního hrdiny, při níž divák prochází podobným procesem jako lidé okolo Sloního muže. V této souvislosti je nutné ocenit výkon Johna Hurta, který v nevšední masce dokáže opravdu hrát. Lékaře Trevese ztvárnil Anthony Hopkins, ve filmu dále hrají John Gielgud, Anne Bancroftová a další známí herci. Snímek získal řadu prestižních filmových cen a byl nominován celkem na osm Oscarů. (Česká televize)

see_sawandrew

Krásné... film s takovou neuvěřitelnou hloubkou a schopností vyvolat slzy štěstí i smutku si jiné hodnocení než plné nezaslouží. 90% ()

Mistickzz

Tak krásne natočený film z tejto doby som ešte nevidel. Čiernobiela kamera s precíznymi nábehmi spolu s hudbou vytvára úžasnú atmosféru. Príbeh Johna Merricka, ktorý aj keď trpel nevyliečiteľnou chorobou, tak to bol jeden veľký človek, je tak úžasne ľudský, plný emócii a vďaka hereckým výkonom a réžii Vás nenechá chladnými. Prinúti vás zamyslieť sa nad ľudským správaním a predsudkami. 88% ()

Nemik96

Poměrně dlouho jsem tento film odkládal, aniž bych věděl oč vlastně přicházím. Výborně natočený snímek s nepopsatelnou atmosférou, skvělými herci a příběhem, který z vás vysaje veškeré emoce do poslední kapky. Tenhle retro koktejl, David Lynch namíchal vskutku náramně. Uděluji 4 a půl ****. ()

korndaddy

Příběh o člověku a jeho nemilé situaci v životě v cirkusu a o doktoru, jenž mu dá možnost znovu začít žít. A taky o tom jaký jsou lidi mrdky v případě, že se někdo liší. Vynikající drama, jenž opravdu není film na zlepšení nálady, ale který vás chytne a nepustí. Vynikající John Hurt a Anthony Hopkins zaslouží velkou pochvalu společně s pěknou výpravou a nadmíru dobrou hudbou. Adept na pátej puntík. ()

Han22

Sloní muž je bezesporu veleslavný film, ale po příšerné artové hovadině Mazací hlava jsem se dalšího Lynche dost děsil. Lynch ale natočil naprosto klasický film, u kterého mě překvapilo zasazení do Anglie 19. století (skutečný příběh jsem neznal). Černobílá kamera, směs viktoriánské nabubřelosti, špíny továren a ulice ala Dickens a jemné mrknutí k Universal hororům. A na rok 1980 úžasná maska. Filmařsky perfektní, herci jsou solidní - nepoznatelný Hopkins a Hurt který si s maskou musel teda užít. Jen to Lynch natočil až příliš klasicky. Je tu hodný doktor, rázná sestra, sloní muž John Merrick je vlastně inteligentní, hodný pán vděčný za každou maličkost a skutečné monstra jsou lidi ať už majitel freak show nebo noční hlídač ve špitále. Tak trošku klišé, hodně sentimentu a místy jsem se i nudil. Možná jsem cynik, ale prostě mě tyhle dojímavé filmy o zaostalých lidech u srdce neberou... každopádně i tak solidní 4*. Vzhledem k zasazení historický film roku 1980. ()

Hopper

Jedno z najlepších diel svetovej kinematografie. Bravo DLynch, AHopkins a najmä JHurt. Úžasne dojemný a smutný príbeh, ktorý sa nesnaží lacno diváka citovo žmýkať, ale napriek tomu každý, kto nie je nenapraviteľný cynik (a to už naozaj hodne otrlý) určite bude musieť zatlačiť nejednu slzu. Príbeh o ľudskej brutalite a hyenizmu zasadený je určite rovnako aktuálny aj dnes. Čiernobiele ladenie filmu umelecký a citový zážitok ešte umocňuje spolu s veľmi dobre zvolenou hudobnou stránkou. Ešte raz - aplaus. ()

wosho

Opravdu, ale opravdu je tomu tak. Mistr temných vizí a záhadných, těžce pochopitelných filmů umí chytnout za srdce a dojmout diváka tak nekompromisně a přitom neklesnout k libivosti. Jednoduchý příběh podle skutečných událostí nemá ani malou chybičku. A konec mě dojme pokaždé. Vřele doporučuji každému. ()

Revolver

Nečekal bych, že někdo, kdo natočil Lost highway dokáže natočit něco takového. Emociálně nabitý příběh o lidskosti ukazuje, že i někdo jako je Lynch má city. Sloní muž je mistrovsky natočené drama s úžasnými hereckými výkony(zejména Hopkinse) a scénářem hodným oscara. ()

kery-

Dojemný příběh o znetvořeném muži, který donutí i ty největší drsňáky vyronit slzu. Film který vás vtáhne do děje a donutí přemýšlet. Výborné herecké výkony a zpracování, navíc 8 nominací..jinak snad ani nemůžu - 4* (jedna hvězdička dolů za konec, snad mě neukamenujete:)) ()

Sten-li

Velmi dojemný snímek o lidské bytosti, která vypadá jen trochu odlišně než ostatní a některé zrůdy se na tom snaží vydělat...ještě že na pomoc přichází A. Hopkins... ()

cab

Film, ktery chyti u srdce. Lidem je a bude bohuzel vlastni, ze se boji toho, co neznaji a je lehci tim opovrhnout nez postupne najit cestu pomoci poznani, protoze za deformovanou tvari se muze nachazet citlivy a inteligentni bytost. 80% ()

I.AM.NOT

Neuvěřitelný příběh lidskosti se zvířetem s perfektními hereckými výkony...a já vždycky řvu jak malý kluk po odebrání oblíbené hračky...Velkolepý Lynch! ()

bila.tecka

Musím se oprostit od osoby režiséra a brát film jako humanistické poselství, Lynchovy temné stránky duše hodlám zkoumat v jeho pozdějších letech. Vždycky mě zajímaly reakce lidí na nezvyklé podněty a vždy budu odsuzovat lidskou omezenost, kterou není možné zaměňovat s hloupostí. Omezenost je mnohem nebezpečnější. Příběh znetvořeného Johna Merricka nutí sledovat plátno se zaťatou pěstí. Černobílá kamera byla správnou volbou Davide... ()

VIPerson

Kdo je horší zrůda? Ten ošklivý s laskavým a dobrým srdcem nebo ten hezký a namydlený se srdcem zkaženým jako pukavec?...v žádném jiném filmu mi nebylo tak ouzko při trápeních hlavního hrdiny. Zde to bylo tak opravdové:( ()

Corpsegrinder

Důkaz že David Lynch umí dát filmu smysl. Tohle je mistrovský dílo a to nejen kvůli hercům ale hlavně kvůli jednotlivým scénám. I úplně obyčejný záběry na obyčejný věci jsou vlastně neobyčejný. Vzhled filmu jako by byl natočen ve 30. letech tomu navíc dost pomáhá. Filmová povinnost. ()

dopita

Na Lynche trochu moc přímočarý a ještě více dojemný. Dost by mě zajímalo, jak moc vážně to Lynch myslel. Nicméně film je odvyprávěnej velmi dobře. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce