Tragický příběh muže, který se narodil s hrůznou deformací. Režisér David Lynch je známý především díky dvěma ve své době skandálním snímkům Modrý samet (1986) a Zběsilost v srdci (1990). Pozornost publika však vzbudil už svým filmem z roku 1980 Sloní muž. Zachytil v něm podle autentických materiálů tragický osud mimořádně deformovaného člověka, Angličana Johna Merricka. Lékař Londýnské nemocnice Sir Frederick Treves našel tohoto nešťastníka mezi pouťovými atrakcemi a pomohl mu najít cestu k vlastní identitě. Takzvaný Sloní muž se projevil jako inteligentní a citlivá bytost, žijící s děsivým handicapem. Lynch vychází ve smutném příběhu z prostředí viktoriánské Anglie. Akcentuje bizarnost dobových londýnských ulic a dílen, kde se upocení muži lopotí u záhadných strojů, jejichž pára zahaluje temná zákoutí. Zdánlivě realistické vyprávění je ozvláštněno mystickým prologem a epilogem v působivé snové poloze. Stěžejním prvkem zůstává prezentace titulního hrdiny, při níž divák prochází podobným procesem jako lidé okolo Sloního muže. V této souvislosti je nutné ocenit výkon Johna Hurta, který v nevšední masce dokáže opravdu hrát. Lékaře Trevese ztvárnil Anthony Hopkins, ve filmu dále hrají John Gielgud, Anne Bancroftová a další známí herci. Snímek získal řadu prestižních filmových cen a byl nominován celkem na osm Oscarů. (Česká televize)

kolemjdouc

jen málo filmů mi utkví tak hluboko v paměti i po desítkách let.Velmi citlivě natočený film o smutném osudu a spíš je zvýrazněno jak je svět krutý k takovým lidem ()

duddek

Hrozně krutý, smutný příběh, kde naštěstí není nouze ani o hezké momenty. Co jsem následně studoval na Wikipedii, bylo to natočeno i relativně věrně... Je k nevíře, že Lynchovi v době natáčení nebylo ještě ani 35 let! Klobouk dolů. Mrzelo mě, že ačkoliv se Merricka ujal doktor, nedokázal mu pomoct nějakým chirurgickým zákrokem. Ale i tak se snad aspoň v některých chvílích mohl cítit jako lidská bytost. "My life is full, because I know that I am loved." ()

pjotr76

Je to zvláštní, ale dle mého skromného názoru nejhorší "Lynchovina". Znetvoření sloního muže, byť podle skutečného muže, je natolik nechutné a extrémně odpuzující, že mi to až v celém filmu, který je nepochybně velmi silným lidským příběhem prostě nesedí. Jeho až fascinující znetvoření prostě přebíjí všechno ostatní co se ve filmu děje. Je to jeden z mála filmů, který mi stačilo vidět jednou a měl jsem dost. Řekl bych, že si Lynch v tomto filmu uvědomil, že "handycap" hlavní postavy poněkud přešvihl na úkor působnosti děje a vše absolutně napravil v "The Straight Story" . Tak nevím...velmi subjektivní tři. ()

derryl

Vyprávění o lidské důstojnosti, o odsouzení lidských předsudků a neschopnosti lidí přijmout jinakost. Klasicky vystavěný příběh, který zaujme přesným vykreslením lidských charakterů a také velmi zdařilým nasnímáním "dnů" viktoriánské Anglie. David Lynch opět překvapil, přesto však tušíme, že se nezměnil a pořád dělá skvělé a nekonvenční filmy - a Sloní muž je tím pádem mistrovské dílo. ()

Radim

Ve všech směrech jedinečný film, kterému není co vytknout, lze jen chválit - č/b obraz, skvělý zvuk, masky, herce... Bez rozpaků přiznávám, že jsem ho proseděl s kapesníkem v ruce. ()

Ondis

No parádní...Za ty dvě hodiny filmy jsem od toho nemohl odtrhnout oči. Nejsilnější scéna, když Merrick utíká před policií, choulí se na záchodcích je dokonalá: ,, Noooooo, I´m not an elephant, I´m not an animal, I´m a human being ! " 95% ()

Ještěřák

Brilantní výkon pánů Lynche, Hopkinse a Hurta v jednom z nejlepších filmů o (ne)lidství všech dob. Nechápu, kde ti zmrdi, kteří jej chodili očumovat, brali tu jistotu, že oni jsou od přírody krásní zatímco on ošklivej a ne naopak. Za sebe můžu říct, že páně John Merrick krásný byl, protože měl osobnost, a tu aby člověk v lidech někdy hledal pinzetou. Tohle je osobní. Zajímavé, že film přes smutný konec ve skutečnosti nepůsobí ani moc smutně. Anyway, kolik lidí na světě u SLONÍHO MUŽE asi tak brečelo? **** ()

Standito

Juhuuu. Lynch nenatočil žiadnu svoju fantasmagóriu, ale nádherne ľudský film o tom, že navonok môžete vyzerať ako najhoršia nočná mora, ale vo vnútri ste hotový Ježiš.... Parádne nakrútené, zahrané, skvele zvolená štylizácia, opäť bezchybný film od Lyncha, ktorý ale má tú výhodu, že mu rozumiem... ()

Káronoš

Kdyby se přitažlivost a zkrášlený zevnějšek odvíjeli od velikosti srdce, John Merrick by byl nejpohlednější mládenec v celém Londýně. Příběh mladého nešťastného muže, který byl celý život trestán za svoji jedinečnost "zrůdami", až poznal, že i mezi zrůdami žijí laskaví a čestní lidé, v kterých může najít oporu, či dokonce přátelství... THE ELEPHANT MAN je ukázkovým příkladem pro filmovou harmonii a dokonalost, úžasný emotivní prožitek. ()

venom14

Dojemný příběh o tom,že se člověk nemá soudit podle vzhledu,protože normálně vypadající člověk může být větší zrůda,než ten,kdo jako zrůda vypadá.Fakt síla! ()

kobe6

Líbil se mi ten černobílý styl. Autenticky zobrazeno to jak je těžké, když je někdo vyjímečný. Tento člověk vyjímečný byl a to nejen proto jak vypadal. Hopkins klasika:) ()

Prochy38

Upřímě. Příběh je to nádherný, osud tohoto ČLOVĚKA, je opravdu krutý. Chvála bohu za šťastný, i když hrozně smutný konec. To je ale k příběhu, kterým byl film motivován. Film jako takový na mě nezapůsobil téměř vůbec. Jen snad posledních 10 minut jsem cítil to, co jsem asi měl cítit celé dvě hodiny. A. Hopkins i J. Hurt, ve skvěle provedné masce, podávají excelentní výkony a hudba, která dodává důležitým scénám ještě více síly, byla povedená nadmíru skvěle. Ale ... ale pardon, film pro mě slabý. ()

unagi

Naozaj film, ktorý má srdce! Srdce, ktoré bije aj pri pohľade na slonieho muža. Aj napriek ľuďom, ktorý ho mali za cirkusovú hračku a šikanou mu ego úplne dobili na samotné dno, neprestávala jeho snaha o vytvorenie s "nečloveka" na pravého človeka. Napodobňoval ľudské črty, aby sa podobal aspoň dušou, keď už nie výzorom človeku...aj napriek tomu, že je to nemožné a stojí to za cenu života to chcel skúsiť... Čo viac dodať, časy keď Lynch možno ešte vedel točiť filmy na porozumenie, film pri ktorom sa človek nemusí sfetovať, aby pochopil aspoň úvodné titulky. Vysoký film s hlbokou myšlienkou. ()

ondrula

Další přechválená ptákovina. Dojemný příběh o zrůdě, která vlivem vědeckého osvícení přestala být zrůdou, jsem, přiznávám, nedokoukal. Prostě mě to nudilo. Hlavně jsem pod vlivem otřesných zážitků, kterým jsem byl vystaven v dobách mých vysokoškolských studií, kdy se kdejakej študent prožíval jako ohromnej umělec a pořád se někam chodilo na promítání Sloního muže a Spalovače mrtvol a sraček od Felliniho či Ejzenštejna, proti artu zaujatej a kvůli potenciálnímu snobismu, z jehož hloubi se často rekrutují uctívači uměleckých snímků, ve mně vzbuzuje odpor. No a taky nemám rád Davida Lynche, protože jeho psychedelické fantasmagorie se u mě míjí účinkem a hned na úvod filmu mě nasral zmatenou scénou, ve které slon znásilnil ženskou nebo co to mělo bejt. Koukl jsem na tenhle film hlavně proto, abych ocenil to geniální namaskování J. Hurta, o kterým jsem slýchával samý superlativy a byl jsem dost zklamán, protože v maskérně na Johna očividně přilepili nějaký papírový novotvary, který ale vůbec nevypadají jako rozbujelá tkáň. John Merrick byl například epizodně zobrazen i ve From Hell a tam ta maska vypadala mhohem líp. Co tomuhle filmu musím přiznat, je působivost plakátů, na kterých se vyjímá Sloní muž v pytlem na hlavě a s jedním průzorem. ()

Itar

Paradoxně mám pocit, že Lynchovi prostě ty nestravitelnosti jdou podstatně víc, než tohle. Stále tu je vidět obrovský cit pro audiovizuální stránku a film má místy hustou atmosféru tak, jak to umí jenom David. Celkově se ale film i přes ukázněné herecké výkony nějak podivně vleče a i když několik pasáží skutečně dýchá životem jako máloco, dohromady to prostě nestačí. Zklamání a za nějakou rozumnou dobu repete, tentokrát už 100% v originálním znění, neb mám takový dojem, že dabing toho na filmu zkurvil taky poměrně dost. ()

Lionheart

Pěkný životopisný film... nevím, proč je tak adorizován, je to prostě poctivá filmařina s kvalitními herci a díky černobílé stylizaci i s působivým navozením 19. století. ()

romain vagnae

Druhý Lynchův celovečerák a asi jediný, který jde pochopit bez toho, aby ho člověk sledoval tři dny v kuse a analyzoval každý pohyb a záběr s pomocí freudovsko-jungovských příruček. Tedy pokud v něm nebylo nějaké hluboko ukryté poselství, které mi uniklo .. Sloní muž, zrůda, je zde daleko lidštější než normální esteticky vybavenější lidé, kteří jsou ukazováni jako ty skutečné zrůdy. Ono je ale jednoduché při sledování filmu říkat, jak jsou ti lidi odporní a jak já bych se k takto znetvořenému člověku choval lépe a nepovažoval ho za něco výjimečného, kreaturu vhodnou jen k posměchu. Ale je tomu skutečně tak? ()

Paldiny

Pokiaľ David Lynch nerozdáva pred kinom halucinogénne hríby vie byť aj zrozumiteľný (nečítať ľahko stráviteľný). Príbeh sa rozrozpráva o Johnovi Merrickovi tzv. sloňom mužovi, ktorý sa z cirkusu, kde slúžil ako atrakcia za pomoci lekára Fredericka Trevesa postupne zaradí do vyššej spoločnosti. Snímka si zakladá na presvedčivých výkonoch lekára Hopkinsa a predovšetkým samotného Johna Hurta schovaného pod kilogramami mejkapu. Trpká myšlienka donúti súcitiť s hlavnou postavou a najmä niesť vinu hanby za ľudskú malosť, aká dokáže byť tak slepá. Rozhodne jeden z najdojímavejších počinov, pri konverzácii nad čajom som sa rozplakal ako malý chlapec. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce