Sloní muž

Sloní muž

The Elephant Man

Drama / Životopisný

USA, 1980, 124 min

Stejně jako Příběh Alvina Straighta je to netypický Lynch, ovšem film je to skvělý. Všechny součásti jsou bravurně skloubeny do jednoho velice silného celku. Nutno vidět!(29.3.2004)

Těžko stravitelné a dojemné. První setkání s Lynchem nedopadlo úplně špatně, ale čekal jsem přeci jen víc. Některé prvky, které režisér vnáší do děje, mi tam překáželi. Zřejmě i kvůli tomu, že na jeho styl nejsem vůbec zvyklý. Mlha, staré fotky a sloni. To byly ty rušivé momenty. Všechno ostatní je však dokonalé, atmosféra, masky, hudba i herecké výkony.(28.3.2010)

Jsem nadšen ! Děkuji, pane Lynchi. Naprosto excelentním způsobem navozená atmosféra, takže se člověk během filmu cítí, jako by v tom 19. století skutečně zrovna pobýval. John Hurt v roli znetvořeného muže opravdu září. Ale i jej zastiňuje Anthony Hopkins coby lékař, jenž se rozhodl onu lidskou zrůdu probádat. Psychologie postav je propracovaná a nikdo ve filmu není jen "do počtu". Zkrátka - nutno vidět.(3.8.2002)

Rozpočet $5miliónovTržby USA $26,010,864Tržby Celosvetovo $43,000,000║ Nikdy som nečakal, že sa mi nejaký film bude páčiť práve od Davida Lyncha a stalo, Sloní muž je tak silné dielko, že na všetko čo som videl doteraz od Lyncha som radšej zabudol a film som pozeral s čistou hlavou a bol to fakt zážitok a moc nechýbalo aby som mu dal plné hodnotenie. Film má klasické znaky Lyncha, od čudesných výjavov až po všelijaké nechutnosti ale zasadené to je do pozerateľného príbehu, aj keď tých bizardnosti je tu samozrejme dosť, už len taký neustáli pohľad na Slonieho muža, môže dať zabrať ale pre príbeh je práve táto bizardnosť maximálne fungujúca, takže to nepríde otravné. /85%/(16.9.2008)

Naprostá klasika. Nejdrásavější Lynchovo dílo, slza sem, slza tam.(23.5.2008)

• - Nalíčení Sloního muže trvalo každý den 12 hodin! (Kulmon)

• - David Lynch k filmu: “Ve Sloním muži šlo o to, sblížit publikum s nestvůrou, aby tak zmizela nestvůra a objevil se člověk“. (Tomket)

• - Výkon Anthonyho Hopkinsa ako dobrého lekára Fredericka Trevesa údajne inšpiroval Jonathana Demme, aby ho obsadil do role doktora Hannibala Lectera vo filme Mlčanie jahniat (1991). (TheRoller)