Sloní muž

• slovenský

Sloní muž

Drama / Životopisný

USA, 1980, 124 min

Krásny film z Lynchovej dielne, kde sa doktor bude chcieť postarať a vsunúť do spoločnosti odpudzujúceho človeka ktorého všetci poznali pod menom SLONÍ MUŽ. Excelentný výkon John Hurta a Anthonyho Hopkinsa.(25.3.2011)

Anthony Hopkins - (Dr. Frederick Treves) +++ John Hurt - (John Merrick) +++ Anne Bancroft - (Pani Kendalová) +++ John Gielgud - (Carr Gomm) +++ Wendy Hiller - (Mothershead) +++ Freddie Jones - (Bytes) +++ Hudba: John Morris +++(3.3.2008)

Zločiny a obhajoby humanity by som prežíval možno citlivejšie, keby zástancu humanity a ľudskosti nehral Hopkins. Hanibala poveriť starostlivosťou o chorého, je ako dať pedofilovi postrážiť dcéru. Preto som namiesto pomoci v jeho očiach videl švédsky stôl, kde hlavným chodom budú nádory slonieho muža. Zvrátené, no možno mňamka. Čistota posolstva bola čistejšia než Mr. Propper a mala za následok hnanie mojich myšlienok opačným smerom i keď ide o vážny film. Nečudo: Lynch sú vracajúce figuríny, bábkové zajace a nekonečné diaľnice zvráteností, ktoré sú v tomto filme napratané (aj napriek asymetrickosti) do váženého obleku. Priliehavejšie pre komerciu, no mrazenie mazacej hlavy už bolo len podprahové.(12.3.2011)

Pečlivě propracovaný příběh a psychologicky založený v sloním muži v neobyčejném humanistickém příběhu. Umělecké filmařské dílo. V transu celých 124 minut, kdy se nejednalo o divácké peklo, ale neoddiskutovatelná kvalita, kterou mistr David Lynch stvořil. Kolik se dá ještě říct a dále psát gesty, grimasami a mrazivém konci, když mi při psaní dochází slova, protože jsem se u filmu poprvé rozbrečel.(28.2.2012)

Zřejmě nejsrozumitelnější film člověka, jehož někdy považuju za Boha (Mulholland Drive, Twin Peaks: Fire Walk with Me) a někdy za blázna (Inland Empire). Naštěstí se The Elephant Man řadí k té první kategorii filmů, díky kterým Davida obdivuju. Příběh perfektní, herci geniální, masky dokonalé no a závěr je… opravdu skvostný. Místy měl film takovou krásně temnou až hororovou atmosféru (sakra, co takhle natočit nějaký pořádný horor, co, Davide?) až mě z toho tak krásně mrazilo. Skvost o lidské hlouposti a nesnášenlivosti, který si rád někdy pustím znovu. Přijde vám to divné? Mně taky, mně taky. 100 %.(7.12.2011)