Film režiséra Vladimíra Michálka je postmodernistickou vizí nedokončeného románu Franze Kafky "Nezvěstný". Do Ameriky počátku 20. století, země velkých vzletů i velkých pádů, přijíždí mladý Čech (M. Dejdar). Jeho strýc (J. Lábus) je nejbohatší muž Ameriky. Synovce přijme jako vlastního syna za podmínky absolutní podřízenosti. V tvrdých poměrech, tolik vzdálených idylické Evropě, mladý muž neobstojí. Je strýcem tvrdě a nečekaně zavržen. Amerika mu nastaví svoji druhou tvář – stává se z něj vyděděnec bez budoucnosti. Filmová vize mu však jistou naději poskytne. (Česká televize)

shinlove

Rozhodně netradičně pojatý český film, ale ve výsledku ve mně nezanechal natolik velké či silné zážitky, abych mu dal více jak 3* ()

Johgas

Film o snech a krutém procitnutí do nepřátelské reality. Nicméně - svoboda se zakázat nedá, je třeba jí jít vstříc! I za doprovodu hudby skupinyLucie, která je podle měv tomto případě nejlepší českou polistopadovou filmovou hudbou. Pro mne je tento film filmem o hledání svobody, ztracených snů, odhazování ztracených iluzí a starých vztahů....na jejichž konci se snad rýsuje i něco lepšího. Velmi dobrý Martin Dejdar v roli hlavního hrdiny, který procitl z iluzí, JIří Lábus v roli technokratického despoty a Oldřich Kaiser v roli zlodějíčka. ()

sherudan

Z naprostého bahna do alespoň snesitelného podprůměru zvedá tento film okouzlující výtvarná stránka, která jakoby citovala filmy Karla Zemana, skvělá hudba včetně titulní písně skupiny Lucie, a několik výborných hereckých kreací - například Jiří Lábus zde asi poprvé předvedl, že má na mnohem víc než na nepřicházejícího kouzelníka. Co ho táhne ke dnu, to je absence jakéhokoli smysl dávajícího příběhu. Scénář místy budí dojem parodie sebe sama, jako by se autoři potáceli mezi Ocelovým městem a Krvavým románem. Tragická je i ženská polovina hereckého ansámblu - zejména Jaroslavu Rytychovou snad producent přivedl od ochotníků ze Zábrdovic. A sežrali Ferdinanda, hajzlové!!! ()

sarianna

Tenhle film jsem dlouho chtěla vidět, byla jsem zvědavá. Teď se mi to konečně splnilo a musím říct, že dojem nebyl špatný. Vizuální stránka filmu je výborná a záběry skutečné prolínané s těmi animovanými tomu všemu dodávají šmrnc. Film ukazuje podle mého názoru Ameriku takovou, jaká je. Někdo prožije svůj americký sen (strýc Jakob) a někdo naopak v Americe štěstí nenajde (topič Jiřího Schmitzera), ale každý si svoje místo na slunci musí vydobýt sám a níkdo mu v tom nepomůže. Jiří Lábus a Martin Dejdar jsou skutečně skvělí, stejně tak Jiří Schmitzer. Ovšem na druhou stranu představitelky hlavních rolí v čele s Jarkou Rytychovou jsou dost úděsné. A tím se dostáváme k negativům filmu. Kromě již zmíněného je to zejména jistá zkratkovitost děje, která byla možná zapříčiněna nedostatkem peněz, ale film by si rozhodně zasloužil delší stopáž. Scény jsou totiž za sebou řazeny ve velmi rychlém časovém sledu a je velmi patrné, že v předloze se jednalo o mnohem delší časové úseky, než jak je to ztvárněno ve filmu. Nakonec tedy tři hvězdy, ale jisté zvláštní kouzlo Amerika rozhodně má. ()

vaexp

Nechápu, proč má tento film tak špatné hodnocení. Asi jsem vyšla ze cviku, ale nedokázala jsem předpovědět správně skoro žádnou scénu. ()

gizi

Po hodně rozpačitém rozjezdu, kdy Lábus absolutně komediálně odehrál vážné smutné loučení přichází výborné obrazové podání cesty do Ameriky. Herecké výkony jsou zatím stále bohužel jaksi nepřesvědčivé, ale i to je nakonec přebito opravdu kafkovskou atmosférou, která se Michálkovi podařila do filmu dostat. Dejdar sice herecky vůbec nepřesvědčil, ale naopak Schmitzer, Landovký a Kaiser excelovali. Kdo má Kafku rád, myslím, že film ocení, i když román je trochu jiný a jistě těžko převeditelný na plátno. 3.7.13, 70% a 4*. ()

maara666

Již od počátku film buduje dusnou atmosféru, která spadne až 3 minuty před koncem. Námět filmu se mi moc líbí. Nadšenec přijede budovat kapitalizmus do Ameriky. Bohužel jsou všichni okolo chamtiví a vyštvou ho od bohatého strýce a americký sen končí. Herecké obsazení je výborné, o soundtracku není třeba vůbec mluvit. Při sledování tohoto filmu a ještě učitele tance, jsem měl pocit, že z Dejdara roste nový český áčkový herec, bez kterého se žádný špičkový český film neobejde. Bohužel se to nepotvrdilo, a dnes je z něj jen laciný kašpar. Škoda ho. ()

Qer

Velice zajímavý pohled na Nový svět, který překypuje napjatou ponurou atmosférou a vlastně i směřuje k nečekanému konci přes několik menších zvratů. Herecké výkony jsou vesměs velmi dobré. Martin Dejdar podává svého Karla Rossmana s přesvědčením a Jiří Lábus coby bohatý továrník ve zvláštním světě je velmi uvěřitelný a chladný. Amerika určitě nesedne každému, ale já mám to štěstí, že jsem se do ní mohl ponořit a hodinu a půl hltat její zvláštní atmosféru. Tohle je český art. ()

Antek05

Amerika - vysnění sen, lepší život, Nový Svět - jak pro koho! Toto filmové dílo mě velice potěšilo nejen díky skvělé atmosféře, výtvarné stylizaci a práci kamery, která byla famózní, ale především hudbě, a myslím hudbu ve filmu, ne tu příšernou píseň na konci od skupiny Lucie, ta naopak film poškodila. Herecké obsazení a výkony byly dobré, ale ten scénář.....přiznám se předlohu, tedy knihu Nezvěstný či Amerika od Franze Kafky jsem nečetl, ale takový Proces a Proměnu mám přečtenou a vžitou, proto je mi líto toho nevyužitého potenciálu, který se mohl ve filmu promítnout - kafkovský existencialismus tady mohl pozvolna gradovat až do exploze na konci, ale to se nestalo. Obrovská škoda. Ale jinak kvalitní český snímek. ()

Dejv23

Nepochopitelně nedoceněnej film, pro mě asi nejlepší český porevoluční dílo. Dneska už se bohužel do tak originálních věcí nikdo nepouští. Michálek vsadil na prvek překvapení, což mu vyšlo dokonale. Dejdar, Lábus, Kaiser...všechno komediální herci, ale tady parádně zvládli vážný role. Kafkovská atmosféra je úžasně vystižená, příběh lehce upravenej, což ale vůbec není na škodu. Při závěrečný scéně s hudbou od Lucie mi běhá mráz po zádech. Navíc jako bonus krásná Kateřina Kozáková v roli Terezy. ()

strpozdiv

Amerika je film a země plná protikladů. Herecké výkony jsou někde vyloženě trapný, jinde přesvědčivý. Výtvarná stylizace je skoro přetažená k tuposti, ale dodává příběhu správnou atmosféru chladu a odtažitosti cizího prostředí. Rozpaků spoustu, ale jako český TV film beru. ()

vhorky

Špatné herecké výkony, velmi amatérská dekorace, dialogy zněly někdy velmi nelogicky. Celý film bych hodnotil jako odpad, pokud by v něm nebyla použita hudba od skupiny Lucie. ()

KingBoss

Toto dílo na mě nepůsobilo jako film, ale jako výborně zahrané divadelní představení ve výtečných kulisách. Martin Dejdar zahrál svou hlavní roli famózně, Jiří Lábus stejně jako Jiří Schmitzer podali skvělý výkon ve svých vedlejších rolích, za povšimnutí stojí také menší rolička Oldřicha Kaisera. Pro mě je to nejodvážnější a nejatmosféričtější film po roce 89. Resumé je jasné, dávám 5 hvězd za herecké výkony, atmosféru, hudbu a odvahu. ()

indy_2010

Film AMERIKA není pro každého diváka, ale mě opět nadchnul zpracováním. Jen prvních 12 minut je nezáživných, těžko věřit, že se film stane pro diváka překvapující ba dokonce třeba hodnotným. To jediné mohu filmu vytknout. ()

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna