Červený trpaslík

• Velká Británie Red Dwarf
Velká Británie, (1988–2020), 36 h 11 min (Minutáž: 25–90 min)

Kamera:

Ed Moore, Ian Adrian

Série(13) / Epizody(74)

J.Lajner

Kult, který částečně formoval mou osobnost. Uragán pamětihodných hlášek balancujících na hranici mezi trapností a nadčasovostí. Fenomén mezi televizními projekty, jehož dokonalost se odráží v každém nedokonalém záběru. Detailní zákulisní story a rozbor seriálu zde. ()

Kaja

Jsou filmy, které už znovu nemá cenu vidět, ale trpaslík je nekonečně neokoukatelný..vtipy z každěho dílu mě dostávají na kolena.Geniálně zahrané a ten český dabing, myslím, že ani anglický originál nemůže být lepší.. ()

Kroc

Bezpochyby nejlepší seriál vůbec.Vždycky sem měla ráda Listera, ale teď když ba to koukám znovu (a znovu a znovu) tak musím říct, že Lister by byl slabej odvar nebejt hnidopicha Rimmera (s jedním "r" nazačátku a druhým nakoci a dvě "m" uprostřed). Těšme se na film ()

Pipes

Pro mně jednoznačně nejlepší sitcom. Skvělé hlášky, perfektní humor, dokonalé charaktery lidí... Jiná slova, než slova chvály, nenacházím.. ()

Philoun1

Tohle je prostě klasika nebo už spíše kult se strašným magorem Rimmerem, věčně špinavým a kari pojidajícím Listerem uhlazeným kocourem a pozdějí robotem, který se snaží vzepřít svému naprogramování. Rád bych si to poslechl v původním znění. ()

jefff

Pro mě osobně to je ještě víc než dokonalý sitcom,pro mě to je srdeční záležitost.Na Listerovi a jeho společnících jsem vyrůstal. A jejich hláškami se celý život bavil. Mám strach,že nic tak senzačního už britská televize nevyprodukuje:-( ()

Specs

Hlášky: Arnold J. Rimmer: (na Hollyho) - "Dej mi ... dej mi Listera. Jen záznamy." Holly: - "David Lister, technik třetí třídy. Kapitánovy záznamy: Žádal o pracovní neschopnost z důvodu průjmů nejméně v pěti stech případech. Deset let se živil doplňováním regálů v obchodě, odkud odešel, neboť se odmítal stát otrokem své kariéry. Vyhlídky na povýšení: nulové.“ Arnold J. Rimmer: - "Á, vždycky jsem měl Hollistera rád. Ten uměl člověka opravdu prokouknout. Velký, velký člověk. Tragická ztráta. A teď mi, Holly, dej ... dej mi moje." Holly: - "Arnold Rimmer, technik druhé třídy. Kapitánovy záznamy: Důstojníci mají takové rčení: „Má-li nějaká práce smysl, má smysl udělat ji dobře. Nemá-li smysl, dejte ji Rimmerovi.“ Touží po povýšení, ale neustále propadá u důstojnických zkoušek.“ Arnold J. Rimmer: - "Ne, ne! Holly, přestaň! Chci své materiály!!! Rimmer se dvěma M!" Holly: - "Přehnaně horlivý, zřejmě blázen. Pravděpodobně má víc zubů než mozkových buněk. Vyhlídky na povýšení: komické.“ Arnold J. Rimmer: - "Ne, ne, ne, Holly. Já chci Rimmera se dvěma R, jedno vpředu, druhé vzadu." Holly: - "Arnolde, tohle je tvůj záznam." Arnold J. Rimmer: - "Vždycky jsem nenáviděl toho hňupa Hollistera. Nikdy se nevyrovnal s mou popularitou, a proto zatajil můj návrh zkrátit důstojnický sestřih vlasů o tři milimetry. Úzkoprsý, přízemní trouba." & Arnold J. Rimmer: - "Dělal jsem na Lince důvěry." David Lister: - "Já vim. Jedno dopoledne." Arnold J. Rimmer: - "Déle jsem to nevydržel." David Lister: - "Nedivím se ti. Volalo ti pět lidí a všichni spáchali sebevraždu. A to si jeden chudák spletl číslo! Volal si o výsledky kriketu." Arnold J. Rimmer: - "Není snad moje vina, že si všichni vybrali na skok z okna den, kdy jsem měl službu. Byly toho plné noviny. „Den Lumíků“ tomu říkali." & Arnold J. Rimmer: - "Jsi zcela egocentrický, při prvních potížích utečeš, staráš se jen o sebe, jsi ješitný, sobecký, narcistický a posedlý sám sebou." Kocour: - "To jsou moje nejlepší vlastnosti." & David Lister: - "Teda na chlapa, co v životě nepoznal ženskou se trochu moc naparuješ." Kocour: - "He? Snad mám oči. A dost zrcadel. Jen si to přiznej. Jeden pohled na mě a už vlhneš. (Přistoupí k Listerovi.) Znáš zvíře zvané Íránský kulčík?" David Lister: - "Ne." Kocour: - "Udělá sto padesát pánevních výpadů za vteřinu." David Lister: - "No a?" Kocour: - "To jsem já na pomalý chod. Mám tam vrtačku Black and Decker a prorazím zeď, chlapče! Ouuuu." & (Všichni upřeně zírají na Rimmera.) Arnold J. Rimmer: - "Proč se na mě všichni tak díváte? Jako by to všechno byla moje vina. Umíte si představit, jaký jsem měl den? Byl jsem unesen, svlečen, naolejován, napadán, spoután, olizován, okusován, svázán, zesměšňován, ponižován a málem mi nacpali ostnatou věc velikosti a tvaru mexické agáve tam, kam se odváží podívat jen celníci." Kocour: - "Tak ty nevíš, kde to jsme?" Arnold J. Rimmer: - "Ano, je to zlý sen. Je to přímo peklo. Je to smradlavá, zamořená díra plná hniloby." David Lister: (důrazně) - "Rimmere, je to tvoje duše." & Vznešený Kocour: (mluví spisovně a klidně) - "Jsem tvá součást - vyšší já! Tvá duchovní stránka. Existuji v tobě jako možnost. Jsem tady extrapolovaný z tvého já." Kocour: - "Extrapolárka? Kamaráde, ty nemůžeš být moje součást. Žádná moje součást by nenosila sandály." Vznešený Kocour: - "Dle mého soudu, šaty jen odpoutávají od úsilí o duchovní naplnění." Kocour: - "To je divný. Podle mě, duchovní naplnění odpoutává od úsilí dobře se oblíkat." & (Lister po 200 letech spánku a ztrátě paměti.) David Lister: - "Můžeš o mně říct vůbec něco dobrýho? Třeba nějakou chválu." Kryton: - "Nějakou chválu? Hm, někdy mi pomáháte s prádlem tak, že obrátíte své spodky naruby a pak je nosíte další tři týdny." David Lister: - "Jsem zvíře. Jsem nechutnej, neotesanej, pologramotnej, nemuzikální, chlípnej, tupej kosmickej vágus." Kryton: (obejme Listera) - "Á, vítejte zpátky, pane Listere!" (Kryton otevře ledničku, vytáhne odtud Rimmerovo zmrzlé holosrdce a ponoří jej do vroucí vody.) David Lister: - "Co je tohle?" Kryton: - "To je pan Rimmer, pane. Jeho holosrdíčko. Je to hologram." David Lister: - "Rimmer? To... to je můj nejlepší kámoš?" Kryton: - "Pane, jste nemocný. Možná by pomohlo trochu zesilovače paměti." & (Kosmik opouští replikanskou loď, která vzápětí exploduje.) Kocour: - "Celkově vzato stoprocentně úspěšný výlet." Kryton: - "Ale přišli jsme o pana Rimmera!" Kocour: - "Celkově vzato _stoprocentně_ úspěšný výlet!" & Arnold J. Rimmer: - "Dovolte, abych naši poradu zahájil. Pánové, nikomu z vás jistě neuniklo, že v poslední době zmítají naší posádkou poněkud napjaté vztahy. A víme, že morálka klesla až na dno. Ani stopa po Trpaslíkovi, nervy začínají téct a zásoby se tenčí. Jistě uvítáte mé rozhodnutí, jmenovat se velitelem morálky na lodi, jehož povinností bude pozdvihnout ducha a zlepšit celkovou atmosféru. Tak! Pro začátek navrhuji, abychom se jednou týdně sešli nad kávou či pivem, tedy nad jedem dle chuti, a popovídali si o tom, co nás všechny tíží. Námitky?" (Lister a Kocour se na sebe souhlasně podívají.) David Lister: - "No jasně. Proč ne?" Kryton: - "To je velice dobrý nápad, pane." Arnold J. Rimmer: - "Tak, a já myslím, že bychom mohli začít rovnou. Víte, z čeho je mi u Listera opravdu na blití? Kvůli čemu mám hroznou chuť vypíchnout mu obě oči? Kvůli všemu! Tak je to. Vůbec nejvíc kvůli jeho příšernému, švitořivému optimismu. A náš Kocour je nesnesitelný pošuk. A Kryton? Jestli se sebou něco neudělá, tak mu přicvaknu dráty na jeho bradavky a usmažím ho jako královského sumce. No, a hned se tu dá dýchat. Nevím jak vám, ale mně se dost ulevilo. Děkuji za vaše příspěvky. Nashle při příští debatě, pánové. Báječné." (Odejde po schodech nahoru.) & Hollister - "Pokud jde o dinosaury, předpisy Jupiterské důlní jsou víc než jasné. Žádní mazlíčci. Nemám pravdu? Nemám pravdu!?" Arnold J. Rimmer a David Lister: - "Ano, pane." Hollister - "Umíte si vůbec představit, kolik škody to zvíře natropilo?" Arnold J. Rimmer a David Lister: - "Ne, pane." Hollister - "Sežral nám veškeré zásoby - dvě a půl tuny mátové čokolády. Já miluju mátovou čokoládu! A ten theropod mi nenechal ani tabulku." Arnold J. Rimmer: - "Chtěli jsme získat zpátky ten časomet." Hollister - "Taky sežral čtyři sta krabic s ovocnými nanuky a navíc vypil veškerou Coca Colu. A hádejte co." Arnold J. Rimmer: - "Milujete ovocné nanuky..." Arnold J. Rimmer a David Lister: - "... a Coca Colu." Hollister - "Já miluju ovocné nanuky a Coca Colu!" David Lister: - "Víte, nechte nás to..." Hollister - "A víte, co se stane, když dinosaurus sežere krávu na kari a... a také dvě a půl tuny mátové čokolády a přesně čtyři sta krabic s ovocnými nanuky a nakonec spláchne všechno sedmi tisíci litry své oblíbené limonády? Víte, co se stane?" David Lister: - "Říhne?" Hollister - "A jak, panečku! A víte, co se stane s těmi nebohými lidmi, kteří mají tu smůlu, že jsou ve směru říhnutí?" Arnold J. Rimmer: - "Řeknou: Pfuuj!" Hollister - "Jednu celou jednotku to vymrštilo, odneslo o deset metrů dál a hodilo na zeď." Arnold J. Rimmer: - "Doufám, že tak drobný incident nepoznamená náš neposkvrněný záznam o výkonu trestu." Hollister - "A víte, co se stane, když dinosaurus sežere krávu na kari, dvě a půl tuny mátové čokolády a čtyři sta krabic s ovocnými nanuky a nakonec to spláchne sedmi tisíci litry své oblíbené limonády potom, co si říhne?" Arnold J. Rimmer: - "Je mu na zvracení." Hollister - "Ne, ne, není mu na zvracení, Rimmere. Ale zvrací! Pět z našich nejlepších mužů se málem utopilo! Další dva jsou ve špitále s otřesem mozku po zásahu mrkve o velikosti stromu." David Lister: - "To je nám opravdu..." Arnold J. Rimmer: - "... moc..." David Lister: - "... nesmírně, nesmírně..." Arnold J. Rimmer: - "... nesmírně..." David Lister: - "... líto." Hollister - "Víte, co se stane, když dinosaurus sežere krávu na kari a dále dvě a půl tuny mátové čokolády, kterou pak za..." David Lister: - "To snad ne!" Hollister - "Co snad ne, Listere?" David Lister: - "Nedostal snad průjem, že ne?" Hollister - "Na sto procent správná odpověď! A víte, co se stalo s jednotkou, která se k té bestii přiblížila, zezadu, v níž jsem měl tu čest býti členem? Víte to? Víte vy, co se stalo?" Arnold J. Rimmer: - "Lze si to představit." David Lister: - "Ano, docela dobře." Hollister - "Přílivová vlna. Byla tři metry vysoká. Do smrti už budu muset chodit na léčení. Byl jsem i ve vaně a taky mockrát pod sprchou. Tak nemáte co k tomu dodat?" Arnold J. Rimmer: - "Ano, opomněl jste jeden kousek na nose." & Smrt: (hlubokým hlasem) - "Arnolde Jidáši Rimmere. Tvůj život je u konce. Pojď se mnou." Smrt: - "Půjdeme k řece Styx, kde vložíš minci do..." Arnold J. Rimmer: - "Dneska ne, kamaráde!" (Rimmer najednou kopne Smrt do slabin. Ta se s tlumeným výkřikem předkloní v bolesti a upustí kosu.) Arnold J. Rimmer: - "Jenom sympaťáci umírají mladí." () (méně) (více)

Vercinix

"Tě péro sombréro! Tak co život? Jsem Švitorka švitořící toustovač váš veselý společník u snídaně! Švitorka jsem já a toustuju rád! Dá si někod toust?" Nemám sice moc rád vpisování citátů do zdejších komentářů, ale někdy si ani já nepomůžu! Trpaslík je geniální svým humorem i náměty, které nutí k zamyšlení a v samotném seriálu jsou velmi originélně vyřešeny či nepobuřujícně zparodovány! Navíc postava toustovače je prostě.....NEJ!Málo u čeho se směji ještě po stém padesátém shlédnutí, málo co mi dalo tolik myšlenkových podnětů a málo co se tak hemží hláškami, které jsou bezesporu tím TOP HUMORU než Červený trpaslík! ,,Polož mi jakoukoli otázku a já ji zdopovím! Jakou chci? Ano! Jak překročit rychlost světla? Jak skloubit kvantovou mechaniku a klasickou fyziku? Jakoukoli otázku? Odpovíš mi opravdu na všechno? Ano! Dobře moje otázka zní! NEDALA BY SI SI TOUST? Ne děkuju! Teď mi polož jinou! Víš něco o apliklaci teorie chaosu při předpovědích počasí? Vím všechno o teporiích chaosu a předpovědích počasí! A výborně! A teď moje druhá otázka! NEDALA BY SI SI LÍVANEC? Já jsem počítač s IQ 12000 asi to nechápeš, ale já znám smysl celého vesmíru! Na tohle jsem se tě neptal! NE NEDALA BYCH SI LÍVANEC!!!":-) To prostě musím ocitovat!!!:) ()

Luteka

Právě sledujete Red Dwarf, britský sitcom! No kdyby mi toto někdo řekl před začátekm epizody Červeného trpaslíka, tak se asi budu na seriál dívat dost skepticky ... V době mého sledování tohoto úžasného seriálu jsem význam slova sitcom nechápala a britský humor mi připadal dost trapný (teda kromě Mr. Beana, že ano :)). Odpustit si to mohu jenom proto, že mi bylo asi 12 let. Ale už i tehdy jsem si seriál zamilovala, smála se Rimmerovi a litovala Listera, že uvízl s tímhle "Jidášem" :D Teď, s nadhledem, s vyšším věkem a s více zkušenosti se seriály si mohu jenom potvrdit, že Red Dwarf je opravdu vysoko na vrcholu v pomyslném pořadí seriálů. Britský humor a nadsázku miluji a už chápu význam slova sitcom (asi) :D Stejně je mi ale zahádou, jak naprosto prosté kulisy, jednoduché postavy, umělý smích a kopa humoru může dát vzniknout něčemu tak úžasnému, jako je Red Dwarf :) Že bychom to zapříčinili my, geniální publikum??? ()

VooDoom

I. série bych hodnotil * * * ----------- II. série * * * * ----------- III. série * * * * * ----------- IV. série * * * * * ----------- V. série * * * * ----------- VI. série * * * ----------- VII. série * * * ----------- VIII. série * * * ----------- IX. série * * ()

TroiMae

Nepřátelský útok: „Krytone, spusť štíty!!“ „Provedu, ale má to tři potíže: jednak nemáme štíty, pak nemáme štíty a nemáme žádné štíty. Možná se to zdá jako jedna závada, ale považoval jsem ji za tak zásadní, že jsem si ji dovolil zmínit třikrát.“ Útok?: „Krytone, proč tu blikají ta světla?“ „Buďto na nás útočí, nebo máme diskotéku.“ ()

manonfire

Tak se hlásím v klubu. Chtěl jsem zůstat originální a nedotčen davového nadšení pro tuhle poťouchlost, jenže to nejde. Bylo by to neupřímné, vlastně naprosto lživé k sobě samému. Ono je to totiž naprosto skvělé. Chytře namixovaná směs ingrediencí, jež naprosto opanují Váš vztah k tomuto seriálu v podobu dětsky upřímného nadšení. Samozřejmě, že jde hlavně o srandu, kdy nevíte, zda se více těšit a následně tíhnout ke scénkám bláznivě bizarním, nebo těm co dávají prostor pro sofistikovanou cyniku a veletrhy lingvistické nápaditosti, zvláště když oba druhy komiky umí autoři tak zákeřně vkusně překrývat. Ano, samozřejmě že jde o tu srandu, jenže to není všechno, co mě nutí smutnit po skončení seriálu. Nikdy by mě nenapadlo, že budu "plýtvat" souslovím nádherně lidský(brr) u bláznivého sci-fi sitcomu, postaveném na neustálých vzájemných provokacích a shazovaní hrdinů, jenž sebou vzájemně pohrdají až k samému pomyslnému dnu evoluční stupnice. Není snad Rimmer stejně tak jako je exaktně záporný zbabělec a povýšenec, zároveň i neodolatelně chytrý velmistr slova, xkrát uznávající sám sebe za spodinu lidstva, kdy pokaždé se toto zjištění ve zraňující sebeshazovačnosti ocitne v divácké empatii? Pres všechny ty hádky a diametrální protipólnost charakterů cítíte velice zřejmě, jak k sobě s Listerem patří. A propó Lister, jediný to lidský zástupce v seriálu je i hlavním nositelem lidskosti a od autorů trošku průhledně sympatických slabostí. Zároveň je však také právě on tím, s kým všichni fanoušci sdílí jeho příběh, tím od něhož čekají srdce na dlani a koule v kalhotách. A to nemluvím o tom, jaký herecký koncert předvede v sérii "Zpátky na zemi"na téma věčně platonicky zamilovaného do své nedosažitelné Kotchanské. Nečekal jsem, že právě v tomhle šíleném seriálu zažiju tak překvapivě vážný a smutně pojatý moment. To bylo fakt krásné a bez výhrad si musím přiznat, že mě to dojalo. So thank you very much Mr. Craig Charles. ...a nejen Vám. 100% ()

Jello Biafra

"Každý občas vzal ručník z hotelu - Já vzal postel". Dave Lister, Arnold J. Rimmer, robot Kryton a Kocour - Táto štvorica brázdi vesmír, zažívajú absurdné situácie a sypú nesmrteľné hlášky ("jsi důležitej asi jako automat na kondomy ve Vatikánu", "Ty máš na sobě víc sádla než u řezníka za výlohou"). Anglický humor dotiahnutý do absúrdných galaktických podob je silnou peckou na bránicu a naši hrdinovia sú sympaťáci od kosti. Síce posledná séria už nie je taká úderná ako predchádzajúce, to ale nemení nič na tom aby som seriálu dal plný počet. Ja osobne ešte pridávam body za geniálny český dabing. U mňa jeden z top seriálov. ()

giovanni3

Jasně nejlepší seriál všech dob... tolikrát kolikrát jsem viděl trpaslíka jsme nic neviděl a asi ani neuvidím... Prostě tento seriál neomrzí.. a těch hlášek a všeho... prostě dokonalost! 5z5 bez debat, kdyby bylo víc dám víc... ()

Georgex

Legendární britský komediální seriál, který patří k nejlepšímu, co kdy v Británii vzniklo pod žánrem sitcom. Seriál plný klasického suchého anglického hůmorum, který je zasazen do budoucnosti na obrovskou vesmírnou loď Červený trpaslík. Famózní nápad, zběsilé tempo, záchvaty smíchu, výborné Sci-Fi, to vše by toto dílo mohlo charakterizovat. Perfektně vybrané postavy do hlavních rolích, kde Lister coby poslední žijící člověk ve vesmíru má svoje zlozvyky, za které by se styděla i cvičená opice, ale chrlí ze sebe jednu hlášku za druhou. Tvor, který je výsledek kočičí evoluce zvaný Kocour rozumu moc nepobral, je posedlý vzhledem a baví svým zjevem. Android Kryton, pro kterého je hlavním uspokojením vyžehléné prádlo. Všechny postavy jsou vymyšleny a zahrány dokonale, ale poslední člen posádky v podání Chrise Barrieho je naprosto bezchybný a pokud někdo jednou bude vyhodnocovat nejlépe zahrané seriálové postavy, tak Arnold Jidáš Rimmer se umístí hodně vysoko. Naprosto necharismatický, panovačný, nevtipný, nudný strašpitel, který se bojí i rozsypaných lentilek, kterému se ale budete neustále smát celý seriál. Jeho absence v pár dílech předposlední série dosti zahýbala s kvalitou jednotlivých dílů. Tento seriál je plný výborných nápadů jako je cestování časem, bojování s všeljakými formami zla, různé alternativní vesmíry. A přiznejme si, kdo by si nechtěl zahrát počítačovou hru Lepší než život. První díl tohoto mistrovského díla nás vtahne do nezapomenutelné podívané, která si drží prakticky totožné tempo a kvalitu v každém dílu, mírně občas pokulhává, ale seriál vygraduje geniální 8. sérií. Nestává se často aby poslední série seriálu byla jedna z nejlepších. Celkově hodnotím tento seriál jako jeden z nejlepších SitComů, které kdy spatřily světlo obrazovky. Moje hodnocení 95% ()

Masrii

Naprosto geniální britský seriál. Skvělá kombinace hlavních postav, které vás nenechají ani na chvíli vydechnout. Mluvící toustovač, co vás nutí dát si toust nebo palačinku, lodní počítač s IQ stejným jako má 12 000 hlídačů na parkovišti, chroptící chlupaté příšery, to všechno a ještě mnohem mnohem více tvoří výborně zábavný legendární seriál. Nutno taky podotknout, že málokterý seriál mě přesvědčil, abych se na některé díly podíval znovu. Red Dwarf mě přímo donutil se podívat na všech 52 dílů nejméně 7x...a stále s maximální pozorností a záchvaty smíchů. A samozřejmě také pravidelné citování všech možných hlášek s přáteli. Trpaslík je prostě jedinečný seriál, který vás chytne a už nikdy nepustí. 100% ()

zahron

Před několika lety začala Česká Televize vysílat Červeného Trpaslíku na druhém kanálu, tehdy jsem byl malej jarda, který vůbec nevěděl o co jde, ale stačil mě jeden díl a hned mě to začlo bavit. Jakmile jsem zjistil že těch dílů je víc - šlo to ráz na ráz. Asi tady nemusím říkat a opakovat se, že Červený Trpaslík je kult, který ovládl většinu líných lidí na kulaté věci jménem planeta Země. To co my považujeme jako naši slabost v Červeném Trpaslíkovi to maji postavy jako svoji hlavní přednost (každý je podobný Listerovi nejméně z 50%). Dneska si již nedovedu představit život bez trpaslíka - to bych byl jen chrchel plovoucí v toaletní míse života. ()

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019