Červený trpaslík

• Velká Británie Red Dwarf
Velká Británie, (1988–2020), 36 h 11 min (Minutáž: 25–90 min)

Kamera:

Ed Moore, Ian Adrian

Série(13) / Epizody(74)

askina

Naprosto nedostižný britský sitcom, nepřekonatelné herecké výkony Ch. Barrieho, C. Charlese, D. John-Julese, R. Llewellyna a N. Lowetta (Ch. Annett jako Kochanská už je podstatně slabší, stejně jako 4 díly bez postavy Rimmera). Dokonalá ukázka typického britského humoru a naprosto skvěle vystižené některé povahové rysy jednotlivých národů (dovolená s partou Němců, narážka na francouzskou kuchyni, československý policista mimo službu, průhledné jako bulharská striptérka, atd.). Pro mě nejlepší zahraniční seriál, který se dá vidět stále a vždycky pobaví. ()

chmíří

Tenhle seriál je pro mě přesně to čemu se říká kultovní, při prvním skouknutí mi to nic neřeklo, ale podruhé a i podvacáté už je to pro mě jeden z nejlepších seriálů všech dob. A Rimmer prostě nemá chybu (nejlepší seriálová postava vůbec)...100% ()

rozbris

Tak starý seriál, a pořád IN. Nechápu jak může být na 11. místě??? Tihle "čtyři" (Lister, Rimmer, zmutovaná kočka + počítač Holly) Vás nikdy nezklamou a pozvednou náladu, 100% si to pusťte, nebudete litovat. ()

BlackTom

Na seriály obvykle veľa času nemám, no ako som videl prvých pár častí Red Dwarf, zmenil som názor. Na posedenie si kľudne vychutnám aj 4 časti za sebou. :) Postavy sú geniálne a nádherne bizarné, hlavne lodný počítač Holly mi vždy vylepší náladu ("Paříme! Faktor pařby pět!"). K tomu ako plus skvelý český dabing a nápad za nápadom. Škoda, že je tých častí tak málo... ()

Kuny27

myslím si, že tento seriál a jeho děj je velmi uchvacující. A zvláště jeho první díl, ve kterém se to tak zamotá, že je to až pěkně nereálné. Ovšem každá hláška je vtipná, celí seriál se hemží jenom vtipy...Myslím si, že tento seriál by se měl líbit vetšině lidem... ()

Han22

Nemusím moc sitcomy, jsou všechny na jedno brdo. Je jen pár výjimek a stálic a Červený trpaslík je moje vůbec největší sitcomová láska. Tam kde jsou Přátelé moc vztahoví, Krok za krokem moc rodinný a moralistický, Futurama moc kreslená a Ženatý se závazky moc ujetí je Červený trpaslík to pravé ořechové. Na rozdíl od většiny sitcomů mu nechybí příběhy - koneckonců je to pořád sci-fi a tak se dočkáte všeho co se ve sci-fi sluší a patří - neznámé lodě, virtuální reality, cestování časem, paralelní vesmíry, různé monstra. Mnoho dílů by se neztratilo jako příběhy ve Star Treku, Stargate. Samozřejmě jde taky především o sitom, takže hlášky, scénky, absurdní přirovnání a především geniální postavy to táhnou dopředu. Kdo by nemiloval úžasné hovado a čuně Listera, nadutého zbabělce Rimmera, tupého krasavce Kocoura a servilního robota Krytona který si záměrně pěstuje svoji sbírku špatných vlastností? Z jejich interakcí a toho jak budou reagovat na všechny ty klasické sci-fi situace pramení většina humoru. A co teprve Eso Rimmer (je to frajer), spousta krásných hygienických návyků (jak pere chlap ponožky? rozklepe je kladivem a postříká deodorantem :-DD) atd... atd... Nej díly? Pozpátky, Kamila, Inkvizitor, Návrat do reality. EDIT 2023: Tak jsem si po víc než dekádě doplnil rest a dosledoval poslední série. No už to sice není úplně kulervoucí sranda, ale taky už nejsem bezstarostný kluk 20+. Sranda je to každopádně pořád, postavy jsou stále stejné a to bezmála třicetileté zestárnutí se zas tolik neprojevilo. Spíše ty všechny špatné vlastnosti postav po těch letech ještě více vyniknou. Navíc bych řekl, že sci-náměty, výprava, efekty jsou po těch letech mnohem lepší; třeba takového Ježíše si do cestování časem jen tak nějaký seriál dát netroufne. Poslední (doufám) film by se dal s klidem označit za velice solidní scifíčko, kde funguje i nějaké to napětí a emoce. Zkrátka 5* i po letech si to drží s přehledem. ()

Lisabellla

Nehodlám zde vyzpěvovat do nebes už takto vyzpěvovaný britský sitcom. Anglickému humoru moc nerozumím a sitcomy jako takové ráda nemám. Červený trpaslík naprosto předčil má očekávání. Tehdejší přítel mi kdysi pustil jeden díl asi ze čtvrté série. Znuděně jsem u něj téměř usnula. Další díl nebyl o nic lepší. O pár dní později jsem to s RD zkusila znovu a od začátku. První série mě natolik pohltila, že jsem ji skoukla během jednoho dne. Na druhou jsem se už těšila a třetí mi dělala problém se dočkat, že jsem si ji stáhla sama. Od té doby jsem všech šest sérií shlédla nekolikrát (sedmá a osmá už jsou poněkud slabší) a jistě to nebylo naposledy, co jsem se s vesmírnou čtyřkou viděla :) Tedy pokud ještě někdo neviděl a přemýšlí, zda se ponořit do "startreku naruby", určitě doporučuji pustit si to od prvního dílu první série. ()

noctambule

Hurá, dlouho jsem se odhodlávala vidět z Red Dwarf víc než jen nahodilé úryvky. První sérii jsem "přetrpěla", ale víc fakt nedávám. Pro někoho je to možná super seriál, ale mě ten jejich humor nějak míjí. Nemůžu ohodnotit líp, protože seriálu, který už nechci vidět, prostě víc dát nemůžu. ()

Madluska

Tohle je jednoduše kult. Listerův flegmatismus. Rimmerovo poseroutství a puntičkářství. Kocourova sebestřednost a narsicmus. Krytonova úslužnost a pokora. Hollyho natvrdlost i genialita. A nikdy nekončící ironie těchhle všech. To mě prostě baví. (A taky mě baví nenápadně zjišťovat, kdo v mém okolí trpí podobnou "trpaslíkománií". :-)) ()

Benedygtus

Milovat nebo opovrhovat, nic jineho asi k tomuto serialu citit nemuzete, mozna jeste konstatovat, ze chapete zalibeni druhych, ale vas osobne to neuchvatilo = muj pripad. ()

Losik

Nasprostá bomba. Jako malý kluk jsem se snažil vydržet vzhůru do 11 hodin a nepromeškat tenhle skvost. Česká televize udělala jeden z nejlepších dabingů, ale určitě nezapomeňte skouknou trpaslíka taky v originále, je ještě o fous lepší. ()

Ragdoll

Ke každému britskému sitcomu píši prakticky to samé: skvělý, nikdy nechybějící černý humor, perfektní scénář, partička ubohých, neambiciózních patolízalů snažících se vyjít se svými vztahy a dalšími problémy. Není co dodat: It Crowd, Black Books a Red Dwarf jsou vlastně na stejné úrovni úžasnosti, která nemůže být popsána různými způsoby: existuje totiž pouze jeden a pořád ten samý směr, kterým se naše myšlenky ubírají. 100%. ()

Nassau

Tahle banda budižkničemů je se mnou už pěknou řádku let. A rozhodně se mnou pěknou řádku let ještě prožijí. Naprosto famózní seriál, který atakuje absolutní vrchol seriálové tvorby. Je to nejlepší seriál všech dob? Koho to vlastně zajímá? Jedna stará kočičí moudrost, která se sem teď moc hezky hodí, říká "Co to sakra meleš, ty vořechu!" 1. série 10/10, 2. série 10/10, 3. série 9/10, 4. série 9/10, 5. série 9/10, 6. série 9/10. 7. série 9/10, 8. série 10/10, 10. série 9/10, 11. série 8/10, 12. série 8/10. ()

Chegi

Klasika všech klasik. A pak že Britové mají suchý humor. U tohoto seriálu rozhodně nuda nehrozí. Je však vidět, že bez Rimmera by byl seriál poloviční. Série 1. - 6., 8. 10. za ***** 7. a 9. *** ()

Zagros

No já nevím. Mně to nepřijde jako kult ani jako propadák. Jednoduše průměrný sitcom v levných kulisách z prostředí vesmírné lodi. Sem tam povedený vtip, hláška, sem tam docela nuda. Ve sci-fi se docela vyznám, ale obecně moc nemusím parodie. Přijde mi, že tvůrci nedokáží vymyslet sami nic originálního a tak si jen utahují z tvorby druhých. Je pravda, že svého času jsem se na něj pravidelně díval, když chodil na ČT2, proto mu tři hvězdy dám. ()

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019