Anna - šestnáctiletá dívka z malého města - utíká z domova a potkává mladého floutka Speedyho, který ji zavede mezi městskou partičku. Tady se Anna postupně seznámí s jeho bratrem Filipem, nemluvnou kamarádkou Irmou a záhadným mladíkem Kytkou. Anně se otevře nový svět, plný zábavy a večírků, který jí okouzlí svojí barevnou rozmanitostí. Postupně se sblíží s introvertním Filipem, který má také největší podíl na její proměně. Annina zdánlivá naivita a upřímnost jejích citů nakonec zamíchají kartami v celém příběhu. (Magic Box)

Mallinali

V dnešní době už je to především historický pramen české alternativní scény 90. let, tehdejší noční Prahy a dospívání první porevoluční generace v nové době barevného konzumu. I ta povrchnost a jednorozměrnost postav, které samy prakticky nemají historii, se mi jeví jako odraz doby v jednotlivcích. Film sám o sobě není žádný zázrak, ale byl to pionýr nové doby. Zajímavostí není jen účast hlavních postav alternativní hudební scény, ale také skvělý výkon mladého Martina Myšičky nebo nahá osmnáctiletá Tatiana Vilhelmová. A pro mě jako pro člověka, který končící boom pražské taneční scény ještě zažil kolem přelomu milénia, to má trochu melancholický a nostalgický podtext. ()

djfun

Tak překvapivě se mi tenhle biják líbil po čtvrt století od natočení ještě o dost víc, než tehdy.  Teprve teď s odstupem asi člověk docení jak krásně je tam zachycená ta atmoška devadesátek, tehdejší Prahy, začátku klubový scény i života tehdejších teenagerovských partiček. I když si zde někteří v komentářích stěžují na málo děje (a tehdy mi to jako vada na kráse přišlo také), tak ten vlastně v tomto případě není až tak podstatný, protože Šeptej je především velká pocitovka! A přitom i přes absenci složitějších zápletek má svoji hloubku a vypovídající hodnotu (určitě míň pro mainstream a víc pro ty, co se nějak dotkly undergroundu) a především: svoboda z něj přímo dejchá! Magickou atmosféru skvěle dotváří kamera, hudba i herecké výkony, Tatiana je prostě STAR, Myšička skvělej, hustej je i Mareš a trio Muchow, Čechťa a Winterovka taky dokonalý. Navíc některý scény jsou fakt "forever": rány se samy zacelí... vezmete nás s tim koněm?... jistěže pařba na hit Petal z gramců mistra Loutky (budiž mu dnes už lehké hudební nebe)... pes na tripu... etudy obstarožního "tepláka"... a nejvíc jsou pak brejle v parku:) ()

jiri.twist

T. Vilhelmová, tehdy ještě mladinká, hraje uťápnutou Annu. Naprosto přeafektovaná postava Speedyho, ostatní herecké výkony spíše amatérské. Z dnešního pohledu spíše nemoderní pojetí. Jen hudba tento pall mall všeho nezachrání, u mě jen průměr ... 5485 ()

jenjan

Čekal jsem trochu jemný a trochu rozverný film, ale dočkal jsem se infantilně křečovité hříčky s dost zmateným příběhem. Bezprostřední následnost mladé nespoutanosti je na sebe téměř násilně roubována a nepomůže ani příjemná hudba, která působí spíš jako náplast na tyto dějové nerovnosti. Některé hlášky s odstupem času vyčpěly až do poloh značné trapnosti a herecké výkony, snad kromě Tatiany Vilhelmové, jsou často velmi toporné. Přesto však mají hlavní protagonisté, ale i film samotný, mé sympatie, dávají totiž dohromady obraz doby a její nové, ještě neohrabané nezávislosti. ()

JakeG

Proboha lidi! Vždyť je to kultovní záležitost. To jste mě teda zklamali. " Zkusila si čaj z meduňky? - Ne dva rohypnoly." ()

merigieren

Musím přiznat, že si dost dobře pohráli s barvami a světlem (dívka v křesle, podzimní krajina s lavičkou). Pak také různorodost hlavních postav, jež jsou přiblíženy občas jen smutným sezením, nebo průpovídkou o dekadentních umělcích. 4 z nich představují náš svět, První není moc zajímavý (i když narážka na děvku u jídla z kelímku vyvolá úsměv), Hlavně jde o hodně happy bratra, bezstarostně brouzdajícího světem a vytvářejícího nám průvodce, sourozence jež neví co chce a na nej nalepenou dívku, která si ho odvede do svého lepšího světa marťanů :-) ()

MickeyStuma

Jediný český generační snímek, který má charisma a ohromný pud. A nejen to. I ohromnou odvahu. Nezávislý klubový život, jaký jsem hrdinům tohoto příběhu až záviděl, se tu prezentuje neskutečně realisticky. Jistá naivita a hlavně radost ze života je to zásadní, co je tak přitažlivé. I na svoji dobu je velice odvážná prezentace homosexuality a homosexuální prostituce. Je to tu zvýrazněno opravdu natvrdo, což do té doby v českém filmu bylo dosti neobvyklé. Příběh doprovází hudba Jana P. Muchova a skladby od Colorfaktory, Hypnotixu a hlavně od Wubble U. Beaty oné skladby budou v uších znít ještě hodně dlouho po skončení filmu. Tedy pouze u klubera. Tatiana Vilhelmová zahrála 16. letou naivku velice přesvědčivě. Tápe životem, uteče z domova, ale potká nově kamarády a poznává také jinou stránku svého mladého života. Nezvyklý snímek pochopitelně neosloví každého a to už kvůli rozdílné orientaci k životu, hudbě a vúbec k celé věci jako takové. Pro mě rozhodně dílo, které má svoji tvář a kterou vůbec neskrývá. A je to dobře. ()

jacko

hodne zvlastne (psychedelicky) natocene, ale vubec ne spatne...na shlednuti tohoto filmu to chce mit naladu...ustredni dvojice dobra - orientaci "hledajici" muchow a naivni vilhelmova...prostredi prahy pulky 90´ hodne zajimave z dnesniho pohledu - at uz roxy a tehdejsi "klubova scena" (a vubec cely hudebni doprovod tohoto filmu), cerna vdova nebo masarycka...takhle se nejak parilo pred 15 lety :) ()

pouler

Krásný film, jeden z mnoha, kde nechápu hodnocení. Prvotina Davida Ondříčka, Praha 90. let, klubová scéna, výborná kamera námět i výkon herců. Ale hlavně atmosféra a hudba filmu. Vždy se k němu rád vrátím. ()

Luisis

Český Trainspotting.Kultovní a skvělé.Muchowův soundtrack neméně geniální.Je zvláštní, že kapela Colorfactory, na tu dobu nebývale kvalitní, nějak vyzněla do ztracena.Dj Loutka (RIP Michale) a jeho kultovní hraní v Roxy (Wubble U) Dávám - 98% ()

papaguy

Osobitý film, který vnímám především jako generační výpověď. Osloví spíš diváka, který má vztah k alternativní kulturní scéně. Film má zajímavý plakát od Najbrta, zajímavou hudbu od Muchova (Muchov si ve filmu také zahrál). Co se týká děje - moc se toho tam neděje (takový sex, drogy a rock'n'roll na způsob konce 20. století). - Řeší si v něm svoje trable jedna rebelka na útěku z domova, a pak se v něm řeší milostné trable a sexuální orientace jednoho z hlavních hrdinů. Na svou dobu celkem průkopnický film. Bohužel herecky moc nezaujme (s jednou vyjímkou - mladou herečkou Tatianou Vilhemovou). ()

Schlierkamp

Český film zobrazující bezstarostný život mladých lidí a zabývá se soužitím skupiny různorodých jedinců v jednom pražském bytě, v němž nalezla útočiště mladá, velmi naivní vesnická dívka Anna (T. Vilhelmová), jež opustila domov kvůli despotickému otci. Musím konstatovat, že debutový snímek D. Ondříčka se může prezentovat pramalou myšlenkovou hloubkou, popisuje zejména složitost homosexuálního vztahu mezi herecky i charakterově nevýrazným Filipem (J. P. Muchow, jehož hudební projekt Colorfactory se postaral o kvalitní hudební složku) a neurotickým psychopatem prodávajícím své tělo M. Myšičkou. Zajímavou postavu, bratra Muchowa, užívající si život v drogovém omámení a často používající svůj charakteristický smích, ztvárnil taktéž muzikant J. Čechtický. Do jisté míry chápu rozporuplné hodnocení tohoto snímku, neboť z filmografického hlediska se jedná o plochý, málo dramatický snímek, z něhož vybočovala snad pouze Myšičkova postava, avšak otevřená výpověď o prázdném životě v metropoli ho činí zapamatovatelným a kontroverzním. ()