Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 132)

Eddard 

všechny recenze uživatele

Homérovu Íliadu jsem četl několikrát v různých verzích (i když ne přímo originál) a jedna z věcí, co jí dělá nezapomenutelným, zváštním příběhem je právě spoluúčast olympských bohů na samotném válečném konfliktu.(tady se nabízí možnost srovnat Tróju s podobně pojatým Králem Artušem, který však dopadl nepoměrně hůř) Nechápu, proč se Petersen (či jeho scénárista) rozhodl pro to, tuhle linii chirurgicky oddělit a pracovat jen s "reálným" základem legendy - zvláště v dnešní době, kdy trikové technologie umožňují vizualizovat prakticky cokoli... Pokud jde o příběh, jedná se samozřejmě o ochuzení původního eposu, velice dobře však film komunikuje základní myšlenku - ideu hrdiny, jehož činy žijí dlouho poté, co on odejde... tahle žízeň po slávě, zastoupená Achillem (Brad Pitt ho ztvárnil senzačně arogantně a povýšeně, bravo!) je postavena do kontrastu s nesobeckým, kategorickým pojetím hrdinství, které zástupcem je Hektor (charizmatický Eric Bana, z kterého se vyklubalo největší překvapení filmu). S těmahle dvěma se dostáváme k tomu co na tomhle jinak slušném blockbusteru vidím jako to nejlepší. A tím je jediná bojová scéna. Ano, správně, je to onen bezmála pětiminutový duel před vraty Trójy. Emocionálně napjaté jak příliš těsné plavky, jedna z nejlepších soubojových choreografií (pokud ne ta nejlepší) a omračující hudba, která tuhle pětiminutovku vynáší mezi ty největší scény v dějinách kinematografie. Tak, zbytek už jen telegraficky- Bloom je jako zbabělý, bezkrevný Paris docela přesvědčivý (:-)), Diana Kruger je jako nejkrásnější žena všech dob ucházející, O´Toole výborný, Bean jako Odyseus taky, Cox jako Agamemnon sice slušný, ale tohle jeho pojetí jako černobílého parchanta je docela nešťastné, k plusům filmu ještě přidat silnou vyloďovací scénu a máme tu fakt hodně divných a možná ne úplně stabilních 70% ()

choze 

všechny recenze uživatele

Absence bohů mi ani v nejmenším nevadí, scénář Davida Benioffa (zahřívajícího se na HRU O TRůNY) dobře črtá, zašmodrchává a graduje zápletku (kdy žena je jen záminkou k válce, nikoli jejím skutečným motorem, což by samozřejmě bylo absurdní), postavy a jejich vztahy, bitvy sázející na mnohost (vojáků, lodí...) jsou epické, ale mnohem zábavnější a zapamatovatelnější jsou souboje jeden na jednoho, hlavně Achilles vs Hector je choreograficky parádní a zároveň emotivní vrchol filmu. A herecké obsazení je vynikající, i ta bezkrevná dvojice Bloom a Kruger, jejichž postavami (a někteří i hereckými výkony) budete pohrdat, tam sedí. Jen by to nemuselo být tak rozvleklé. ()

Reklama

3DD!3 

všechny recenze uživatele

S TROJOU je potíž. Na jedné straně jsou výborné herecké výkony a rozmáchlá výprava, na té druhé nevyrovnaná režie a toporné dialogy. Scénář je taky trochu vachrlatý, podle něj to vypadá, že Trojská válka trvala tak možná dva měsíce, místo původních deseti let. Cením si ale toho, že Benioff všechno napsal velice přirozené (rozuměj ne-fantasy) a „nebožské". Ještě zpátky k Petersenově režii. V bitvách a v některých scénách ukazuje, že umí navodit správnou atmosféru a ví jak správně formovat děj, ale v některých místech mu uniká cit pro konzistenci. Nohy mu taky podráží hudba, na které se podepsala uspěchanost a změna skladatele na poslední chvíli. Po herecké stránce je TRÓJA jak jsem již zmínil výborná. Hlavní hvězdu Brada Pitta překvapivě s přehledem zastiňuje Eric Bana (když Hektor umíral, měl jsem navlhlé obě oči ;). Sean Bean si sice moc prostoru pro Odyssea neukradl, ale i tak roli lstivého krále s přehledem zvládá. Musím taky uznat, že Orlando Bloom měl hodně nevděčnou roli. Hrát největšího hlupáka v největší Řecké válce není zase takový trumf jak by se mohlo na první pohled zdát. Popral se s tím však hodně slušně a musím se přiznat, že Paridovi jsem během filmu v duchu nadával nejvíc. Vzpomínám si na jednu jedinou věc, za kterou jsem ho na chvíli vzal na milost. Bylo to při scéně na pobřeží, kdy řekl: „Spalte toho koně." A oni ho neposlechli. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Filmová veľkostrata! Oku a uchu lahodiace, no mozog, city a ostatné očakávané aspekty ostávajú chladné. V kine pridáte o hviezdičku navyše, no inak film ostáva len pri zbytočne predĺženej zábave, ktorá vďaka svojmu času začne nudiť. Finálna bitka bola nezmyselne zrežírovaná a dialógy tiež nestáli za nič. 65%. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Film jsem videl poprve v kine a pak jsem byl nastvanej, ze jsem za nej vyhodil prachy, protoze se mi moc nelibil. Pak jsem ho videl znovu v kine, jelikoz jsem byl prinucenej tam jit a tudiz sem byl nasranej a film se mi libil jeste min. Takze nevim proc, ale potreti jsem si ho pustil na dvd s tim, ze stejne nemam nic lepsiho na praci a vim, ze od filmu nemusim nic moc ocekavat. Ale tentokrat to bylo jiny, ja se skvele bavil. Hlavni klad jsou jednoznacne triky, to je fakt parada, kdyz clovek vidi takovejhle film, je mu jasny, kam prachy sli. Dalsi klad jsou herci. Nikoho lepsiho nez Brada Pitta si do hlavni role nedokazu predstavit, byl fakt strasne hustej a i herecky to zvlad dobre, jen ten romanek s Briseovnou nebyl moc uveritelnej. Dalsi husty jsou Eric Bana a pekelne starej Peter O'Toole. Z ostatnich uz zaujme jen Diane Kruger svou krasou. Sean Bean ani Orlando Bloom mi do filmu moc nesedli. A ted kritika. Prevaznou cast filmu se mi nelibila hudba, i kdyz ma svy svetly momenty. A dal je tu asi nejvetsi problem a to je delka. Kdyby film zacal prijezdem do Troje, tak by mel prijemne dve hodiny, jenze takle to je cely trochu natahovany, protoze stejne kazdej vi, o co u Troje slo a tady byl ten zacatek navic trochu jinej, protoze se Petersen rozhod neukazovat bohy. Jelikoz kazdej vi, jak film dopadne, slo o to, jak se s dejem predtim Petersen popere a povedlo se mu to fakt dobre a stvoril ukazkovej velkofilm, kterej se ale mezi nejlepsi sveho zanru neradi i kdyz ma perfektni bitevni sceny. ()

Galerie (137)

Zajímavosti (74)

  • Na Achillově (Brad Pitt) levé ruce je možné vidět jizvu po očkování. (Duoscop)
  • Brad Pitt (Achilles) absolvoval tvrdý půlroční výcvik, aby získal dokonalou kondici a tělo. (Specs)
  • Peter O'Toole (Priamos), proslulý svou přímočarostí, později prohlásil, že natáčení s režisérem Petersenem pro něj bylo strašné a že sám z výsledného filmu viděl sotva patnáct minut. (don corleone)

Související novinky

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (více)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno