Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

Hrabka

Tento film se mně líbí a baví mě. Bojové scény jsou suprové, děj je takový jaký má být nebo snad ne? Každý příběh o trojském koni zná a podle mě to určitě nějaké významné historické souvislosti neztrácí. Je to velmi povedená rekontrukce trojské války. Možná to mohlo být vedeno do větších detailů, ale nevadí. Hector vs. Achilleus - to je souboj, který je ozdobou. Skvěle natočeno. Já chci Troju v červeným kabátě, lidi, snažte se trochu, vždyť je to pecka! 85% ()

cheyene

Krásný, velkolepý, na oko dokonalý historický velkofilm, tak veliký, že jeho reklama samotný snímek předčila. Trója má v podstatě vše, co by film takového formátu měl mít - hvězdu v hlavní roli, výbornou choreografii soubojů, tvrdost a drsnost s množstvím krve, hvězdy ve vedlejších rolích, legendární příběh...Těch kladů je tu nějak moc, ne? Na mě tento počin působil moc uměle a neosobně, příliš komerčně a proto nemohu dát plné hodnocení. Zkrátka nezafungoval tolik, jak by člověk očekával a jak tomu bylo u Gladiátora či jiných...Btw, více jsem fandil Trójanům než arogantnímu Achillovi :) Chyby: 1) Asi v 36. minutě můžeme vidět na scéně probíhat lamy, konkrétně lamy huanako, které žijí pouze na americkém kontinentu...2) Boj u Tróji trval celých 10 let a Helena má na konci stále nemluvně, jako tomu bylo na začátku..divné.. :) 3) Hektor zabíjí Menelaa, který se ovšem podle mytologie vrátil živý a zdravý domů, do Sparty. 4) Asi v 26. minutě se Achilles baví se svoji matkou u vody. Ta má při pohledu na Achillea (sama je vidět zezadu) pramen vlasů přes pravé rameno. V následujícím záběru - opačném (tj. vidíme tvář matky a Achillova záda) - jej ovšem má přes levé rameno. ()

nunka

Petersonova Trója má málo čo spoločné s Homérovou bájnou Iliadou a Odyseou, čo hodnotím ako chválihodné a pútavé čítanie. Film Trója je však iba tou obyčajnejšou snahou o historický veľkofilm a zaujatie diváka. Brad Pitt v roli Achilla ma vôbec nepresvedčil, skôr sa mi kútiky dvíhali, keď som ho vzhliadla v brnení. Proste u mňa to nie je typ do vojnového filmu, kde to zuní železom a hrdinstvom. Ale v každom prípade snaživý film, u mňa však bez akéhokoľvek filmového a kultúrneho nadšenia. ()

Jamal

Pěkná teorie Achilleovi paty - to by mě nikdy nenapadlo. (( :: každopádně Helen jako Kruger vybrali správně, takhle nějak si ji představuji. Ale více k filmu - nebylo to až takové dobré, ale proti Alexandrovi to bylo mnohem lepší, poutavější a smutnější - což mám rád takže za čtyři. ()

paascha

Čím více peněz mají dnešní filmaři k dispozici, tím víc ty filmy nestojí za nic. Ano, efekty jsou úžasné, triky jsou skvělé, herci jsou ti nejlepší, jenže ty staré měly duši. Tady mi to trochu chybí ()

Kass

Když jsem na začátku roku viděl trailer na "Tróju", říkal jsem si při pohledu na tisícovku lodí - "Návrat krále" se minimálně co do monumentálnosti otřese v základech. O půl roku později, v kině, mě v půlce filmu vzpomínka na "Pána prstenů" naplnila úžasem, jaký jen je ten Peter Jackson génius. No co, Král zůstal králem, to by nebyla zas taková hrůza - ostatně,čekal jsem to; ale mě ten stejný úžas zachvátil i při vzpomínce na Scottova "Gladiátora", o kterém si myslím, že mu do dokonalosti přece jen něco schází. Petersen za Scottem zaostává jak ve vizuální nádheře obrazu, tak v používání zdánlivě banálních detailů, které ale filmům nakonec dávají tu správnou šťávu (nezapomenu, když jsem poprve spatřil Řím, naproti tomu představení starověké Tróje mě nechalo úplně chladným). Prakticky celý snímek mi splývá do jedné dlouhotrvající šedi (nebo spíše hnědi :-). Vyjímku tvoří dvě krásné scény - Hektorovo loučení s rodinou a následný souboj s Achillem + Priamos prosí o synovo tělo - které jako by byly z úplně jiného filmu (možná z té "Tróje" jakou jsem si představoval). Z herců na mě udělal obrovský dojem Eric Bana, který je neuvěřitelně charizmatický. Brad Pitt je fajn, ale jeho postavu schizofrenika Achilla jsem nepochopil, nebo spíše motivaci jeho chování ... ()

Fiftis

Výborný historický film s ešte lepším Pittom. Príčinou konfliktu, ktorý prerástol do legendárnej trójskej vojny, bola žena. Paris (Orlando Bloom), syn trójskeho kráľa Priama, mal rozhodnúť, ktorá z troch bohyní (Athéna, Afrodita, Héra) je najkrajšia. Afrodita mu v silnej túžbe po víťazstve prisľúbila najlákavejšiu odmenu - najkrajšiu pozemskú ženu. ()

ajuska

Velké zklamání, z výpravného dobrodružného příběhu se stala nudná limonáda, kterou technicky dokonalé scény nezachrání. Mytologie a intriky Bohů mi tady vyloženě chybí a Paris v podání Orlanda Blooma je rozhodně ta nejnesympatičtější postava, jakou jsem v poslední době ve filmech viděla. ()

Shakers

Jeden s mojich obľúbených historických filmov. Wolfgang Petersen vie namiešať nielen veľkolepú výpravu, ale aj zaujímavé strety a osudy postavy. Celý film ťahá dopredu predovšetkým brilantný casting, akcie, kulisy, kostýmy a to všetko sa nesie na vlne skvelej Hornerovej hudby. Director's Cut je o pol hodinku dlhší a hlavne krvavejší, no nejaké vyložene zaujímavé scény sa nevystrihli, pridali sa hlavne boje a zopár dialógov, ktoré o niečo lepšie vysvetľujú niektoré scény oproti kino verzii. Obľúbený soundtrack: Troy, The Wooden Horse & The Saking Of Troy, Through The Fires, Achilles...And Immortality. Theatrical cut 90% - 5* / Director's Cut 90% - 5* ()

lamps

Dříve mi tahle epická homérská telenovela stačila k divácké extázi, ale časy se mění. Trója rozhodně přenádherně vypadá, obsahuje sekvence, které se dají přehrávat vyloženě do zblbnutí, a má nevídaně nabušený a luxusní casting (kromě Legolase, kterej je opět napřesdržku), ale ten film sám sebe přeceňuje. Petersen sice mockrát potvrdil, že je velice schopný režisér, jenže tady úplně zapomněl na nějaký stmelující paralelní vývoj, který by udržel na dvě a půl hodiny soustředěnou diváckou pozornost a celý bájný konflikt vygradoval na měřítku osudovosti výše než jen na upachtěnou úroveň typu Pearl Harbor. Skutečně povedené adrenalinové části se tak střídají s nudnými až nezáživnými, které nastolují a rozvíjejí vztahy mezi postavami nikterak důležité pro rozvoj hlavní zápletky (a to navzdory tomu, že postavy sami o sobě jsou skvělé - narcistický Pitt je velký tahoun, rytířský Bana příkladný klaďas, Brian Cox slizký záporák a Sean Bean měl dostat jako sympatický Odyseus vlastní sequel, to Hollywoodu nikdy neodpustím). Dohromady to celé obstojí jako parádně nasnímaný a ozvučený spektákl pro kino, ale duši to má navzdory velkohubosti stejně prázdnou jako žaludky somálských dětí. 65% ()

filmfanouch

Wolfgang Petersen zemřel. Konzumentům spíše aktuální filmové tvorby se absence smutku či nepříjemného pocitu dá omluvit snadno, protože Petersen poslední roky svého života dvakrát plodný nebyl. Přesto by si díky jeho nejzásadnějším filmům zasloužil plné uznání a klidně i minutu ticha za každý povedený film - atmosféricky silnou Ponorku, pro mnohé zásadní Nekonečný příběh, fenomenální akčňák S nasazením života, skvělý thriller Smrtící epidemie, bravurní Dokonalou bouři či Troju. V kontextu Petersonovy tvorby přitom často Troja působí poměrně nedoceněné a neprávem je často mnohými házena mezi to slabší, co šikovný filmař s německými kořeny světu dal. To by ovšem byla chyba.  Gladiátorovi Ridleyho Scotta z roku 2000 je často přisuzován titul toho filmu, který zvládl nakopnout novou vlnu filmového žánru Sword-and-sandal, na jeho úspěch ovšem dokázalo navázat jen málo filmů. 300: Bitva u Thermopyl Zacka Snydera, remake Souboje titánů či právě Petersonova Troja. Trójská válka byla již delší dobu brána za jeden z nejvýznamnějších příběhů Řecké mytologie, přitom paradoxně na přítomnost bohů a fantasijních prvků sází po čertech málo. Scenárista David Benioff (spolu s s D. B. Weissem stěžejní tvůrce budoucí Hry o trůny) poté dokázal prvky fantazie ještě více vykreslovat s výjimkou přítomnosti matky ,,nesmrtelného Achillea, řecké bohyně Thetis. Wolfgang Petersen tak mohl primárně natočit velkolepou historickou řezbu, kdy trojská válka mohla dostát své pověsti.  Tehdy 63-letý Petersen dokázal splnit svůj cíl a primárně natočit skutečně tu velkolepou řezbu, jejíž potenciál se začíná pomalu naplňovat už s nástupem Achillea v podání Brada Pitta a soubojem s Boagriusem v podání Nathana Jonese. Brad Pitt už byl tehdy dávno v pozici, kdy se nemusel spoléhat jen na status hezouna, kdy díky svému již tehdy nezpochybnitelnému hereckému nadání vykreslit Achillea jako nečernobílou postavu. Ona nečernobílost poté hraje stěžejní roli, protože Petersonova Troja se nutně nestaví na stranu té či druhé strany. Na jedné straně sice máte Agamemnona v podání Briane Coxe a Parida v podání Orlanda Blooma, stejně tak ovšem na jedné straně máte zmíněného Pittova Achillea a na té druhé Hectora Erica Bany.  Psal se rok 2004 a rozpočet ve výši 185 milionů dolarů ještě tehdy nebyl standardem. Petersen ovšem neváhal a z výsledného rozpočtu vytěžil maximum. I po letech tak dokáže Troja vytřít zrak neskutečnými produkčními hodnotami, od kostýmů přes výpravu po speciální efekty. Petersen měl štěstí ve skvělém castingu (kdy zamrzí, že Eric Bana měl už jen málokdy štěstí na tak působivou roli), silném materiálu již z vyprávění Homéra, na kterém se bez problému dal vystavět silný příběh i s absencí zlatého jablka bohyně svárů Eris. Soundtrack Jamese Hornera tehdy dokázal též těžit ze řecké kultury, stěžejní ovšem bylo, že Petersen skutečně dodal poctivou řeckou řezničinu, která v době svého vzniku nemohla dopadnout líp. Ano, v zásadě šlo o komerční jistotu, Petersen ovšem tehdejší Řecko v době 1000 let před počátkem let Páně dokázal představit v tak lákavé podobě, že bylo snadné Troje propadnout už na samotném počátku. Ať už díky šikovné choreografii akčních scén či ukázce toho, že jde vzít tak fascinující materiál jménem Řecká mytologie a vytvořit z něj fantastickou podívanou. Snadno se tak tehdy dalo například doufat, že někdo chytne šanci za pačesi a Odysseus v podání Seana Beana se brzo dočká své vlastní Odysseovi cesty. Výhoda Troji ovšem nejspíš dost možná skutečně tkvěla v tom, že mohla být bez problémů vykastrovaná v rámci svých fantazijních kontextů a představit scenáristicky schopně vystavěnou podívanou, při které rázem začne chápat, proč právě někdo jako Benioff stojí za Hrou u trůny.  Herecké výkony jsou přitom po celou dobu v mnoha ohledech obdivuhodné, Troja ovšem svůj cíl primárně plní jako právě ta velkolepá řecká ostrá podívaná, kdy jen sejde na divákovi na tom, zda mu rozdané karty vyhovují a zda mu dojde, že lépe materiál snad skutečně dopadnout nemohl. Petersen i díky svěžímu tvůrčímu uchopení ukázal, že by byla jeho důchodu škoda, proto zamrzí, že je Troja ve finále jedním z jeho tří posledních filmů. Zub času sice Troja vyhrála, to samé se ovšem bohužel o Petersenovi aktuálně říct nedá. Bude se na něj ovšem vzpomínat právě i díky tomu, že dal v roce 2004 světu skvělý epos, který v průběhu sledování probouzí neskutečnou škálu emocí. Ano, mohlo jít o zázrak, i díky Petersonově památce ovšem stojí za to doufat, že Peterson tehdy přesně věděl, co dělá a výsledkem je velkolepá podívaná, od které by se měl kdejaká ambiciózní historická podívaná učit. Ale na to bude čas například až při rozebírání kvalit brzkého Jana Žižky..... () (méně) (více)

Nikon

Nikdy nenadávám na to, že se tvůrci odchýlí od literární předlohy, protože kniha a film ...... no prostě - koho zajímá "skutečnost", ať si přečte Homéra. Jako film mě Troja fakt příjemně překvapila. Myslím, že bych uvažoval i o plném hodnocení, ale ta opravdu příšerná hudba srazila tenhle velkofilm o stupěň níž. A je to škoda, protože kdyby měla podobně majestátní hudbu jako Gladiator, to by bylo jiný kafe ... ()

Jacinda

Vůbec se mi nelíbilo, co udělali s ehm Hectorem? Nebo kdo to byl jak ho Achiles zabil kvůli smrti svého ehm bratrance nebo kdo to byl?.....dodate. jsem ráda že Achilles zemřel. Chudák Hector. ()

Jhershaw

Kdyby takhle Peter Jackson zprznil Pána prstenů, už dávno by ho fanouši zlynčovali. Ale nemyslím si, že hlavním nedostatkem Troji je nevěrnost knižní předloze. Problém je v tom, že je "sterilní", prostě "bez koulí", a nevtáhne diváka do děje. Nemá působivé emoce, které by vyvažovaly monumentální bitevní scény jako u Návratu krále. A samotné souboje si o dechberoucnosti Gladiátora mohou jen nechat zdát. Postavy a herci většinou taky nic moc. Skvělý je Hektor v podání Erica Bany, potěší Sean Bean jako Odysseus. Peter O´Toole vypadá nějak divně a Orlando Bloom vážně neumí hrát. Zatímco si (možná nikdy neproběhnuvší) Trojská válka získala nesmrtelnou slávu, na film se brzy zapomene. 65% ()

DaliX

Narozdiel od negatívnych názorov čo sprevádzajú tento film môj je úplne opačný. Eposy Ilias a Odysea som nečítal takže vskutku to nemôžem porovnať s predlohou ale faktom zostáva, že ostatné detaily na filme sú super. Obsadenie, výprava, veľkolepé hradby mesta a hlavne skvelé súboje (hlavne súboj medzi Achilleom a Hektorom je výborný). Z historických filmov (ak nerátam 300 lebo to je skôr komiksový film ako historický) má Trója asi najlepšie a najvymakanejšie súboje aké som v tomto žánri videl, skvelo zostrihané, nakrútené, skrátka na úrovni. To, že je z Tróje urobený skôr letný Hollywoodsky Blockbuster ako historický veľkofilm je už niečo iné. Pre mňa však veľkofilmom zostáva lebo sa mi páčil. Ktohovie, možno keby som čítal Homérov Iias, zmenil by som názor ale zatiaľ ho považujem za skvelý a veľkolepý film. ()

Paldini

Na nějakých netových stránkách jsem kdysi dávno našel shrnuty děje známých filmů do dvou, tří vět a velmi dobře jsem se u pročítání těchto 'scénářů' bavil. Ale žádný z těch tenkrát takhle popsaných filmů si takové shození vlastně nezasloužil. Škoda, že autor těch stránek nemohl v té době vidět Troju. Jeho srdce by určitě zaplesalo, protože scénář by se dal shrnout slovy - Přijeli bojovali a umřel jeden z hrdinů, a pak všichni truchlili a zase bojovali a umřel jeden z hrdinů a všichni truchlili a bojovali a umřel jeden z hrdinů a všichni truchlili... a do toho nám hrála 'prima smuteční muzika'. ()

Boogeyman

Než jsem to viděl, slyšel jsem jen samé pomluvy, takže je možné, že jsem k tomu přistupoval s rezervou a proto jsem byl tak mile překvapen! Výpravy, hudba, herecké výkony (Pitt, Bloom) všechno slušný nadprůměr! ()

sheen

Velkolepý film, tak jako velkolepí byli jeho hrdinové, princ Hektor, krotitel koní a velitel Trojského vojska, Achilles král Myrmodonů, jedněch z nejlepších bojovníků, Oddyseus, moudrý král Ithaky. Díky Petersenovi jsem mohl nahlédnout do velkolepého vyprávění plného války, soubojů, násilí, přátelství, nenávisti, lsti a lásky. Nejvíce vyčnívají Hektor a Achilles, jejich souboj je souboj století. Jinak film sleduji jen v 20GB - 1080p HDDVD verzi, prodloužený režisérský sestřih, to je epický mazec. " Do you know what's there, waiting beyond that beach? Immortality!!! Take It, It´s YOURS! ()

Hromino

O půl hodiny zkrátit, přidat trochu víc řecké mytologie do příběhu, vyměnit scénáristu a Blooma a pak by to bylo na čtyři hvězdy minimálně. Takhle jsem musel často kontrolovat čas do konce a to by se někomu, kdo miluje řeckou mytologii, asi stávat nemělo. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole