Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

mustafa

Pro mě ohromné překvapení, čekal jsem nějaký průměrný utahaný a přeslazený americký letní filmeček. Ani jedno z toho není pravda. Troja má spád, je dokonale sestříhán a má monumentální hudbu. Hudba opravdu dokonale utváří prostředí filmu, které působí opravdu anticky. Peterson měl k dispozici hodně velký rozpočet a je to vidět. I na tak bezvýznamném místě jako je trójský trh (ve filmu se mihne možná na deset vteřin) je vše dokonale sladěno a kulisy jsou opravdu nádherné. Pitt s Ericem Banou se předhání v tom, kdo se své role zhostí lépe. Vyvrcholením filmu pro mě byl jejich souboj (Achillea a Hektora). Samotná válka se až příliš podobá bitvám z Pána prstenů, což byl záměr, ale bitvy jsou nádherné sestříhané a zřejmě se mi líbily více... Do této chvíle jsem pouze pochvaloval´- tak taky trochu kritiky. Tím je bezesporu příběh. Od Homera se opravdu odlišuje. Nejvíc mě mrzelo, že se scénaristi rozhodli vynechat Paridův soud, ale jestli to někomu pomohlo... Dle mě to filmu pouze ublížilo... No a přijde mi trapné koukat Pittovi na zadek, to si mohli odpustit... ()

Tayen

Pokud pominu to, že Petersen absolutně vynechal onen spor tří bohyní a veškerou mystiku a příběh se zcvrknul z desetileté války na pár měsíců (asi), nemůžu pominout obsazení hlavního hrdiny Orlandem Bloomem. Ten naivní kukuč se možná hodil do pána prstenů, ale tady je absolutně směšný a nepatřičný. Helena postrádá jakýkoliv život a nedohoní to ani krásou. Film zůstal jen přehlídkou brnění a hereckých hvězd. Zklamaná jsem byla i komerční kličkou, kdy se děj zaměřuje na Pitta, co by Achila a úplně tak zpitvořuje původní povahu tohoto bájného hrdiny; Achiles byl především samolibý svalovec, který se hnal za slávou a rozhodně by se neohlížel na nějakou zajatkyni. Tak o kom ten příběh vlastně je? Silnými články děje je souboj Achilla s Hectorem, jehož charakter mi připadal nejskutečnější. Hudba a kostými pěkné, jinak nic moc. V kině jsem se nemohla dočkat konce. ()

havLord

Když už se v Iliadě Petersen tak překotně vrtal a měnil, mohl rovnou Achilla nechat přežít, setnout Paridovi hlavu, oženit se s Brísehovnou, stát se vládcem Tróje a postavit tam pyramidu. 85% ()

Vxxx

"You say you're willing to die for love but you know nothing about dying and you know nothing about love!" Tak k "dobrému historickému filmu" to má daleko, ale nenudila jsem se. Dávám 3*. Musela jsem snížit hvězdy kvůli velkým historickým nepřesnostem, kvůli "klišé" dialogům a kvůli všudepřítomnému tupému výrazu Orlanda Blooma... 3* ()

Davson

Tsunami_X ve svém komentáři označuje Troju za hit letošního léta. Ano, opravdu to není nic víc než letní hit a splňuje pro to všechny předpoklady: lákávé historické téma, velkolepé bitvy, pořádný kus romantiky, slavní herci a pár rádoby filozofických žvástů. Jsem ochoten odpustit některé chyby (tehdy se ještě v sedle koně nebojovalo, nebyly vynalezeny třmeny; Helena Trójská zcela určitě žádná bloncka nebyla), neodpouštím však fakt, že jsem se místy nudil a že mé pocity po shlédnutí by se daly shrnout jen pěti slovy: Hm, tak to bychom měli. ()

Jillen

Ten film zraje jako víno. Nevím čím to, zpočátku jsem se snažil si vsugerovat, že je to vážně špatný, ale v rámci žánru se jedná o nadprůměr. A nikdy mě to nenudilo, takže hvězdička nahoru ;)) ()

Džejkop

Z historického hlediska je to naprostý brak. Nejsem žádný odborník na Homérovu Ilias, ale tohle je moc. Hollywood se příběhem Ilias inspiroval velmi volně. Překopal to k obrazu svému, a moc se mu to nepovedlo. V takovémto případě by se dějová linie, prostě měla držet mnohem více pravdy nebo lépe řečeno předlohy. I když někdo namítne, že sami nevíme jak se přesně tahle bitva udála, protože je to moc dávno, a že se jedná v podstatě jen o řeckou báji a pověst. Podle mě to stejně chlapíky USA neopravňuje aby takhle pozměnili trojskou válku. Nezáleží na kolik je původní příběh pravdivý, jde o to, že originál je jen jeden. A taky si myslím, že když se pracuje na filmu, který čerpá z antických mýtů, kde důležitou roli hraje božství, pak ho nelze takhle opomenout. Ale to jsou asi zbytečné připomínky, pochybuju, že by si s tímhle většina americké populace lámala hlavu...To takový Souboj Titánů, to je podel mého gusta, mnohem více se drží předlohy a je to jedině dobře. Jak vidno Britové mají pro takovéto věci lepší cit. Jinak film jako takový není špatný, některé souboje jsou efektní, námořní loďstvo rozhodně upoutá (i když takové množství lodí je naprostý nesmysl) a vypálení Tróje také vcelku stálo za to. Neuškodilo by více emocí, překvapení a kratší délka. Ale to bych po popcornovce chtěl asi moc. ()

Pirkaf odpad!

Děs a hrůza. Bezduchá materialistická verze jedné z nejzajímavějších legend lidské historie. "Rybář ji viděl nastupovat na loď". Fuck you. Never more! ()

elizabeth_ba

Pro hodnocení z hlediska historie toho krom Homérovy Iliady mnoho k dispozici nemáme (co taky bychom chtěli po třech tisících letech, že...). A ohledně historické věrohodnosti Iliady si asi iluze nikdo nedělá (a proč by měl, když ji někdo, snad Homér, sepsal cca 400 let poté, zase že... ) Ale přesto nezbývá než porovnat právě s ní, ovšem když z ní vypustíme věci nadpřirozené a "božské". Bohužel, když tohle uděláme, tak nám toho moc nezůstane... Velmi jednoduchý příběh (to i Helen of Troy; zde Paris a Helena, ho měla propracovanější), desetileté obléhání Troje bylo staženo na zhruba 14 dní, 2 bitvy a jeden souboj Hectora s Achilleem (byť velmi povedený) a všechny postavy až na ty dva a Patrocla skončily úplně jinak než měly. Obsadili tam sice (v tu dobu fakt skvostného) Orlanda Blooma jako prince Parida, jenže jeho herecké schopnosti tehdy začínaly u napínání tětivy luku a končily u šermování mečem. Na jeho obranu je třeba dodat, že ta modelka v roli Heleny mu taky moc nepomohla. A proto se mi nepodařilo věřit, že zrovna tahle láska je tak silná, že nakonec zničí celou Tróju. Co mě dále až neskutečně vadilo byl Brad Pitt. Jasně, je to velká hvězda, ale proč, do Prčic i do Sepekova, musel být v každém záběru a na závěr ještě pobíhat po hořící Tróji? V té jsme sice zastihli i Aineia (Aenea), jak z Tróje odnáší posvátný meč, který dostal od Parida, aby, jak praví Vergilius, založil Řím (vlastně jednoho z jeho předchůdců), za což dávám bod. Ten si zaslouží i Eric Bana za prince Hectora, jednoznačně nejsympatičtější postavu eposu i filmu. Takže celkově... jsem nakonec zvedla hodnocení. Asi proto, že pro oba trojské prince jsem vždycky měla slabost, už od doby, kdy jsem v deseti poprvé četla o téhle válce. Přesto si dovolím vyslovit přání, aby pokud se Paris a Helena po zničení Tróje opravdu potkají někde na úbočí hory Idy, ať to mezi nimi zajiskří více, než jsme viděli v tomto filmu ;-) ()

Laxik

Nehorázně vymazanej film. Ale na druhou stranu se u toho ani nenudíte. Je to jeden z těch filmů, který si nejlépe užijete s partou kamarádů, kdy se smějete každé blbosti. U nás jednoznačně vyhrál řecký voják, který podpálil střechu trojského domu a hned potom šel dovnitř rabovat. ()

MikO_NR_1909

Ako akčné historické dobrodružstvo OK, ale postráda skutočný hlbší dojem. Čiže ako ani nie tínedžer sa mi to fakt páčilo. Hollywoodska zmes predstaviteľov ponúka tento film cez symboly typu : Adam a Eva, raj... absentuje to skutočné historické prostredie. ()

PKD

U tohoto filmu, mě zvláště mrzí, že nemohu dát 4 a víc. Brad Pitt jako Achilles a Sean Fazole jako Odysseus jsou ale bezchybní! P. S. To jiz neplati. ()

Redlum

Nic prevratneho, ale pekne se na to diva. Brad Pitt je coby "narcis" Achilles neuveritelne cool a ostatni take podavaji nadprumerne herecke vykony. Jedinou vytku mam jen k Orlandu Bloomovi, ktery mi, nevim proc, prijde trochu nepatricny a mdly. ()

numi

Snímek, který pobaví a navíc přinese na jednom plátně plejádu hereckých hvězd. Ne všechny zazáří a stejně je to i s filmem. Střídavě oblačno. Alespoň Brada Pitta musím vyzdvihnout, protože jsem mu toho Achilla vážně zbaštil. Bravo. Díky tomuto snímku, Klubu rváčů a Dvanácti opicím ho řadím mezi své oblíbené herce. Kéž by všechny komerční filmy byly takové. Sice nenadchnou, ale pobaví. Divák alespoň nelituje utracené peníze. [květen 2005] ()

sta

Původně dvě hvězdy (páč jsem se domníval, že to asi v současnosti léoe nejde), ale po zhlédnutí Alexandra jsem přesvědčen, že to možné je. Troja je v podstatě stupidní, historicky naprosto zavádějící film (až je mi líto, že to napsal Benioff) s tolika nesmysly, že to musí bít do očí každého, kdo měl na základce z dějepisu aspoň 4. ()

Vojcl

Americké "komerčáky" většinou beru s nadhledem a nepatří mezi moje oblíbené filmy, ale Tróju bych rozhodně nezatracoval jako popcornovou přehlídku hereckých hvězd... Ačkoli to má bezmála tříhodinovou stopáž tak film nenudí, dočkáme se mnoha velkolepých bitev a slavná jména předvádí na plátně vskutku dobré výkony.. Zejména dvojice Pitt-Bana jsou dokonalými soupeři a oba budí u diváka sympatie (musím se však přiznat, že při jejich závěrečném souboji jsem přeci jenom asi jako většina držel palce Hectorovi)! U mě tedy poctivé 4 hvězdičky za nezapomenutelnou podívanou!!! ()

gogos

Urcite je to horsi nez Gladiator, ale zase lepsi nez Alexander Veliky. Vynikajici herecke obsazen, velkolepy pribeh, paradni efekty a monstrozni bitvy. Jen me stve ze si to Holywoodsti tvurci opet prevedli do priserneho sladaku. Delka je optimalni, zeny krasne, ale na vic jak na 4* to rozhodne nestaci. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole