Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

hitcher

Průměrný film, nadprůměrná délka. Kdyby tu nebyl Pitt, tak by se na to hodně rychle zapomnělo, což se asi stane tak jako tak. Eric Bana si svoje uhrál, Sean Bean taky - jeho Odysseus byl z filmu asi nejlepší i když jen malá role. Jinak docela nuda. ()

K_A_MK_A_M

Slušně to mrví historii, Pitt si ten film vybral na úkor vynikající Fontány, což nechápu. Ale dokoukal jsem i ten nesmysl na konci, přežil to a několikrát si na ten film i vzpoměl, tak snese dvě, ale drhnu zuby. Nejvýstižnější komentář - A_FISH - Homér podle Mickymouse? ()

DHDV

Tento film tvoří u mě 1 první místo mezi nejhorší 3 historickými filmy, které vznikly po GLADIATOR. O něco zábavnější než Alexander a král Artuš. Opravdu nic moc… ()

mala_kea

V této verzi se autoři pokusili představit Trojskou válku v maximálně realistické podobě, bez sebemenšího máchnutí nějakou kouzelnou hůlkou. Žádné zásahy bohů, Achilles nebyl nesmrtelný (pouze zkušený válečník, který byl jen smolně zasažen šípem do oné šlachy) a dokonce ani samotná válka netrvala deset let. Když pominu některé další detaily (např. údajná délka Hektorova kopí), musím přejít i ke skvěle provedeným částem, které se držely knihy - tisíciloďové řecké loďstvo, trojský kůň a onen legendární duel Achillea a Hektora před hradbami Tróje, který byl podle mě představen jako jeden z nejlépe provedených filmových soubojů vůbec. Celkově se jedná o skvěle udělaný film, kde se na prostředcích nešetřilo a možná jen díky nedostatečné kampani se nestal megafilmem typu Gladiátor. ()

TETŘEF

V první polovině hodně sympatická demontáž mýtu o Trojské válce. Čím víc má ale Bana interaktovat a měnit postavy okolo sebe, tím více se scenář vrací do původních kolejí. Odysseus, Achilleus a Priamos jsou zajímavé postavy. Orlando je v tom nevinně. A ta jedna větší bitka má drajv, to samé se dá říct o souboji Pitta s Banou. Není to tak špatný film jak by se mohlo zdát. ()

Vakomlok

Celkem sympaticky natočené akční scény, ale ty místy neskutečně hloupé a prkenné dialogy mi nedovolí jít s hodnocením výš. ()

Gumby

po šesti letech od shlídnutí si z Troji pamatuji už jen to, že hlavní téma Horner do puntíku vykrad z 4. věty Šostakovičovy pátý symfonie. Tato podlost (byť přiznaná) jednu hvězdu ubírá. ()

Hapretor

Souboje hezké. Děj v pohodě. Kostými hezké. Pitt hezký (ehm), Helena tolik hezká nebyla. Historicky nepřesné, leč zábavné. ()

Hermi14

Ani nevím, jestli to za ty tři hvězdy stojí. Věřím, že v zámoří se film lidem, kteří neví kdo to byl Homér a kde leží Řecko, líbil, protože po herecké stránce nelze nic vytknout, má to celkem spád a hezky se na to kouká. Jinak je to ale děsná slátanina, která se trójské válce jen podobá. Postavy které se mají vrátit domů zemřou, ty co mají zemřít přežijí, nemluvě o postavách, které chybí, nebo naopak přebývají. A pak je tu ještě ten dlouhý výčet naprosto nesmyslných reálií a anachronismů... Na oko pěkné, ale Iliada to není. ()

char_t

Čekal jsem hollywoodskou slátaninu ve stylu 300 nebo novějších Immortals, a nakonec jsem byl mile překvapen. Jasně, doslova podle Homéra to není, ale nejsou tu žádné totální historické nesmysly, jaké byly k vidění ve výše zmíněných. A zbytek samozřejmě odpovídá ceně a obsazení - efektní, bombastické. Potěší hlavně dobře zpracované souboje. ()

gootchy

Trója, slunce pálí, účes stále drží. Nemůžu se zbavit dojmu, že jde o dlouhatánskou předraženou reklamu na Bradův šampón. Do toho rádoby pompézní plky o česti, cti a lásce. Kdyby to bylo o hodinu kratší tak je to pořád hodně dlouhé. Historický velkofail. Jediným plusem celého filmu jsou bitvy. ()

sadlokan

Naběhne Achilles,udělá lapidární TRUCHT a dál to ani nemá cenu dokoukávat,protože lepší scéna už bejt nemůže.A to myslim celkově, jako v dějinách filmu. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole