Reklama

Reklama

Letec

  • USA The Aviator (více)
Trailer 2
USA / Německo, 2004, 170 min (Alternativní 164 min)

Obsahy(1)

Postava legendárního průkopníka letectví, podnikatele a filmového režiséra Howarda Hughese (1905–1976) už mnohokrát posloužila literárnímu i filmovému zpracování. Neúnavný dobrodruh, který miloval rychlost a nebezpečí, jeden z nejbohatších Američanů své doby, ale také nenapravitelný sukničkář a psychicky nemocný člověk posedlý nejrůznějšími fobiemi – tato komplikovaná osobnost dvacátého století se v roce 2004 stala předmětem nákladné filmové biografie Letec. Režisér Martin Scorsese je známý svojí zálibou v hollywoodské historii a také patří k jejím největším znalcům, takže jeho volba byla víceméně logická (původní režisér Michael Mann si ho vybral jako náhradu, když se mu nechtělo dělat třetí biografii po sobě). Scénář Letce, jehož autorem je chicagský dramatik John Logan, se soustředil na bouřlivé dvacetiletí (1927–47), ohraničené počátkem natáčení ambiciózního leteckého snímku z první světové války Pekelní andělé a zkušebním letem Hughesova legendárního letadla Herkules. Značné prostředky byly věnovány vystižení dobové atmosféry (scény ve známém nočním podniku Cocoanut Grove) i angažování předních hereckých představitelů. Vedle Leonarda DiCapria v titulní úloze se tu objevují např. Cate Blanchettová v roli Hughesovy přítelkyně Katharine Hepburnové, Kate Beckinsaleová jako jiná filmová hvězda Ava Gardnerová a Jude Law jako bouřlivák Errol Flynn. Ve spolupráci se svým stálým kameramanem Robertem Richardsonem zvolil Scorsese pro jednotlivá období odlišné barevné ladění, např. na začátku se zcela obešel bez červené, přesně ve stylu dvoupásového technicoloru používaného na přelomu dvacátých a třicátých let, a postupně barevnou škálu doplňoval. Snímek nakonec získal z jedenácti nominací pět Oscarů, za kameru, výpravu, kostýmy, střih a ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Cate Blanchettová). Režisér Scorsese znovu vyšel naprázdno a sošku si odnesl až za svůj následující film, gangsterské drama Skrytá identita (2007). (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (811)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Pro mě výjimka mezi všemi těmi životopisnými dramaty "based on a true story" především proto, že je o opravdu zajímavém člověku. Přiznávám, že jako fanda letectví jsem o Hughesovi věděl maximálně konstruktérské úlomky z jeho života, samozřejmě především zkonstruování Herculesu. Co se čistě filmové stránky týče, jde o naprosto vyprecizovaný film s dokonalým obrazem, zvukem a vizuálně i dramaticky propracovanými scénami, např. natáčení Hell's Angels. BTW jde o film, od kterého jsem začal uznávat Leonarda jako dobrého herce, Cate Blanchett za dobrou herečku a vlastně jde o první viděný film od Scorseseho. I když se mi Skrytá identita líbila, jestli měl dostat Oscara, spíš za tohle. ()

igi B. 

všechny recenze uživatele

Ach ten Howard! Ach ten Martin!! Ach ta Amerika!!! . . . "Letec" je formou dokonalý hollywoodsky umělecký produkt, obsahem pak mýtůtvorná férie, přestylizovaná sice až běda ale věci ku prospěchu, vizuálně dokonalé Scorseseho filmování a úžasné hrátky s obrazy (už jen ty barvy třeba během >letů< cizelované, že...) v duchu kinematografie všech dob páně Magora H.H. i k obrazu života a doby mistra M.S.! Jsem uletěn... ;-) . . . Mně se už ani nechce nějak rozebírat všechny ty Svoje(!) dojmypojmy, protože to tady už stejně mnohokráte podobnými slovy řekl někdo jiný, ale během (obou) sledování mi hlavou myšlenky jen poletovaly... Musel jsem si ale od prvního zhlédnutí dát pauzu (že to ale trvalo, no, nebyl takový ten pohodový >odletový< čas... ;-), na hodnocení i ev. komentář. Chtěl jsem ten film prostě vidět nejdřív znovu, protože při tom prvním okouknutí mi trošku pila krev ta >stylizovanost< , historická i obrazová - a věděl jsem, že to chce odstup. Tenkrát jsem si prostě nebyl jist, že chci dát filmu pět hvězd... Nu, došlo i na "Aviátora", trvalo to pěkných pár let (a že mám ve skříni takových >úletů< povícero, budu jim muset postupně na penzi provětrat křídla ;-) a jsem spokojen. Ne na sto procent, protože jak byl mr. H. rozporuplná postava, je místy rozporuplný i ten film! . . . Ale pět hvězd d.m.s.n. zaslouží, nejen za tu doslova >stylotvornost< , ale i za skvělou hudbu Howarda (ejhle!) Shorea, který si >zakomponoval< i zajazzoval ke slávě své i díla navěky amen. Bravo!!! - - - P.S. Nu a když už je v souvislosti s "Letcem" mnohdy zmiňován Welles a jeho "Kane", je dobré si uvědomit k pochopení TOHO VŠEHO VIDĚNÉHO i klíčové slůvko života H.H. - filmu nevyjímaje: "Q.A.R.A.N.T.I.N.E"! Ale možná je to taky jen součást mýtu(?), to dnes ví už jen Spasitel... - - - P.P.S. A jen tak pro zajímavost - 8. ledna 1991 vyhlašuje Pan American bankrot. Následně pak Pan American World Airways 4. prosince 1991 oficiálně ukončily svou činnost. Společnost TWA přežila svou konkurenci na pár dnů o rovných deset let. Toť historie a snad i symbol pomíjivosti (...zase jsem si vzpoměl ta Votočkova "Křídla slávy"... :-). - - - P.P.P.S. Když jsem si tu jen tak v dobrém rozmaru po všech letech proletěl zdejší komentáře, došla mi zase bída některých těch >topikových< místních mudrlantů. Škoda, že jste si kluci a holky taky nedali nějaký ten oddechový čas. Třeba i proto, abyste měli čas skutečně(!) vidět víc filmů z celých rozsáhlých dějin kinematografie, abyste trošku pobrali i ty kontexty a taky, abyste si ten film třeba pustili s odstupem znovu. Krom toho, že za to stojí, byli byste i vy trošku větší... ;o) - - - - - (Poprvé viděno kdysi po vydání na dvd, v původním znění s titulky, v originálním formátu obrazu 2,35:1, repete v klidnou neděli 13.3.2011, hodnocení 13640., komentář zde jako čtyřistaosmdesátýtřetí - 13.3.2011) ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

Martin Scorsese je filmař, který se nebojí experimentovat, ale zároveň se nepouští do žádných moderních filmařských vymožeností a filmy točí příjemně postaru. Ale tentokrát po moderní technologii sáhl a natočil "Letce" - životopis podivínského renesančního Howarda Hughese. A přes skvělý herecký výkon Leonarda Di Capria i přes avizovanou poctu starému Hollywoodu (která je v malých množstvích připomenuta v každém Scorseseho filmu) je film pro mne zklamáním. A to díky jednomu důležitému prvku - scénáři. Ne že by byl špatný, ale dokáže diváka bavit 100 minut, maximálně možná 2 hodiny. Ale na 170 minut je dosti prázdný a rozvleklý, přičemž poslední hodina působí zoufale nudně a diváka nenapadá nic jiného, než si kousat nehty a v jednom kuse civět na hodiny. Kamerové záběry jsou k zalknutí nádherné, ale to mohl natočit pohlednici a ne tříhodinový film. Marty, tohle byl experiment, úlet a rozhodně ne tvůj styl - rychle odsud pryč a fofrem do normálu. 50%. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Je to už mé druhé setkání s tímto Scorseseho snímkem, kdy jsem poprvé pro délku a nezáživnost nedokázal vytrvat až do konce a chybělo mi asi 40 minut k tomu, abych s Letcem zúčtoval. Prakticky dokonale jsem ho dokázal v rekordně krátké době vytěsnit z paměti a už to svědčí o tom, že tentokrát jsme si s Martinem nepadli do oka. Popravdě, je to v posledních dvou dekádách asi největší míjení s tímhle slavným americkým filmařem. Zatímco jeho poslední kousky mě dokázaly nadchnout, Letec vybudil spíš nudu a nezájem. Je to přitom bezpochyby velkofilm se vším, co k tomu patří, tedy s množstvím hvězdných tváří, vysokým rozpočtem, ambicemi sršícím scénářem, charismatickým hrdinou, ale něco tam nefunguje a není to jen tím, že by mě neoslovilo téma. Scorsese svého hrdinu popisuje hodně odlišně od reality, která by se mohla blížit tomu, jakým způsobem Costa Gavras účtuje s kapitalismem ve svém Kapitálu. Skutečný Howard Hughes byl totiž takový parchant, že i Belfort coby hlavní hrdina Vlka z Wall Street by mohl být považován za prima kámoše z nedělní školy a tajemníka Matky Terezy. Už např. Američan Leacock si povšiml typické vlastnosti Američanů - obdivovat úspěšné lidi bez ohledu na to, jakým způsobem k majetku přišli a jak s ním zacházeli, a tropil si z toho ve svých Literárních poklescích legraci. Ve Spojených státech je Howard Hughes považován za legendu, i když jeho reálné vystupování, činy a dopady byly hodně hodně problematické. Ve filmu je jedna scéna, kde se Howard nachází spolu s Katharine Hepburnovou na návštěvě u její famílie, která představuje takovou tu typickou do sebe zahleděnou snobskou liberální společnost, co se topí v blahobytu a přitom žvaní o socialismu. Na větu paní domu, že v jejich domě se o penězích nikdy nemluví, odpovídá Howard: "To proto, že jich máte dostatek." Po hříchu byl Howard Hughes tím posledním, kdo by mohl vynášet nějaké odsudky. Penízky zdědil a pak si spíš užíval a žil typickým životem playboye a celebrity. K zaměstnancům se choval bezohledně, manipuloval, vydíral a loboval tím nejhorším myslitelným způsobem, který neznamenal nic jiného než masovou korupci. Ona i ta jeho nemoc je hodně diskutabilní, ve 40. letech určitě netrpěl žádnou duševní chorobou a typické je, že až do konce života dokázal bez problémů řídit svoje firmy tak šikovně, že v životě nezaplatil ani cent na daních a přitom byl jedním z pěti nejbohatších lidí této planety. Tři hvězdičky tentokrát zachraňuje několik špičkových scén typu pádu havarovaného letadla a jeho efektní průlet obytnou čtvrtí, kde se Scorsese představuje v té nejlepší možné formě. Ale i tak musím opakovat, je to s oběma očima zamhouřenýma... Celkový dojem: 50 %. ()

Adrian 

všechny recenze uživatele

Marty nám zreje ako víno. Od krvavých, drsných až živočíšnych príbehov z ulice cez občasné mierne zakopnutie až k filmu, ktorý z hľadiska štýlu rozprávania možno brať za jeho najčistejšie dielo. Voľba jeho ako režiséra Aviatora, ktorý rozpráva životopis človeka s vášňou pre lietani a film, bolo tým najlepším rozhodnutím. Svoje cinefilské nadšenie prenáša na plátno už od prvého záberu a my, rovnako "postihnutí ľudia" mu to s radosťou a nadšením kvitujeme. Pomaly budovaný, ale o to precíznejšie vrstvený charakter (čo niektorým môže vo výsledku pripadať ako zbytočné naťahovanie stopáže) človeka, ktorý nepozná slovo "nie", rovnako ako aj vývoj ostatných postáv, stojí vo veľkej miere na hereckých výkonoch zúčastnených. Snáď až na Kate Beckinsale (ktorá mne osobne do úlohy Avy Gardner nesadla) odvádzajú všetci špičkový výkon. Po formálnej stránke filmu nie je čo vytknúť a možno iba s radosťou sledovať, ako detailná štylizácia obrazu a zvuku - zasadzujúca dej do kontextu svojej doby, príbehu iba napomáha (pričom v sebe kĺbi šikovne výtvarné aranžovanie a rámcovanie záberov filmov tedajšej doby s možnosťami dnešnej trikovej techniky). Skvelá práca Marty a ĎAKUJEME! :-) ()

Galerie (120)

Zajímavosti (62)

Související novinky

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (více)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

Gangy New Yorku, Letec, Skrytá identita, Prokletý ostrov a Vlk z Wall Street. Pětice společných filmů Leonarda DiCapria a Martina Scorseseho je impozantním odkazem, který se již brzy rozšíří o šestý… (více)

„Letec“ podle Nolana?

„Letec“ podle Nolana?

19.02.2011

Christopher Nolan ještě ani nezačal točit pokračování Temného rytíře a už má jasnou představu o tom, co chce dělat pak. Před mnoha lety totiž připravoval film o životě Howarda Hughese, avšak musel… (více)

Pohádkový Scorsese?

Pohádkový Scorsese?

24.01.2010

Filmových projektů, u nichž se počítá s \"Martyho\" účastí, neustále přibývá. Nakonec to ale vypadá, že je smete ze stolu jistý Hugo Cabret. Pokud ano, Scorsese po mysteriózním thrilleru (který v… (více)

Reklama

Reklama