Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Kriminalisté objasňují krádež cenných předmětu v jednom zámku. Loupež se nezdařila, neboť zloděj (Jan Skopeček) je i s lupem nalezen mrtvý pod oknem, jímž do zámku vnikl. Nejde však o nešťastnou náhodu, ale o vraždu... Loupež a vraždu zorganizovala příslušnice šlechtického rodu (Květa Fialová), jemuž byl zámek po roce 1945 zestátněn, aby získala cenný obraz... Zdroj: Kniha Daniela Růžičky: Major Zeman – propaganda nebo krimi? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (23)

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

V priebehu rokov 1974 až 1979 bol v Československu vyprodukovaný kriminálny televízny seriál "Tridsať prípadov majora Zemana". Boli natočené tri série, ktoré dohromady obsahujú tridsať častí. Titulnú úlohu stvárnil herec Vladimír Brabec. Je to presiaknuté ideologickou propagandou, prekrúcaním faktov a účelovým velebením socialistickej verejnej bezpečnosti. Technicky je to však kvalitne zvládnuté. V poradí šiesta epizóda z druhej série nesie názov "Dáma s erbom". Jedná sa o prípad z roku 1959. Jan Zeman a jeho spolupracovníci z pražskej kriminálky sa pustia do objasnenia podozrivej smrti zlodeja, ktorý zahynul počas krádeže v historickom objekte. Vyšetrovanie ich privedie na stopu sofistikovanej organizovanej siete lupičov a priekupníkov, ktorí sa venujú nelegálnemu obchodovaniu s cennými kradnutými starožitnosťami. ** ()

Kakho-oto 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Po dvou strhujících dílech pokračuje seriál neslaným a nemastným příběhem, kde se bývalá rakouská či německá šlechtična a nacistka podílí na krádežích starožitností z mobiliáře zámků socialistického Československa. Začátek dílu mě celkem bavil, ale scény, kde Zeman i Stejskal předstírají zájem o dvě zločinné ženy, epizodu celkem potopily. Pamatuji se na dokument ČT k této epizodě - na inkriminovaném případu krádeží cenných historických předmětů se nepodíleli příslušníci bývalé šlechty ani nacisté. Archiválie z natáčení seriálu (viz kniha Daniela Růžičky) to jednoznačně potvrzují, takže výsostně propagandistický díl, který měl jednoznačně očernit šlechtu. ()

Reklama

SOLOM. 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Oči prozradí ledasco…Nejde sice o zrovna dvakrát záživný případ, ale je pravdou, že jsem se u něj ani moc nenudil. Zeman se konečně zbavil Bláhy a tak se vrhl do vyšetřování, které zdobilo počáteční díly tohoto seriálu. Je ovšem pravdou, že po slušné Kvadratuře ženy to byl zase krok zpátky, ale díky pohledné Květě Fialové a Sylvii Turbové se bylo na co dívat, alespoň co se ženské krásy týče. Rovněž zaujalo vystoupení rafinované artistické zlodějské rodinky – to bezesporu. ()

špaček421 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Na šlechtu došlo v Zemanovi překvapivě pozdě, ale přece neušla oku ideologa. Zeman tu inkognito odhaluje síť zlodějů, kteří vykrádají státní zámky, a přijde na to, že překvapivě vzdělaná a kultivovaná referentka v podání Květy Fialové je ve skutečnosti šlechtična, která zlotřile krade majetek, který jí předtím byl spravedlivě znárodněn. Všechna šlechta byli samozřejmě němečtí nacisté. Na tomhle dílu, který je mimo jiné i rádoby komický a nudný, mě překvapuje náhlý obrat v Zemanově charakteru, kdy se do té doby nesmělý ťunťa dvoří Fialové jako lev salonů. Aspoň se mi tu konečně Brabec opravdu líbil. ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tati a co je to vlastně to staropanenství? Přeměna Zemana na šaramantního flirtujícího Jamese Bonda je zajímavý tah a aspoň tu konečně máme nějaký díl který stojí a padá na Brabcovi který tu podal odlehčený výkon, ale zároveň neztratil nic ze svých kriminalistických schopností. Politické pozadí tohoto dílu jako obvykle řešit nehodlám, ale fakt je, že šlechta se vždy měla jako v bavlnce zatím co její poddaní chcípali hlady, takže proč je trochu neočernit. Důvod proč dávám tentokrát jen za tři je ten, že mimo toho co jsem zmínil není už tenhle díl ničím speciální a má i své hluché pasáže a ani hudební motiv není tentokrát moc výrazný takže dávám 65% ()

Galerie (2)

Zajímavosti (9)

  • Lano, po kterém šplhal Syřiště (Jan Skopeček), bylo přeříznuto hluboko pod okenním parapetem, vrah by tak hluboko nedosáhl a ani neměl důvod, když ho mohl uříznout schován v bezpečí pokoje. (sator)
  • Automobil, se kterým jezdí Tony Rosenbaum (Petr Haničinec), je Opel Admiral z roku 1964. Příběh se ale odehrává v roce 1959. (xisp)
  • Natáčelo se na zámku Libochovice. (M.B)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno