Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Farář z Plánice žádá o soudní rehabilitaci pro své neoprávněné zatčení v roce 1953. Zeman, Kalina a Žitný jsou obviněni ze zinscenování plánického masakru. Kalina je vyhozen od Bezpečnosti a umírá, Žitný odchází do ilegality a Zemanovu funkci přebírá jeho zástupce Stejskal (Ladislav Mrkvička). Zeman stojí před rehabilitačním soudem jako obžalovaný... Zdroj: Kniha Daniela Růžičky: Major Zeman – propaganda nebo krimi? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (31)

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ač jdoucí proti davu, i po několika opakovaných zhlédnutích musím tomuto hluboce kontroverzního dílu ponechat plný počet. Štvanice mne opět zasáhla víc, než jsem čekal (dokonce víc, než slavná Studna), a nutí mne i po skončení filmu zamýšlet se a klást si otázky. Dodnes se najdou lidé, kteří léta byli našimi kamarády a najednou v podlehnutí politickým změnám obrátí nejen svůj kabát, ale i celou tvář od nás pryč – zrada, která musí bolet zejména v krizové situaci, v jaké se ocitá hlavní hrdina. Najdou se i tací, kteří tyhle změny zneužijí natolik, že se neoprávněně dožadují toho, co si nezaslouží: zde farář, který byl za války udavačem Gestapa, o 10 let později coby posel "boží" spravedlnosti tajně skrýval vraha a vedoucího diverzní skupiny, v další dekádě zneužije probíhající soudní rehabilitace nevinně odsouzených a společně s revolucionáři žádá satisfakci. Scéna, kdy J. Obermaierová přichází po letech k faráři (výborný Ota Sklenčka) a nenásilně zapůsobí na jeho svědomí, když se ptá, zda skutečně bůh mohl zeslat jistého škodného mladíka a zařídit incident, patří mezi nejsilnější. Síla pak nakonec spočívá i v morálním vítězství... a dalo by se pokračovat dál až po nicotné pseudo-umělce, kteří to po svých neúspěších zkouší přes politiku. Nejvíc mne ovšem zasáhl příběh prokurátora (během čtení dopisu na rozloučenou na soudě), který pod tíhou politického vydírání nenašel jiné východisko, než sebevraždu. Ano, tenhle motiv připomíná daleko víc osudy z počátku normalizace než Pražského jara '68, dobový ideologicky pohled na věc je tu bez diskuze přítomen. Nebylo snadné v 70. letech točit o politické minulosti, zvláště pokud Sequens s Procházkou původně plánovali k tématu zaujmout poněkud drsnější způsob včetně parafráze Kafkova Zámku, což prošlo cenzurou pro knižní vydání Případů mjr. Zemana, nikoliv pro TV seriál. Přesto vznikla zajímavá podívaná s výbornými hereckými výkony a napínavým lidským příběhem, ve kterém vnímám výrazný nadčasový přesah. 90% ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Filmová lež a nenávist vyhrála nad smutnou pravdou, ovšem Honzík Zeman slavil velké vítězství. Ještě že má tolik dobrých přátel a hlavně absolutně tupé protivníky, kteří sami ze sebe udělají totální dementy… Miloš Willig coby Kalina jakoby si podepsal ortel smrti – nejen v tomto seriálu, ale i vlastním životě, který následujícího roku skutečně vyhasl. Škoda ho. Nemíním se bavit o překrucování pravdy – protože tenhle seriál je na tom postavený, nicméně i tak si myslím, že šlo o průměrný díl (ač se lživým obsahem)… ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Ty k tomu soudu nejdeš jako svědek. Ty tam jdeš jako obžalovaný." Všechny protistátní živly se spikly proti Honzovi, ale on to ustál. Sláva Honzovi. Já tady tedy nechci psát o propagandě, protože v roce 1951 jsem v Plánici alias Babicích nebyl a při procesech v roce 1968 taky ne. Takže žádnou objektivní pravdu neznám a ona ani žádná neexistuje, protože dějiny píší vítězové. Proto to dříve bylo tak, jak vypráví Honza Zeman a dneska je to zase naopak. Já v tom pravdu nehledám. Já si to chci užít a to se v tomto případě moc nepovedlo. V podstatě se nic nevyšetřovalo, jenom se soudilo a tak mě vlastně pobavila jen hláška o tom, že lidi se bojí toho, že by jim chtěl někdo vracet dobytek a půdu nebo stále aktuální pohádka o tom, že umělci jsou svědomím národa. ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

V poradí piata epizóda z tretej série československého kriminálneho televízneho seriálu "Tridsať prípadov majora Zemana" nesie názov "Štvanica". Píše sa rok 1968 a farár z Plánic žiada o rehabilitáciu. Znova sa tak pred súd dostáva prípad plánického masakru z roku 1953. Major Zeman a jeho nadriadení sú obvinení zo zneužitia právomoci a manipulácie. Plukovník Václav Kalina je prepustený z radov verejnej bezpečnosti. Vzápätí podľahne vážnej chorobe. Ján Zeman je po skončení súdneho procesu odvolaný z funkcie vyšetrovateľa. V tejto časti sa objavujú aj krátke sekvencie z epizódy "Vrah sa skrýva v poli", s ktorou sa dejovo prelína. "Štvanica" je jedna z najviac politicky orientovaných častí tohto kontroverzného socialistického televízneho seriálu. ** ()

špaček421 odpad!

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tohle je v podstatě díl, kvůli kterému se celý seriál točil. Celý svět se zbláznil, plánický farář z 10. dílu žádá rehabilitaci - čili tu máme odsouzení rehabilitačních soudů, a spojí se s Danešem a redaktorkou Konečnou i profesorem z předchozího dílu, aby zničil Kalinu, Žitného a Zemana. Žitný zdrhá, Kalina umírá na infarkt a Zeman? Ten se vypraví do Plánice, aby zjistil, co se děje tam, a ukázal své dceři pravdu. Nakonec se obhájí. Zrádcem, který je pomýlený, je tu udělán zčistajasna Stejskal, do té doby zcela loajální kamarád. Zazní tu pár úžasných vět, jako třeba: "Co to v tý Praze blázníte? Lidi se bojej jenom jedný věci! Aby se někdo nezbláznil a nezačal jim vracet dobytek a půdu! Na vesnici se každýmu daří tak, jak se v životě neměl!" Tohle když jsem slyšel, jen jsem nevěřícně kroutil hlavou. A především: "Zákony jsou přece jenom jedny!" Zeman se nikdy nezaklíná spravedlností či právem, ale zákony. Čili není důležité, co zákony předepisují, ale že platí. Nejhorší epizoda celého seriálu. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (3)

  • Natáčelo se v Praze, v obci Vojkov a v JZD Tursko. (M.B)
  • V záběrech na začátku se objevuje černobílý televizor Baltik. Ten se ale začal vyrábět o více než deset let později, než se odehrává děj dílu. (PaulxH)

Reklama

Reklama