Království

• Dánsko Riget (více)
Drama / Horor / Mysteriózní / Komedie
Dánsko / Francie / Německo / Švédsko, (1994–2022), 14 h 20 min (Minutáž: 60–79 min)

Ernst-Hugo Järegård, Kirsten Rolffes, Søren Pilmark, Ghita Nørby, Jens Okking, Baard Owe, Peter Mygind, Udo Kier, Holger Perfort, Laura Christensen (více)

Série(3) / Epizody(13)

V době, kdy Netflix ještě neexistoval ani jako půjčovna DVD, natočil režisér Lars von Trier televizní sérii Království, odehrávající se v útrobách kodaňského špitálu postaveného na místě, kde kdysi byly jen mokřiny a stará bělidla. Lékaři zde dennodenně zápolí s limity medicíny i vlastními kolegy, Švédové tu proklínají Dány a záhady a hrůzy se zde mísí s nadsázkou a humorem. Televizní série, proslavená svými sépiové tóny a chóry umývačů nádobí, se postupem času stala kultovní a zařadila se mezi nejvýznamnější díla quality TV. (KVIFF.TV)

tomtomtoma

Příjemně zábavné ironické až cynické dílo z nemocničního prostředí a s dávkou mystiky. Každá osoba směřuje za svým cílem, ale ironií osudu se výsledek jejich snažení zvrhává. Švédský doktor Stig Helmer (dobrý Ernst-Hugo Järegård) nenávidí zemi svého působiště, Dánsko, snaží se zamést stopy svého profesního selhání, aby se nakonec přiklonil k haitskému woodoo. Stará okultistka Sigrid Drusse (Kirsten Rolffes) pátrá po duchu malé Mary Krüger (Annevig Schelde Ebbe), aby jí dopřála klidu, ale zaříkávání se nepovede. Bodrý ředitel oddělení Einar Moesgaard (Holger Juul Hansen) se snaží vylepšit své oddělení a komunikaci s pacienty. Návštěva z ministerstva však nevychází z údivu ze všech podivných aktivit. Doktor Jørgen Krogshøj (Søren Pilmark) sbírá materiály pochybení na všechny v nemocnici, aby je v patřičném okamžiku mohl použít ve svůj prospěch vydíráním. Děsí ho jeho nová láska, doktorka Judith Petersen (Birgitte Raaberg), která otěhotní se zlým duchem, aby se mohl zhmotnit do současného světa. Doktorka Rigmor Mortensen (Ghita Nørby) se snaží usadit a spolužít se Stigem, ale její ženská hrdost je pokořena. Zřízenec Bulder Harly Drusse (Jens Okking) pomáhá své matce při hledání ducha. Doktor Palle Bondo (Baard Owe) si při snaze o získání zhoubného hematomu, nechává voperovat nakažená játra, aby mu nakonec zůstala. Morten 'Mogge' Moesgaard (Peter Mygind), ředitelův syn a medik, se snaží dostat do postele vedoucí doktorku spánkové laboratoře Camillu (Solbjørg Højfeldt), která se nakonec nechává vyprovokovat jeho mokrým snem. A do toho zasahuje tajemná elitářská sekta doktorů Lóže. Neuzavřený konec se škodolibostí postihuje všechny zúčastněné. Příjemné, hravé, a trochu morbidní. ()

dubinak

1. série: Riget má tu moc, že dokáže diváka svoji nemocniční, znepokojivou atmosférou vtáhnout do děje hned prvním dílem a on už pak jednoduše hltá díl po díle. První řadu jsem měla zhlédnutou asi za tři dny, napříč tomu, že jsem od ní čekala v podstatě něco úplně jiného, protože jsem do ní šla po hlavě, aniž bych si něco zjišťovala. Řídila jsem se jen podle zdejšího hodnocení a už několikrát jsem narazila, kdy nějakou bizarnost ve filmu odkazovali lidé právě na tento seriál. Uvidíme, jak vyústí druhá řada, zatím to vypadá moc zajímavě. 2. řada nabízí trošičku jiné zápletky, a to lepší. Atmosféra je poněkud hutnější, přibylo mysteriózních a znepokojujících scén a velmi úspěšně se zde vše mísí s příjemným humorem, který vůbec nekazí dojem. Velkým štěstím jsou tu dobří a zajímaví herci. Riget vyústilo ve více než originální počin tentokrát z Dánska a já jsem převelice smutná, že se třetí série nekoná. V posledním díle napětí akorát stoupá a graduje a k žalostnému překvapení zbyl po tomto seriálu jen dokořán otevřený konec, který bohužel asi už nikdy nepředvede svoje velkolepé finále. ()

annihilation

Něco takového může mít na svědomí jen Lars von Trier. Žánry, jakými jsou drama, horor, mysteriózní a komedie, jde velmi těžko smíchat tak, aby dávaly smysl. V tomto případě se to povedlo ještě lépe, než bylo možné. Vzniklo děsivé dílo, které se místy prezentuje jako parodie na sebe sama. Nevíte jestli se smát, bát nebo jen tupě zírat s otevřenou pusou. Co takhle jako místo dění zvolit nemocnici? Nemocnice je nechutným místem sama o sobě, tak proč jí nedodat další temnou stránku v podobě děsivé minulosti, které se promítá do přítomnosti? A to nejlepší na tom je, že nejděsivější jsou celou dobu vlastně lidi. Charaktery jsou spíše bezcharakterní a propletenost jejich osudů je až kouzelná. Na širokém poli stupidních seriálů, které vůbec nevyvíjí, ale spíš jsou loutkou, která jde s dobou, jde o naprosto skvělý počin, který je srovnatelný jedině s Lynchovo Twin Peaks - je to nevšední podívaná silně tažená rukou zkušeného scénáristy a režiséra, který to nemá v hlavně v pořádku a umí to využít ve svůj prospěch. ()

dr.fish

musím bez skrupulí říct, že je to určitě jeden z nejlepších projektů, které jsem viděl. a ani nevadí, že nemá žádný konec. strhne a nepustí.... ()

SoolenJV

Nemocnice jsou pěkně děsivý místa. Ale po první sérii Království od von Triera mě do nějaké z nich někdo jen tak nedostane. Lars není tak extrémní jako v pozdějších opusech, ale na povrch už zřejmě prosakuje hra s divákem a jde-li to tak nazvat, tropení si legrace z něj. Patrné je to zejména v Trierových vstupech pod závěrečnými titulky. Království je pozoruhodnou žánrovou směskou. Každý z žánrů a nápadů je rozvinutý, žádný z nich není jen laciným odkazem či vsuvkou. Trier uměl a umí, o tom není sporu. ()

matezzz

Tento serial me totalne odrovnal a to takovym zpusobem, ze jsem mel jeste nekolik dni ty obrazy ze serialu pred ocima a porad jsem na to musel myslet. Dokonce jsem mel i par desivych snu.. Neznam lepsi mysteriozni horrorovy dramaticky komedialni serial nez je tento, teda az na jednu vyjimku (Twin peaks - je zhruba na stejne urovni, ale trochu jiny). Mluvim o danskem serialu mistra Larse von Triera - RIGET (Kralovstvi). Staci jeden dil a dalsich sedm budete chtit videt co mozna nejdrive... Jen jsem sedel, koukal, nechapal, bal se, smal se a rikal si, sakra, tak tohle je asi nejvetsi pecka, co jsem zatim videl.. Znate ten pocit u nekterych scen, kdy fakt nevite co si o tom myslet, ale je to tak dobre, ze vas to nepusti ze zidle? TO je presne ten pripad. Nenechte se odradit podivnymi barevnymi filtry, nemocnicnim prostredim nebo zvlastnim danskym jazykem. Tohle je naprosta bomba! Jak trefne rikal kamarad, kdyz jsem se ptal co to vlastne je, je to "neco mezi Twin peaks a Nemocnici na kraji mesta". ()

LeoH

Aby bylo jasno, na Twin Peaks to nemá ani vzdáleně – zatímco Lynch dokázal krom ironizování popkultury taky mrazit do morku kostí, opravdově dojímat, probouzet zvědavost a rozněcovat fantazii a formální podivnosti mu k tomu byly „pouhým“ prostředkem, Trier je nad věcí tak ostentativně a s obrazovými filtry, ruční kamerou a skokovými střihy experimentuje tak snaživě (a samoúčelně), že skutečná hrůza ani jiné emoce nemají moc šancí. Zato sarkasmu rozdává na všechny strany, schytává to od něj věda i pavěda, evropská byrokracie i tajné spolky, kolegové filmaři i diváci a jejich očekávání, a i když je v tom velký kus prachsprostého exhibicionismu, nedá se mu upřít, že je v tom svém naschválníčkovství často nehorázně zábavný. Kdyby se po Lynchovi zaopičil ještě jednou a po 25 letech dotočil kdysi plánovanou třetí sérii, s chutí bych se zase podíval. ()

LordSnape

Uaaaaaa! Totální masakr! Ze začátku jsem jen blbě čuměl, ale když se to začalo rozjíždět, byl jsem zcela přikován k obrazovce. Herci jsou dost typově rozdílní a to je dobře. Režie i kamera jako vždy skvělá, použití barevných filtrů jen tvrdí atmosféru. Místy je Království dosti strašidelný, napínavý, jindy zas napnuté jako drama a lehce matoucí, kde nevíte co čekat, ale vůbec nejtěžším kalibrem je poslední díl, kde jsem i solidně zasmál (při kontrole z ministerstva), abych pak následně na úplném konci spadl do mdlob. Nemám slov. Lars je filmový guru evropské kinematografie! ()

Kaferano

Nejsem seriálový divák a Riget jsem musela vidět najednou vcelku. Tolik mě to vtáhlo a po seriálu Twin Peaks opět splnilo moji představu o propojení humoru a duchařiny. To jediné mi připomínalo Lynche, jinak Riget považuju za jedinečný. Severský humor už úspěšně prozkoumávám dál a to, co se dělo ve špitále byl extrakt dosud neviděné absurdity. Odvážné, zábavné, napínavé...Dansk jävlar!!!!!!!! :-))))) ()

Tosi

Z pohledu pacienta je Království extrémně nefungující nemocnice, plná nemocničních podivínů, magorů a strašidel. Tudíž možné je tam úplně všechno a když se divák cítí zmatený, nebo se věci zdají být příliš složité, existují v seriálu dvě postavy s Downovým syndromem, co si u myčky nádobí krátí šichtu filosofováním o ději, jindy zase udělají záhadné prohlášení o budoucích událostech...no, ale zrovna těm dvěma věřte:-) Trier pro tohle absurdum zvolil zrnité záběry s nahnědlým vzhledem a zlověstným soundtrackem, ale já oceňuji nejvíc to, jak se mu povedlo mezi všechny ty traumatizující a strašidelné události namíchat tak neuvěřitelně humorné zlomy, až nebylo možný, jak to působilo dobře. ()

PavelR

Shlédnutím Království jsem našel svůj nejoblíbenější seriál a myslím, že jen tak něco ho z mého žebříčku nevytlačí. Alespoň první série byla naprosto úžasná. Škoda, že zůstalo jen u 8-mi dílů. 4. díl II. série končil zcela záměrně hodně otevřeně a přidal spíš nové otázky, než že bysme se dozvěděli, "jak to dopadlo". Lars von Trier si takhle záměrně připravoval půdu pro další pokračování. Jenže těsně předtím, než se mělo začít natáčet, zemřelo několik herců z hlavních rolí, mezi nimi i Ernst-Hugo Järegård alias Stig Helmer. ()

PetrVabruscak

To byla skutečně psychická a mysteriozní nálož neuvěřitelných rozměrů. Důležité je hlavně odmontovat každé ráno poklice na autě a akce Čerstvý vzduch je pro průběh seriálu úplně zásadní. Skvělá atmosféra - závěr druhého dílu vám bude koule trhat a při poslední epizodě se za břicho popadat. Nemocnice na kraji města v podáně Larse von Triera nás nekompromisně likviduje a předvádí dobro vs. zlo! Největší slabinou zůstává,že existují pouze dvě minisérie. Stig Helmer rullez!!! "Dánská pakáž!" ...a pozor, protože "brána Království se právě otvírá." */100%/* ()

Tereszka33

Tak tohle mě utvrdilo, že Lars není můj šálek kávy, nebavilo mě to, až mě to nudilo. Zvládla jsem celou sérii najednou, ale neudržela jsem celou dobu pozornost pouze na film. Nesmála jsem se, necítila napětí, ani strach prostě to ve mě nezanechalo nic, až teda poslední závěrečná scéna ala Mazací hlava to zachránila. ()

pabulator

Tak z tohoto špitálu atmosféra sálá na míle daleko super psycho prostředí a hlavně zaměstnanci Ernst - Hugo Järegård jako švédský doktor Stig Helmer ,který nesnáší dány je prostě nezapomenutelný. Tak si někdy říkám jak by asi vypadala ordinace v růžové zahradě kdyby ji natočil Lars Von Trier? Jen škoda ,že se seriál nedotáhl do konce. ()

zdenny

Absolutně netradiční seriál, který v úvodu může dost lidí odradit. A to díky především té netradičnosti. Divák se tedy nesmí nechat obalamutit a musí se tomu poddat. Poddat se naprosto odlišnému pojetí filmu z duše mistra Larse von Triera. Pokud divák překoná počáteční rozpaky a nechá se vtáhnout do víru děje tohoto díla, čeká jej zážitek okořeněný netušenými esencemi. Žlutý filtr a kamera, která zabírá tváře z nevšední blízkosti a z nevšedních úhlů a pozic. Nemocniční život, který nemá absolutně nic společného s jinými seriály z nemocničního prostředí. Dialogy, které vás dostanou. Ať už dánštinou, kterou jsem v posledních letech začal spolu s ostatními severskými jazyky mít velice rád. Tak také herectvím, které ač působí velice civilně, je vlastně naprosto mistrné. Herci hrají své role jen tak, jako by vlastně ani nehráli. Jakoby prostě žili životy svých postav a střihač to pak jen sestříhal. V tomto seriálu jde o jednu unikátní, ale zásadní věc. Žádná postava zde není záporná a žádná ani příliš kladná (tak, jak to můžeme vidět v milionech laciných seriálů) - prostě je to jako v normálním životě. A přesto, a právě proto, si divák oblíbí ty postavy skoro všechny. Já osobně teda doktora Krogshøje a samozřejmě doktora Helmera. Bez toho šovinisty by seriál nebyl tím, čím je. V dobrém i ve zlém. ()

LEGACY

Teda, už dlouho jsem neviděl tak moc praštěný seriál. Ještě jsem se pořád nerozhodl, zda považuji Larse von Triera za génia, či magora - nejspíš bude kolísat právě v tomto rozmezí. Ale teď k seriálu. Šel jsem do něj vysloveně kvůli tomu, že jsem chtěl vidět nějaký starší kvalitní seriál z hororového prostředí a nakonec jsem se moc hrůzy nedočkal, nebýt posledního dílu, tak bych se na to mohl dívat se svým dvanáctiletým bratránkem a nikdo z rodičů by mi neřekl ani ... Velice ale oceňuji závěrečné shrnutí režísera, které se mi vážně líbilo. Celý seriál na mě nakonec zapůsobil tak, že jej hodnotím někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, rozhodl jsem se jak jsem se rozhodl. Nakonec snad jen říct, že je velice zajímavé přiřadit seriálu hlavní postavu Helmera, s tak idiotskými vlastnosti, že to ani více nejde, doufám, že to v druhé řadě schytá. Vážně lidi, ten chlap se mi hnusí. Shrnutí série: 1. série 65% Hodnotím 65% ()

KVIFF.TV exkluzivně uvádí Trojúhelník smutku

KVIFF.TV exkluzivně uvádí Trojúhelník smutku

20.12.2022

Streamovací platformu KVIFF.TV nemohli fanoušci filmu v uplynulém roce přehlédnout. Jako jediná přinesla do České republiky poslední počin režisérské legendy Larse von Triera – třetí sérii Království… (více)

Režisér Lars von Trier bojuje s Parkinsonem

Režisér Lars von Trier bojuje s Parkinsonem

09.08.2022

Ačkoli bývá někdy označován za provokatéra a kontroverzní osobnost, šestašedesátiletý dánský režisér Lars von Trier (Melancholie, Antikrist) dodnes patří mezi jedny z nejunikátnějších hlasů moderního… (více)

Kultovní seriál Království se dočká 3. řady

Kultovní seriál Království se dočká 3. řady

21.12.2020

Mysteriózní seriál Království od Larse von Triera (Antikrist) se v roce 2022 dočká třetí řady. Kultovní hit z let 1994 a 1997 vyprávěl znepokojivý příběh dvou neurochirurgů z Kodaně a už původně byl… (více)