Jacku Crabbovi je asi sto dvacet let, když reportérovi začíná vyprávět příběh svého života. Jako malý kluk byl po přepadení skupiny osídlenců západu vychován kmenem Čejenů. Pak se vrací zpátky mezi bílé a stává se pistolníkem a obchodníkem. Později si bere za ženu indiánku. Když je kmen, mezi jehož členy žije, vyvražděn, nechává se najmout jako stopař armády, kterou vede úhlavní nepřítel indiánů – generál George Armstrong Custer… Scénář k slavnému filmu napsal Calder Willingham podle románu spisovatele Thomase Bergera. Společně s ním režisér Arthur Penn pojal svůj western velmi neobvyklým způsobem. Prokládá vše humorem, ironií a burleskními prvky. Příběh Jacka Crabba přitom zachycuje část americké historie druhé poloviny devatenáctého století bez příchuti všech zbytečných mýtů. Podobně jako jiný slavný snímek Tanec s vlky, opouští tradici hodných bělochů a zlých indiánů, kreslí americké občany rudé pleti jako důstojné lidské bytosti, jako národ s vlastní civilizací, který musel projít nelítostnou genocidou. Film zaujme zpracováním, realistickou i poetickou kamerou, hereckými výkony a dodnes patří mezi nejlepší díla tohoto žánru. Roli Jacka Crabba pozoruhodným způsobem ztvárnil Dustin Hoffman. V dalších úlohách se představí Faye Dunawayová a Martin Balsam. (Česká televize)

PAVLIS

30% Anti-western točící se kolem genocidy indiánů a bitvy u Little Bighornu, který se snaží podivně mixovat vážné téma se skoro až parodickým humorem. Nezvyklá kombinace, která nešokuje, nedojímá a ani nebaví. Vzhledem k epizodnímu a povrchnímu vyprávění spíš jen nudí. 04.12.2021 - ČSFD 85% / 76% IMDb ()

ostravak30

Malý velký muž mi stylem vyprávění připomíná film Forrest Gump. Stejně jako Forrest i Jack prošel mnoha prostředími a poznal řadu lidí. Především ale zjistil, že indiáni jsou trochu jiní než jaké o nich jdou pověsti. Arthur Penn už za sebou měl slavný film Bonnie a Clyde, když se o tři roky později pustil do tohoto velkolepého projektu. Ta zmiňuje i historickou porážku generála Custera. Dustin Hoffman hrál v řadě slavných filmů a ve všech zanechal nesmazatelnou stopu (Rain Man, Tootsie). Tento není výjimka. Ať si o tomto filmu myslíme cokoli, pravda je, že indiánská moudrost prakticky v žádném jiném nedostala takový prostor a neřekla o životě mezi indiány a bílými tolik. ()

Tominni

Vyprávění Jacka Crabba o jeho životě, kde se střídají období mezi Čejeny a bílými lidmi - podle toho, jak se to hodí. Jack nakonec poznává, kde je jeho místo. Je to hodně netradiční western, kde se střídá smích a parodie se scénami, kde je smutno. To vše ve zdařilém vyvážení. Dobrý výkon Dustina Hoffmana, přestože jsou filmy, kde byl ještě lepší. Rád se ale znovu podívám na Jacka Crabba a Starou stanovou kůži znovu. ()

Bilky

Geniálny a zaroveň krásny film, ktorý v jednom okamihu baví a hneď vzápätí dojíma k slzám. A napriek všetkému nie je sentimentálny ani patetický. Arthur PENN naozaj vie a jediné čo mi pripadalo zbytočné,bolo trošku veľa náhod - akokeby Divoký Západ = územie Čejenov. Parádný suchý komentár rozprávača ťahá dejovou líniou a ostro kontrastuje s citovo angažujúcim dejom. HOFFMAN je tu sqvelý a tento film patrí k tomu najlepšiemu čo vytvoril. Myslím, že tento film predbehol svoju dobu a ak by bol uvedený o desaťročie neskôr, určite by zožal viac Oscarov. Ale o to asi nejde,však? ()

quasar

Možná to bude působit rouhačsky, ale mě se ten film zprotivil. Možná je to tím, že jsem četl knihu (to je dost častá příčina), ale je to spíš ten obličej D. Hoffmana, který mě v celém příběhu tak dráždí. Čím víckrát jsem film viděl, tím víc mě dráždila ta jeho schopnost hrát. On opravdu skvěle hraje, ale v tom je právě ta potíž. Prostě hraje a já si to uvědomím tak často, že se nedám vtahnout do děje. Asi je chyba ve mě... To ale mluvím o filmu v původním znění! Český dabing je tak otřesný, že jsem film nemohl sledovat vůbec. ()

moviepill

No ja neviem. Chvíľami ten film hraničil s genialitou, chvíľami pôsobil trápne. Mám dať 3* alebo 5*? Rozpor jak brno... Ak by to mala byť čisto komédia, tak 90minútová a priemerná. Ak by to mala byť dráma, tak 120minútová a výborná... ()

itchyk86

mam rád tyhle "vypravěčské" filmy a tenhle byl určitě jeden z nejlepších a kdyby trval 4hodky, nezlobil bych se.) ()

Dextwer

Little big man je western, který byl natočen a povyprávěn ve velkém stylu, kde se prolínají vtipné scény s velmi smutnými, které jsou ostudou a velkým mezníkem v Americké historii. Souhlasím s novinářem, který natáčel rozhovor s 120letým starcem, který tento příběh vyprávěl, že to byla genocida, z mého pohledu srovnatelná, možná i větší než Holocaust za 2. světové války. Dějiny píšou vítězové. I díky tomu se na generála Custera nepohlíží jako na válečného zločince, vraždícího děti, ženy bez rozdílu. Tento film je jedinečným nahlédnutím do historie vyhlazení severoamerických indiánů s neskutečnými hereckými výkony Dustina Hoffmana a náčelníka Chief Dan George. Dustin Hoffman zde ztvárnil švejkovskou postavu, ke všemu se vždy po náhodě nachomýtl, vždy se mu podařilo se štěstím vyváznout, kdy se nestává hlavním hrdinou, který vítězí v každé situaci, ale spíš neutrálním účastníkem přihlížející k prolínání života indiánů a bělochů, kterých byl součástí… Zajímavosti: * Aby dosáhl chraplavého hlasu muže, který má mít přes 120 let, sedl si Dustin Hoffman do šatny a hodinu z plných plic křičel. * Malý Velký Muž" se jmenoval Indián, který se podílel na zajetí nebezpečného lakotského bojovníka jménem Crazy Horse. * Nedaleko místa Custerova posledního odpočinku najdeme vesnici s názvem Garryowen, pojmenované podle pochodové písně Sedmé kavalerie (slova “Garry Owen“ můžeme také číst v plukovním erbu). Moje hodnoceni: 75 % ()

camperiqk

Připadá mi to jako Forrest Gump ve Westernovém podání...Veselé místy smutné příběhy Dusina Hoffmana, myslím že to stojí se na to podívat za každou cenu. ()

kacir

Jeden zacne s Forrestom a ostatni sa po nom opicia, lebo su az taki sprosti, ze nedokazu vymysliet nic originalnejsie... Jaaaj niektorym ludom by som dolamal prsty, pretoze tie "skvosty" co tu pisu a hraju sa na kritikov, sa nedaju citat. Hnus. ()

Hruskovice

Z počátku jsem měl problém s žánrovou roztříštěností, ale postupem času si mě to získalo. Avšak pořád nedokážu usoudit co bylo hlavním záměrem, zda pobavit (vtip, akce, napětí...) a nebo poukázat na zrůdnosti amerických dějin (zabíjení, krutost, krev...). Ať tak či tak je to velmi dobrý film, vlastně on asi hlavní záměr byl takhle zamotat hlavu diváka... :) A obdivuji Dustina Hoffmana za tento film snad ještě více než za Rain mana. 5/5 ()

Renswo

Little big Man : dosť priemerný až podpriemerný film , Hoffman si tu zahral muža pohybujucemu medzi dvoma protikladnými životnými štýlmi - vidíme ho ako Američana aj ako Indiana , pričom si nevytvára kladný postoj ani k jednému. Príbeh filmu pre mňa osobne nebol veľmi zábavný ale ani relaxačný ... skôr mätúci a nezmyselný. Hoffman putuje z jednej strany na druhu a naspäť , bez toho aby sa dozvedel niečo plnohodnotne. Na to že má film slušnú minutáž je dosť sklamaním .... a aj preto u mňa nezanecháva nijaký emotívny zážitok. ()

Elessar.

Premýšľam... film som teraz videla druhý krát (teraz po prečítaní predlohy). Ako film bez jej znalosti obstojí výborne. Je to pútavé, do istej miery velice zábavné, Hoffman jede :), ale ako s adaptáciou je to o niečo slabšie, nebudem zachádzať do detailov, ale 500 stránkovú knihu len tak do filmu nenarvete. A tých postáv. Niektoré boli vyhodené úplne, alebo boli viaceré postavy dané do jednej a môže sa zdať že nemajú nejaký charakter... Rovnako ako aj s dejom, kde je mnoho toho nezobrazeného... Ako film výborne, ako adaptácia poslabšie :) ()

matoada

Tradične výborný Dustin Hoffman, miestami veľmi vtipný, ale ako celok zanechá tento film trochu rozpačitý dojem. ()

lizardking

No tak asi jsem udělal chybu, že jsem napřed přečetl knížku a pak jsem teprve viděl film. No nebylo to špatné, ale nadšený jsem z toho taky nebyl. Chvílemi jsem se navzdory skvělému Dustinu Hoffmannovi nudil. ()

Nut

Kdo neuvidí, neuvěří. Hoffman exceluje ve westernu, který ani westernem není. Tragické scény se prolínají s vtipnými, připadáte si jako na houpačce a nakonec se smějete všemu. Pravda, občas je ten smích poněkud nešťastný. Každopádně, pokud máte alespoň trochu smysl pro ironii, nebudete se nudit. Také doporučuju knížku (2 díly), ta je snad ještě lepší. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh