Americký prezident se rozhodl vyhlásit nekompromisní válku terorismu, a to všude, nejen tam, kde přímo ohrožuje Spojené státy. Prvním krokem této politiky je zatčení samozvaného prezidenta, generála Radeka. Odvetný úder teroristů však na sebe nenechá dlouho čekat a zasáhne velmi citlivý bod. Zločincům pod vedením psychopatického Ivana Koršunova se podaří proniknout na palubu prezidentského letadla Air Force One, zmocnit se celé prezidentovy rodiny a žádat Radekovo propuštění. Zpočátku nikdo, ani teroristé ani vláda USA, netuší, že kapsle, v níž měl uniknout před únosci prezident, je prázdná. Odvážný prezident se po zvážení všech pro a proti rozhodl zůstat na palubě letadla a pustit se s teroristy do boje. Zpočátku má na své straně bojové zkušenosti z Vietnamu, moment překvapení a odhodlání zachránit rodinu. Zdá se však, že jeho šance na vítězství jsou minimální. Marshallovi se podaří spojit s krizovým štábem Bílého domu. Potvrdí, že je odhodlán bojovat, a nařídí neustupovat požadavkům únosců. (TV Nova)

Dever

Soundtrack Jerry Goldsmith a Joel McNeely: 1. Parachutes ,2. The Motorcade ,3. Empty Rooms ,4. The Hijacking ,5. No Security ,6. Free Flight ,7. Escape from Air Force One ,8. Welcome Aboard, Sir ()

tron

„Vypadni z môjho lietadla.“ Gary Oldman vie zahrať psychopatov lepšie (Leon), ale aj tak je vyrovnaným a dôstojným súperom pre úžasne nerealisticky dokonalého amerického prezidenta Harrisona Forda. Ich akčný i psychologický súboj je radosť sledovať a nechcem byť sprostý, ale občas to zaváňa až perfektnou Smrtonosnou pascou. K tomu presné obsadenie podporných roličiek (hlavne rázna Glenn Close ako viceprezidentka), skvelá výprava Air Force One, plno akčných scén a k tomu nejaké to napätie. Užite si tento prezidentský let, je to výborný akčný film. Bodaj by nie, za chrbtom Wolfgangovi Petersenovi stepovalo sebavedomé štúdio Touchstone Pictures, ktoré v druhej polke 90-tych rokov produkovalo množstvo bombastických akčniakov (Con Air, Vesmírna pechota...). Kino Považan NMnV 1997 ()

Boss321

Zdařilý akcní snímek, který jede ve vyjetých kolejích, takže nic přelomového rozhodně nečekejte. Celkově jsem se ale dobře pobavil a Ford s Oldman celý film s přehledem utáhli na svých bedrech.... ()

Faidra

Harrison na Hrad! Jak mě Bill Pullman v roli hrdinného prezidenta ve Dni nezávislosti rozchechtával k slzám, tak Harrisonovi jsem spolkla dost podobnou roli nejen s navijákem, ale i s celou udicí, podběrákem a rybářskou stoličkou. Zkrátka když dva dělají totéž, není to totéž. Ať už jde o hlavu státu bez bázně a hany nebo řádnou porci patriotismu, který mi v případě prezidentského letadýlka připadá snesitelný a zcela pochopitelný, protože takový prezident by nějaké to vlastenectví vykřesal snad i ze mě. Zákonitě si tedy v případě této akční pohádky nechávám výhrady od cesty, mozek odkládám do nejbližší zastavárny a dívám se. A aby tenhle komentář k Air Force One nevypadal jako one Ford show, ještě se pochvalně zmíním o Oldmanovi, kterému jdou mizerové stejně ze všeho nejlíp. Sorry, Gary. ()

Jara.Cimrman.jr

"Až uvidíte prezidenta, připomeňte mu, že tu mám jeho ženu, jeho dceru, šéfa jeho štábu, poradce pro národní bezpečnost, jeho utajované listiny a jeho basebalovou rukavici." Vůdce světovýho policajta číslo jedna má malér, ale je to válečnej hrdina, takže o něj nemám strach. Kromě toho se hrozně bavím slzama v očích americkýho národa, když je v ohrožení jejich dokonale učesaná loutka. Přitom by ji nahradila jiná úplně stejná loutka a demokracie by se dál vesele vyvážela do světa. Pro Američany je první muž v ohrožení asi velkým tématem, ale pro mě je to jen průměrnej akčňák. ()

EdaS

Ačkoliv mám Forda i Petersena rád, tohle je trošku moc. Kdybych to bral jako akční komedii (nebo parodii), tak by se mi to asi líbilo víc. Tohle je opravdu spíš film pro "správné Američany", kteří si to pustí večer na 4. července. Docela rád bych ovšem viděl český remake! :o) ()

xxmartinxx

Harrison Ford by byl skvělý prezident. Na něj by si teroristi netroufli. Jo, ten film je hrozná nuda, ale napoprvé docela nevadil. ()

igi B.

Smrtonosná >mast< neboli mazec v letadle, který se tedy vskutku s divákem nemaže... :o) . . . Proč já jen se u téhle pateticko akční pitomosti, plné nelogičností a nesmyslných zvratů, musím vždycky smát? >Poturčenec horší turka< je jedno staré dobré přísloví a W. P. se tedy zase snaží být američtější, než kdejaký hollywoodský matador. Nu, po třetím zhlédnutí mně to všechno ovšem už začalo pít krev a z původně udělených tří hvězd za oddechovou rutinu jsem jednu ubral za rutinu, která se mi s odstupem času už jeví býti spíše otravnou. A vůbec - marně přemýšlím, proč H. F. vlastně tuhle roli vůbec vzal... :-/ - - - P.S. Docela by mě zajímalo, pokud by se někdy točila >dvojka< , jestli by ta ideově-politicky korektní malá tlustá černá buchta dostala roli oné >slíbené< ministryně telefounů a krucifaxů... ;oP - - - - - (Poprvé viděno kdovíkdy v kině, nadvakráte pak v tv, naposledy 27.9.2008 na tv Nova, komentář zde jako mnohý - 28.9.2008) ()

Shit

No tak Harrison Ford se na prezidenta moc nehodí a ještě když je super akční, všechno umí, všemu rozumí, má vždycky řešení na každou situaci, je hrozně statěčnej a ještě k tomu milující otec a manžel, tak to už jsem myslel, že to sand ani nemyslej vážně, ale bohužel to asi mysleli vážně, nevim proč zrovna Petersen to musel natočit tak strašně americky a k tomu všemu je ve filmu spousta nelogičností a stupidních rozhovorů a když se Ford rozbrečí, kvůli rodince, tak to už byl vrchol, ale zase na druhou stranu tahle prezidentovská akce neni úplně k zahození a kdyby to nebyl super akční prezident, ale nějakej ultra nabušenej voják, tak to mohl být docela zajímavej film ()

flanker.27 odpad!

Teda pokud to bylo myšleno vážně. Bohužel jsem nezaznamenal sebemenší náznak, že by to snad mohla být parodie nebo tak. I tak jsem se skvěle bavil, ovšem na účet tvůrců. Jak mohl režisér Ponorky natočit takovou sračku, to je mi záhadou. ()

choze

Dva roky po PŘEPADENÍ 2: TEMNÉ ÚZEMÍ jsme se dočkali i trojky. Stejná premisa (jednotlivec se speciálním výcvikem bojuje s teroristy, kteří unesli jeho dopravní prostředek), po lodi a vlaku přenesená dle očekávání do letadla. Do prezidentského letadla. S Harrisonem Fordem coby prezidentem. Že větříte nějakou zradu? Ano, stejně jako v o rok starším BOEINGU 747 V OHROŽENÍ Steven zase zapomněl nastoupit. Velkorozpočtové akční béčko povážlivě zatížené klišé a americkým patriotismem a slabým záporákem drží ve vzduchu hlavně výborný Harrison Ford a akční scény, ale proti výrazně zábavnějšímu vězeňskému speciálu značky CON AIR z téhož roku nemá šanci. ()

Dudek

Když nemáte po ruce McClanea, bohatě postačí americký prezident. James Marshall je asi to nejlepší, co kdy Spojené státy americké měly. Muž, pro kterého jsou morální kodexy nepřekročitelné, muž, jehož odvaha nezná mezí a v neposlední řadě muž, jehož loajalita k vlastním lidem nemá konce. Air Force One je asi tím nejlepším, co kdy Spojené státy americké postavily. Letadlo, které prakticky nemá žádnou slabinu. Ovšem pouze prakticky! Ivan Korshunov, jeden z nejnebezpečnějších a nejchytřejších teroristů co kdy ruské síly vycvičily však ani jeden z těchto faktů nejspíš neznal. Co se může stát, když se dva perfektně připravení muži myslící pouze na úspěšné splnění mise setkají na palubě tak důmyslného zařízení jako je letoun Air Force One? Pokud nic jiného, o zábavu pro diváka je postaráno. Říká se, že akční film je tak dobrý, jako jeho záporák. A Ivan Korshunov vážně není zlý, ovšem ani dokonalý. ()

Gilmour93

Jásot krizového týmu, zasalutování vrchnímu veliteli ozbrojených sil a upřímné ocenění jeho skvělosti od podřízených proběhlo. Je čas jít sejmout dalšího teroristu, pane prezidente.. Petersen se buď zbláznil, nebo tímto způsobem zažádal o americké občanství. Hlava státu v podání Harrisona Forda byla v takovém laufu, že měla seskočit s padákem nad Irákem, přistát přímo v Saddámově paláci a tam vlastnoručně zlomit panu domácímu vaz. Poté, co by vrátila jeho zlato chudému lidu a přes noc nastolila demokracii, by přes poušť odcválala na velbloudovi směrem k základně NATO v Turecku.. Respekt Oldmanovi, jenž si jako jediný ze zúčastněných zachoval tvář a učinil to místy nechtěně směšné utrpení snesitelnějším. ()

Hal_Moore

Harrison Ford je imho jeden z nejlepších herců současnosti, ale tohle se mezi jeho nejlepší snímky nezařadí. Opravdu jde o velmi zábavný film, ale připadá mi, že byl nějak odfláknut. Záporná postava je přesně dle šablony tak špatný, že ho chce každý vidět prdět do hlíny zatímco hlavní postava je přesně dle šablony tak dobrá, že každý chce aby právě on zabil toho záporáka. Btw další báječný soundtrack z dílny Jerryho Goldsmithe. ()

genetique

No, ešte vycapiť cez celý plagát americkú vlajku a hneď by som vedel o aký film ide. Ten zapáchajúci amerikanizmus to skoro celé spláchol do kanálu. Ale je tu Ford, Petersenov čuch pre kvalitnú adrenalínovú jazdu, dobrú akciu a béčkový feeling v áčkovom šate. 75%. ()

sniper18

Boj osamelého hrdinu v uzavretom prostredí bol v deväťdesiatych rokoch veľmi obľúbený a na podobnej vlne ide aj Air Force One, ale predsa len na to ide inak, ako akčnejšie Willisove Pasce alebo Seagalove Prepadnutia, s ktorými to nie je moc dobré porovnávať. Lietadlo bol vo filme vždy môj obľúbený dopravný prostriedok, síce neponúka veľa možností pre tú pravú akciu, ale mne to prostredie príde veľmi atraktívne a zachraňuje aj filmy s horšími scenármi, čo ale nie je tento prípad, tu je scenár v poriadku. Len zatiaľ čo spomínané akčné filmy boli také osobnejšie, hlavný hrdina bojoval hlavne za seba a vo filme malo jeho konanie prednosť pred vonkajškom, tu je to presne opačne, tu je dôležitejšie to, čo sa odohráva mimo lietadla a aké rozhodnutia prijmú politici, než samotný osamelý bojovník a tomuto sa treba prispôsobiť. Ale aj táto verzia sa mi páči, prezident tu nie je taký ten prirodzený drsniak, ale je to veľký sympaťák a predsa len má aj nejaké skúsenosti, takže občas niečo urobí a snaží sa zachrániť situáciu a hlavne svoju rodinu na palube. Ale ako som spomínal, na celkové dianie nemá až taký vplyv, pre teroristov nepredstavuje veľkú hrozbu a dej sa venuje hlavne im a vonkajšiemu svetu. A toto je dobre zvládnuté, takže film aj pri nadpriemernej žánrovej dĺžke nenudí, drží si slušné tempo, v pravidelných intervaloch prichádzajú nejaké zaujímavejšie sekvencie a hlavne ponúka skvelú dávku patriotizmu presne v štýle, ktorý mám veľmi rád. Práve toto je asi hlavný klad filmu, celý ten prístup ostatných, že za nich bojuje prezident a tak sa neváhajú aj obetovať sa mi veľmi páčil a hlavne finále som si nadmieru užil. Obsadenie je skvelé, Harrison Ford nie je žiadny akčný hrdina, ale táto úloha mu skvelo sadla, tu sa mu nedá nefandiť, perfektný záporák Gary Oldman a plno výborných vedľajších postáv ako viceprezidentka Glenn Close a iní. Celkom spokojný som aj po akčnej stránke, ako som spomínal, tej klasickej tu zase až tak moc nie je, ale aj tak nechýba nejaký ten súboj, prestrelka alebo efektná likvidácia, napríklad také obsadenie ietadla sa vydarilo, ale prednosť majú práve tie doplnkové veľkolepejšie sekvencie, ako časť s tankovacím lietadlo alebo finále so štíhačkami a tie sa mi páčili. Režijne je to výborná práca, niektoré efekty už síce trochu zaostávajú, ale inak je to vizuálne veľmi dobre zvládnuté, režisér dokázal ideálne zvládnuť úroveň patriotizmu, čo sa málokedy podarí a celkovo mi to sedí. Takže Air Force One pre mňa určite nie je taká klasika, ako spomínané filmy, ale stále je to solídna žánrovka, ktorú si raz za pár rokov pozriem. 72% ()

StarsFan

Sice plný americkýho pariotismu, ale nějak moc dobře se na to dívá. Říkejte si, co chtete, ale tenhle film s Fordem jako presidentem USA, který zachrání letadlo obsazené teroristy, mám fakt moc ráda. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Scenárista Zdrojového kódu píše novou sci-fi

Scenárista Zdrojového kódu píše novou sci-fi

28.02.2021

Scenárista Ben Ripley (Zdrojový kód) před necelými deseti lety zaujal širší publikum svým originálním sci-fi s Jakem Gyllenhaalem a časovou smyčkou, od té doby se občas někde objeví spekulace o… (více)