Hlavním hrdinou je Tomáš Šereda (Tomáš Šimek), jehož hlavním koníčkem je chov exotických ptáků a zájem o přírodu a zvířata. Ve svém volném čase se svými kamarády ze školy a sousedovic synem předškolního věku vyklízí les a okolí od černých skládek, občas se jim podaří vrátit vyhozené smetí zpátky "domů" k velké nevoli toho, kdo se jej snažil zbavit.
Jeho velkým "nepřítelem" je o rok starší spolužák Franta Metelka (Michal Hoffbauer), který pro svou ochočenou sovu střílí v lese ptáky. Vadí mu i Metelkova sestra Dana (Dana Vávrová), která chodí s Tomášem do třídy a snaží se mu nadbíhat. Když Franta z pomsty vypustí Tomášovi všechny exoty z voliéry, vydá se je Tomáš odchytit zpátky. Stanuje v lese a postupně se k němu přidává stále více dětí (včetně Franty, který mu s odchytem pomáhá nejvíc) až nakonec v lese stanuje celá třída a pomáhá jej celý čistit. Z odpadků si poskládají svého maskota - Brontosaura, kterého si nakonec odváží z lesa domů.

Do hlavní role obsadila paní režisérka svého syna Tomáše. (wictoria)

Mik_e

Film o dětech, které se rozhodnou chránit zvířata a přírodu obecně. Nevím, jak to Věra Šimková dělala, ale v jejích filmech je vše tak úžasně přirozené..především dětští herci. Když se k tomu přičte trefná hudba Petra Hapky a sympatické herecké obsazení (trochu netradiční, ale dobře zahranou roli tu má Zdeněk Svěrák), výsledkem je můj nejoblíbenější film téhle královny dětského filmu. ()

zla.ovce

Další z dobrých filmu režisérky Plívové-Šimkové o dětech a pro děti (dále např. Páni kluci a Lišáci - Myšáci a Šibeničák). Tentokrát se parta ze základky snaží vyčistit místní les od odpadků. Líbí se mi nadšení, s kterým se vrhají do práce. O dospělých postavách nemám co napsat, vůbec mě nezaujaly. V jedné z hlavních rolí velmi sympatická Dana Vávrová. Čest její památce... ()

Pitryx

Nic proti, jakkoli mám autorčiny filmy rád a jsem duší ekolog, tak tady byl tak slabý děj, že se vlastně celý snímek nic moc neděje. Jednu hvězdu za ekotéma. 300920117509/7509 ()

Phex

Takovéto dětské filmy už asi dnes nikdo nenatočí. Dospělí se v něm skoro nevyskytují a když, tak jen v jasných škatulkách (rigidní, chápající, pomstichtivý,...). Lokální charakter sběru odpadu v lese partou kluků nese základní envi poselství (ta mravenčí práce to byla a je dodnes hlavní náplní hnutí Brontosaurus). Ty vyšší mety o zkaženém vzduchu a otrávených řekách se objevují jen v textech doprovodných písniček L. Filipové (bojovali a bojují s nimi spíš Greenpeace a další nadnárodní nevládky). ()

Piedone

Prvý film, v ktorom som videl Zdeňka Svěráka a neskôr som si nevedel zvyknúť na jeho kladné úlohy v iných filmoch, pretože mi vždy pripomínal toho odporného pedagóga z tohto filmu :) ()

sharka.68

naprosto souhlasím s Enšpíglem, jak já se k tomuhle filmu ráda vracím..ne pro ekologii a hnutí Brontosaurus, ale pro ten dětskej život...pro dětský lásky a pro zlýho Zdeňak Svěráka :-D a zpívání Lenky Filipový..... tak mne napadlo,vždy´t by se ten hle film hodil k propagaci akce - Uklidíme Česko ()

LadyRainier

V dětství se mi hodně líbila ta písnička prostupující filmem a i dneska se na film podívám, když ho náhodou dávají...I já jsem jako dítě lítala po lese, v zimě rozvěšovala lůj a s dalekohledem pozorovala ptactvo .. ,-) Ostatně tohle téma je dneska zase znovu aktuální .. ()

slavo75

Pani režiséria Věra Plívová - Šimková to s deťmi skrátka vždy vedela. Film Brontosaurus je v našich televíziách uvádzaný omnoho menejkrát, než ostatné jej skvelé detské filmy, je to však na škodu, pretože ani tento film nijako nezaostáva za kvalitami Lišákov, Myšákov, Krakonošov, Rozmarýn a Pánov Klukov! :-) V detských úlohách excelujú vtedajšie detské hviezdy i neskoršie hviezdičky na čele s Danou Vávrovou, Michalom Hofbauerom, neskutočne roztomilý je Lukáš Bech, Tomáš Šimek je tu v úlohe na svoj vek až priveľmi rozvážneho školáka a ochrancu prírody. Na rozdiel od jedného komentára nižšie si nemyslím, že je naivné nechať si deti myslieť, že vyzbieraním odpadkov v lese zachránia svet a nebudú sa pýtať na dymiace elektrárne a otrávené rieky. Skôr išlo o zobrazenie toho, čo vlastne školopovinné deti môžu spraviť pre životné prostredie v rámci svojich možností. Za naivné považujem skôr to, ak si niekto myslí, že školopovinné deti budú protestovať proti globálnym ekologickým problémom, aký čmudiace elektrárne a otrávené rieky sú. Ekologické cítenie sa začína v našom bezprostrednom a najbližšom prostredí a našom vzťahu k nemu. Je zbytočné drístať o veľkej ekológii, ak si nedokážeme vyčistiť ani les. Ale to je na inú debatu. Podľa mňa sa pani režisérke skrátka podarilo nič nezostať dlžná svojej vysokej profesionalite - nakrútila pôsobivý film o najmenších milovníkoch a ochrancoch prírody. Detskí herci sú tu - ako vo všetkých jej filmoch - prirodzení, neafektovaní, detsky milí, riešia svoje vzťahové problémy. Režisérke sa tu znova osvedčila jej tradičná šablóna dvoch znepriatelených detských skupín (tak ako vo filmoch Krakonoš a lyžníci, Lišáci, Myšáci a Šibeničák, Páni kluci), napriek tomu to však nie je klišé a dokázala to spracovať inak a znova atraktívne. Pravdepodobne je to preto, že všetky deti - nech žijú tu alebo inde - sú si veľmi podobné. Dokážu byť kamarátske i nepriateľské, zlomyseľné i dobroprajné, dokážu sa nadchnúť pre spoločnú vec. Práve kvôli tomu mám filmy Věry Plívovej - Šimkovej rád. V neposlednom rade - nesmiem zabudnúť poukázať na prenádhernú hudbu Petra Hapky (ako vždy :-) ), vynikajúce texty piesní (Zdeněk Rytíř), ktoré počas celého filmu spieva Lenka Filipová. Je škoda, že hudba z tohto filmu chýba v oficiálne vydanej diskografii Petra Hapku i Lenky Filipovej. Sú to zaujímavé rarity. ()

Smells

Pěkný dětský film o ekologii za totáče. Nejvíc mě pobavil Soukup jako mladý,sportovně založený kantor :-) Jako bonus písně Lenky Filipové. ()

Hansk75

Kupodivu jsem na tento film přišel relativně pozdě, ale pochybuji, že by se v dětství můj názor na tento snímek nějak zásadně lišil - idealistická nuda???... ()