Hlavním hrdinou je Tomáš Šereda (Tomáš Šimek), jehož hlavním koníčkem je chov exotických ptáků a zájem o přírodu a zvířata. Ve svém volném čase se svými kamarády ze školy a sousedovic synem předškolního věku vyklízí les a okolí od černých skládek, občas se jim podaří vrátit vyhozené smetí zpátky "domů" k velké nevoli toho, kdo se jej snažil zbavit.
Jeho velkým "nepřítelem" je o rok starší spolužák Franta Metelka (Michal Hoffbauer), který pro svou ochočenou sovu střílí v lese ptáky. Vadí mu i Metelkova sestra Dana (Dana Vávrová), která chodí s Tomášem do třídy a snaží se mu nadbíhat. Když Franta z pomsty vypustí Tomášovi všechny exoty z voliéry, vydá se je Tomáš odchytit zpátky. Stanuje v lese a postupně se k němu přidává stále více dětí (včetně Franty, který mu s odchytem pomáhá nejvíc) až nakonec v lese stanuje celá třída a pomáhá jej celý čistit. Z odpadků si poskládají svého maskota - Brontosaura, kterého si nakonec odváží z lesa domů.

Do hlavní role obsadila paní režisérka svého syna Tomáše. (wictoria)

stration

Veliká nostalgie a návrat do raného dětství. Perfektní dětské role Šimka a (bohužel) neboštíků Vávrové a Hofbauera. Hapkova hudba, texty Zdeňka Rytíře a hlas Lenky Filipové jsou přesně pasující a tentokrát mi ani nevadí explicitní agitky. Prostě pěkný film hlavně pro děti a o dětech. Dejte mu šanci bez předsudků. ()

Derek

taký klasický film pre deti z prelomu 70/80 rokov. ide viacej-menej o takú eko agitku aby sa neznečisťovalo okolie a aby sme chránili všetky zvieratá na okolo nás. taká pikoška na okraj. pred mnohými rokmi, keď mal premiéru jurský park (tuším rok ´94) na nemeckej rtl bežal v sobotu celý deň v znamení dinosaurov, takže dávali všetky filmy odohrávajúce sa v praveku, s dinosaurami atď. a do toho dali i českého brontosaura (ktorý okrem názvu a jednej makety brontosaura postavenej z odpadu, nemal s dinosurami nič spoločné). to len tak. o brontosaurovi ste sa z môjho komentáru príliš toho nedozvedeli, ale so zvyšnými informáciami môžete machrovať doma (prípadne v krčme, podľa tohto kde vás počúvajú a kde vás nechajú vyrozprávať):-) ()

rakovnik

Již v roce 1979 bylo lidem jasné, že je potřeba něco dělat se zhoršujícím se životním prostředím. Bohužel ne tak, že jedni budou dělat nepořádek a druzí to po nich budou ve svém volnu uklízet. Snad je již dnes jiná doba a jako vzpomínka nám zůstane tento film, plný krásných písni, ale s velice smutnými obrázky. Vyděsila mě již počáteční scéna a při slovech, že kvůli lidem kulhající srnka již nežije mi bylo opravdu hodně smutno. Postava Zdeňak Svěráka byla pro děti neskutečně záporná, ale svůj postoj si vynahradil o pár let později ve filmu "Co je vám, doktore?". Krásný film o nepříliš hezké době. ()

Martin741

Pani reziserka Vera Plivova -Simkova je pre mna druha najlepsia reziserka byvalej Ceskoslovenskej Federacie - pochopitelne az po Pani Chytilovej. Krasny detsky svet, divak si dokonale oddychne, pani Plivova -Simkova natocila dalsiu nehrdzavejucu normalizacnu kvalitu. 76 % ()

cariada

Další ze snímků pro děti. O tom jak čistí les od odpadků. Jeden kluk zůstane v lese na delší dobu nebot mu jiný kluk vypustil vzácné ptáky a on se je snaží chytit. Ve škole mu zato ctějí dát krojku z mravů a poslat do polepšovny. Postupně za ním jdou spolužáci a zůstávjí tam s ním taky. Jeho nepřítel, ten co mu ptáky vypustitl, mu je pomáhá chytit a zůstává v lese rovněž . No jo i v době normalizace byla vzpurná mládež . Za zmínku stojí postava docela nerudného ředitele v podání Zdeňka Svěráka poněkud zvláštní role pro něj. A nebo třídní učitel Pavel Soukup co běhá po lese bos. ()

zette

Pro me asi nejlepsi film Simkove. Sympaticke detske postavy, dobra kamera a vyborna Hapkova hudba dela z tohoto filmu prijemnou podivanou. Namet filmu ma smysl v kazde dobe. ()

dr.fish

Dana Vávrová je skutečná dětská superstar a Petr Hapka hudebně-filmový génius. Film je v podstatě o ničem, ale ta atmosféra člověka prostě musí strhnout. ()

HonzaBez

♫ "Dám ti těžkou hádanku, a když ti uhádneš, nečekej žádné uznání. Myslím na to ve spánku, kam kolem se hneš, tam příroda nemá zastání." Kdykoliv jdu dnes někde po lese a vidím rozházené odpadky, svírá se mi kudla v kapse. Doba se změnila (dnes by děti nemohly jen tak volně pobíhat po venku, jako v čase vzniku tohoto filmu), děti se změnily (dnes by většina z nich seděla raději doma u počítače než se dováděla v přírodě), necitlivost některých lidí k životnímu prostředí ale zdá se zůstává. Tenhle dětský snímek úžasné režisérky pro děti Věra Plívové-Šimkové má tak v sobě zdá se stále aktuální poselství. Texty písně od Zděňka Rytíře shrnující toto poselství jsou sice možná trošku toporné, ale celkové vyznění této písně (i díky zpěvu Lence Filipové) nemá chybu. Stejně jako veškerá další (typicky hapkovsky hravá) filmová hudba. Radost se zaposlouchat a především radost se dívat. ()

Tomes83

Film by byl za tři hvězdy (chyběly mi tu aktivity a podpora dětí ze strany dospělých), děti to však sehráli na výbornou, za doprovodné písně k filmu přidávám čtvrtou! Co až tu zůstane jen špína, smog a pustina? Člověk si ani dnes přírody neváží! Vzdávám hold hnutí BRONTOSAURUS!!! ()

brooklyn73

Nejsou to Pani kluci,neni to Krakonos a lyznici ci Jak se toci rozmaryny, nejsou to ani Lišáci - Myšáci a Šibeničák spolu s Prijela k nam pout a Mrkackem Ciko.Je to vsak jasny dukaz toho , ze pani scenaristka,reziserka Věra Plívová - Šimková umela tocit velice zdarile filmy kde vetsinou hlavnich roli byli obsazovani detsti hrdinove.Jeji prevazne za kumunistu natocene snimky,mely kazdy svou osobitou atmosferu a fajn hudbu s nekdy i zpivanou pisnickou. Brontosaurus byl jednim z nich s hudbou od Petra Hapky, textem pisni od Zdenka Rytire. Zacatek filmu je udelam velice zdarile,skoro jako by se jednalo o jiny film s velkym detailem na chlapcovu tvar (Tomas Simek), pri ktere nam zni pisnicka, velice pusobive skoro to muze vyvolat az husi kuzi ci mrazu po zadech behani..Bohuzel jeji novejsi kousky uz takove kvality nedosahly. Zdenek Sverak se zhostil sve role ponekud zpatecnickeho, proti nasim hrdinum, alespon zkraje zamereneho reditele skoly, na vybornou. V jedne z jeho prvnich roli se muzeme setkam s Lukasem Bechem,Letajicim cestmirem. "Vidim zvire, velikansky,koukej,tamhle!" ()

klúčik

Film o prírode, o ochrane prírody a o hnutí Brontosaurus. Film venovaný mladým ľuďom, ktorý bol natočený koncom 70tych rokov , vychádza z populárneho hnutia o ochrane prírody. Celkom vystihol vtedajšiu dobu. Dávam 60%. ()

wosho

K Brontosaurovi jsem se dostal až v dospělosti a velice mile mě překvapil. Mix dětského filmu a ekologie je velice funkční a dokonale se navzájem doplňuje. Herecké výkony dětí jsou na vysoké úrovni a obsazení dospělých je perfektní (negativní postava patolízalského a přísného kantora Z. Svěráka mě překvapila). Dobrý film co dokáže oslovit i dospělé diváky. ()

wictoria

Zatímco v ostatních filmech je syn paní režisérky jen jedním v davu, v Brontosaurovi dostal hlavní roli a řekla bych, že dost dobře. Jinak tu nechybí oblíbenci paní režisérky jako např. Dana Vávrová (v obsazení je uvedena i druhá její favoritka Magda Reifová, ale tu si tam fakt nevybavuji) nebo Lukáš Bech, kdo jiný by mohl hrát největšího darebáka víc, než oblíbený "Osvald" Michal Hofbauer :-) a Veronika Jeníková už stihla "dospět" natolik, že zatímco v Jak se točí Rozmarýny hrála jednu z uchazeček na roli malé holky, tady už povýšila na pionýrskou vedoucí :D Velmi sympaticky obsazený a zahraný je i učitelský sbor - Bižule Dany Kolářové, Bobr Zdeňka Svěráka, Bertík Pavla Soukupa i ředitelka Pavla Maršálková a mladé učitelky (teď si vybavuju jen Zlatu Adamovskou, na druhou si nevzpomenu)... A samozřejmě úžasná hudba Petra Hapky! ()

MickeyStuma

Dětský výchovný snímek o nadšencích ochraňovat přírodu. Že hnutí Brontosaurus za socialismu skutečně existoval, už dnes z nové generace ví málo kdo. Kromě znalostí druhů zvířat a rostlin bylo hlavní výsadou v létě vynášet pohozený odpad z luk a lesů, a v zimě nosit zvěři do krmelců krmení. To je prezentováno i v tomto, dnes již krapet naivním snímku, který je po dějové stránce velice slabý, což odpovídá i krátké stopáži. Hlavní postava příběhu je ochranou přírody doslova zfanatizovaná a má s tím spojené problémy jak mezi kamarády tak i ve škole. Je tu mladý střelec po ptácích i dospělý člověk vyhazující z auta do lesíku odpad. A to se přeci nemá. A to by vtom byl čert, aby se vše v dobrém neobrátilo. Inu, typický socialistický ekologický film. Nutno uznat, že byť se doba rapidně změnila, ona výchovnost zůstala a určitě má snímek dětem co říct i dnes. ()

Denny

Ano, určitě stále aktuální téma o ochraně životního prostředí, ale těžko si dnes představím dětské ochranáře. Mám dojem, že dnes jsou děti nasměrovány poněkud jinam. ()

GIK

Od okamžiku, kdy Franta vrátí Tomášovi chyceného papouška jsem si film zamiloval. Tradiční rukopis režisérky Plívové - Šimkové s originálním ekologickým námětem. Nádherná hudba, vynikající dětští i dospělí herci a další originalitka: Svěrák v roli záporáka! ()

tančísvlky

Jeden z top filmov v československej produkcií v danom žánre , krásna réžia , čistý film bez zbytočného balastu . Vykašlite sa na politiku a oceňme film ako celok . Deti sú úplne pohltené do svojich úloh , bravo pani Plívová - Šimková . A jednička tiež ako vždy aj pre čarodejníka Petra Hapku ... ()

Mik_e

Film o dětech, které se rozhodnou chránit zvířata a přírodu obecně. Nevím, jak to Věra Šimková dělala, ale v jejích filmech je vše tak úžasně přirozené..především dětští herci. Když se k tomu přičte trefná hudba Petra Hapky a sympatické herecké obsazení (trochu netradiční, ale dobře zahranou roli tu má Zdeněk Svěrák), výsledkem je můj nejoblíbenější film téhle královny dětského filmu. ()