Hlavním hrdinou je Tomáš Šereda (Tomáš Šimek), jehož hlavním koníčkem je chov exotických ptáků a zájem o přírodu a zvířata. Ve svém volném čase se svými kamarády ze školy a sousedovic synem předškolního věku vyklízí les a okolí od černých skládek, občas se jim podaří vrátit vyhozené smetí zpátky "domů" k velké nevoli toho, kdo se jej snažil zbavit.
Jeho velkým "nepřítelem" je o rok starší spolužák Franta Metelka (Michal Hoffbauer), který pro svou ochočenou sovu střílí v lese ptáky. Vadí mu i Metelkova sestra Dana (Dana Vávrová), která chodí s Tomášem do třídy a snaží se mu nadbíhat. Když Franta z pomsty vypustí Tomášovi všechny exoty z voliéry, vydá se je Tomáš odchytit zpátky. Stanuje v lese a postupně se k němu přidává stále více dětí (včetně Franty, který mu s odchytem pomáhá nejvíc) až nakonec v lese stanuje celá třída a pomáhá jej celý čistit. Z odpadků si poskládají svého maskota - Brontosaura, kterého si nakonec odváží z lesa domů.

Do hlavní role obsadila paní režisérka svého syna Tomáše. (wictoria)

karlee

Spolu s Enšpígelm taky moc nechápu některé komentáře, je to dobrý film o dětech pro děti, žádná socialistická eko-agitka. Teď jsem viděl po letech a na rozdíl od mnoha oscarových rádobydojemných sraček mě celkem bavil od začátku do konce. Stojí ze shlédnutí už kvůli snad jediné Svěrákově roli záporáka. Hodnotit, jak film zpracovává téma ekologie, je dost zcestné. Ostatně téma ekologie zpracovává dost zcestně celá EU. ()

zla.ovce

Další z dobrých filmu režisérky Plívové-Šimkové o dětech a pro děti (dále např. Páni kluci a Lišáci - Myšáci a Šibeničák). Tentokrát se parta ze základky snaží vyčistit místní les od odpadků. Líbí se mi nadšení, s kterým se vrhají do práce. O dospělých postavách nemám co napsat, vůbec mě nezaujaly. V jedné z hlavních rolí velmi sympatická Dana Vávrová. Čest její památce... ()

Pitryx

Nic proti, jakkoli mám autorčiny filmy rád a jsem duší ekolog, tak tady byl tak slabý děj, že se vlastně celý snímek nic moc neděje. Jednu hvězdu za ekotéma. 300920117509/7509 ()

Phex

Takovéto dětské filmy už asi dnes nikdo nenatočí. Dospělí se v něm skoro nevyskytují a když, tak jen v jasných škatulkách (rigidní, chápající, pomstichtivý,...). Lokální charakter sběru odpadu v lese partou kluků nese základní envi poselství (ta mravenčí práce to byla a je dodnes hlavní náplní hnutí Brontosaurus). Ty vyšší mety o zkaženém vzduchu a otrávených řekách se objevují jen v textech doprovodných písniček L. Filipové (bojovali a bojují s nimi spíš Greenpeace a další nadnárodní nevládky). ()

Piedone

Prvý film, v ktorom som videl Zdeňka Svěráka a neskôr som si nevedel zvyknúť na jeho kladné úlohy v iných filmoch, pretože mi vždy pripomínal toho odporného pedagóga z tohto filmu :) ()

sharka.68

naprosto souhlasím s Enšpíglem, jak já se k tomuhle filmu ráda vracím..ne pro ekologii a hnutí Brontosaurus, ale pro ten dětskej život...pro dětský lásky a pro zlýho Zdeňak Svěráka :-D a zpívání Lenky Filipový..... tak mne napadlo,vždy´t by se ten hle film hodil k propagaci akce - Uklidíme Česko ()

LadyRainier

V dětství se mi hodně líbila ta písnička prostupující filmem a i dneska se na film podívám, když ho náhodou dávají...I já jsem jako dítě lítala po lese, v zimě rozvěšovala lůj a s dalekohledem pozorovala ptactvo .. ,-) Ostatně tohle téma je dneska zase znovu aktuální .. ()

slavo75

Pani režiséria Věra Plívová - Šimková to s deťmi skrátka vždy vedela. Film Brontosaurus je v našich televíziách uvádzaný omnoho menejkrát, než ostatné jej skvelé detské filmy, je to však na škodu, pretože ani tento film nijako nezaostáva za kvalitami Lišákov, Myšákov, Krakonošov, Rozmarýn a Pánov Klukov! :-) V detských úlohách excelujú vtedajšie detské hviezdy i neskoršie hviezdičky na čele s Danou Vávrovou, Michalom Hofbauerom, neskutočne roztomilý je Lukáš Bech, Tomáš Šimek je tu v úlohe na svoj vek až priveľmi rozvážneho školáka a ochrancu prírody. Na rozdiel od jedného komentára nižšie si nemyslím, že je naivné nechať si deti myslieť, že vyzbieraním odpadkov v lese zachránia svet a nebudú sa pýtať na dymiace elektrárne a otrávené rieky. Skôr išlo o zobrazenie toho, čo vlastne školopovinné deti môžu spraviť pre životné prostredie v rámci svojich možností. Za naivné považujem skôr to, ak si niekto myslí, že školopovinné deti budú protestovať proti globálnym ekologickým problémom, aký čmudiace elektrárne a otrávené rieky sú. Ekologické cítenie sa začína v našom bezprostrednom a najbližšom prostredí a našom vzťahu k nemu. Je zbytočné drístať o veľkej ekológii, ak si nedokážeme vyčistiť ani les. Ale to je na inú debatu. Podľa mňa sa pani režisérke skrátka podarilo nič nezostať dlžná svojej vysokej profesionalite - nakrútila pôsobivý film o najmenších milovníkoch a ochrancoch prírody. Detskí herci sú tu - ako vo všetkých jej filmoch - prirodzení, neafektovaní, detsky milí, riešia svoje vzťahové problémy. Režisérke sa tu znova osvedčila jej tradičná šablóna dvoch znepriatelených detských skupín (tak ako vo filmoch Krakonoš a lyžníci, Lišáci, Myšáci a Šibeničák, Páni kluci), napriek tomu to však nie je klišé a dokázala to spracovať inak a znova atraktívne. Pravdepodobne je to preto, že všetky deti - nech žijú tu alebo inde - sú si veľmi podobné. Dokážu byť kamarátske i nepriateľské, zlomyseľné i dobroprajné, dokážu sa nadchnúť pre spoločnú vec. Práve kvôli tomu mám filmy Věry Plívovej - Šimkovej rád. V neposlednom rade - nesmiem zabudnúť poukázať na prenádhernú hudbu Petra Hapky (ako vždy :-) ), vynikajúce texty piesní (Zdeněk Rytíř), ktoré počas celého filmu spieva Lenka Filipová. Je škoda, že hudba z tohto filmu chýba v oficiálne vydanej diskografii Petra Hapku i Lenky Filipovej. Sú to zaujímavé rarity. ()

Smells

Pěkný dětský film o ekologii za totáče. Nejvíc mě pobavil Soukup jako mladý,sportovně založený kantor :-) Jako bonus písně Lenky Filipové. ()

Hansk75

Kupodivu jsem na tento film přišel relativně pozdě, ale pochybuji, že by se v dětství můj názor na tento snímek nějak zásadně lišil - idealistická nuda???... ()