Záhada, skládanka, vzrušující pocit nejistoty a tápání, labyrint klamných stop, stejně jako hold americkému černému filmu a detektivnímu příběhu natočenému v stylu retro. To všechno nabízí slavný americký film, jehož děj se odehrává v Los Angeles v roce 1937. Soukromý detektiv Gittes, vyšetřující obvykle manželské nevěry, se ujímá komplikovaného případu, který slibuje cosi nezvyklého – a také se postupně mění v případ vraždy. Gittes jde za rozřešením velmi tvrdohlavě, přes varování slovní i fyzická... Detektivní thriller byl natočen v roce 1974 a dodnes představuje mimořádnou ukázku perfektního filmového řemesla, na níž se podílejí všechny složky: od scénáře Roberta Townea (který byl oceněný Oscarem) přes kameru Johna A. Alonsea a herecké výkony Jacka Nicholsona, Faye Dunawayové a Johna Hustona, až po strhující režii Romana Polanského (Nůž ve vodě, Hnus, Ples upírů, Tess, Rosemary má děťátko, Pianista). (Česká televize)

WolfR

Učebnicový scénář (doslova - styčný bod v knize "Jak napsat dobrý scénář" od Syda Fielda) v precizní režii Romana Polanskiho, táhnoucí přesný Jack Nicholson. Přetřásanou frázi "nejlepší scénář všech dob" bych nepoužil. Ale rozhodně patří k těm top, 5 hvězd. ()

campix

Roman Polanski a jeho noir krimi z rozpáleného Los Angeles. Horko a nedostatek vody je téměř hmatatelný, ale trošku tomu chybí napínavá gradace a já tam bohužel tolik nevidím, ten nejlepší scénář historie. V mých očích tento film svou rozvláklostí zapadá do průměru. ()

majo25

Typický noir, čiže pre noirových fanúškov (medzi ktorých sa neradím) povinnosť. Zasadenia do medzivojnovej doby nemusím, našťastie tento film sa napriek tomu vydaril. Nicholson s ulízaným účesom vyzerá úplne ako Falco a je dobrým hereckým ťahúňom. Cynik, ktorý ma odpoveď na všetko a ktorému natrhnutý nos či nakladačku aj doprajete. Dunawayová mu slušne sekunduje. Zapeklitý detektívny príbeh má síce od mysterióznosti ďaleko, ale na napätosti a prepracovanosti mu to neuberá. Chvalabohu, ani stopáž nie je premrštená. ()

BoXBe

Jestli Chinatown něco potřebuje, tak filmové plátno, klid a důvěru diváka, že za ty dvě hodiny dostane perfektní detektivku. Možná jsem to měl vidět před dvaceti lety. A chybí mi kontext v hitorii noir filmů. Takže hodnocení je od diváka z roku 2023, který už viděl hromadu filmů, které se na Chinatownu naučily. Nasnímané je to krásně. Zahrané excelentně. Scénář (s vědomím, že je ceněný, takže jsem ovlivněn) se opravdu krásně valí a je učebnicí udržování pozornosti - furt se něco děje a to přitom v tempu pomalého jazzu, plynule, hezky, baví, zejména Nicholsonovo sebevědomí. Rozuzlení se mnou nijak nezahýbalo, ale hlavu a patu to jasně dávalo. Kdyby se někdo ptal, doporučil bych ne všemi deseti, ale osmi určitě. ()

MJMilan

Byl jsem trochu zklamán, ale jak říkám, lepší se před shlédnutím filmu na čsfd nedívat a pak neočekávat kdo ví co. On ve své podstatě to nebyl film vůbec špatný. Zajímavý děj i zápletka a to nemluvím o skvělém výkonu tehdy mladého a šarmantního Jacka Nicholsona. Film se zabívá zajímavým podtématem. Jasně hlavní téma je vražda sledovaného, avšak velice oceňuji pozadí děje. Tím mám na mysli zkorumpovanou výstavbu přehrady. Jack tu hraje opravdu frajera a musím uznat, že i tato role pro něj nebyl oříšek, který by nerozlouskl. ()

moviefilm

Film si pravdepodobne budem musieť pozrieť ešte raz. Celý film sa vlečie, rieši pomerne (aspoň pre mňa) nezaujímavú tému, ale vyrukuje s takým záverom, že človeku zostane rozum stáť. Oscar za scenár plne zaslúžený... ()

octopuska

Moje oblíbená detektivka,Jack mi trochu připomíná Phila Marlowa, když ji dávají v televizi na dvojce,což je velice málokdy,tak ji musím vidět.Jedna z nejlepších,tak dusná a zároveň chladná,jak psí čumák,to dělá ta Faye.Umí tyhle ledové krásky zahrát skvěle.A Jack ji umí pěkně rozpálit.Napínavé s nezvratně tragickým koncem,tak jak to má být.Nechápu toho jednoho Oscara. ()

andrii

Vkrádat se do cizích pohledů, plížit se, sledovat. "To je můj job, můj obor a jsem v něm zatraceně dobrej." Charismatický detektiv na volné noze Jack Nicholson vypustil stavidlo matoucích výkřiků. Zmrazená bolest. Není úniku. Klasický zločin - vražda. Tajemství v srdci. Popadané figurky na rodinné šachovnici. Polkl hořce temnou pilulku v zákoutí. V obávané Čínské čtvrti pravda k zalknutí. ()

SeanLSD

Noo, povedzme si to tak, že na to, že ČÍNSKA ŠTVRŤ nie je podľa knihy, je až trochu príliš literárne rozvláčna. Ocenenia za scenár sú namieste, pretože Robert Towne predviedol skutočne kvalitnú spisovateľskú prácu v žánri noirovej detektívky a napísal prvotriedny chandlerovský príbeh s komplexným pozadím aj celou tou dezilúziou mrazivo koncentrovanou do jediného okamihu v závere. Polanski však v úspornej réžií postupuje naozaj akoby otrocky prepisoval nejakú knihu, príliš dobrú na to, aby k nej pristupoval filmársky tvorivo. Problém mám trochu s hlavným hrdinom, ktorý na to, že "nie je v tejto brandži týždeň" je až akosi príliš umiernený a ležérny. Hoci mu bolo všetko vždy jasné skôr než mne, všetci sú podozriví a každú chvíľu po ňom ktosi strieľa, všade si nabehne len tak - neozbrojený a akoby ho tam mali privítať s čajom a koláčmi... ()

CinemaRanger

Kultovní snímek? Režie od Polanského je výborná a Jack hraje opět perfektně. Také musím pochválit kameru. Scénář je skvělý, ale Oscara bych mu nedal. Není to nic, z čeho bych slintal blahem, ale zajímavý snímek, který bych ostatním doporučil, to zcela jistě je. ()

Decker

Polanski to temer nedotocil nebot svym perfekcionismem dohanel herce k totalnimu silenstvi. Nakonec vsak stvoril perfektni detektivku s excelentnim Nicholsonem a nemene uchvatnou Faye Dunaway. Brilantni atmosfera, vybrouseny scenar, to vse dela z tohoto nevinne vyhlizejiciho filmu nezapomenutelny filmovy zazitek. ()

Wallas

Tak trošku jinak pojatý noir, který má ovšem velmi silný příběh a i Jack Nicholson, kterému jsem nevěřil, že dokáže zahrát podobný charakter, mě přesvědčil. ()

Cedr

Naprosto dokonalá neo-noir detektivka. Skutečně nevím co použít za sloa abych se jen trapně neoháněl superlativy. Jack Nicholson je Herec s velkým H a pokud o tom někdo pochybuje, tak asi neviděl Přelet nad kukaččím hnízdem, Osvícení nebo právě Čínskou čtvrt. Napínavý, tajuplný příběh... to vážně nemá cenu popisovat... Je to kult. Lepší detektivku těžko seženete. ()

hans500

Roman Polanski natočil špičkový noir film, kterému se žádný jiný v 70. letech nevyrovná (žánru se tehdy dařilo a vzniklo tehdy několik slušných adaptací chandlerovek, např. Altmanovo "Dlouhé loučení" nebo "Sbohem buď, lásko má" s Robertem Mithumem). Jack Nicholson předvedl perfektní výkon v roli cynického detektiva v klasickém stylu žánru (plně zasloužená oscarová nominace), výbborně zahrála také Faye Dunaway (taktéž ominace na oscara). Film vyniká nejen excelentním, oscarem oceněným, scénářrm, ale především brilantní atmosférou, fantastickou kamerou a skvělou hudbou. Plným právem klasika. ()

Doudis19

Legendární detektivka. Ovšem na můj vkus příliš utahaná a monotóní. Už fakt, že jsem u filmu usnul, (a že se mi to nestává) něco naznačuje. ()

LeoH

Velikej pomalej nihilistickej šmrnc, Nicholson je Nicholson a Faye je Faye, drzý frňák soukromého očka v neustálém ohrožení, to je moc milej fór, jenom ty vnitřně neodůvodněné šokézní konce nejsou úplně moje sklenka whisky a strašení v muzice mi z toho tu a tam dost trčelo. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young

19.10.2023

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

17.02.2022

Chystaný komiksový snímek The Batman režiséra Matta Reevese (Válka o planetu opic) s Robertem Pattinsonem (Maják) a Zoe Kravitz (Sedmilhářky) v hlavních rolích se na internetu v posledních týdnech… (více)

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie

09.08.2020

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

19.11.2019

Kdybyste to ještě náhodou nevěděli, Hollywoodu už dávno není nic svaté. Pokračování Jumanji? Jasně. Reboot Sám doma? Proč ne! Nejnovější oznámení tak vlastně nemá koho překvapit. David Fincher a… (více)