Epizody(3)

Vojvoda Atreides veľmi dobre vie, že vládu nad planétou Arrakis, inak zvanou Duna, nedostane tak ľahko. Barón Harkonnen sa jej bez boja odmieta vzdať. Planéta, ktorá na prvý pohľad neukrýva nič, čo by stálo za boj na život a na smrť. Lenže na piesočnej planéte žijú nebezpečné obrie piesočné červy, vďaka ktorým sa na planéte vyskytuje mystická látka, ktorá umožňuje zájsť na miesta, kde ešte nikto nebol. Je to látka, ktorá pri správnom využití poskytuje neobmedzenú moc. Táto látka je však tým najvzácnejším, čo vesmírna ríša pozná. Vojvodova skupina je v obľúčení Harkonnena, ale Paul Atreides s Jessicou uniknú nebezpečiu a ukryjú sa v púšti. Tu narazia na miestnych obyvateľov, Fremenov, ktorí uveria v dávne proroctvo. Podľa tejto predpovede by mal byť práve Paul Atreides dlho očakávaným spasiteľom... (oficiální text distributora)

ledzepfan

Absolutně režijně bezradná záležitost.. Co může, to to krade od Lynche a když dojde na scény které se Lynchovi do oficiální verze nevešly, tam to prostě jen zoufale přeříkává text a scénu-jako takovou-převést na obrazovku nedokáže (asi proto, že Herbert není popisný a režisér tak nedostal doslovný návod.).. Casting funguje tak nějak napůl (to nemluvím o tom, že většina herců jsou naprostá dřeva).. Především české xichty (Kříž, Táborský) jsou fail (teda K.Dobrý se vcelku povedl, i když srovnání se Sydowem nesnese..) Charakter, motivace a vývoj některých postav jsou dost zásadně a nesmyslně změněny.. Stejně nesmyslně je popřehazováno pořadí některých událostí.. Jedinou odvážnější složkou jsou kostýmy (potažmo stavba/výprava) ale tady za sebe nemůžu říct, že by se mi to (až na pár vyjímek) trefilo do vkusu.. O Lynchově verzi si asi můžeme myslet ledasco (a něco jiného si zase můžeme myslet o neoficiální tříhodinové verzi), je zkratkovitá, Lynch nezvládá akční scény a některé efekty vypadaly zoufale už v době svého vzniku (tady je nutno přiznat, že Duna 2000 má-navzdory své nízkorozpočtovosti-mnohem lepší vizualizaci osobních štítů).. ale v jádru mám pocit, že Lynch nad tím textem dokázal přemýšlet (umělecky i prakticky) a adaptovat ho tak aby zachytil ducha knihy.. To tady o téhle tv sérii říct nemůžu.. ()

depony

Bylo to extrémně dlouhé, ale zároveň působivé natolik, že jsem čas prosezený u tohoto snímku nelitoval. Dobré efekty [i když televizní], charismatičtí herci - někdy i ti čeští. Bylo to jiné než Duna od Lynche, ale líbilo se mi to víc. Prostě to byl zážitek :) ()

zdepapepa

Před časem jsem lamentoval nad tím, jak v dnešní cynické době už se nedělají když ne přímo optimistické, tak alespoň barevné sci-fi z budoucnosti. Zároveň jsem i lamentoval nad tím, že v ČR příliš sci-fi filmy z místní produkce nejedou. Jsem tedy vděčný této Duně, že mě přesvědčila o tom, že obojí stále ještě je možné. Ironicky však právě čeští herci (s výjimkou Karla Dobrého) mě z děje vytrhávali díky svým (mně) známým tvářím. Jednak oni a druhak to byla příšerná verze tzv. "dawson castingu" v podobě Paula jakožto teenagera. Casting byl jinak zmáknutý dobře. Jestli si ale něco zaslouží zmínku, pak to určitě jsou osoby zodpovědné za světla. A za kostýmy. Chvílemi jsem totiž měl dojem, že sleduji filmovou adaptaci některého z Final Fantasy (zejména na mysli vyvstane např. Edea z Final Fantasy 8). Dějově je to ovšem horší než Final Fantasy, klasická hero's journey s, pro mě jako nečtenáře předlohy, dost absurdním držením moci v jedné rodině (i rod Skywalkerů by místy mohli závidět). Díky bohu za volbu roztáhnutí do formy minisérie, čímž byl získán prostor i na spoustu dalších, zajímavějších věcí. ()

Tayen

Minisérie se více drží knižní předlohy, než Lynch ve své verzi, ale taky k tomu má vice prostoru. Zdaleka se mi toto zpracování nelíbilo tak, jako jeho starší bratříček, ačkoliv bylo srozumitelnější, ale o to nudnější a herci mne vůbec nepřesvědčili. Kulisovost z toho jen čiší. Navíc ten, kdo uděla z lady Jassicky blondýnu a z princezny Irulán brunetu, asi vůbec knihu nečetl - vím, že to jsou prkotiny, ale takových seků je tam víc a mne bijou do očí. Dílo nehodné fantazii Franka Herberta. ()

Pirkaf

Tohle se nepovedlo. A upřímně řečeno, ani nemohlo. Dunu už před léty velmi osobitě a v rámci možností skvěle zfilmoval David Lynch a tenhle počin je naprosto zbytečný, nudný a urážlivý. ()

GodComplex

Podstatne vic prostoru, nez Lynchova verze, takze pokud si chcete uzit vetsinu scen z predlohy, tohle je lepsi verze, ktera je ale take bohuzel podstatne vic bckova, zejmena herecky, i kdyz Chani, ktera zde ukaze sve solidni prednosti neni vubec spatna :) 6/10 ()

kaylin

Je to trikově strašné zpracování, místy opravdu hrozné na dnešní dobu, a nemyslím proto, že jsou zde použity i klasické triky, ale proto, že jsou provedeny prostě špatně. Jenže pořád je to "Duna" a její příběh je zachycen poměrně věrně. Problém je v tom, že to nemá žádný přesah, který má kniha, ale je zde prostě jen vyprávěn nějaký ten příběh. Přítomnost českých herců je fajn, nejvíc mě samozřejmě uchvátila Barbora Kodetová, a to i proto, že postavu Chani jsem si zamiloval už v knize. Slabé, ale stejně se mi to líbilo víc než Lynchovo pojetí, i když i to má své silné stránky. ()

Aiax odpad!

Trapná, slaboduchá televizní inscenace, která má tu drzost nárokovat si spřízněnost s jistým geniálním literárním dílem. ()

AlistairMir

Mám tu logický rébus pro všechny uživatele. Pokud dokážete v názvu prohodit správně dvě písmenka (pro méně chápající tu mám nápovědu : JSOU OBĚ LICHÁ) tak Vám vznikne co bych Vám k tomuto veledílu jedním slovem řekl. Táák kdo uhádl coooo? :) ()

DonPedro

Harrison měl k dispozici čtyři a půl hodiny, ale chyběla mu Lynchova odvaha (nebo drzost) dostat do filmu víc původní mytologie, předlohu odvyprávěl co nejpřehledněji a to, co se přímo netýká děje, vypustil. Jenže Herbertova klasika - alespoň v mých očích - přežije všechno a výsledek je tak koukatelný, že bych klidně snesl i nášup. ()

Parlay

Lynchovo naturalističtější podání (dále užívám zkratku LV) Herbertova fantaskního světa mně bylo na rozdíl od většiny zdejších uživatelů bližší... Ohledně literární Duny jsem za neználka, a tak jsem se své kulturní barbarství snažil napravit jejími filmovými zpracováními. Harrisonova TV verze, která disponuje mnohem delší stopáží a náležitě ji využívá jak k rozvedení hlavní dějové linky, tak i motivů vedlejších, na které se v LV nedostalo, byla pro mne i přes tuto nezanedbatelnou výhodu mírným zklamáním. V prvním dílu TV série jsem si musel hodně dlouho zvykat na Aleca Newmana, představitele Paula Atreida, který herecky zrovna dvakrát neexceluje a zpočátku se jeho postava jeví jako neuvěřitelně nesympatický floutek, který by si zasloužil dostat na holou (zde možná tvůrcům křivdím, neboť je možné, že se zde inspirovali románovou předlohou, ale v LV byl Paul Atreid již od prvních okamžiků mnohem zajímavější a charismatičtější postavou). V průběhu zbylých dvou dílů sice nastane zlepšení, avšak Kyleu MacLachlanovi z LV tak jako tak nesahá ani po kotníky. S představitelkou Chani, Bárou Kodetovou, jsem byl spokojen mnohem více, zejména mé oční receptory, poněvadž byl na Báru stejně krásný pohled, jako na Sean Young v LV :-) Velké zklamání pro mě představoval nevýrazný hudební doprovod Graema Revella, který nemůže omlouvat ani fakt, že se jedná o TV film, a ne plnohodnotné celovečerní zpracování, neboť k „Dětem Duny", taktéž TV projektu, složil Brian Tyler famózní hudbu, která může oněm hollywoodským velkofilmům směle konkurovat. Nemám ve zvyku psát takto obsáhlé komentáře. Důvod, proč jsem tak nyní učinil, je zřejmý - Duna je natolik zajímavou látkou, že si jej zkrátka zaslouží :-) P.S. Komentář je převážně zaplněn kritikou, avšak jedná se o zajímavý snímek, který rozhodně stojí za vyzkoušení. Pouze to zkrátka jeden chlapík jménem David Lynch o 16 let dříve zvládl dle mého názoru o něco lépe :-) ()

Dannysek4U

MNo, tak to ja teda radsi toho Lynche, i kdyz tomuhle se neda uprit mnohem epictejsi naboj. je to fajn koukani, jen trochu neosobity ()

Wormboy

Herbertov svet Duny je velkolepy a carovny. Lynch si na nom dokonale vylamal zuby a nic ine som necakal ani od televizneho spracovania. TV verzia ma vsak jednu vyhodu a to, ze mohla ist dlzkou za hranicu bezneho filmu a to aj vidiet. Tvorcovia sa snazili zachytit co najviac z knihy a preniest do filmu. Je pre mna vsak absolutne nepochopitelne, ako vsak mohli pripustit nieco taketo, kedze vychadzam z toho, ze tak narocny projekt aky Duna predstavuje, chyti do ruk len velky fanusik. Triky boli absolutne katastrofalne, ale to by sa dalo prezriet. Ale plnostihli az tucni fremeni??? To snad nemysleli vazne!!! A tie kostymi?Ved to vyzeralo ako z maskarneho balu, dost lacneho (aj ked filtersaty sa im vydarili). Herecke obsadenie? Na jednej strane spokojnost (vojvoda Leto, ciastocne aj Paul, lady Jessica, princezna Irulan, Gurney, mala Alia), avsak na druhej absolutna znechutenost (baron Harkonnen, Fenrig, vsetci fremeni do jedneho, cela Gilda, aj Bene Gesserit, rovnako aj obaja mentanti). Ale aby som nebol len kriticky, cely film je pekne dlhy a fanusika vtiahne do svojho sveta...a to je to najkrajsie co Duna predstavuje. ()

okkac

Jako fanouška knižní Duny mne tato adaptace příjemně překvapila. Ani ne tak triky (některé jsou spíše k smíchu) a kostýmy (jsou až moc ulítlé a do světa Duny se mi moc nehodí, i když je navrhoval Pištěk), ale především scénářem, který se knihy drží velmi věrně. Pro nečtenáře možná zmatené a nepochopitelné, ale pro toho, kdo četl knihu se jedná o slušnou adaptaci. 7/10 ()

Radiq

Co dějově chybělo v Lynchově Duně, tady jsme se všechny souvislosti pěkně dozvěděli. A hned je to úplně jiný kafe - postavy dostávají nový rozměr a intriky a plány pevné obrysy. Zklamání je ale to zpracování. Triky velmi televizní, levné a zostuzující kvalitní předlohu (červi se ale povedli a nemůžu vyloženě shazovat všechno - něco tam nebylo špatné, ale málo peněz na triky a výpravu není omluva). Herecky je to takovej průměr a několik českých herců našince dozajista potěší (nevím ale, jestli potěšil i rodilé mluvčí, když slyšeli jejich angličtinu). Největším zklamáním pro mě ale byl baron Vladimir Harkonnen, kterej vůbec nepochytil tu zhovadilou povahu, kterou jsem si tak užíval v Lynchově verzi a ani fyzický vzhled nebyl nijak extrémně odpudivý (boláky na tváři úplně chyběly a zůstala v podstatě jen obezita). Mezi hlavními rolemi se neobjevil nikdo, kdo by mi tam vyloženě neseděl, ale taky neohromil. A tak tato série zůstává v pásmu slabé průměrnosti. ()

eJacques

...No zdařilé podání na tak nízký rozpočet, chválím Pištěka za kostýmy, s těma si nezadá ani Pátý element... Ale jaksi se člověk neubrání porovnání s Lynchovou verzí - ta je prostě daleko lepší, svým způsobem úchylná a oplzlá, vyrazí dech... Tohle je jen prosté převyprávění, někdy až příliš dlouhé a plné nudných intrik... Doporučuji Lynchovu prodlouženou verzi (Extended), která má 3 hodiny a je daleko lepší než dvouhodinová... ()

filmmovier

Lynche jsem neviděl a kniha mně nijak moc nenadchla, není příliš úžasná. Ale tohle bylo velmi, velmi dobré. Výborné sci-fi s parádním obsazením, kromě Báry Kodetové, která má jednu z hlavních rolí, mně potěšil i poměrně velký prostor pro Jana Vlasáka (i když jen v prvním díle), pro Mirka Táborského a pro Karla Dobrého. Ze zahraničních hvězd pak jednoznačně vede Ian McNeice. Výprava je občas dost béčková, ale právě to Duně docela sluší. Já jsem za tři díly nenudil skoro vůbec, děj parádně odsýpá, pořád se tam něco děje a navíc je to díl od dílu lepší. A tak to má být. Tahle adaptace je prostě parádní, velice fajn sci-fi minisérie, která je (alespoň podle mého ne tak skromného názoru) mnohem lepší, než nezáživná a průměrná předloha. 85%, k dokonalosti fakt chybí jen málo. ()

Motinski

Oproti Lynchovej adaptácii vážnejšie, s hlbším opisom charakterov, viac verné predlohe a hlavne menej urýchlene. Efekty priamo úmerné rozpočtu (to berte tak že sa na nich občas dobre zasmejete ), herecky zvládnuté dobre, najviac sa mi páčil Hurt a určite fanúšikom Herberta odporúčam skôr toto prevedenie. Nečakajte ale niečo prelomové v žánri, knihu je v podstate stále takmer nemožné sfilmovať a tým pádom viac výsledok sadne niekomu kto Dunu nečítal. ()

Raven0

Knižní předlohu mám velmi rád, ale tohle dílko se jaksi úplně nepovedlo. Trošku více sesekané, s nesympatickým Paulem a s komickými vizuálními efekty. Ale atmosféru to nepostrádá! Lepší než drátem do oka... ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt