Epizody(3)

Vojvoda Atreides veľmi dobre vie, že vládu nad planétou Arrakis, inak zvanou Duna, nedostane tak ľahko. Barón Harkonnen sa jej bez boja odmieta vzdať. Planéta, ktorá na prvý pohľad neukrýva nič, čo by stálo za boj na život a na smrť. Lenže na piesočnej planéte žijú nebezpečné obrie piesočné červy, vďaka ktorým sa na planéte vyskytuje mystická látka, ktorá umožňuje zájsť na miesta, kde ešte nikto nebol. Je to látka, ktorá pri správnom využití poskytuje neobmedzenú moc. Táto látka je však tým najvzácnejším, čo vesmírna ríša pozná. Vojvodova skupina je v obľúčení Harkonnena, ale Paul Atreides s Jessicou uniknú nebezpečiu a ukryjú sa v púšti. Tu narazia na miestnych obyvateľov, Fremenov, ktorí uveria v dávne proroctvo. Podľa tejto predpovede by mal byť práve Paul Atreides dlho očakávaným spasiteľom... (oficiální text distributora)

nwx

Excelentní. Úžasné, co všechno dokázali vykouzlit na Barrandově. Je z toho cítit monumentálnost, prostor, velkolepost. Triky dle mého názoru nejsou žádná ojebávka, ale naprosto sednou k celkovému stylu. Čech musí dnes holt mít nad sebou Amíka, aby ve filmovém průmyslu něco předvedl. Dle mého názoru je tato verze DUNE ta pravá. Lepší, než Lynch! ()

Psycho.R

Nejradši bych strhl ještě jednu hvězdu, ale nechám ji. Dosud jsem nečetl předlohu, protože čekám, až opět vyjde celá série. Ale kolem roku 2000 Kanaďani zničili další kultovní věc, tentokráte fantasy - Nekonečný příběh. Sic je tu rozdíl, že Duna je prý věrnější předloze (NP pouze vzal postavy a různé je znásilňoval). Ovšem ta produkce byla úplně stejně strašná. Chápu, že jde o video film, ale do očí bijící svým zpracováním. Efekty nulové, rozsáhlost pouště? Cca. 4 metry, pak hned navazuje neměnné pozadí (herci každou chvíli dělají, že koukají do dálky, ale celou dobu sleduji jen nedaleký obří plakát. Fremenům sem tam zhasínají oči a to celé výkupní uje, když ke konci Paulovi začne svítit navíc ucho. Kostýmy jsou jak ukradené z televizního Herkula spojené se Sexmisí. Žádná atmosféra, loudave 4 hodiny, kde se často nic neděje, neříká, ani se nijak neposouvá děj. A trošku se obávám, že na oskarového Theodora Pištěka bylo tohle silný sousto. PS. Herecky jsou tu všichni podprůměrní a scénář jak z telenovely. ()

Likan7

Zdlouhavé, zmatené, příšerně nudné a technicky naprosto nezvládnuté. Když se podívám na barona, přijde, že sleduju nějakou parodii. Chápu názory, že Duna je nezfilmovatelná látka, alespoň do roku 2021 to platilo. Jak Harrison, tak Lynch si na ní ošklivě vylámali zuby. ()

Ceberus

Mno na to, že je to z roku 2000 - tedy z éry Matrixu či Pána prstenů - tak trikově je to někde v osmdesátkách, i předchozí Lynchova interpretace knihy z roku 1984 si málem nezadá s touto trilogií. Na druhou stranu díky tomu, že jde o tři filmy, tak to jde více do detailů, na rozdíl od Lynche, který poslední půlhodinu radikálně zrychlil vyprávění. Každopádně oba starší kusy jsou výpravnější a méně akční než ten nejnovější z roku 2021. Těch pár českých herců je zajímavou perličkou, mám i dojem, že Táborský snad nadaboval sám sebe. Když už je řeč o dabingu, trhalo mi uši, když český dabing ze jména Muad'Dib udělal Maud'Dib... amatéři. ()

Belcarnen

Vizuálně se to snaží velmi věrně držet toho, co nám v knize předkládá Frank Herbert. A daří se. Jenže někam se vytratil duch celého příběhu. Někdy jsou tam až křečovitě stejné dialogy (s knihou), které působí na plátně neskutečně pateticky a blbě. Lynchova verze se mi líbí podstatně víc. Je to sice hodně Lynch, ale protože je minimálně stejný úchyl (v dobrém smyslu, normální člověk by to napsat nedokázal) jako Herbert, paradoxně je duchu knihy ten film mnohem bližší... ()

adekcz

Celkem koukatelná adaptace knižní Duny. Největší odchýlení bylo zapojení iperátorovy dcery jako aktivní a dějem hýbající postavy. Triky byly povedené, prostředí nikoliv. Namalované statické pozadí pouště nebo města opravdu není to pravé ořechové. A nakonec srovnání s Dunou 84. Nová Duna měla o mnoho lepší efekty, obsazení (vzhledově) taky lepší, ale herecké výkony v první Duně jsou o mnoho lepší a atmosféru dokázal natočit lépe Lynch. Škoda jen, že neměl přístup k lepšímu trikovému studiu.. ()

Dantte..

Nadprůměrné zpracování literární klasiky. Mnohem zdařilejší než od Lynche. Film má spoustu hereckých hvězd, ale především krásné zpracování planety Arrakis. Přesně touhle atmosférou na mě působila kniha. ()

Doomer

Volne zpracovani klasicke duny. Filmy pojednavaji o nenavisti mezi rody, politice ,intrikach ve vsech sverach zivota. ()

fandadofilmu odpad!

První, co mě varovalo, byla nápadná podobnost totálně otřesných kostýmu "mistra" Theodora Pištěka s filmem NEXUS - jedním z nejhorších sci-fi filmů všech dob, na kterém se podílela česká kinematografie. Bohužel na stejné úrovni je i režie - totálně nezvládnutá. Herci tupě deklamují věty z DUNY jako na venkovském ochotnickém divadle (Proboha - nic proti venkovskému divadlu, to je úžasná věc - ale v rámci venkova). Duna Davida Lynche z roku 1984 byla sice pro diváky, kteří nečetli románovou předlohu, do značné míry nepochopitelná, ale těm, kteří Herbertovo veledílo znali a milovali, přinesla něco jako nádherné obrazové album s úchvatnou atmosférou. Duna z roku 2000 je ale pouze stupidní, zdlouhavá, nudná a nekoukatelná sračka určená jen těm, kteří po knize v životě nesáhnou. My zbývající máme tak možnost pozorovat přerod geniálního literárního díla ve stupidní filmovou a asi hlavně levnou (o to šlo možná nejvíc) filmovou taškařici, jejíž hlavními vlastnostmi jsou hloupost a trapnost. Ještě se musím pozastavit nad otřesnými kostýmy "mistra" Pištěka. Ten pán se evidentně ani neobtěžoval otevřít literární předlohu, takže ve filmu vidíme fremeny coby pseudostředověké otrhance připomínající nejvíc asi lapky. A nějaký jejich funkční oblek do pouště? Ho hó! Nad takové hovadinky se mistr Pištěk povznesl opravdu hodně vysoko. Takže jediné, co mohu hodnotit kladně, je velmi charismatická, i když dosud jen televizní herečka, Saskia Reevesová v roli lady Jessiky a dobrý výběr Iana Mc Neice pro roli barona Harkonnena. Dost málo, že? ()

Petike

Pre mňa jedna z najvydarenejších televíznych minisérií. Príbehovo, herecky, vzhľadovo/dizajnovo, hudobne, pozornosťou voči detailom dejovým i estetickým. Efekty a niektoré exteriérové kulisy poukazujú na nižší rozpočet produkcie, ale mne osobne to neprekážalo, pretože som obsahovo Dunu nikdy nevnímal ako blockbuster. Niektoré výtvarné návrhy akoby vykročili rovno z ilustrácií Johna Schoenherra, čo je u mňa vysoká pochvala. Odev ľudí zo skromnejších sociálnych vrstiev pôsobí veľmi uveriteľne a presvedčivo. Kupodivu, neprekáža mi ani často kritizovaná uletenosť niektorých aristokratických kostýmov, pretože niečo podobné by som u znudenej vyššej šľachty Herbertovho sveta budúcnosti očakával. Vittorio Storaro odviedol skvelú prácu s kamerou. Hudba je prekvapujúco atmosférická, Graeme Revell sa pochlapil, hádam aj jeden z jeho najlepších soundtrackov. Som si istý, že Villeneuve-ová nová kino-adaptácia bude výborná, ale pre mňa bola táto televízna miniséria prvou adaptáciou Herbertovho románu, ktorá trafila fakt do čierneho. //// Zaujímavé komentáre:  Tom Lachtan, Yardak, Scytale, ()

Řízek

Tenhle seriál na mě působil tak divně až je to dobrý. Sice z tý hnížky mohl vytáhnout eště nějaký myšlenky, ale... Rozhodně sem se bavil, a těch pár sušších míst zas vyvážily skvělé kostýmy. ()

vaclaw

Na televizní a ještě evropskou produkci poměrně slušné sci-fi, věrně kopírující knihu, ovšem poněkud bez jiskry. Přesto se dá sledovat vcelku i všechny 3 díly za sebou, aniž by vyloženě nudil. Nebýt pro mě docela typově špatně zvoleného Newmana jako Paula, asi bych dal i hvězdičky čtyři, takhle je to jenom průměr, ale v televizní produkci rozhodně lepší průměr. ()

Leonora odpad!

Knižní předloha odpovídá době, kdy byla napsána. Je to přepolitizované, patetické, sexistické a přecpané hrubohustými výrazy vykradenými z arabštiny a muslimské tradice. Neviděla jsem zatím Lynchovu verzi, takže mám možnost srovnání jen s knihou, a musím bohužel zkonstatovat, že tahle verze STÁLE odpovídá době, kdy byla napsána kniha. Je to naprosto příšerné. Triková úroveň game-boye, herecké výkony hlavního hrdiny jak z Cimrmanovy kočovné divadelní společnosti. Nevydržela jsem se dodívat na první část, zkoušela jsem něco přeskočit, ale nebylo to o nic lepší. Ztráta času! ()

Blalle

Celkově bych řekl průměr. Sympatické je, že se adaptace celkem přijatelně drží předlohy. Velkou pochvalu zaslouží Theodor Pištěk za kostýmy - zase se jednou vyřádil. Pěkné jsou i osobní souboje. K vytknutí jsou vizuální efekty. I když, pokud se na to člověk zaměří, může se tou neumělostí bavit. Zdá se mi, že film byl natočen za laciný peníz, ale i tak se podařilo vytřískat dostatek. ()

Blazkowicz

Tak já nevím. U Lynchovi verze mi chybělo nějaké vysvětlení děje, abych do něho pronikl a tady je to na tři díly, takže by to logicky mělo být srozumitelnější, ale ve výsledku to vyjde úplně nastejno. První díl se docela dal a začínal jsem to chápat. Druhý díl byl hrozně nudný a otrávil mě. No a třetí jsem musel po půlhodině vypnout, protože se to nedalo. Lynchova verze měla aspoň pěkný vizuál, tohle se po prvním dílu zvrtne v pouštní divadlo, kde modroocí retardi melou sračky. Na Děti Duny kašlu, to si nechám třeba na někdy, až si seženu knížku. Jedinou záchranou bude možná ta nová Duna. 1+* ()

tomalakis

Jestli polopaticky (až křečovitě) převyprávěná Duna s nulovou ambicí hledat něco mezi řádky je váš šálek, tak směle do toho. Ale radši bych si prostě přečetl knížku. Mohlo by se to klidně jmenovat Pištěkova Duna, protože kostýmy jsou prakticky jediný kreativní imput v celém projektu. Na televizní produkci ale celkem ucházející práce, i když tu nemáte moc co zkazit, když se držíte předlohy takhle doslova. Ale aspoň to málo fakt nezkazili, jako slavnej holyvůd, co nedávno podělal úplně všechno - a to i čistě filmařsky... Čekám, kdy lidem dojde, že pietně se mají chovat u hrobu svojí babičky, ale jakmile sáhnou na oslavu tvůrčího ducha jménem Duna, že by jejich tělem měl projet elektrošok kreativity a imaginace a zažehnout v nich jiskru inspirace a tvořivosti... a taky že animace by Duně slušela (i pomohla) asi úplně nejvíc. ()

Nowecki

Nudné, rádoby akční, redukující knížku na cosi, co mě vůbec nepřesvědčilo. Zájemcům doporučuji podívat se raději na Lynchovo zpracování, kterému se podle mého názoru lépe daří vystihnout hloubku původního příběhu. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt