Epizody(3)

Vojvoda Atreides veľmi dobre vie, že vládu nad planétou Arrakis, inak zvanou Duna, nedostane tak ľahko. Barón Harkonnen sa jej bez boja odmieta vzdať. Planéta, ktorá na prvý pohľad neukrýva nič, čo by stálo za boj na život a na smrť. Lenže na piesočnej planéte žijú nebezpečné obrie piesočné červy, vďaka ktorým sa na planéte vyskytuje mystická látka, ktorá umožňuje zájsť na miesta, kde ešte nikto nebol. Je to látka, ktorá pri správnom využití poskytuje neobmedzenú moc. Táto látka je však tým najvzácnejším, čo vesmírna ríša pozná. Vojvodova skupina je v obľúčení Harkonnena, ale Paul Atreides s Jessicou uniknú nebezpečiu a ukryjú sa v púšti. Tu narazia na miestnych obyvateľov, Fremenov, ktorí uveria v dávne proroctvo. Podľa tejto predpovede by mal byť práve Paul Atreides dlho očakávaným spasiteľom... (oficiální text distributora)

demented

Film natočený podla geniálneho románu. Bohužial s filmovým spracovaním je to horšie. Mamutia dĺžka takmer 4,5 hodiny dávala dostatočný priestor na rozvrhnutie všetkých dejových línií. Síce sa tak nestalo, ale to mi ani tak nevadí. Čo ma žerie, sú nové dejové linky, ktoré si scénaristi do už tak komplexného diela pridali. Tieto celkový dej iba zbytočne zdržujú a robia film v niektorých miestach neskutočne zdĺhavým a nudným. Pripomienky by som mal aj k výberu niektroých hercov (napr. nikdy som si nepredstavoval imperátora Shadama Corrina ako senilného dedka, ktorý je všetkým na smiech - mne aspoň bol :) ), práci pána Pišteka (sorry, ale sci-fi a hamletovské pančuchové kostýmy mi nejako nejdu dokopy - ale to je vec vkusu). Nemôžem si pomôcť, ale Lynchova verzia sa mi páčila viac. ()

BMAJTZ

No osobne nevim. Zanr sci fi mam rad ale tohle mi prislo neskutecne zdlouhave na to ze se tam vlastne tak moc veci nestalo. V jistych chvilich jsem mel pocit jakoby se sceny porad opakovaly coz neskutecne natahovalo kazdy dil.Uplne spatne to neni ale od sci fi bych ocekaval trosku vetsi dynamicnost. ()

Melios

Seriálova Duna podľa Space Opery Franka Herberta mala veľký potenciál na dlhšom úseku vyobraziť knižnú predlohu. Bohužiaľ to dopadlo tak nejak priemerne. Natočiť Dunu samo o sebe je vyslovene hotové umenie, keďže bola napísaná veľmi zložitým, neustále všetko vysvetľujúc, štýlom, ktorý sa v seriáli spolu s nízkym televíznym rozpočtom silno odrazil na výslednom produkte. Ak mám byť úprimný, bol som pri pozeraní dosť stratený a vlastne doteraz, keď toto píšem si stále nie som celkom istý, okolo čoho sa ten príbeh vôbec točil. Ak mám svoje pocity zhrnúť, je to niekde medzi. I navzdory tomu, čo mi seriál predviedol som si jeho pozeranie celkom užil, jeho béčkové kvality som celkom ocenil a na hercoch bežiacich na mieste pred zeleným plátnom som sa aj celkom pobavil, a jeho pozeranie neľutujem. No teraz finálna otázka: 👍 či 👎 ? Ťažko povedať. Asi by som skôr poradil si najprv prečítať knihu, aby ste vedeli na čom ste a až potom sa hrnúť do filmov... ()

Scytale

Na televizní zpracování nadprůměrný počin. Dlouhá stopáž umožnila zpracování Herertovy klasiky bez zkracování a přeskakování méně zajímavých dějových pasáží, což někteří diváci mohou označit za zbytečné scény narušující svižnost děje. Já jsem s tím problém neměl a naopak jsem měl radost z vytvořené atmosféry planety Duna. Co dopadlo bídně v podání Lynche, se povedlo ve formátu televizní obrazovky. Na škodu je místy viditelný nízký rozpočet, jehož váhu nejvíce poznaly vizuální efekty. Fanouškům knihy doporučuji. ()

DocBrown

Nejsem zrovna příznivec nabubřelých rozpočtů dnešních velkofilmů, ale Duna prostě nejde natočit s takto omezeným rozpočtem. Ačkoli se autoři daleko více drží předlohy, tak s divadelními kulisami nejsou schopni vytvořit tu správnou atmosféru, kterou zase Lynch uměl dobře. Z postav jediný kdo mě zaujal byl Vladimir Harkonnen, není tu jako zhmotněné zlo. To Matej031 : tady opravdu Patrick Stewart nehraje :-D ()

Paity

Hrál jsem Dunu na počítači ještě za krále klacka. V domění, že to bude podobné jsem usedl k TV a po dvaceti minutách jsem zjistil, že to je naprostý nesmysl. ()

Bouřňák

Nejde o žádný zázrak, ale vyhovovala mi stopáž této verze Duny. Jde totiž o natolik obtížný a složitý námět, že například dvouhodinová Duna od Davida Lynche (1984) prostě nemůže dostatečně vykreslit tento příběh. ()

willis

Točit něco takového jako je Herbertova Duna je sebevražda a o tom se přesvědčil i Lynch. Propracovaný svět plný politiky, úskoků, zrady, náboženství je tak složitý a komplexní, že z toho vždy ve filmu zůstane jenom ubohá snaha. Duna je jednou z nejlepších sf knih a i sebelepší filmové zpracování Herbertově práci nemůže sahat ani po kotníky.(20.5.2005) ()

zelvicka.

Mnohem povedenější než verze od Lynche. Ačkoliv i tady je oproti knížce leccos zpřeházené, a některé okamžiky jsou téměř do očí bijící (zasvěcení Jessicy, přičemž si jde k oltáři s hezky kulaťoučkým bříškem a velebná matka, léčitelka a vědma, se diví že je samodruhá :D představoval jsem si to v knize trochu jinak). Nicméně velice povedené :) ()

Carline

Řekla bych, že Duna je celkem o ničem a vůbec mě nezaujala. Vždycky když se přemluvim a snažim se na to koukat, po deseti minutách, kdy se hádá jeden modrookej človíček s druhým to musím vypnout. ()

Joll

Jelikož knižní předlohu a všechny její díly miluju a čet jsem nejméně 2x tak tohle musím hodnotit jako špatný! tohle si Duna nezasloužila, ona by se vůbec neměla zfilmovávat, protože to jednoduše nikdy nebude ono!Tahle verze je o poznání věrnější předloze než třeba Lynchova Duna která měla zase o dost lepší atmosféru a nezářila z ní tahle televizní kýčovost kterou jaksi nemohu přenést přes srdce.Z Barona Harkonena je tu taky roztomilý tlusťoušek, z feyda nejde strach , je to zkrátka pro mě jako čtenéře nepřijatelné a taky mi vadí ta klasická televizní bakelitovost a rendering a ta čistota! Moje rada, vykašlete se na filmové i televizní zpracování a raději si přečtěte knihu, stojí za to!a když už nejste na ty knihy tak aspoň Lynche sice není moc věrný předloze ale má to aspoň atmosféru a dobré herce.. ()

char_t

Harrison na rozdíl od Lynche pochopil, že je v první řadě třeba zachytit atmosféru a příběh, a až potom se může pokoušet o umění. Škoda jen, že se víc nedržel předlohy (například okolo Irulán, která se v knížce vyskytuje jen na úplném konci), mohlo to být na pěkné čtyři. Navíc nepotěší neskutečně nekonzistentní triky - třeba červi nebo maxitrailery jsou zachyceni naprosto perfektně, nesrovnatelně lépe než u Lynche, další scény pak naopak působí jak z 60. let - třeba vteřinové zjevení myši muad'dib... ()

téra

Poměrně věrně převyprávěný děj, to je asi tak jediné plus které tato TV série má. Atmosféra nijaká žádná a hlavní představitel zřejmě vyhrál mezinárodní soutěž o nejméně charismatického herce. Nevím proč tu všichni tolik vychvalují český přínos. Ještě bych snesla ty příšerný triky, ale kostýmy mi teda otevírali kudlu v kapse. Je mi putna jestli má Pištěk oscara, ale za tohle by si zasloužil zlámat ruce. Zajímalo by mě jestli to vůbec četl. Takže doporučuji spíše přečíst si knihu a pro vizuální představu si pustit raději Lynchovu verzi, která možná s dějem předlohy nakládá volněji, ale atmosféricky je vzoru tisíckrát věrnější než tahle spatlanina. ()

deepspace101

Nepatřím mezi fanoušky Duny, knižní předlohu jsem nečetla a na toto zpracování jsem narazila v televizním programu náhodou. Představa dalšího umolousaného sci-fi mi nepřipadala dvakrát lákavá, k mému vlastnímu překvapení mě to však nakonec opravdu chytlo. On je ten příběh totiž velmi dobrý, nosný a vtahující, navíc na televizní poměry pohledně podaný. Je sice patrné, že se muselo hodně zestručňovat a osekávat, ale dějová linie je přesto dostatečně silná. Emotivnější, osudovější a vážnější (voda nad zlato, resp. nad koření, všeobjímající síla pouště, imponující vlastnosti a schopnosti příslušníků rodu Atreidů...) než třeba u Star Wars. Přítomnost českých herců mi nevadila a nepůsobila rušivě, což se dá považovat za malý zázrak (ačkoliv přízvuk některých by potřeboval kapku "obrousit"). Nejvýrazněji se mi do paměti zapsal Karel Dobrý, jeho postava jeví i závany charismatu a angličtina dosahuje uspokojivé úrovně. Kladný dojem narušují triky, ze kterých místy bolí oči (pamatuj, že některé dveře jsou jen namalované), a klaustrofobní studiová atmosféra. Chcete-li se doma cítit jako v Harrisonově Duně, navezte si do obýváku hromadu písku, na zeď promítejte diapozitivy s pouštními motivy a pusťte si libovolný kreslený večerníček, kde se objevuje myš. Alespoň ta poušť mohla být skutečná, takto kvalitní látka by si ji zasloužila. ()

fraktal

Čtvrtá hvězda jen za předlohu (a věrnost jí) + z českého patriotismu. (Shlédnul jsem to nyní asi počtvté v kuse (3x hodina a půl) a ty kulisy, triky i duny jsou poddůstojné roku 2000, snad jen červ stál chvílemi za to.) ()

Johny M.

Ať je tohle televizní zpracování  Duny sebevíc odfláklý po vizuální stránce, přivedlo mě do světa Arrakisu a za to jsem rád; ač to bylo v trochu opačným pořadí: Duna (2000), Děti Duny (2003), Duna (1984) a konečně Duna (2021/2024). Až na závěr konečně kniha(y). Ten příběh je prostě úžasnej a herci (i ti naši) jsou na tv produkci taky naprosto v pohodě. A Bára Kodetová je tady tak neskutečně hot, že jsem se do ní tehdy před 20 lety až tak trochu zamiloval ;) ()

MilesTeg

Tuto TV Dunu mám mnohem raději než Lynchovo filmové zpracování z jednoho prostého důvodu - mnohem věrněji se drží předlohy. Navíc hodně velkých rolí hrají naši herci. ()

Karmin

Scénář trochu zmatený (všichni přece vědí, že "knížka Duna je nezfilmovatlená" :-), dějově dost nudné a triky zoufale levné, ALE jinak je vizuální zpracování, výprava, kostýmy a pod. úplně dechberoucí (Pištěk je Pištěk a zajímavé je srovnání s Lynchovou Dunou: je to dost podobné a přeci hodně jiné), někteří (!!!) herci nadmíru sympatičtí (hlavně vévodský pár a Češi ;-). Není to sice zábava pro každého, ale pro scifisty a fantazáky povinnost! A pokračování, Children of Dune, je ještě lepší. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt