Reklama

Reklama

Vánoční koleda

(seriál)
  • Velká Británie A Christmas Carol
všechny plakáty
Trailer

Epizody(3)

Obsahy(1)

Zahořklý stařec Ebenezer Skruž opovrhuje vánočními svátky. V průběhu Štědrého večera jej navštíví tři duchové, aby mu ukázali jeho minulost, současnost i budoucnost v tomto originálním pojetí kultovní klasiky Charlese Dickense... Seriál "Vánoční koleda" je originální adaptací kultovní vánoční klasiky Charlese Dickense z dílny Stevena Knighta. Původní film je mrazivou sondou do temných zákoutí duše Ebenezera Skruže. V ponurém moderním pojetí, které se odehrává na sklonku 18. století, se kromě oblíbeného Ebenezera Skruže, Jacoba Marleyho, duchů Vánoc minulých, přítomných a budoucích i rodiny Cratchitovy představuje také řada zcela nových postav. Neotřelé ztvárnění klasické povídky, které nabízí současnou interpretaci nadčasového příběhu, se noří hluboko do nitra bezcitného a chamtivého muže a odhaluje jej v dosud nevídaném světle. (HBO Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (47)

Kristusazapad 

všechny recenze uživatele

Čo je dôležité - tento seriál je vyslovene anti-dickensovský. Áno, hnevá ma to len preto lebo je to adaptácia Vianočnej koledy. Inak by som nad tým mávol rukou a pridal jednu, možno aj dve hviezdy. Vianočná koleda je rozprávka o zázračnej premene zatrpknutého a chamtivého starca - avšak vo výsledku stále niekde vo vnútri dobrého človeka, resp. človeka, ktorý ešte stále má nejakú nádej na zmenu, človeka, ktorý si prežil smutné, ale aj prekrásne chvíle - na štedrú, družnú, veselú a optimistickú bytosť, a to práve skrz najrôznejšie symboly Vianoc. Či už sa to niekomu zdá gýčovité alebo nie, kľúčová je tu vôňa cezmíny, pudingu, punču, hlasy koledníkov, zvuky hudby a tanečných krokov, smiech detí atď. atp. Dickens verí, že svet je aj napriek všetkému zlu pekné miesto (najmä počas Vianoc) a pekným ho robia cnostní ľudia a hlavne viera, nádej a láska. Aj preto sa Scrooge dostával do takmer všadeprítomného rozporu so svojim veselým a/alebo láskavým okolím a keď ubližoval, ubližoval predovšetkým sám sebe. Pokus o akúsi novú verziu naráža na to, že ide o generický produkt súčasnej televízie, ktorá sa snaží o "dospelosť", čiže o rozvinutie pôvodnej zápletky riešením najrôznejších individuálnych a spoločenských tráum. A tak v tejto rozprávke nie je núdza o znásilnenie, pedofíliu, masové úmrtia, zúfalstvo, teror, alkoholizmus a krutosť. Takýto Scrooge už žiadnu nádej na zmenu nemá - je až príliš traumatizovaný, nanajvýš tak ešte na nejaké to bezproblémovejšie "zaradenie sa do spoločnosti". Celý svet a všetok čas - i minulosť a prítomnosť - pohltil temný duch budúcich Vianoc, čím sa odhaľujú najmä strachy súčasnej spoločnosti zo spoločenského vývoja, rozumej z neschopnosti ovládať a kontrolovať budúcnosť. A v takomto svete Vianoce nič neznamenajú - nanajvýš tak nejaký kultúrny relikt z fiktívnej minulosti, pretože tá skutočná bola plná zaostalosti a predsudkov, ktorý nám má zjemniť pohľad na to desivé miesto menom svet. Zázrak nepríde, pretože zázraky neexistujú. Dnešného človeka - človeka bez nádeje plného existenciálneho chladu a najrôznejších tráum - tak už môže zobudiť (nie zmeniť, zobudiť) iba teror desivých prízrakov. Výsledkom je báchorka zo psychoterapeutického záznamu, ktorá nie je ani vianočná a ani koleda. Vianočný duch v tom dickensovskom zmysle zmizol a tento film je mu vzdialenejší, než Saw 2. Tam, kde bol Dickens plný, pretože neváhal ukazovať krutosť a láskavosť, radosť a smútok, strach a dojatie, vykorisťovanie a veľkorysosť hneď vedľa seba, tu zaznieva len deathmetalové chrapčanie nad hrobom, pričom spevák dokáže zaspievať len jeden jediný tón a spieva o tom, že všetko je na prd. A dôvody sú prosté - všetci sme obeťami temnej a neprekročiteľnej minulosti a prítomnosti. Nie, toto nie je bezútešná, hypnotická a enigmatická tragika Turínskeho koňa. Toto je doslovné, utárané, psychologizujúce, konformistické, zbabelé a vo výsledku cynické. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Vhodné pro zarputilé milovníky hororů. 1) Vánoční koledu napsal 31letý Charles Dickens na základě vlastních prožitků. Krátce po svém vydání v roce 1843 se povídka stala symbolem anglických vánoc - svátků lásky a rovněž rychle se rozšiřujícího zvyku zdobit vánoční stromeček a obdarovávat se. Po světě vznikly stovky různých divadelních úprav, později filmů hraných i kreslených, němých i zvukových, rozhlasových her, baletu, muzikálů či pantomimy._____ 2) A teď si představte mé zděšení, když jsem místo očekávané dojemné vánoční pohádky byl konfrontován s rozvláčným zimním hororem. Laskavá vánoční atmosféra je pryč._____ 3) Vydřigroš, jak ukazuje i jeho vtipně vytvořené české jméno, je v Dickensově podání především chamtivec a skrblík. Chamtivcem ve filmu zůstal, ale skrblík se někam vypařil. Scrooge se obléká jako gentleman, tedy člověk vyšší třídy, bydlí v pohodlném domě a pracuje v přiměřeně zařízené kanceláři. Lakotné skrblictví nevidět._____ Inteligentní promluvy spolu se sympatickou tváří a zjevně výbornou tělesnou kondicí svěže vyhlížejícího 52letého Guy Pearceho neodpovídají Dickensovu vychrtlému starci spořivě oděnému do dlouhé bílé košile, čepice a rukavic, který se plouží ulicemi a nevraživě až nenávistně reaguje na nastávající svátky._____ Vlastně je mi tenhle Scrooge docela sympatický. Uznávám, že to, co dělá, není košer, zvláště ne ve vztahu k písařově ženě. Ale nemohu si pomoci. Neumím si ho ošklivit ani se ho bát. Je to prostě řízek._____ 4) Rovněž psychoanalyticky objevná cesta Scroogeho do minulosti působí nepřesvědčivě. Jeho přerod přijde jako blesk z nebe. Mám pocit, že není upřímný, že jako inteligentní padouch si prostě jen uvědomuje, že je výhodnější s duchy souhlasit, než se jim protivit._____ 5) S tím souvisí i nedostatečná jakoby předstíraná katarze. Po všech těch hrůzách si přece divák chce užít Scroogeovy přeměny, chce vídět, jak koná dobro - a ono skoro nic. Vnutí se do domácnosti písaře, věnuje jim peníze (pravda, ne málo), ponížená žena se zatváří jako že jo, ale ať si moc nemyslí, a pak už jen jde po ulici a usmívá se na lidi._____ 6) Á propos písařova manželka je černoška?_____ 7) Série má i své klady. Je hezké, jak jsou různé motivy dotaženy do důsledku. Nemalá péče byla věnována vizuálu snímku. 1. díl 1*, 2. díl 2-3*, 3. díl 3-4*._____ 8) Jazykový koutek. Jméno Skruž, které použil, tuším, překladatel Jan Váňa, se mi nelíbí. Buď se držme originálu - tedy Scrooge (správně vyslovovaný skrúdž) nebo použijme půvabný a výstižný český tvar Vydřigroš (bohužel neznám autora). Scrooge, jak anglicky mluvící dobře vědí, znamená přesně to, čím je - tedy lakomec. ()

Reklama

Kanibal 

všechny recenze uživatele

Clovek si musi na tohle syrove a tak trochu nekouzelne zpracovani zvykat. Je docela osvezujici videt za oponu - proc Marley pomaha duchum s jejich praci, proc sami duchove nesoupnou Scrooge rovnou do pekla nebo proc je tenhle hajzlik tak zajimavym kouskem na vystraseni? Kvuli tomu, ze vrci na koledniky? Uplne mi nesedla kamera a postprodukce (i kdyz je celkove zpracovani velmi velkoryse) ale velkou pochvalu si zaslouzi obsazeni a samotne vykony hercu. Snad jen dalsi z uliteb nesmyslne honbe za politickou korektnosti v podobe pani Critchetove nemuze zdravy rozum uplne pochopit - smisene manzelstvi v polovine 19. stoleti? Please... ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

Zvláštně pojatá verze legendárního příběhu z pera Charlese Dickense. Více určena dospělým než dětskému diváku. Guye Pearce mohli ještě mnohem více zestařit. Hodilo by se to. Přišel mi příliš mladý. Měla jsem problém s jednou postavou. Nejsem rasistka, ale černoška v Dickensovské době? To mi příjde trošku uhozené. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Líbilo se mi to a toho plného hodnocení se vůbec nebojím, k menšímu totiž není důvod. Tady vlastně jediná věc, která se mi nelíbila, byla ta tradiční a šíleně trapná politická korektnost - smíšená rodina, černá matka, bílý otec, dcera zrzka. No není to úžasné nejen v 19. století, ale i dnes? A pak taky délka . chtělo by to tak o deset minut prostříhat :D. Jinak se ale tahle Vánoční koleda téměř ihned stala mou oblíbenou adaptací. Guy Pearce je patrně nejlepší Ebenezer (a to včetně toho, kterého hrál Patrick Stewart) a duch Andyho Serkise rozhodně není žádný dobrák. Atmosféra je místy skutečně hororová, ve zbytku času jen správně temná a zavítáme i do podsvětí mezi duchy. Příběh je obohacen o spoustu zápletek a většinou je to vlastně k lepšímu. Stejně jako samotný závěr, který rozhodně není veselý. Naopak, je vlastně mnohem uvěřitelnější a lze předpokládat, že v normálním světě by tenhle výlet skončil přesně tak, jak skončil tady. Temné, neveselé, skvěle natočené... Nová klasika? Pravděpodobně. 90%. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (1)

  • Herec Rutger Hauer, který si měl původně zahrát roli Ducha budoucích Vánoc, zemřel v době, kdy se seriál natáčel. (TammiLargo)

Reklama

Reklama