Spider-Man

• USA Spider-Man
USA, 2002, 121 min

Film na motivy marvelovského komiksu je příběhem podivínského středoškoláka Petera Parkera (Tobey Maguire). Jako dítě osiřel, byl šikanován a nebyl schopen vyznat lásku okouzlující dívce ze sousedství Mary Jane Watsonové. Říct o jeho životě, že je to bída, by asi bylo dost slabé slovo. Ovšem jednoho krásného dne, když ho na exkurzi v laboratoři pokouše uprchlý radioaktivní pavouk, se jeho život změní tak, jak by si sotva kdo dokázal představit. Peter získá netušenou pružnost, jasné vidění, schopnost přichytit se k povrchu, šplhat po zdech a vystřelovat sítě ze zápěstí, ale ona to nebude jenom zábava. Výstřední milionář Norman Osborn (Willem Dafoe) na sobě vyzkouší účinek drog, čímž vznikne jeho maniakální alter ego Green Goblin. Peter se tudíž musí stát Spider-Manem a vzít si Green Goblina na starost, jinak ho Goblin zabije. (HBO Europe)

Rudyamon

Četl jsem před několika dny zprávu, že Karlovarský filmový festival navštívil Villem Dafoe, a fakt jsem dlouho uvažoval, kde já jsem jen ten obličej již viděl. A pak mi to došlo - vždyť to je ten padouch ze Spidermana! A tak jsem si po delší době připomněl tento nenáročný film. Leckdo by mu lecco mohl vytknout, ale faktem zůstává, že je to docela povedený převod komixového příběhu do „reality“. Jistě že to není žádný skvost, přesto ale pobaví a přes svou jednoduchost neuspí. Tobey Maguire v něm zazářil, myslím, že každý další adept na Spidermana bude tvrdě konfrontován s jeho výkonem. Možná je Spiderman „oslizlej a lepkavej cvok“, kterého čísi „brácha viděl, jak si staví hnízdo“, v žádném případě ale shlédnutí filmu nebyly „muka, lapálie, mizérie“. Jinak J.K.Simmons v roli šéfredaktora byl skutečně skvělý („To je nařčení! Pomluva je ústně, ne písemně!“), a zaujala taky Kirsten Dunst - jiná Mary Jane už prostě bude jen napodobeninou... Velká síla vyžaduje zodpovědnost... a náležité ohodnocení - 4 hvězdičky - 80%. ()

GTS_PUNK

"Remember, with great power comes great responsibility." Pôvodne komiksová postava Petra Parkera alias superhrdinu Spider-Mana poprvýkrát uzrela svetlo sveta už šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia, keď ju vytvoril majster komiksov Stan Lee. Od tej doby sa objavil v niekoľkých filmoch, animovaných seriálových adaptáciách, a samozrejme v nespočetnom množstve komiksov. V novom miléniu na začiatku dvadsiateho prvého storočia sa postava Petra Parkera (Tobey Maguire) poprvýkrát objavuje vo filme režiséra Sama Raimiho z roku 2002. V ňom na diváka čaká začiatok úplne všetkého. Všetkého, čo sa Spider-Manovho univerza týka. Petra Parkera pohryzie rádioaktívny pavúk, následkom čoho získa špeciálne pavúčie schopnosti, ktoré sa rozhodne využiť v boji so zlom. V tomto prípade so zlom, ktoré je Petrovi, či ak chcete Spider-Manovi, bližšie, než by očakával. Prvý film trilógie o pavúčom mužovi v hlavnej roli s pravdepodobne najlepším filmovým predstaviteľom Spider-Mana, Tobeym Maguireom, je dielom, na ktoré sa nebudú chytať iba milovníci komiksov, ale takisto aj širšia divácka verejnosť. A to vďaka hneď niekoľkým faktorom, ktoré z neho robia viac než priemerný film so superhrdinskou tématikou. Absolútne gro úspechu, ako vo väčšine prípadov, tvorí aj tu dobre napísaný scenár prenesený na plátno vo forme príbehu. Ten je spracovaný zaujímavo, nemá výrazne dejovo hluché pasáže a aj napriek tomu, že na papieri nemusí pôsobiť až tak lákavo, na filmovom plátne sa jedná o presný opak. Pomáha mu aj fakt, že výraznú časť, ktorá zobrazuje Spider-Mana na obraze, nie je venovaná prehnane akčným súbojom s ešte prehnanejšími efektami. Tie síce tvorcovia môžu pri takýchto snímkoch považovať za viac než dôležité, a úplne sa im samozrejme nemôžu vyhýbať ani v tomto prípade, no našťastie to s nimi nepreháňajú a neznižujú nimi dejovú, a zároveň celkovú kvalitu filmu. Je ich presne toľko, koľko treba. A aj keď disponujú značným pátosom, je to stále v akceptovateľnej miere, ktorá diváka nezačne nudiť. Dejová línia a jej spracovanie v tejto časti je okrem iného aj solídnym odrazovým mostíkom pre pokračovanie do ďalších dvoch filmov. Prvý príbeh o Spider-Manovi, ktorý je notoricky známy, však v tomto prípade nie je jedinou silnou zbraňou tohto snímku. Ďalšou z nich, možno ešte silnejšou, je hlavné herecké obsadenie. Štvorica Tobey Maguire, Willem Dafoe, James Franco a Kirsten Dunst tvorí naozaj silné zloženie, ktorému však jednoznačne dominuje druhý spomínaný. Rola Normana Osborna, respektíve Green Goblina, svojskému Dafoeovi fantasticky pasuje a na plátne sa postave naplno odovzdáva, čo je pre diváka malým filmovým zážitkom. Skvele napísaná, no ešte lepšie stvárnená záporná postava. Spider-Man tak za svoj úspech môže ďakovať práve príbehu a hereckému obsadeniu. Menšie, ale nemenej dôležité sú na tomto filme aj iné faktory. Za zmienku stoja určite kamera v kombinácii so strihom, keďže práve tie dodávajú pavúčiemu mužovi, "hojdajúcemu" sa nad newyorskými ulicami, potrebnú dynamiku. Škoda, že spomínané newyorské ulice nie sú využívané ešte o niečo viac, hoci na výpravu si až tak nemožno sťažovať. Výrazne slabšie miesta vo filme nájsť nemožno, aj keď treba povedať, že od dokonalosti má takisto poriadne ďaleko. Sčítané a podčiarknuté - priemer. S dávkou sentimentality a možno nostalgie nadpriemer, ktorý neurazí ako komiksového nadšenca, tak ani bežného diváka. Jeden z niekoľkých filmov o superhrdinoch, ktorý po chvíli nezačne nudiť, ale baví od začiatku až do konca. () (méně) (více)

Nix

Prvotní film Spidouše. Hele jako Tobey mne nevadil, ale je mi prostě nesympatický. Každopádně se stal ikonou pro pavoučího muže a právem. Tenhle film je prostě klasika, Dafoe hraje Green Goblina opravdu dokonale a patří k mým oblíbeným záporákům. O akci tu není nouze, ani o promlouvání do duše. Akorát prostě Peter Parker není úplně takový ten střeštěný, hláškující jako v komiksu nebo v jiných zpracováních. Ale i tak je to určitě povinnost pro Marvel fandy, tady to vše začalo. ()

rublik05

Ani se tomu nechce věřit, že od premiéry prvního Spider-Mana uběhlo již více než 20 let. Spider-Man je i po těch letech stále výborná podívaná, téměř vůbec nezestárl, snad jen efekty jsou místy až moc umělé. Herecky je zde vše, jak má být. Tobey Maguire je stále stejný sympaťák, pohledná Kirsten Dunst, šílený Willem Dafoe, ve vedlejší roli ikonický J.K. Simmons, prostě paráda. Osobně mám malinko raději následující pokračování, i tak ale prvního Spider-Mana řadím k těm lepším komiksovým filmům, který stál na začátku zrodu v podstatě celého nového žánru. Výborný start původní trilogie. 8/10. ()

TomJ

Odporucam si radsej pozriet animovany serial, ale Tobey Maguire v roli Spidermana sa dal. Vadilo mi vsak par drobnosti. Co sa stalo s tzv. "sitostrelmi"??? Vzdy to bolo v seriali napinave, ked spidermanovi dosli, alebo ked ich pouzil ako bombu. Dalsia vec je ten gumeny oblek Green Goblina. Viem ze aj Spido ma jeden, ale s tym Goblinom to "trochu" prehnali. Tiez to nedomysleli s tymi pazurikmi na rukach. Ako je mozne, ze liezol po stene, ked mal tie rukavice. A co nohy?!? To uz vobec nesedi. Druhy raz by si mali tvorcovia parkrat prelistovat tie komiksy a potom natacat film. ()

john.h

Spider-Man se mi hodně líbil. Zrod losera v superhrdinu byl zábavný. Kdyby mi bylo o patnáct let méně, jsem si jistý, že bych hned běžel ven si na Spider-Mana hrát. ()

vaeg

Nejoblíbenější postava: Mary Jane Watson (Kirsten Dunst) ... Úchvatné zpracování kultovního komiksu, který jsem osobně nikdy nečetl a když na to přijde, ani animovaného Spidyho jsem nikdy nijak nehltal. Přesto mě tenhle film nadchl. Jestli má nějak vypadat převedení komiksu do filmové podoby, tak určitě takhle. Smíchání akce, vtipu, osobního dramatu a především obrovského nadhledu, dává dohromady vynikající podívanou, která vás bude bavit od začátku do konce. Nejlepší pasáží filmu je pak jeho začátek, kdy se student Petr Parker sžívá se svými novými schopnostmi a zjišťuje, že "něco na té Mary je..." Kirsten je ve své roli opravdu kouzelná, Tobey zase roztomile moulovatý a Willem Dafoe je záporákem, jak má být. Paráda, Raimi, paráda! ()

Tiiso

Hezká letní limonáda s hezkými triky a lehce předvídatelným dějem. Však se od toho taky myslím víc očekávat ani nemělo. To je s komentarem asi tak všechno. Neurazil mě tento snímek ale je určen přdevším pro náctileté. ()

MRPitivier

Film mě zaujal, ale určitě nevyrazil dech! Určitě si ho nebudu pouštět, když se právě budu nudit! Efekty i příběh pěkný, svižný, ale celý mi to nesedlo, nevytvořil jsem si vztah k hlavní postavě! Nejsem Spider-Man fanoušek ani odpůrce! ()

Sam Raimi jedná o režii Doctor Strange 2

Sam Raimi jedná o režii Doctor Strange 2

06.02.2020

Kultovní hororový režisér Sam Raimi jedná o režii snímku Doctor Strange in the Multiverse of Madness pro studio Marvel. Nebyla by to pro něj samozřejmě první štace do komiksového světa, Raimi totiž… (více)

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

21.03.2016

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů