New York, dvacáté třetí století. Země má být co nevidět zničena obří ohnivou koulí, která se na ni řítí. Cornelius (Ian Holm), starý mnich, však ví, čím tento hořící kolos zastavit: Pátým elementem. Je to Nejvyšší existence, propojující čtyři základní Elementy – vzduch, vodu, oheň a Zemi, které pouze společně, jako jediná Moc, mohou zastavit blížící se Zlo. Cornelius získává jako spojence v tomto boji Korbena Dallase (Bruce Willis), taxikáře a bývalého agenta tajné služby a Leeloo (Milla Jovovich), mimozemšťana v podobě krásné mladé dívky. Tuto trojici čeká na jejich cestě za záchranou lidstva spousta dobrodružství a hlavně boj se strašným Zorgem (Gary Oldman) a jeho děsivými spojenci Mangalory. (Magic Box)

Kamzicky

Výborně obsazené a výborně zahrané Sci-fi. Gary Oldman naprosto famózní určitě se zasmějete k dispozici je i dostatečná dávka akce a možná někomu i slzička ukápne. Určitě doporučuji shlédnout ()

Jirkacek

Zajímavý snímek Pátý element jsem si nedlouho po jeho natočení v roce 1997 koupil na DVD a pokud si pamatuji, nejméně dvakrát se disk roztočil v našem přehrávači. V důsledku se toho se pak na naší TV objevily hodně barevné obrázky, které nám do obýváku přinesly hodně lásky, hrdinství a zábavy. Když jsem jej kdysi viděl poprvé, tak se mi pochopitelně nejvíce líbily perfektní akční scény a hodně jsem obdivoval hvězdu tehdejšího filmu Bruce Willise, který zde ztvárnil postavu Korbena Dallase, taxikáře a bývalého agenta tajné služby. Oči jsem mohl nechat na charismatické Mille Jovovich, jenž si střihla roli mimozemšťana v podobě krásné mladé dívky Leeloo, jenž odhalovala své skromné ženské vnady. Při druhém shlédnutí jsem se více zaměřil na pochopení celého filmu a užíval jsem si inteligentního humoru, kterého zde bylo více než dost. Legrační byl třeba generál armády Munro (Brion James) a senilní páprda v jednom, šílené ukecaný moderátor jednoho z tehdejších rádií s pisklavým hlasem Ruby Rhod, ztvárněný Chrisem Tuckerem a samozřejmě jízlivé poznámky samotného Bruce Willise, který byl opět ve všem nejlepší. Líbil se mi také samotný svět, v němž se běžné létalo vesmírem na jiné planety, na Zemi se místo silnic využívalo několik úrovní ve vzduch a létalo se tak mezi ultra vysokými domy, i když ani v budoucnosti o pokuty nebyla nouze. Vše začalo v roce 1914 v předvečer první světové války, když do starobylého egyptského chrámu v poušti přiletěli mimozemšťané známí jako Mondošavané, aby odsud odvezli kameny 4 živlů (oheň, voda, vítr, země) do bezpečí. Dozvěděli jsme se, že tyto kameny jsou součástí zbraně, která jako jediná dokáže porazit pradávné Zlo objevující se každých 5 000 let. Zároveň předali klíč od chrámu kněžím, any střežil tajemství chrámu i nadále. Pak přišel střih a přesunuli jsme se do New Yorku ve 23. století v době, kdy se ve vesmíru objevilo ZLO ve formě obrovské ohnivé koule, na kterou neúčinkovala žádná pozemská zbraň. A tak přišel na pomoc současný držitel klíče od chrámu Vito Cornelius alias herec Ian Holm, který prezidentovi Spojených zemí odhalil děsivé tajemství a nabídl plán k záchraně planety. Prezident souhlasil a tak se k Zemi blížila loď Mondošavanů s pátým elementem, který byl potřeba ke spojení se čtyřmi živly, když najednou byla zničena Mangalořany, mimozemskou bojovnou rasou, které si najal magnát Jean-Baptiste Emanuel Zorg, jehož naprosto dokonale zahrál Gary Oldman. Tento herec mne už ve více filmech zaujal svými rolemi padouchů a v Pátém elementu naprosto exceloval podobně jako třeba v Air force One. Ale to je jiný příběh, vraťme se do 23. století. Zorg chtěl získat kameny, aby je pak předal Zlu a získal tak přízeň této mocnosti. Z havarované lodi Mondošavanů se lidem podařilo získat část končetiny pátého elementu, z něhož pak dokázali naklonovat humanoidní ženu Leeloo, která jim však po probuzení záhy utekla a z mrakodrapu skočila před dotírající ochrankou do taxíku Korbena Dallase. Ten ji před policí zachránil a odvezli ji z již zmíněnému mnichovi Corneliusovi, jehož jméno krásná mimozemšťanka vyslovila. Otec Cornelius se svým pomocníkem Davidem pak zjistili, že kameny čtyř živlů Mondošavané ukryli před svým zničením k operní zpěvačce jménem Diva Plavalaguna, která měla zrovna vystoupit na planetě Floster na obrovském vzdušném parníku Floster Paradise. To rozpoutalo velký zájem o vyprodané představení a jízdenky na kosmickou loď, která měla na Floster brzy odletět. A tak se na letišti sešli Mangalořané, Zorgův člověk, Korben Dallas s Leeloo, otec Cornelius, vojáci i uječený moderátor z rádia Ruby Rhod. Celá zápletka pak pokračovala velkolepým představením modré mimozemšťanky a operní pěvkyně v jednom na parníku, aby celý příběh vygradoval na místě, kde o několik století dříve začal. Podle mého názoru se prostě režiséru Lucu Bessonovi povedlo natočit vynikající komediální sci-fíčko, které diváka vždy pobaví, poučí a přiková k televizi. Vzhledem k tomu, že se mi film tak líbil, zakoupil jsem si jej v únoru 2019 na blu-ray disku a pochopitelně jsme se doma na něj podívali znova. Kouzlo prvního překvapení bylo sice pryč, ale alespoň jsem si mohl více vychutnat samotný průběh filmu. Znovu jsem se tak ujistil, že se režiséru povedlo v roce 1997 natočit velmi originální snímek s několika vynikajícími herci, vtipnými dialogy a dějem, jenž svižně odsýpal a diváka pobavil. Své investice do modré krabičky tak rozhodně nelituji a určitě se v budoucnu zase na tento vynikající film podívám. Suma sumárum, snímek Pátý element ode mne zaslouženě získal pět elementárních hvězd *****. () (méně) (více)

SNCIS

Hlášky: (Dallasova kočka leží u televize.) Korben Dallas: "Nekoukej na to celej den, zdegeneroval by ti mozek." / Otec Vito Cornelius: "Čtyřicet osm hodin. To je potřebná doba na jeho adaptaci na naše životní podmínky." Prezident Lindberg: "A pak?" Otec Vito Cornelius: "Pak už bude pozdě." / (Dallas prchá s Leeloo v taxíku, Leeloo hovoří svou řečí.) Korben Dallas: "Koukej, holka, já mluvím jenom anglicky a ještě špatně!" / Velitel policie: "Jste klasifikován jako člověk?" Korben Dallas: "Rozhodně ne. Jsem jenom maso na špejli." / Generál Munro: "Pane prezidente, major Dallas má na palubě všech pět živlů a kněz je vede přímo do chrámu." Prezident Lindberg: "Jsme zachráněni!" / Ruby Rhod: "Nejlepší show mého života." - 90%. ()

honza.g

Tenhle druh filmu sci-fi zabíjí. Děj je snad ještě hloupější než u Star Wars, veškerá logika jde ne stranou, ale je zahozena do černé díry, nejen ta kolem hlavní zápletky (zničit planetu "zla" magickou zbraní "dobra"), ale i v chování té nejposlednější postavy. Hudba ujde, efekty a dekorace jsou scifistické a celkem kvalitní, ale to je všechno. Vtipné to trochu je, ale Červenému trpaslíkovi to sahá tak těsně nad kotníky. Celkově je to málo crazy, tváří se to hrozně reálně. Na pohádku je tam zase moc mrtvých. Výsledkem je něco jako průměrná bláznivá komedie s romantickou moralitkou na konci, jako scifi to fanoušek žánru nemůže přijmout, to je jako tvrdit, že Policajt z Beverly Hills je kriminální thriller. Je až nepochopitelné, jak velké slabinu všeho druhu jsou zdejší komentátoři tomuto filmu schopni odpustit, a děsí mne, že je to kvůli tomu přídomku sci-fi. Jako že když je něco přiřazeno do vědecké fantastiky, tak to může být blbé, jen když to má pár "kůl" hlášek a pár líbivých a známých ksichtů? Chudák L.Perry, doufám, že za ty 2 minuty dostal řádně zaplaceno, když už byl v titulcích na předním místě. ()

lip2

Čím jsem starší tím více musím přiznat kvality tomuto filmu vzhledem k staří tomuto filmu málo které scifi je tak dobré jako tohle . ()

GrooteLulu

Besson v nejlepší formě. Po Brutální Nikitě a Leonovi, akční sci-fi komedie, kde Bruce Willis s Millou Jovovich zachraňují planetu před Gary Oldmanem a jeho absolutním zlem. Pro mě doteď nepřekonatelný. TOP10!!! Aziz light!!! ()

MrSAP

Výpravné a vizuálně dokonalé dílo Luca Bessona neztratilo nic ze svého lesku ani po dvaceti letech! Legendární scény, honičky i fantastický soundtrack jen uzrály. Rozhodně doporučuji. ()

Crocodylus

shit... clovek si uvedomy, aky je stary - vdaka piatemu elementu? :D no nic - v tej dobe brutal CGI, obsadenie, scenar... v dnesnej dobe brutal CGI, obsadenie, scenar = ziadna zmena :/ len zo mna je stary kmeť :D 5/5 ()

J1R1K04

Nebýt toho neuvěřitelně otravného Chrise Tuckera, přihodil bych jednu hvězdičku navíc. Jinak se jedná o hodně dobrou a hlavně zábavnou akční sci-fi komedii se skvělým vizuálem, nádhernou hudbou, drsným a hláškujícím Brucem Willisem, krásnou a roztomilou Millou Jovovich a skvělým záporákem Gary Oldmanem. Humor ve filmu je podle mě hodně dobrej a funguje, akorát ten jeden debílek to vážně nehorázně kazí, což je škoda. 65% ()

stativ

Kdysi jsem z tohohle filmu byl nadšený. Teď jsem se po letech podíval znovu a to nadšení tak nějak vyčpělo. Efekty kupodivu ani po té době nevypadají až tak nejhůř, záporák je fajn a Bruce řádí a hláškuje. Akorát Milla není úplně můj typ takže komentáře o dokonalosti pátého elementu mě tak nějak nechávají chladným. Možná nebyla ta správná konstelace hvězd na to se dívat na Pátý element, ale přišlo mi to až moc ujeté a pohádkové. ()

Jindra_S

Za ty roky viděno několikrát. Zpočátku jsem to nepovažoval za nějak extra speciální film (viděno v kině, asi v 97), ale při posledním shlédnutí (2020) se mi to prostě líbilo o dost více - asi je třeba shlédnout jiné filmy a užívat si legraci z žánrových klišé. ()

rostsoft

Když jsem před lety viděl tento úžasný film, naprosto mě uchvátil. Včera jsem si dal repete, a musím říct, že se mi stále líbí. Je to jedinečný film, který srší vtipem a zároveň je to sci-fi z budoucnosti, i když bych tuto budoucnost spíš odhadoval na rok 3000. Musím říct, že tomuto filmu se nedá nic vytknout. Řemeslně na tu dobu perfektně zpracován, a i herecky výborně obsazen, až na malé výjimky, ty mě ovšem dojem z celého filmu nezkazili. ()

pallok

Po takmer štvrťstoročí od premiéry som sa odhodlal absolvovať toto nádherné scifi dielko. Prečo až teraz? Lebo nemám rád Bruca. Prečo vôbec? Lebo mám rád scifi a trošičku aj Millu, aj keď jej Pánboh tak veľmi ublížil. Neviem prečo, podľa mňa musela spáchať hrozný hriech. Keďže som sa na film pozeral s patričným odstupom, nepatrí sa mi hodnotiť nič. Mám na mysli scénar, réžiu, kameru či strih, vôbec už masky, kostýmy, či výkon herečky vo vedľajšej úlohe (tuším tam taká ani nebola). Jedine čo ľutujem, že som na film nebol v kine v čase premiéry!!! ()

Sejkorka

Poctivé řemeslo, přímočarý děj, žádné velké koumání u toho. Zaznamenáníhodný režisér Luis Besson (96 hodin a hlavně - Leon). Z herců mne překvapila nominace Milly Jovovich na Razzies (1997 -Pátý element - Nejhorší herečka ve vedlejší roli) Tak špatně zas nehrála. Navíc je to docela pěkná kosť :) ()

dungous

Geniální sci-fi akční komedie. Sorry, ale tomuhle Valerian nesahá ani po kotníky, a to ve všech ohledech... Škoda, že Besson svůj talent tehdy ve vesmíru ztratil a už nenašel. ()

BStone

Besson servíruje sci-fi jako řemen o záchraně lidstva, která je parádně obsazená, skvěle vypadá a s přehledem dvě hodiny královsky baví. Pecka! 90% ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí