Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Druhá polovina 60. let byla ve Spojených státech ve znamení rozsáhlých protestů proti establishmentu, které se projevily s určitým časovým odstupem i v hollywoodské filmové produkci. Jedním z prvních takových filmů byl Frajer Luke (premiéra 1. 11. 1967), i když se jeho děj vůbec neodehrává v současnosti, ale na sklonku 40. let. Byl natočen podle stejnojmenného románu Donna Pearce (poprvé vydaného v roce 1966) a jeho hrdinou je vyznamenaný válečný veterán, který je za ničení obecního majetku v opilosti odsouzen na dva roky nucených prací. Nezdolný frajer Luke je ztělesněním svobody a volnosti a jako takový je v nápravném zařízení vysoce nežádoucí. Musí být zkrocen anebo zlikvidován. Luke nakonec raději volí tu druhou možnost... Film je jednou z životních hereckých kreací Paula Newmana, ale i další představitelé tu podávají přesvědčivé a plnokrevné výkony, ať už jsou to spoluvězni (George Kennedy jako Drak, J.D. Cannon jako Kavalír, Lou Antonio jako Koko, Anthony Zerbe jako Pejskař či Dennis Hopper jako Vopičák) nebo jejich hlídači, mezi nimiž vynikají Strother Martin (kapitán) a zejména Morgan Woodward ve výrazné němé roli vrchního dozorce s tmavými brýlemi. Klíčovou postavu Lukeovy nemocné matky Arletty, která figuruje v jediné scéně snímku, vytvořila významná divadelní herečka Jo Van Fleetová (první kandidátka na tuto úlohu Bette Davisová ji odmítla jako příliš malou). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (709)

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele

Když si něco umane, nikdo s ním nepohne. Nikdy. Frajer Luke je nádherný snímek a samotná postava, kterou zde proslule Newman ztvárnil - patří mezi ty, které se vám vryjí do paměti a na něž se nezapomíná. Film je zábavný, drsný, ale i dojemný (např. skladba na banjo, hraná na rozloučenou zesnulé matce, to je jedna z nejsilnějších sekvencí, nejen tohoto filmu) a vězeňské prostředí, kam je děj zasazen, je ukázáno velmi realisticky. Film prosluněný Newmanovými úsměvy, lidskostí a kamarádstvím. Jeden z nejkrásnějších snímků. ()

novoten 

všechny recenze uživatele

Už téměř třicet let před Shawshankem měli filmoví vězni naději. A dával jim ji nezmar Luke. I přes poklidné tempo strhující příběh nezlomitelnosti, touhy a každému známé chuti něco dělat. Navíc Newmanův úsměv mě dostal tak, že bych se šel do podobného zařízení s touhle partou zavřít třeba hned. Jen abych poznal tu téměř živočišnou směs pocitů. I can eat fifty eggs. ()

Reklama

Gemini 

všechny recenze uživatele

I kdyby román Donna Pierce nebyl úspěšný, tenhle film by z něj rozhodně besteller udělal. Nebo taky ne, protože v tomhle případě by čtení asi bylo zbytečným obtěžováním. Film je totiž naprosto dokonalý. Studie svobody ducha, perfektní dítě své doby, Paul Newman s naprosto odzbrojujícím úsměvem. Nezapomenutelný, věčný. A hlavně takový, jací bychom sami kolikrát chtěli být. Prostě zlatý fond nejen kinematografie, ale kultury vůbec. PS: Alespoň už vím, kde se vzala ta tolikrát vypůjčená scéna s mytím auta:) ()

Hrabka 

všechny recenze uživatele

Nechápu, co je na tomhle filmu tak geniálního. Uznávám, že Paul Newman hraje opravdu skvěle, ale jen to mi rozhodně k dobrému filmu nestačí. Ten příběh mě prostě nezaujal, Newmanova přeměna v nejoblíbenějšího cool týpka v této podivné bandě vězňů mě nedostala ani za mák. 75 minut jsem se víceméně nudil, vrcholem této části je zápletka, jestli Paul dokáže spolykat 50 vajec. Bomba. Pak se to sice docela zajímavě rozjelo, film chytil šťávu, ale i tak to bylo celkem podivné a ne příliš chytlavé. Většinou jsem k takovým všobecně uznávaným filmům tolerantní a dokážu uznat jejich kvality, ale v tomto případě ode mě film víc jak dvě hvězdy nedostane. 50% ()

Boss321 

všechny recenze uživatele

Paul Newman ve své nejlepší roli!! Snad jen role Eddieho Felsona mu může konkurovat. Frajet Luke, role naservírovaná Paulu Newmanovi přímo na tělo a Paul nám ukazuje frajerské úsměvy a pošklebky, za které ať je potrestán sebevíc, tak ho stejně nic nezlomí. Stuart Rosenberg moc známých snímků nenatočil, ale Frajerem Lukem a Brubakerem se navždy zapsal do dějin světové kinematografie. Geniální, jeden z nejlepších filmů z vězení..... ()

Galerie (108)

Zajímavosti (39)

  • Lukeovo (Paul Newman) vězeňské číslo je 37. Jde o odkaz na Bibli – Lukáš 1:37. (Kulmon)
  • Předobrazem postavy Frajera Lukea (Paul Newman) byl údajně Donald Graham Garrison, usvědčený lupič, který během své kriminální kariéry ukradl téměř 5 milionů amerických dolarů. V roce 1966 citovala Donna Pearce agentura Associated Press Pearce, které řekl: „Existoval skutečný Cool Hand Luke a já ho znal. Ale v té postavě je také hodně ze mě.“ V roce 1983 však Associated Press uvedla:  „Ačkoli se Pearce s hlavní postavou nikdy nesetkal, řekl, že Luke byl legendou mezi řetězovými gangy a zemřel v Raifordském vězení.“ (sator)

Související novinky

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

27.03.2007

Není to zrovna dávno, co tvůrci Ryan Fleck a Anna Bodenová uspěli se svým nezávislým filmem Half Nelson (uvedený do našich kin v rámci Febiofestu 2007), a to nejen díky Oscarové nominaci Ryana… (více)

Reklama

Reklama