Student newyorské univerzity Tom Levy, toužící jednou zvítězit v maratónském běhu, je najednou proti své vůli vtažen do nebezpečné hry, o níž na počátku vůbec nic netuší. Bývalý nacistický lékař a agent Christian Szell, ukrývající se v USA, jej totiž podezírá z toho, že odhalil jeho totožnost. A s pomocí mučení chce vyzvědět na Tomovi pravdu. Tak se z nich stávají nepřátelé na život a smrt… Dnes již legendární, na síle neztrácející mistrovský thriller s protiválečným a protirasistickým vyzněním natočil významný režisér John Schlesinger (Drahoušek, Daleko od hlučícího davu, Půlnoční kovboj, Den kobylek). Ve filmu herecky exceluje Dustin Hoffman (v úloze studenta Toma), jeho protihráčem je britský herec Laurence Olivier (v roli sadistického agenta Szella). (Česká televize)

Mikino00

Přišlo mi to místy nedomyšlené až přihlouplé. Herecký výkony jsou na výši, ale ve srovnání s filmem Hoši z Brazílie, je to pouze slabý odvar. ()

AIMÉE

(dentist scene): -"Is it safe?" -"Yes, it's safe, it's very safe, it's so safe you wouldn't believe it."... -"Is it safe?" -"No. It's not safe, it's...very dangerous, be careful." (celá CZ verze) ()

patrik221

No ty vole! Presne takéto filmy mám veľmi rád - náhodne na ne narazíte, nečakáte v podstate nič a dostanete skoro všetko. Je tu romantika, humor, akcia ba čo viac je to napínavé až do morku kostí!!! Skvelí výkon Hoffmana a desivého zubára Laurenca Olivera. 5 hviezdičková záležitosť :) ()

laepus

I dnes napínavý a dívatelný film, který i přes svou dvouhodinovou stopáž nijak nenudí, zvratů je dostatečně, děj je srozumitelný (postupně odkrývaný) a hlavní postavy buď dostatečně sympatické nebo dostatečné odporné. ()

Renfield

Svým způsobem a z dnešního pohledu, z Maratónce mohlo být hodně slušné béčko. Samozřejmě s nadsázkou řečeno, ale to, co se ve filmu odehrává a především jaké složky a lidé jsou do příběhu zapleteni, to k tomu opravdu vybízí. Každopádně Maratónec vznikl kdy vznikl, natočil ho John Schlesinger, tehdy pravděpodobně v nejlepší formě a především s velmi zajímavým obsazením. Součástí každé silné scény je Laurence Olivier, nacistického doktora je mu snadné uvěřit a to nejen díky jeho zubařským dovednostem. Ale vážně, zubařská scéna je sice velmi slušná, ale to pravé přichází až v závěru... z odhalení na ulici skutečně běhá mráz po zádech. Vše se navíc odehrává v mé oblíbené a tehdy hojně využívané, "špinavé" atmosféře New Yorku, která k dění sedne dokonale, i když, kdo by u podobného příběhu čekal něco jiného. 80% ()

Klajnik

Tenhle film je spotřební zboží, které mělo přilákat davy zvučným tvůrčím obsazením. Řemeslo tam je, ale na to sere pes, když to nemá žádnou výpovědní hodnotu. Ve stejném roce byl natočen třeba takový Taxi Driver, který má obě zmíněné kvality - velkou výpovědní hodnotu i formální kvality. Maratonec má však slabej scénář, z něhož pramení nezajímavé až otravné postavy i stupidní scény, kdy má divák třeba věřit tomu, že bratr s rozpáranym břichem byl schopen přeplazit město, aby Duffmanovi umřel v nářuči. Zubařskou scénu, která zde, jak se zdá, byla vyzdvihována, mi nepřišla nijak významná. K tomuhle filmu je dnes už zbytečné se vracet. Nic divákovi nenabídne - ani tu levnou zábavu, ani napětí. ()

andrewz

Maratónec se dostal do okruhu mého zájmu díky zdejšímu nejmenovanému „kolegovi“, s nímž se znám i osobně, jenž neváhal šetřit chválou a hodnotit absolutně. Jelikož v našich žebříčcích oblíbenosti existuje určitá shoda, dal jsem na jeho doporučení – s nadějí, že se konečně zbavím předsudků vůči snímkům staršího data výroby. Paradoxně jsem se jen utvrdil v tom, že dřívější filmová tvorba prostě není můj šálek čaje. Největší kaz na této údajné klasice shledávám ve velmi bezohledném zacházení s divákem. Místo toho, aby 1) scénárista William Goldman zbavil scénář všech irelevantních dialogů + pochybných pohnutek charakterů + nejednoznačných scén a přizpůsobil jej neznalci knižní předlohy a 2) režisér John Schlesinger posléze přetavil výsledek jeho práce v co nejvíce srozumitelný celek, oba vlivem lajdáctví nejednou vedou publikum ke zcela zbytečnému zmatení. Bohužel, platí to jak pro první polovinu, kdy člověk vůbec neví, která bije, tak i pro tu druhou, kdy se tolik kýžené uspokojivé vysvětlení jaksi pořád a pořád nedostavuje. Nebýt silného námětu, místy slušného řemesla, výborného Hoffmana a několika velmi zdařilých scén („dentistický“ zákrok, dobývání koupelny, Szell v metropoli), asi bych film založil hluboko do skříně a už o něm nechtěl nikdy slyšet. Takhle mu někdy v budoucnu asi dám ještě šanci, ale to až poté, co se vzpamatuji z pocitů dezorientace, které mi snímek přivodil, a co mi dorostou vlasy, které jsem si v důsledku vzteku vytrhal. Věřte mi, jen tak to nebude. 60 % ()

Chipešek

Na svou dobu to byla určitě pecka, ale přece jenom stáří filmu 35 let se nezapře a thriller jako žánr za tu dobu ušel velmi dlouhou cestu. Mně nezbývá než hodnotit aktuální dojem a ten je pouze průměrný. Některé scény jsou silné, především ta v koupelně.. nebo vrtání zubů. Maratónec ale bohužel často ztrácí tempo (všimli jste si toho krásného dvojsmyslu? já tedy jo ;) a nelogičnost jednání postav je velmi rušivá stejně jako častá. 55% ()

waits

Marátonec trochu zestárnul, druhé zhlédnutí po třiceti letech už nenabídlo takový zážitek jako prvně. Na druhou stranu, pořád je to podívaná, která i po letech udrží napětí,a to starými dobrými filmovými postupy (obličeje Oliviera, Hoffmana, Smallova hudba, klasická, na tehdejší dobu pěkně ostrá rvačka v Paříží plus samozřejmě zubařské křeslo). Hoffman, Scheider a Olivier jsou ostatně hlavním důvodem, proč se na film dívat, protože scénář extra originální není a pomalé Schlesingerovo tempo, i přes zapamatovaeltné nápady (koupelna,vykrádání bytu aj., Szel v židovské čvrti!) lehce pokulhává třeba za žánrovým konkurentem Tři dny Kondora, a to přesto, že je Hofmanův posun od hodného pacifismu k aktivnímu odporu působivější než u Redforda. Celkově ovšem - velmi dobré! ()

majec4

Zo začiatku to bolo neprehľadné ako si len viete predstaviť, no od polovice som v tom nájdete. Možno sa v tom deji snažia tvorcovia kombinovať až priveľa tém, čakal som kedy JFK začnú riešiť, no aj napriek tomu menšiemu gulášu to bol super exkurz do 70tych rokov s Hoffmanom ako sprievodcom. Pre mňa jeden z top filmov ak ide o prežité mučenie hlavnej postavy. Oči som zatváral, keď na ňom ten Nazi pracoval. Na prvú mi nič nenapadne, čo by mi vadilo, resp čo by som potreboval mať inak. ()

Grafito

"Je to bezpečné?" .. "Je to bezpečné?" .. fujtajbl.. od doby co jsem viděl Maratonce, chodím k zubaři ještě víc nerad než předtím.. špička krimi-thrillerů a nejen 70. let.. ()

Ulrich

Sedmdesata leta v kinematografii mam v oblibe a Maratonec je skvely zastupce filmu z tohoto obdobi. Atmosfera je temna a syrova a dej je opravdu hodne napinavy. Dustin Hoffmana z te doby ale i Roye Scheidera mam hodne rad a Laurence Olivier zde hraje fakt prvotridniho hajzla. Jde sice "jenom" o remeslo, ale o fakt skvele natocene a zahrane remeslo, navic v te dobe (coz se dneska nevidi az tak casto) meli i zanrove filmy, jako treba i horory jisty presah. Rozhodne to neni jeden z tech filmu, u ktereho se musi po uplynuti 30 let prihmourit oko nad jeho kvalitama. ()

Helldo

Interesantní snímek, který po vlažné první polovině nabere vysokých obrátek.....jako vždy bezchybný Hoffman. ()

jasanka

Knihu jsem četla před několika lety, tak už jsem trochu věděla, co od filmu čekat. Nezklamal, spíš naopak. Dustin Hoffman je zkrátka jedinečný herec, kterému i tahle role sedla dokonale. Akorát se přiznám, že jsem musela vynechat "zubařskou" scénu, na tu jsem moc velký srab. ()

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams