Maratónec

Marathon Man

Maratónec

Drama / Thriller

USA, 1976, 125 min

Neviem koľkí z komentujúcich čítali aj predlohu, ja som mal to šťastie si ju dať niekoľkokrát a je omnoho sugestívnejšia a brutálnejšia než film. Ten trestuhodne vynechal debatu Babe - Szell na tému "nie ste pre mňa tak celkom človek, milý Žid" a niektoré veci pozmenil preto, aby vyzerali dramatickejšie. Plusom je poctivo budovaná atmosféra štvanice a relatívna vernosť predlohe. 9/10(30.1.2017)

Pořádný thriller jak se sluší a patří. Rozbíhá se v mírnějším tempu zato poté servíruje jednu nezapomenutelnou scénu za druhou. Trošku je zde vysvětleno proč se tolik lidí bojí zubařů. Anebo proč není dobré cpát se diamanty.(23.12.2008)

• mandes

rozpočet : ? tržby americke : $21,709,020(27.5.2008)

Stará klasika s D. Hoffmanom. Pred zhliadnutím som nemal tušenia, že sa film točí okolo nacistického zločinca, ale bolo to milé prekvapenie. R. Scheider aj v menšej úlohe u mňa zabodoval, hlavne v súboji s nájomným vrahom v hotelovej izbe. Herecký výkon D. Hoffmana to je kapitola sama o sebe, ale výborný bol aj L. Oliever, ktorý je dokonalý hlavne v posledných minútach filmu. Posladných 10-15 minút je to už naozaj jeho film a Dustin Hoffman hraje v závere druhé husle. Je to nepochybne tým, že jeho postava je naozaj diabolská. Scéna u "zubára" bola na vtedajšiu dobu určite depka, ale oceňujem ju a spoľahlivo funguje aj dnes. A rovnako oceňujem aj scénu vo vani. Je toho dosť a ani sám D. Hoffman nevie kde skôr skočiť. Preto je na mieste otázka: "JE TO BEZPEČNÉ?"...100%.(12.9.2010)

Hodne dobrej, hodne drsnej a hodne pomalej thriller. Schlesinger nikam nepospicha, postupne predstavuje jednotlivy postavy a pomalicku odhaluje o co ve filmu pujde, takze prvni pulku neni vubec jasny, o co ze to tu jde. Nehraje moc hudba, vsechno pomalu plyne a pritom si to stale dokaze udrzet napeti, ktery perfektne graduje. Navic se tu sesla fakt lahudkova sestava, mladej Hoffman tradicne paradni a hodne me potesil zaporak Olivier, toho sem zas v tolika filmech nevidel a je tady fakt skvelej. Mozna bych sel i do ty paty hvezdicky, ale misty je to tempo ve spojeni s zbytecnou delkou filmu fakt uz moc pomaly a film ma tak par hluchejch mist.(29.1.2010)

• - Filmová hláška - "Je to bezpečné?" - byla zvolena jako 70. nejlepší filmová hláška přímo Americkým filmovým institutem. (Javert)

• - Legendární mučící scéna musela být zkrácena poté, co se na předpremiéře udělalo publiku špatně. (Javert)

• - Hlavní roli měl hrát původně Al Pacino. (Kulmon)