Maratónec

Marathon Man

Maratónec

Drama / Thriller

USA, 1976, 125 min

Výborní herci, skvělá režie, ale scénář obsahuje na můj vkus příliš mnoho nelogičností a "náhod". Film díky tomu ke konci ztrácí na napětí i zajímavosti.(26.10.2002)

90% Proslulá zubařská scéna už dnes ve své pokracené verzi nemůže přivodit šok divákům tak jak tomu bylo před třiceti lety, ale i dnes se může lecčíms vytáhnout. Surová rvačka Roye Scheidera v Paříži jako by vypadla z některého Greengrassova filmu, facka Laurenci Olivier je pro mě jednou z nejsilnějších scén, ale stejně tak i předehra k finalé v židovské čtvrti. Velké plus je i dost temná atmosféra a pro mě osobně skvělý Roy Scheider. MARATHON MAN je z hlediska Schlesingerovi filmografie vyjímečný film, Schlesinger se jako režisér jen těžko rozhoduje co vlastně chce točit za žánr, tady je ale evidentní že v thrillerovém poli se našel.(19.9.2010)

Maratónec dává sousloví politický thriller ten správný obsah. Většina podobně laděných snímků jsou spíše akční záležitosti a o nějakém napětí nemůže být moc řeč. Ale v tomto případě John Schlesinger skvěle převedl na filmové plátno paranoiu a hrůzu, vycházející z bezmoci a nevědomosti. Od scény kdy se Babeovi vloupají do bytu až do závěru napětí nepolevuje. Kromě skvělé režie pomáhá tísnivou atmosféru dotvářet i vynikající zlověstná hudba. Role nácka Szella je pro herce výzva, kterou Laurence Olivier s přehledem zvládnul a jestli je film kvůli něčemu nezapomenutelný, je to kvůli jeho scénám.(25.6.2012)

Podobně jako u předchozího Schlesingerova filmu Den kobylek mám podobný dojem, že režisér moc nevěděl, jaký žánr chce vlastně točit. Je to zde méně markantní, ale přece. Scénář je plný nelogičností, které ubírají na působivosti. Herecké výkony ovšem bezchybné.(17.12.2009)

Vynikající drama s hvězdným obsazením. Vyděšený Dustin Hoffman musí s hrůzou čelit neustále se opakující otázce Laurence Oliviera: ,,Je to bezpečné?"...,, A nyní vám budu vrtat zub až na nerv .",,Íííííííííííííííííírrrrrrrrrrrr !" Film není samozřejmě o šíleném zubaři ( to je Dentista), ale byť ho vidíte poněkolikáté, vždy se vám vybaví zubařská scéna, která napoprvé doslova mrazí. Každopádně největší trauma a nakonec satisfakci budou mít z filmu případní přeživší z 2.sv.války....(23.8.2010)

• - Poslední film herečky Madge Kennedy. (Kulmon)

• - Dr. Szell (Laurence Olivier) byl zařazen Americkou filmovou institucí AFI v žebříku nejzápornějšchí postav v dějinách amerického filmu na 34. pozici. (TheDude)

• - Pri skúške scény, kde Babea (Dustin Hoffman) topia vo vani, si herec vyžiadal, aby ho topili naozaj, pretože chcel vedieť ako dlho vydrží pod vodou a či bude schopný zápasiť. Po tom, ako omdlel pod vodou, ho musel preberať lekár. Akonáhle otvoril oči, prehlásil: „Fajn. Môžeme to skúsiť ešte raz?" (DEGESH)