Maratónec

Scénografie:

Richard Macdonald

Kostýmy:

Ann Roth

Jeden z nejúspěšnějších filmů 70.let a já si kladu otázku - proč? Jde o celkem průměrný thriller, který plně uspokojí snad jen fanatické vyznavače joggingu a překombinovaných příběhů . Pro ty, co se bojí chodit k zubaři, je to ovšem povinnost :o)(11.5.2003)

Ještě nějakou dobu po skončení snímku mi lezl po zádech dost brutální mráz...Skvělý Hoffman a snad ještě lepší zubař Olivier, kterého můžu vždy a všude. Jeden z nejlepších "napínáků" v dějinách!(12.1.2008)

Místy strhující, místy šokující, místy nutno přiznat zbytečně překombinovaná podívaná, která ale zahřeje vyznavače nadprůměrných hereckých výkonů..(10.10.2011)

U opěvovaného Půlnočního kovboje jsem Schlesingerovu genialitu nenašel, tak jsem rád, že mi to vyšlo napodruhé. Maratónec je zatraceně atmosférický, excelentně natočený a mistrně zahraný, a pokud se vám ho podaří zhlédnout, aniž byste tušili, o čem je (díky bohu za to, synopse tomu filmu musí neskutečně brát vítr z plachet), budete dobré dvě třetiny filmu vyjeveně čumět, jak zprvu nanápadný příběh nabírá otáčky. Ta chvíle, kdy vám všechno zapadne dohromady, je k nezaplacení.(13.3.2009)

Vynikají film, klasická stará škola s důrazem na herecký výkon a pomalé budovaní atmosféry.(23.6.2005)

• - Přestože hrál Dustin Hoffman doktoranda, bylo mu v době natáčení 38 let. (Kulmon)

• - Laurence Olivier se v průběhu zubařské scény tolik bál, aby případně Dustina Hoffmana nezranil, že se ho neustále ptal, jestli je v pořádku. (Javert)

• - Filmová hláška - "Je to bezpečné?" - byla zvolena jako 70. nejlepší filmová hláška přímo Americkým filmovým institutem. (Javert)