Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Desetiletá Maruška Pechfóglová čte ve škole práci o tom, jak byla se třídou na exkurzi v barrandovských ateliérech a setkala se s opravdovým černokněžníkem. V ateliérech se právě natáčí pohádka Dlouhý, Široký a Bystrozraký a Maruščin starší bratr Jaromil je asistent režie. Slíbí sestřičce, že umožní třídě exkurzi, a tak se děti vydají pod vedením učitelky Vyčichlové na Barrandov. Už svým příchodem však způsobí zmatek. Mezitím se režisér pokouší najít představitele černokněžníka. Když vztekle trhá nepovedený černokněžnický kostým, rozhodne se zasáhnout skutečný černokněžník, kterému se režisérovo chování pranic nelíbí. Dostane se do ateliérů, přečte si scénář a cítí se dotčen, neboť jeho stav je v pohádce notně zesměšněn. Rozhodne se tedy natáčení překazit. Jenže je šíleně zapomnětlivý, a tak musí nosit na krku magickou kouli, která mu neustále připomíná potřebná zaříkadla. I přes tuto pomůcku způsobí jeho zapomnětlivost v ateliérech zmatek. Situaci ještě zhorší Maruška se spolužáky, kteří se několikrát magické koule zmocní. (TV Nova)

(více)

Recenze (118)

sportovec 

všechny recenze uživatele

Příkré odsudky této ne zcela všední pohádky vypovídají víc o svých autorech než o pohádce samé. Je pravda, že námět i scénář jsou dost "ulítlé", některé výstupy působí jako hodně nadsazené, ale samotný nápad i kvalita režie, doplňované bravurní Heřmánkovou kreací v hlavní roli, staví tuto pohádku více do před- než polistopadové tvorby pro děti a mládež. Hravost základního komického nápadu je až čapkovská a určitá moralita, která je v něm také skryta, alespoň mně rozhodně nepřekáží. V dalším ději se toto dílko podstatněji nevychyluje z rámce zvyklostí ani standardů žánru zvaného pohádka ze současnosti. Nevychyluje, ale také nenudí; naopak baví a ukazuje mnohé z jinak obtížně divácky dostupné "kuchyně" klasické filmové (divadelní tvorby). Pokud by záporná kritéria, uplatněná částí hodnotitelů při hodnocení ČERNOKNĚŽNÍKA, měla být aplikována na polistopadovou tvorbu, k pomyslnému "odstřelu" by dozrála i značná část jejího nadprůměru. Cum grano salis. ()

Pájusha 

všechny recenze uživatele

Opravdu škoda toho nízkého hodnocení. Nápad přivést čaroděje do filmového štábu a navíc k dětské exkurzi mi příjde celkem originální a tenhle trhlej kouzelník mi jako malé vždycky připadal jako děsnej sympaťák. A pro koho jiného než pro děti se takováhle dílka točí že? Ale až budou tuhle roztomilou pohádku zase někdy dávat, s chutí se na ni i teď podívám. :) ()

Reklama

ivishka 

všechny recenze uživatele

Konečně se mi tu pohádku podařilo najít! Jako dítě jsem tu pohádku neskutečně milovala, protože se mi strašně líbilo to JÉÉÉÉ co dělá černokněžník Karel Heřmánek a je to skvěle propletené se skutečností :-). Taková pohádka se jen tak nevidí a ze všech českých pohádek co jsem kdy viděla mám tuhle nejraději :-). ()

spacylemon 

všechny recenze uživatele

Nechápu - 47% - to jsem vážně (skoro) jediný, kdo pochopil nadčasovou genialitu tohoto díla? Jo, už to tak vypadá... Bylo, nebylo, ale jako malý jsem se u té závěrečné honičky s Heřmánkem v zrůdném převleku fakt bál... a to tak, že hodně... a u jízdy toho malého parchanta na cirkulárce samozřejmě taky... Dneska už se kdejakého strašáka s jedním okem neleknu, ale ty (nejen) Heřmánkovy střeštěnosti si rád vychutnám i dnes. ()

Aidina 

všechny recenze uživatele

Ne, nemohu si pomoci, prostě musím dát 4*. Ale jenom kvůli Karlovi Heřmánkovi. Jeho černokněžník prostě nemá chybu, ty jeho komentáře a mumlání:-)). Když srovnám všechny ty zahraniční seriály a filmy o čarodějnicích a čarodějích a jim podobným, kteří když kouzlí, tak mají buď nemožně vytřeštěné oči, stupidní výraz, stojí jim kde co, lítají hromy blesky, smrdí kouř...., tak je prostě Karel bezkonkurenčně nejlepší. Jemu stačí vzít svoji kouli a říct na zavěr:"HJÉÉÉÉ" a je to. No a ječák Uršuly Klukové je taky nenapodobitelný:-)) ()

Galerie (7)

Zajímavosti (3)

  • Film vznikl náhodou. Studio Barrandov připravilo náročné kulisy pro kanadského producenta, který v Praze natáčet film. K filmování však nakonec nedošlo, a tak ředitel studia nařídil využít dekorace pro film. Scénář tak musel vzniknout narychlo. (Zdroj: Rozmarná léta filmu) (M.B)
  • V 31. minutě postava Zdeňka Srstky rozbije režisérovi (Petr Nárožný) brýle. Hned v následujícím záběru jsou však brýle opět v pořádku. (Haniczka)
  • Zřícenina hradu v úvodu filmu je ve skutečnosti hrad Rabí. (jexik)

Reklama

Reklama