Autorský film Petra Schulhoffa navazuje postavou majora Kalaše na film Vrah skrývá tvář. V naší kinematografii tyto snímky představují zásadní počin v detektivním a kriminálním žánru a to nejen let šedesátých. Všechny detektivky se opírají o skutečné případy a vyznačují se skvěle vybudovanou tíživou atmosférou, umně vykonstruovanou zápletkou i výbornými hereckými výkony, kterým vévodí Rudolf Hrušínský v postavě majora Kalaše. Po stopách krve vypráví o nesnadném pátrání kriminalistů po sexuálně úchylném vrahovi dětí. Film splňuje všechny požadavky detektivního žánru: napínavost, pátrání po vrahovi probíhá po řadě linií a vede k několika podezřelým, zatímco vlastní pachatel zůstává až do samotného závěru skryt a v jeho odhalení nechybí potřebný moment překvapení. Pro většinu postav si Petr Schulhoff cílevědomě vybral méně známé herce, jejichž velmi dobré typy dodaly jeho filmu rys autentičnosti. (Česká televize)

david141474

No tak tohle je ještě lepší než předchozí 2 díly. Nahánění homosexuálního pedofilního sadisty bylo solidní a finální video je solidní K.O. Co se týče postav, tak jsou opět solidní. Major Kalaš který byl ztvárněn Hrušínským je opět skvělý a zatím nejlepší ze všech 3 dílů. Tentokrát se zde bohužel neobjeví Brzobohatý, který byl taky velice solidní v předchozích dílech. Atmosféra byla velice solidní. Vyšetřování bylo taky velice solidní a zajímavý. No a finální odhalení na videu je jak už jsem říkal předtím solidní K.O. Já jsem jen žasl jak to ten Hrušínský skvěle zahrál. 8,5/10 Velice solidní detektivka se skvělým Hrušínským! ()

PTuranyi

Rudolf Hrušínský dokazuje svoje kvality ako detektív v službách socialistickej polície a Derricka necháva ďaleko za sebou. Príbeh nie je triviálny takže, opäť rieši zapeklitú záhadu. Je to vskutku mravenčia práca. Výsluch po výsluchu a mŕtvi len pribúdajú. Samozrejme záhada bude vyriešená a deviant narušujúci šťastný život v socialistickej vlasti spravodlivo odhalený. ()

joywork

Rád se koukám na české filmy, které jsem doposud neviděl. Narozdíl od Pasťáku, který je taktéž natočen před více než 40 lety mě tento film ale moc neoslovil. Atmosféra je ponurá, tempo je rozvláčnější, to je ale v době vzniku pravidlem. Celkem dobrá kriminálka se solidní zápletkou, dle zdejšího hodnocení jsem ale čekál kapánek více.... ()

rwa

Tři jasné klady: famózní Hrušínský, neokázalá civilnost s evidentním bekraundem v reálu, atmosférická hudba (ten track pod titulky, to je přímo skvost) ()

Trescha

Jedna z mých nejoblíbenějších "starých" českých detektivek.Rudolf Hrušínský coby major Kalaš je nejlepší vyšetřovatel v historii české krimi.A tohle je jeho nejlepší případ.Atmosfera že ny sedala krájet. ()

Stinger78

Skvělá kombinace příběhu, který by v dnešní době šel natočit jen velmi těžko, celkové ponurosti, depresivní hudby a také toho, že je film černobílý. V barvách by ztratil na síle. Scéna, kdy Kalaš přišel do stodoly a nejprve byl vidět jeho dlouhý stín, to je jen jeden ze skvělých momentů tohoto snímku. O výkonu Rudolfa Hrušínského není třeba pochybovat. Za mě jasný plný počet! ()

tomas15

Docela obyčejná kriminálka, kde jako bonus vystupuje neobyčejný herec v hlavní roli. K Hrušínskému mi sedí hlavně postavy s extrémními charaktery, zde je major Kalaš brán jako opravdu obyčejný detektiv. Radši si ale ani nechci představit, jak by film dopadl bez jeho přidané hodnoty. ()

Nellie Lovett

Perfektní česká detektivka, která obstojí i po téměř padesáti letech. Rudolf Hrušínský je výborný - vrchol jeho herectví přichází ve chvíli, kdy vyslýchá mladého Vavrocha (je fascinující, jak dokáže navodit děsivou a tísnivou atmosféru bez toho, aby si pomáhal bitím a ubližováním, jako současné detektivky). ()

Hombre8

Pomalá, tísnivá atmosféra daná černobílými kompozicemi má něco do sebe. Vyšetřovací metody majora Kalaše taky. O nějaké akčnosti, ne že by mi chyběla, se ale zrovna mluvit nedá. Poměrně pomalé, na to, o co se jedná. ()

VashCZ

Slušná atmosféra a dobrá detektivka. Ale jen max do půlky. Pak místo gradace to tak nějak haprovalo a postavy začly přehrávat. ()

quokam

Naprosto strhující, s až columbovskou léčkou na konci filmu. Jedna ze dvou nejlepších českých detektivek, jaké byly v našich luzích a hájích kdy natočený. Klenot, skvost, 10/10. ()

coulismoulis

Pro me nejneprijemnejsi dil trilogie (byt objektivne ne nejmene povedeny) - dvojite kombo podivne homofobniho naboje vrahova motivu a voyeuristickeho fokusu spolu s exoticizujicim pohledem na romskou komunitu (coz zpetne ztraci body za obsazeni skutecnymi romskymi ne/herci) vyvolava znacny brrr pocit. ()

bara95.k

Ačkoli mám ráda R. Hrušinského, tento film se mi tedy moc nelíbil. Scénář mi přišel chvílemi vážný, jako u nějakého seriózního trilleru, avšak někdy zaváněl Cimrmannovským dojmem. Např. : Koupila mu PĚKNOU modrou bundu, se ZIPEM, ještě mi ji ukazovala....! - a to opomíjím to, že když vyšetřovaly "pokusy" o vraždu dvou chlapců, všem podezřelým tam pořád nadhazovali, že jsou to úchylové či co a ještě k tomu pořád říkali, že pachatel je nejspíše homosexuál. Takhle vyslechli snad každého, kromě skutečného pachatele, se kterým se tam přátelsky vybavovali a celou dobu na něj nepadlo sebemenší podezření. Však po závěrečném rozuzlení, kdy se zjistilo, že ten zdánlivě nevinný muž je veskutečosti ona hledaná osoba, všichni se tomu strašlivě diví. A v poslední scéně se podívají do jeho záznamů a zjistí, že má jakési úchylky a už několikrát skočil u psychiatra - tak proč na to proboha nepřišli hned???? Promiňte, že se tady tak vykecávám, ale musela jsem to někam (někomu) napsat. TAkže dávám jednu hvězdičku* pro Hrušinského, *za bundu s modrým zipem, *za naprosto cimrmannovský konec. ()