adamix

Každý máme svoj bod zlomu, ktorý sa aktivuje pôsobením ťarchy všetkých našich problémov a provokáciou iritujúceho prostredia. Schumacherov Voľný pád sa odráža priamo od tohto zlomu a celú myšlienku ukážkovo podčiarkuje a funguje to po všetkých stránkach, obzvlášť tej psychologickej. Douglasova najlepšia rola, staručký Tom Hagen  je výborný sekundant a tento film je dôkazom toho, že Joel Schumacher bol majstrom svojho remesla. Občas je to odľahčené, občas mrazivé a smutný záver to povyšuje na výbornú. Zvyšujem na 5*. ()

ostravak30

Volný pád je vlastně film, který je tak trochu nadčasový a dá se přenést do každé doby. I dnes by se mohl najít člověk, který by si na leccos postěžoval. Jenže dnes by se takový film asi nedal vysílat, pač by byl nejspíš zakázán. Hrdina by v něm totiž po výstupu z auta dostal od strážníků botičku a auto by zavázelo v provozu další týden než by Magistrátu došlo, že má být odtaženo, protože je majitel bůhví kde. Ten mi mezitím zmydlil pár Ukrajinců s odůvodněním, že stát jim vyplácí sociální dávky, ale on žádné nedostane. Pak by se vrhl na několik squatterů, kteří by zrovna bivakoli před domem, který si nelegálně zabrali. Nakonec by vybrakoval McDonald's, neboť by pochopil z čeho by hnusy dělají. Jenže aby to bylo spravedlivé, tak by vedle Ukrajinců musel ztřískat ještě nějaké ty Romy a Vietnamce nebo Rusáky. Pak by se pustil do všech feťáků a kompletně by vymlátil PS, senát a zastupitele na všech radnicích. Nakonec by vedle slavné značky vybílil ještě KFC a další rychlá občerstvení. A když tak nad tím přemýšlím, tak měl William Foster vlastně pravdu. Cizinec přijde do jeho země, vezme si od daňových poplatníků peníze a pak najde legální způsob, jak je okrást. A že v USA má zločinec větší práva než běžný občan? Na tom něco pravdy bude už i ve většině demokratického světa. A že do nás cpou hnusy nejen v rychlém občerstvení, ale už i v běžných obchodech, za to můžeme poděkovat mnoha potravinářským koncernům a EU. Napětí ve společnosti roste, lidé jsou čím dál naštvanější a podobný člověk by se klidně dříve nebo později mohl najít kdekoli v Evropě, potažmo na světě. Joel Schumacher jen velice kvalitním způsobem popsal to, co se dnes stalo ještě větším problémem než v době natočení. A Michael Douglas to skvěle zahrál. Ačkoli je pravda, že W. F. v sobě už nějaké násilnické sklony měl, dá se jeho motivace zcela chápat. V každém z nás je určitá míra, kterou když někdo přetáhne, tak minimálně bouchneme do stolu. ()

ESW odpad!

Tady je opravdu vidět, jakým vývojem kinematografie prošla. Postavy jsou karikaturou představ o karikaturach. To se prostě nedá. ()

Marg

Docela věřím tomu, co údajně prohlásil o scénáři Michael Douglas, že je ten nejlepší, co kdy četl. Myslím, že si tu roli opravdu vychutnal. Výsledek je dokonalý. ()

Frix

Musíte být zřejmě opravdu HODNĚ velcí flegmatici, aby vám nepříšel úvodní moment zkratového jednání nevěrohodný a přitažený za vlasy - nebo se mýlím, když řeknu, že každý z nás měl již alespoň jednou v životě na úřadě, na silnici nebo v zaměstnání chuť dát celé společnosti s prominutím přes hubu? Michaela Douglase mám obecně velmi rád a jeho výkon ve Volném Pádu mi přijde překonán snad jen Wall Streetem. Joel Schumacher se vytáhl a spolu s 8mm nebo Telefonní Budkou se může Volný Pád právem počítat mezi jeho skutečně kvalitní výtvory. ()

Bilky

Zputnik to napísal trefne, takže len toľko že niekedy príde "deň blbec" na každého a buď mu podľahnete a on vás ovládnete alebo ho necháte vyšumieť. Pre mňa je toto DOUGLASOV životný výkon a je vidieť že role tvrdohlavých introvertov zvláda bravúrne (Válka Roseových, Hra, Traffic). Navyše ak má taký kontrastný náprotivok akého (rovnako výnimočne) zahral DUVALL je to naozaj skvelá jazda! ()

Romadoor

Po velmi dlouhé době jsem tento film opět viděl a měním hodnocení ze 4 na 5. Bohužel to asi souvisí i se ztrátou iluzí a hromaděním vzteku ve mně s přibývajícím věkem. Každopádně film považuji za téměř dokonalý a ačkoliv M.Douglase moc nemusím, zde jsem s ním dokonale cítil a většinu filmu mu fandil (i když samozřejmě měl určité mouchy). Krátká, ale fatální několikahodinová cesta domů snad ani nemá hluchých míst. A celé to velmi rychle uteče - vůbec bych neřekl, že má film téměř 2 hodiny. Skvělé! ()

Jenda1

geniální film, co scéna to nešvar západní civilizace, myslím že film není postaven na hraní douglase ani na nějakém skvělém filmařském umění ale na zachycení všech těch sviňáren, které se kolem člověka stále dokola opakují a já osobně bych je nejradši řešil stejně jako hlavní hrdina ()

(fjw)

Výborný Douglas. Film na první dojem vypadá jako obyčejná detektivka na Primě každé odpoledne, ale po druhém shlédnutí vytušíte genialitu snímku. Jde také o nejlepší film co Schumacher natočil (nikdy nepochopím ty jeho pokusy o Batmany:(( "Jdu domů" ()

Ygan

Titěrná kamera, která ráda detaily, pod kůži se zarývající Howard, precizní Douglas. Ale je toto nějaká psychologická sonda? Rádoby, ale jde pouze o jeden další hodně efektní a zábavný popcorňák. Navíc v dějové linii s Duvallem je Duvall jediná zajímavá 'věc' a nejenom konec je přesně takový, jaký bych očekával. ()

m.xFuck

Dobří herci v podivném filmu o tom, že někdy je toho na jednoho moc... Tleskám... Akorát to vstávání o pěti ráno.... ()

moviepill

Akože, prvá pol-hodina až hodina je skôr za 4*. Ale čo ten zbytok? Sorry, ale ten film sa zvrhol sám do seba... Douglas prehráva od polovice filmu. Fakt nechápem tie superlatívy na adresu tohto filmu ako "výborné", "pôsobivé" atď. ()

Jack.Pott

Tak tenhle film inspiroval legendární stránky http://www.dfens-cz.com/ ! Nedivím se. Může se stát, že snaživý a upracovaný muž už neví kudy kam, chce jen mít rád a zabezpečit svou ženu a děti - ale nejde to! Co potom? Myslím, že pravdu má policajt v závěrečné pasáži: "Všem nám lhali! To nám ale nedává oprávnění, abychom srovnali půlku města se zemí." (Cituju volně.) Koneckonců William Foster nakonec najde způsob, jak svou základní povinnost muže vůči dceři splnit. ()

1strejda

Film ukazuje, jak může působit dnešní uspěchaná doba na psychiku člověka. Zdravý, normálně pracující muž se vlivem „okolí“ změní v nebezpečného psychopata. Po zhlédnutí filmu se určitě každý zamyslí, zda se něco podobného nemůže stát i jemu. ()

Zemřel režisér Joel Schumacher

Zemřel režisér Joel Schumacher