1492: Dobytí ráje

• Francie 1492 : Christophe Colomb (více)

Každé dítě zná ten příběh námořníka z Janova, který vyplul hledat novou cestu do Indie a objevil nový svět. Idylický ráj na zemi, oplývající bohatstvím. Dočkal se poct po svém návratu, ale prožil také mnoho útrap a hrůzy. Ať už je předmětem oslavování nebo zatracování, jedno mu nikdo nevezme. Ukázal svým následovníkům cestu a spustil ohromnou lavinu změn. "1492" je fascinujícím a provokujícím příběhem jedné z nejzáhadnějších postav historie. Nezobrazuje pouze Kolumbovu plavbu, ale také období více než dvaceti let jeho života a úporné snahy získat podporu na uskutečnění dávného snu. Zachycuje muže a ženy, kteří ho podporovali či mu stáli v cestě, i útrapy, jimž byl vystaven v pozdějších letech. Je to příběh jednoho z největších dobrodružství posledních pěti set let, které může být přirovnáváno snad jen k dobytí Měsíce. Na rozdíl od Američanů však Kolumbus nevěděl, kde a zda vůbec přistane. A za to mu náleží obdiv. (oficiální text distributora)

GILLWANDER

Od Scotta poriadny úder po pás, spomedzi jeho veľmi úspešných filmov sa tento radí úplne na koniec. Dosť rozpačitá záležitosť, ktorá sa utápa v jednoduchosti a miestami to vyzerá na zlepenec rôznych myšlienok a nápadov, no v závere je to len jeden veľký kŕč, ktorý nenapraví ani samotný Boh. Škoda. Takýchto filmov by sa mal pán režisér určite vyhýbať a nie nám ich vrúcne ponúkať. 50% ()

Chen

Atmosférická historická podívaná, která sází jak na silné charaktery, tak na exotické exteriéry. Samozřejmě nelze než nezmínit Vangelisův strhující soundtrack. ()

Morloth

Film jsem zhlédl až po dlouhatánské době od jeho uvedení do kin. Ne, že bych neměl příležitost jej spatřit dříve, ale cítil jsem k němu jakýsi vnitřní odpor. Nakonec musím uznat, že se jedná o příjemné překvapení, Vangelisova hudba, která byla skvělá i v Blade Runneru dává obrazům atmosféru, kamera je v jistých scénách krásná, bohužel někdy až moc, z herců mne nejvíce zaujal Michael Wincott, krásně odporný, ale i Depardieu je velmi dobrý, příjemné překvapení, i když nejsem nijak oslněn. ()

Martin741

Klasicky pribeh o kristofovi Kolumbovi v podani Gerarda Depardieu, ktory roku 1492 objavil Ameriku. Tento film je vyborny po vsetkych strankach : kostymy, triky, pribeh, scenar, herecke vykony ...... pre mna vyborna zalezitost. Vsetko ostatne uz popisali uzivatelia predo mnou, tak to nemienim zas a znovu vypisovat. 86 % ()

(mOnkey)

Pokud byste se mě v devadesátých letech zeptali, který z filmů Ridleyho Scotta považuju za nejlepší, dlouho bych se nerozmýšlel a řekl Dobytí ráje. Dnes už jsem však s podobnými soudy opatrnější. S delšími filmy nemám absolutně žádný problém a v těch 150 minutách, což je konec konců oproti jiným výpravným spektáklům jen taková lehká rozcvička, nevidím nudné scény, ale bohužel tam spatřuju několik takových, které mi sice nevadí, ale klidně bych se bez nich obešel. Pozitivní dojmy přesto převládají a několik momentů je vskutku nezapomenutelných – zpozorování země na obzoru přes mlžný opar a Kolumbovy první krůčky po „souši“ doprovázené opojnou Vangelisovo hudbou. Ostatně ta pro mě stále zůstává tím nejlepším, co tenhle šikovný Řek v rámci filmové tvorby kdy vytvořil. ()

Hees

Ridley Scott zvládol veľmi dobre natočiť film, kde hlavnú úlohu hral Gerard Depardieu, ktorý stvárnil Krištofa Kolumbusa. Ono film celkom rýchle odpláva napriek tomu, že má 149 minút. Veľmi dobrá je hudba, ktorá hrá v pozadí. Mal som pocit, že niekedy boli scény predlžované naschvál, aby nechali túto skvelú hudbu odznieť čo najdlhšie. Neviem veľmi aký dobráčisko bol Krištof Kolumbus, či naozaj bol taký ako ho v tomto filme s neho robia. Vo filme je niekoľko dosť kvalitných myšlienok hlavne na začiatku a menej ku koncu. Ukazuje hlavne to, že vybudovať niečo nové je ťažšie, lebo si so sebou nesieme všetko staré čo už sme predtým poznali a tak nám je pohodlnejšie zostať v tom kde sme. Zmeny sa teda vo svete dejú pomaly a nie je možné to urýchliť na to treba človeka s obrovskými presvedčovacími schopnosťami, ktorý strhne masy a takých veľa v histórii ľudstva nebolo. Ďalej je Krištof vo filme ukázaný ako ten čo chce hlavne splniť svoju úlohu v histórii a chce si to všetko odpracovať vlastnými rukami. Je jedno aký bol Krištof Kolumbus, ale v tomto filme je zaujímavo zobrazená jeho osobnosť. Jednoznačne odporúčam a dĺžka nemusí nikoho odradiť, lebo je toho skôr málo ako veľa. ()

shyster

Dobytí ráje jako by nevědělo, co nám ukáže. Ať je to těžký boj Kryštofa o sehnání podpory pro jeho zaoceánskou výpravu či již samotnou výpravu, nebo následný kontakt s Novým světem. V tom prvním film selhává. Za hodinu a pár minut je vše objeveno, aniž by byli ukázány jakékoliv komplikace (těch pár drobností nepočítám). V té druhé to už je pouho pouhá kopie lepší Mise, kde je Kryštof ukázán jako idealista. Samotný děj nemá žádnou gradaci a snaha zanechat na konci hořko v ústech také selhává. Herecké výkony jsou obstojné, ale žádný nezůstane v paměti dlouho. I sám režisér natočil lepší i výpravnější filmy. Trochu nadprůměrnější je tu hudba Vangelise. ()

MrPierc

Výprava je asi to nejlepší, co tu najdete ! Film má sice skvělý námět, ale režisér nedokázal tu strhující událost udělat nějak výjimečnou. Začátek se jeví jako dobrý směr ( obraz temého Španělska ), ale po objevení Nového světa se vše už jen táhne. Gérard Depardieu byl jako vždy skvělý - Kolumbus s kapustňákovým nosem ! * Vangelis mě moc nenadchly. ()

laik_60

aj v tomto prípade platí staré pravidlo "VEĽA DOBRÉHO ŠKODÍ". Napriek dobrému Derpardierovi, kamere či režisérovi bolo to pridlhé Bez Vangelisovej skvelej hudby by som bol v hodnotení snáď aj prísnejší. Tá drží u mňa tento film kúsok nad tromi bodmi. :( ()

C0r0ner

Soundtrack excelentní, historicky maximálně zajímavé, herecky a režijně parádní, ale ta stopáž... Což o to, dovedu si o takovém tématu představit natočenou nějakou sérii s délkou klidně pět hodin, ale tohle zpracování se dost vleklo a místy jsem se vážně nudil. Ale celkově zůstal spíš pozitivní dojem. 70% ()

Cheeter

Pro mě jde prakticky o filmovou klasiku, kterou jsem viděl už několikrát. Poprvé někdy jako malý jsem viděl úvod toho filmu, když běžel někdy večer, snad na ČT 2. To už je hodně dlouhá doba. Líbí se mi celková kompozice filmu, kdy vidíme nejenom Kolumbův příběh, ale i řada věcí z dobových reálií. Zároveň je celý děj svěží, nepřijde mi, že bych se někde nudil. A podle mě zde svojí životní roli zahrál Gérard Depardieu. Nikde jinde jsem ho líp hrát neviděl. ()

campix

''Je mi to líto. To neříkej, protože to není pravda. Žiješ život, jaký jsi si vybral. A já si vybrala tebe. '' Gerard Depardie si střihl koho jiného nežli Kryštofa Columba, osobnost a osudy, které zná snad téměř každý a Ridley Scott dokázal vytvořit velmi poutavý film. Sice ne tolik velkolepý, ale té velkoleposti je v dnešní době tolik, že se mi ta sázka na intenzitu zážitku líbila. Hlavní podíl na ní má perfektní hudební doprovod Vangelise. Nemám nic moc co vytknout. Prostě poutavá dobrodružná podívaná. Alternativy: Mise, Nový svět. ()

Martrix

Tomuto filmu jsem se poctivě vyhýbal skoro třicet let, ale jednou za čas mám masochistické choutky a rozhodnu se ztrestat mozek něčím, co z nějakého důvodu odmítá. Že nejsme na stejné vlně a je to jen další průměrný blockbusterář, mě Scott přesvědčuje posledních asi 13 let. Když jsem ale dokoukal 1492, došlo mi, že po Blade Runnerovi už to byla vždy jeho poznávací značka. Precizní, s důrazem na audiovizuální čistotu a jakousi technickou poctivost, vybírající si příběhy stojící na solidně napsaných postavách...které přetransformuje ve velké a nablýskané kinohity. To samozřejmě není špatně, nejsem nad blockbustery nosohrnující arťák, ale pro mě jsou tyto filmy-příběhy jen velmi málo uvěřitelné. A to přestože jsou to často evropské produkce. Není tam nadsázka, není tam hravost...jsou to vážně míněná dramata, která mají to hollywoodské pozlátko(svinítko), kterého jsem za ty dlouhé roky přesycen. ()

emo

Jednoznačne nedocenený film, ktorý upúta vašu pozornosť krásnymi scenériami a kvalitnými výkonmi hercov. Vangelisovu hudbu ani nespomínam... ()

Machrovic

SPOILEROIDNÍ HLÁŠKY, KTERÉ SE MI PODAŘILO ZACHYTIT: "Jsem nový místodržící. Pevnina už byla objevena jiným Italem. Amerigemm Vespucim. Doufám, že nejste příliš zklamán." "Jak bych mohl." // "Nový svět je katastrofa." "A ten starý, ten je v pořádku?" // "Guvernére moc mluvíte. Jsou tady. Zabijeme je." // "Koho zabijete? Který kmen?" "To je jedno." // "Bohatství člověka neobohacuje. Jen ho zaměstnává." // "Drancování se bude trestat bičem, znásilnění mečem." // "Zacházíte s křesťany tak jako s pohany." "Můžete odjet. Ale tím, že odjedete toto místo zbožnější nebude." // "Přinášíme slovo boží!" "Máme boha." // "Pevnost musí být postavena do dešťů. Včetně šlechticů." "Ti jsou vyňati." "Tak teda nebudou." // "Můj kůň nepracuje." "Všichni musí pracovat." "Můj kůň ne." // (o kouření tabáku) "Tohle je indiánská neřest? Nevidím žádné potěšení, které by z toho dělalo hřích." // "Pevnina my stále uniká, ale vím, že tam je." // "Pokud má pravdu, můžeme jen získat, a pokud ne, nemůžeme nic ztratit." // (o ukřižování) "Vy udělat to samé svému bohu." // "Nejste nic. Vaši bastardi nikdy nezdědí vaše tituly." // "Nemyslíte, že mířit tak vysoko v tak krátké době je nebezpečné?" // "Utabone, mluv se mnou!" "Ty nikdy nemluvit můj jazyk." // "Já vím, že jsem mu to neměla dovolit." "Tak proč?" "Protože se mě nebojí." // "Jste snílek." // "Mezi námi je jeden rozdíl. Já to dokázal! Vy ne!" // "Nenašli jsme ani zlato ani ten váš pozemský ráj." // "Ta opice lže!" NAKONEC NĚJAKÁ (SPOILEROIDNÍ!) HISTORICKÁ DATA (, která se objeví ve filmu. Tak, abyste byli na ten edukativně-faktgrafický útok připraveni: 2.1.1492 dobytí Granady // 3.8.1492 vyplutí z přístavu Palos // 5.12.1492 přistání na Haiti // 12.10.1492 přistání na ostrově Guahani (San Salvador) Objevení Ameriky. // 28.11.1493 znovupřistání v Západní Indii // 15.9.1500 pevnost Isabela // 1.1501 Kryštof Kolumbus do věznice v Kastilii // ) ()

messiah

Nádherný Ridleyho cit pro vizuálno je až obdivuhodný. Ať už jde o zobrazení temné lidskosti, vnitřního děsu člověka, hrůzy z degenerace...tak mistrně podané H.R.Gigerem a zachycené právě Scottem tak, že je hrůza umocněna v panický děs a noční můru. Může jít o temnou budoucnost lidstva v postapokalyptickém Blade Runnerovi. A nebo může jít o romantiku ráje na zemi, skutečného ráje, panenského...a...znásilňovaného bílým mužem s dobrým úmyslem stejně, jako bílým mužem s cílem drancovat. Vizuálno opět bere dech spolu se Scottovou druhou silnou stránkou kterou je budování atmosféry. Dobytí ráje je o konfrontaci snu a reality, o boji zla s ještě větším zlem, o byrokracii a moci církve jakož i státního aparátu, o povaze člověka a hlavně o velkém dobrodruhovi jenž se vydal za svým snem. Panna nebo orel? Je tam pevnina nebo ne? Život nebo smrt? A k tomu úchvatná Vangelisova hudba! 1492 - skvostné dílo, nijak nezaostávající ani nepřevyšující očekávání které ve mě vyvolá už pouhé jméno Ridley Scott!!! ()

WolfR

Ridleyho historický epos, který se sice nemůže rovnat Gladiátorovi, ale je také skvělý. Film o muži, který přepsal dějiny. Objevování nového světa je úžasné a za doprovodu Vangelisovi hudby je to opravdový zážitek 4 hvězdy. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Depardieu jako ruský černokněžník?

Depardieu jako ruský černokněžník?

24.05.2010

Grigorij Jefimovič Rasputin, šílený mnich, léčitel, mystik, či podle některých hříšník a čaroděj, který zaprodal duši Ďáblu. Fascinující postava ruské historie se dočkala už mnoha filmových ztvárnění… (více)