Dramatický film o dvou důstojnících napoleonské armády, kteří jeden na druhého útočí v nelítostných soubojích. Jejich spor začal maličkostí, ale vzrostl v posedlost, která ovládla životy obou mužů na dlouhých 30 let. Film natočený podle povídky Josepha Conrada vypráví o vášni, cti a nenávisti. Na Vás čeká úchvatně vizuálně zpracovaný příběh s nečekaným koncem. (oficiální text distributora)

mac000

V  době natáčení filmů byl Harvey Keitel , po deseti letech filmové kariéry, spíše hercem epizod a neměl mnoho příležitostí vytvořit hlavní roli. Ridley Scott mu ji dal a Keitel se odměnil perfektním výkonem, který se vryje divákovi do paměti. Film promítalo kino MÍR v Brně v září 1980. ()

DJ Kritik

Nie vždy je odpustené kuriérovi doniesť nepríjemnú správu. Toto bol majstrovský počin o neskonalej nenávisti dvoch dôstojníkov, ktorí sa prenasledujú snáď až doteraz. ()

Ygan

Divák za 45 minut nezjistí, kdo je hlavní postava, co chce jeho nepřítel, o dalších postavách už vůbec nemluvě. Film je nekomplexní, děj nehorázně zkratkovitý. Díky tomu naprosto selhává nějaká milostná pletka a souboje mezi Keitelem a Carradinem jsou absurdní. V druhé půli se přece jenom film zdá už víc jako jeden celek, není tak zkratkovitý, více se zaměřuje na hlavní postavu a Ridley Scott naplno rozjíždí svoje vizuální orgie, jenže na plátně se neděje nic zajímavého a Keitel, o kterém by měl být snímek, je odsunut do pozadí až do opět trochu absurdního a nepochopitelného konce. Nejisté 3*. Nádherná ukázka velice špatného scénáře - něco tak nedomyšleného a odfláknutého se jen tak nevidí. P.S.: Nechápu vysoké průměrné hodnocení a s prominutím hlavně komentáře tipu 'chtěl bych vidět do jeho mysli, herec je to úžasný, blablabla' - přece objasnit jeho myšlení je úkolem filmařů a to je tady ten největší zápor! ()

vikcistic

Děj filmu jako z nejhorší možné noční můry, kdy zášť a nenávist jednoho člověka, kterého ani neznáte, může vlézt do vašeho života a ukončit ho. Válka je nic proti předpojatosti jednoho fanatika vůči vám. Můžete se to stát i v normálním životě, a proto na mě film působil více jako horror než válečný nebo drama. Riddly Scott nezklamal ani v začátcích jeho tvorby a v napětí poráží většinu o třicet let starších filmů jiných autorů, kteří by se od něho měli učit. Ridley Scott nikdy nezklamal a většinou nadchne a ani tady to neni vyjímkou...... ()

Joostas

Konfrontační posedlost,ješitnost.Scott už asi nic lepšího nenatočí, protože Duelanty překonat ,na to by musel překročit sám sebe. ()

garry

Prvotina Ridleyho Scotta dává tušit velký režisérský talent. Historický film, který ve mě místy vyvolává pocit reportáže (podobně jako Markéta Lazarová). ()

harycek

Nádherné obrazy při ranních soubojích je to první co mě před lety zaujalo a hlavně jsem zde poprvé viděl charismatického Harveyho Keitela , který hrál svou roli šíleného maniaka neuvěřitelně opravdově!!Zkrátka skvělý filmový zážitek!!! ()

spoock

Dal jsem na doporuceni z moviezonu a tak zasadni dilo, ktere bych mel videt, to teda neni. Ale na jednu z prvotin zacinajiciho rejzi je to dobre. ()

Misterioso

Debut mého nejoblíbenějšího režiséra Ridleyho Scotta bych ohodnotil na jedničku (tedy vlastně na pět hvězdiček). Vizuálně je film zvládnutý dokonale, což jak je známo, není u Ridleyho Scotta nic výjimečného, ale je celkem zajímavé, že se mu něco takového povedlo natočit jako jeho prvotinu (před tím natočil jen tunu reklam). K čarovnému vizuálu je třeba ještě přičíst dobrou hudbu, skvělé herecké výkony ústředního dua a zajímavě natočené souboje a je z toho slibovaných pět hvězdiček. ()

Fang

Nechápu, jak je možné, že jsem tento film neviděl už dříve, ale nakonec to čekání stálo zato!!! ()

damdamh

Dvě * za příběh, 5 * za to, jak to vypadá. Scott převedl na plátno své zkušenosti z reklam a je vidět, že každý záběr je vypiplán do posledního detailu (rekvizity, prostor, herecká akce, kostýmy, atd.). Bohužel to není film na vícero koukání a příběh je slabý. Ale mít ho zapnutý pořád dokola jako obrázek na zdi, by mi rozhodně nevadilo. A pro Scotta musím dát o hvězdu navíc... ()

p.a.douch

Velmi pěkný film o souboji trvajícím celé napoleonské války. Scénář (Gerald Vaughan-Hughes) vznikl na motivy povídky Josepha Conrada Duel a dost se povedl. Režie Ridleyho Scotta je dobrá. Keitel i Carradine zahráli oba soupeře uvěřitelně a film mě doopravdy zaujal, nejen vztahem mezi oběma hlavními postavami, ale i zobrazením okolí obou hlavních hrdinů. Děj se odehrává v rozmezí ca. 15 let a prostředí je velmi rozmanité a kostýmy (Tom Rand), výběr lokací, kamera (Frank Tidy) se snaží předvést nám dobu napoleonských válek velmi věrně. A podařilo se jim to. Hudba Howarda Blakea se mi taky líbila. Celkem 95 %. ()

dereksmart

Průměrný historický snímek, o kterém se dá říct zhruba to samé co o většině dalších kousků slavného režiséra - opravdu dobře se na to dívá..........ale..... je to v podstatě o ničem.. ()

retrix

Film byl natočen dle povídky Duel od Joesepha Conrada. Zajímavostí filmu je však ta skutečnost, že povídka byla napsána dle skutečných husarů v napoleonově armádě. Jmenovali se Dupont a Fournier. Ti spolu svedli 30 soubojů v průběhu 19 let. Podobně jako ve filmu i zde nakonec Dupont vyhrál v posledním souboji na pistole a donutil Fourniera ke slibu, že ho už nikdy nebude obtěžovat. Film hlavně vyniká přesným ztvárněním vojenských uniforem a dobového přiblížení napoleonské éry. Scott svoji prvotinu celovečerního filmu nenatočil jako akční historickou fresku, zaměřil se na psychologii a osud hlavních postav. Postavy Feraud a d'Hubert se od začátku až téměř po celý film vyvíjejí stejně, ale na konci jdou oba zcela jinou cestou životem. ()

kedluben

ne zcela jednoduše uchopitelný film, který je zaplaven nádhernými obrazy, výbornou hudbou a vlnou jednoduchého příběhu. tenhle koktejl ale funguje skvěle a scott tímto vstupuje na filmová nebesa. ()

gezper

Ridley už ve své celovečerní prvotině vládne poměrně pevnou režisérskou taktovkou, a tak odvypráví jinak průměrnější příběh dvou podivně nesmiřitelných Napoleonových důstojníků velmi důstojným způsobem. Nepochopitelná zarputilost Harveyho Keitela a nezdolná výdrž či spíše odolnost Keitha Carradina je tak podtržena obecně chváleným vizuálem (např. poslední záběr, že?). Ale ti herci a jejích vzájemná nekompromisní letitá řevnivost mě zaujaly o dost více než nepříliš výpravná nízkorozpočtová, byť již tehdy umná, skořápka. [80%] ()