Devatenáctiletý posluchač konzervatoře Zdeněk se po bezstarostných prázdninách znovu setkává s dívkou Evou. Eva je jednou z jeho náhodných známostí a čeká dítě. Zdeněk sice pochopí, že není otcem dítěte, je však přesvědčen, že „každý musí někoho mít“. Navíc k jeho vlastnostem patří houževnatost a vůle nepoddávat se těžkostem. A tak se – na rozdíl od Evy – z bezstarostného studenta stane zodpovědným rodičem... Scénář napsal Milan Ležák podle stejnojmenné prózy Zdeňka Rosenbauma. Režisér Karel Smyczek zůstal při realizaci věrný svému stylu: téměř sociologicky zaznamenává jednání postav a zároveň poetizuje všední věci. Na začátku dominuje idylická prázdninová nálada, kontrast k ní pak tvoří počátky soužití studentského páru, Zdeňkovo rozhodování a první měsíce péče o narozené dítě. Důležitou součástí filmu je hudba, jejímž autorem je Emil Viklický. (Česká televize)

HouseMK

Film mě přilákal svým nezvyklým názvem. Nejde v něm ale o krajinu ani o nábytek, ale o to, co malířovi na obrazech chybělo - o lidi (o co taky jiného). A téma je přes počáteční lehký tón dost tíživé a celé to končí větami, které nezapomenu a které jsou lehce spoilerovité: "Vždyť ani nejseš jeho táta! - Ne, protože jsem jeho máma." ()

mh.mail

60% — Motiv muže, který sám vychovává dítě poté, co mu ho nechala na krku jeho matka, která si pak pro něj po čase „přijde“ a chce ho zpět, vzdáleně připomíná americký film Kramerová versus Kramer. Tady je však tím mužem sotva dospělý mladík, trochu lehkovážný student vysoké školy, který zatím hledá sám sebe. Starost o dítě i setkání s podivínským malířem mu pomůže si to v hlavě trochu srovnat. Působivý film. ()

zdeny99

Film, který ukazuje lásku muže k cizímu dítěti. Dlouho si myslel, že je jeho, ale po porodu zjistil, že bylo počato dva měsíce před tím, než se seznámil s jeho matkou. Zatímco matka se dítěte zřekla, on se do papírů nechal zapsat jako otec, přijal ho za vlastní a v dětství mu dělal otce i mámu. Fantastický výkon Vladimíra Javorského, podle mě nejlepší jeho výkon, a to už na začátku kariéry. Yvetta Kornová, nádherná ženská s tábora, která se zachovala jako krkavčí matka, co se vzdala svého dítěte. Petr Čepek si tradičně hraje to své, tentokrát jako malíř surrealistických obrazů a v malé roli Ivana Chýlková v plavkách. Pro mě obrovské překvapení pod Smyczkovou taktovkou. [2383. hodnocení, 97. komentář, 76%] ()

ivamka

Vladimír Javorský a Yvetta Kornová, jak byli přirození. Úsměvný film, pokud je nějaký film přesnou kopií doby tak je to tento film. Místo internetu psaníčka, pošt´ák, který obštástnúje vdané paničky, v té době, když přišel študent do hospody tak na něj štamgasti udělali hušššš a valil do pryč. Dnes je to naopak, takový čtyřicátník už je v hospodě starý chlap. ()

jenjan

"Tak co těm obrázkům říkáš teď?“__“No, já nevim.“__“Já taky ne.“__“To víš, lidi chtěj takový věci. Krásný sny, chápeš.“__“Chápu. Jenomže je to stejně takový smutný. Nějak tam pořád chyběj ty lidi.“__“Lidi, lidi se daj vždycky domalovat.“__“Když myslíte..“ ()

Schlierkamp

Československý film, v němž se musí mladý, nepříliš průbojný student hudební konzervatoře Zdeněk Klouček v podání skvělého V. Javorského vypořádat s velmi nepříjemnou životní událostí. Během bezstarostného léta, kdy pracoval na brigádě jako poštovní doručovatel, se milostně sblíží s Evou (děsivě přesvědčivá Y. Kornová), která mu o několik měsíců později oznámí, že s ním čeká dítě. Překvapený Javorský se nové situaci postaví čelem a snaží se všemi způsoby jako nedostudovaný klavírista zabezpečit budoucí rodinu. Ve vztahu mladého hudebníka a neznámé dívky však nebude vše dle klasického rodinného scénáře, což začíná být patrné od okamžiku, kdy si mladá žena v pokročilém stupni těhotenství neohleduplně pozve na mejdan své přátele, nepřátelsky vyhlížejícího Sagiče a drzouna O. Vetchého. Vzhledem k nejen podivným mateřským pudům své partnerky, ale i k jiným zásadním nesrovnalostem, je ubohému V. Javorskému jasné, že dítě není jeho a při konfrontaci jeho amorální partnerka přizná vinu a bezohledně uteče. Hlavní hrdina ve výborném Smyczekově psychologickém dramatu nyní stojí před mimořádně závažnou volbou, kdy rozhoduje o osudu novorozence a o své vlastní seberealizaci. V roli výstředního malíře, jenž byl, jak se ukázalo, společným známým obou hlavních postav, a jehož malířský styl je obsažen v názvu dramatu, se představil P. Čepek. Dobráckého profesora hudby na konzervatoři ztvárnil v jednom ze svých několika hereckých představeních E. Schorm, známý režisér a významná osobnost československé kinematografie. Rodiče klavíristy s vysokou mírou zodpovědnosti zahráli E. Jegorov a M. Martínková a v malých rolích jeho studentských kamarádů se představili M. Suchánek a J. Langmajer. Za velmi působivý pokládám kontrast mezi počáteční mladíkovou letní idylkou a bezstarostností a nadcházející nutnosti řešení složité životní události. V závěru nadprůměrného snímku předvede záporná postava Eva naplno svůj nelidsky pokřivený charakter a neslýchanou drzost a právě tento moment u mě rozhoduje o udělení maximálního hodnocení. ()

tranquill

"Listonoška s listonošem neměli by dát si košem!" Jo, kdyby to bylo tak jednoduché... Kvalitní drama, které mne dříve jaksi minulo. ()

anitae

Mladé ucho Javorský, a spousta známých herců. Viděla jsem po hodně dlouhé době a jediné, co se mi z filmu vybavilo byl oběšenec Čepek, provaz a vysypaná jablka. Zvláštní film. ()

billyador

souhlasim s Tosim.... zivotni vykon Vladi Javorskeho.... skvely pribeh, ktery jsem videl poprve nekdy v 15ti a dost mne to poznamenalo ;o) ()

Inozuka

Když nebudu počítat seriál Bylo nás pět, určitě nejlepší film Karla Smyczka. Mám Krajinu s nábytkem hodně rád a vždycky mě dojme. A dokonce si někdy, když je mi fakt blbě, vzpomenu na tenhle film a na to, že překážky jsou od toho, aby se překonávaly a že člověk má vždy dělat to, co považuje za správné, i když v očích okolí může vypadat jako pitomec a naivka. A také mám slabost pro Vladimíra Javorského a Petra Čepka, takže nelze jít pod pět hvězdiček... ()

Adiemus

V pradávných dobách, kdy jsem ještě chodila do kina, jsem byla na premiéře s účastí obou hlavních, tehdy zcela neznámých herců. A překvapivě se mi Krajina s nábytkem líbí i dnes, přestože mě "osmdesátkové" filmy většinou iritují. ()

polonius

Listonoška s listonošem, neměli by dát si košem...Tenhle film mi utkvěl v paměti od dob svojí televizní premiéry, skvělou atmosférou, vynikajícím hereckým výkonem Vladimíra Javorského a hudby jazzové kapely Naima. ()

topi80

Ač na Vladimíru Javorském neprávem ulpěl cejch postav "kyslíkovitých", svou všestrannost tento herec ukazoval už od začátku kariéry. Kromě tohoto filmu, kde předvedl i trochu věrohodného floutkovství, si vzpomeňme na nácka ve Vlaku děství a naděje. Toto drama řešící dilema vyplývající z přijetí zodpovědnosti za "cizí" dítě rozvíjí toto téma velmi věrohodně a v divákovi vzbuzuje stejné otázky, jaké si pokládají aktéři filmu. Moc povedené. ()

Amonasr

Zpočátku mi film připadal poměrně povrchní a situace zbytečně vykonstruované, aby snad působily originálně či co, ale postupně snímek přecházel do realističtější polohy a nakonec byl i docela zajímavý. Vladimír Javorský osvědčil už tenkrát svůj talent pro charakterní herectví a vývoj jeho postavy je uvěřitelně opravdový. ()